Střídač Siton 210

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 11. 02. 2023
  • DC na AC proud snadno👌

Komentáře • 24

  • @Maxik_Bartos
    @Maxik_Bartos Před rokem +2

    Skvěle. Děkuji za rozbor Sitona. Zajímavý pohled pod tzv.kabat regulátoru. Děkuji

  • @ladislavbanyi8525
    @ladislavbanyi8525 Před 10 měsíci

    dobry den,kde zapojit pospojovanie///zelenozlty vodic/// od fotovoltickej konstrukcie? dik, pekny den

    • @Sunny_boyCZ
      @Sunny_boyCZ  Před 10 měsíci

      to opravdu netusim, ja to zadnym zelenozlutym kabelem spojene nemam, ale typuju, ze se to muzi spojit s uzemnenim😉

  • @ottoscholzl9246
    @ottoscholzl9246 Před rokem +2

    Je možno dát odkaz na výrobce tohoto zařízení? Děkuji

    • @Sunny_boyCZ
      @Sunny_boyCZ  Před rokem +1

      tnweb.tode.cz/fotovoltaicky-mppt-menic-pro-ohrev-vody-siton-210/

  • @marcelmelich831
    @marcelmelich831 Před rokem +2

    Vážení bastlíři, kutilové a šikulové, vy kdož si chcete postavit tento invertor a případně i od jiných vynálezců. Prosím vás, dbejte na bezpečnost sebe i svého domova a nespoléhejte na to jištění, které je namontované v této krabici. V případě, že tento invertor přetížíte, tak Vám tyto malé pojistky odpojí obvod a nic se nestane. Ale pokud se dejme tomu v poledne v létě, když panely jedou na plný knedlík, je na panelech třeba 250V a 9A(záleží na množství a typu panelů), tak v případě proražení mosfetů jdou tyto panely do zkratu a v tento moment tyto malé pojistky, které jak jsem viděl, tak jsou jen obyčejné skleněnky se změní v obloukový reaktor a začnou Vám zapalovat tento krásný invertor a vy můžete jít prosit boha, aby na chvíli venku zhasnul sluníčko. Proto Vás prosím, zainvestujte pár tisícovek do přídavného rozvaděče s pojistkovými držáky na pojistky 10x38 a s pojistkami určené pro FV (gPV), k tomu doporučuji DC vypínač a samozřejmě kvalitní přepěťové ochrany. Samozřejmě stavba takovýchto zařízení z kvalitních součástek je samozřejmost. Přeji hodně zdaru.

    • @Sunny_boyCZ
      @Sunny_boyCZ  Před rokem +1

      tak zrovna me uz pri plnem vykonu a silnem pretizeni shorely ony sklenenky nekolikrat, ale nikdy se z nich nestal zadny reaktor, ale pekne vzorne shorely a tim se prerusila dodavka energie do stridace🤔

    • @josefn.8507
      @josefn.8507 Před rokem

      Pojistky 10x38 s pojistkovím odpojovačem jsem měl na zdi dřív než jsem objednal měnič (střídač)😉👍

    • @marcelmelich831
      @marcelmelich831 Před rokem +3

      @@Sunny_boyCZ Je rozdíl mezi přetížením a tvrdým zkratem na mosfetech. Pokud tento regulator přetižíte, tak díky změně polarity napětí a průchodem proudu nulou se oblouk v pojistce uhasí a obvod je přerušen. V případě závady na straně DC(mosfety), proud teče stále stejným směrem, polarita se nemění a tudíž proud už nejde přes nulu, tak veškerý výkon co dají panely jde do pojistky v tom sitonu a ta se přepálí, ale jelikož nedochází ke změně polarity a tudíž ani ke průchodu proudu nulou je vzniklý oblouk živen panelama a to si pište že dostat se ven z té malé skleněnky a ještě bez písku je pro něj hračka a zapálit ten plast okolo - no nepřeji to nikomu.

    • @Sunny_boyCZ
      @Sunny_boyCZ  Před rokem

      a tomu by mely zabranit pojistkove odpojovace?

    • @marcelmelich831
      @marcelmelich831 Před rokem

      @@Sunny_boyCZ Ano. Odpojovače s pojistkami určenými na FVE s označením gPV. Jsou určené pro zhášení DC oblouku. Ty malé, které jsem viděl, ty průhledné jsou určeny pro AC obvody do 250V. Samozřejmě že odpojí i DC, ale mnohem menší napětí.

  • @pavel8099
    @pavel8099 Před rokem

    Pár postřehů amatéra :
    1. Hnát 230V a 10 a více ampér "AC" přes skleněnku není opravdu košér. Navíc ta čínská pouzdra... Kdyžtak použít kvalitnější pouzdro a alespoň poj. 6x30
    2. Zkuste si prosím otestovat, kdy shoří pojistka 10A, nebo i 1A. "Komunistické" nebo značkové ano, třeba při 1.3xI apod., ale CHINA, 1A neshoří ani při 2,3A, jen svítí. Nekvalitní materiál. Takže spekulovat jestli 10 nebo 12 je úsměvné... ANO, při tvrdém zkratu zhoří vše :-)
    3. Skleněnky na DC straně ? Bože to snad nikdo nemyslí vážně. Zkuste si oblouk a pak povídejte...
    4. Pojistky na DC straně nemají téměř smysl, protože proud z panelů nebude NIKDY nad jejich hodnotu, kt. je na nich uvedena, např. 9.3A... Takže pojistky se používají jako odpojovače, 10x38 v držácích. Odpojovat bez proudu, takže do série s nimi ještě VŽDY DC jistič a pak si můžte pro jistotu vypnout ony pojistky a i si je vyndat... Pojistky by se přepálily akorát při blesku ve spojení s napěťovou ochranou...
    5. Tento "měnič" - střídací PWM, má dvě funkce, za hlavní bych považoval MPPT. Funkce rozstřídání DC je sice pěkná, ale ne nutná. Sám vypínám výkon do spirály prvotně MOSFETem (v PWM regulátoru) a jako havarijní odpínač mám 4f stykač s kontakty v sérii, kt. bezpečně odepne vždy vše i v pravé poledne. Co se vám stane tady, kdyby došlo k závadě takového typu, že se na výstupu oběví DC z panelů ? Zle se stane...
    6. Kdo má možnost, vyrobte si sami. Moje varianta s jedním T, PWM a MPP vyšla do 1000 Kč i s krabicí a za 2 hoďky bylo hotovo. Ještě se u toho spoustě naučíte. Mám 3f vložku, dvě fáze odpínám ČEZu logicky stykačem a 1 fázi mám na FVE, vypíná se mosfetem + ona pojistka na druhý termostat a stykač... Výhod má toto řešení spousty, ale jako hlavní spatřuji v tom, že mám termostat ČEZu (na wifi) nastaven např. na 50°C a FVE dohřívá kolik dá. Tzn. NIKDY nemám studenou vodu a směšovací ventil se postará o to, že pokud svítí a bojler vyženu na 80°C, nikdo se neopaří a vydržím pak bez slunce i 2 dny. Samo že v létě si mohu přes wifi nastavit z ČEZu např. jen 45°C a v zimě naopak... BASTLETE kdo umíte a NESHOŘTE :-)
    7. Kdyby někdo chtěl vidět rozdíl s a bez MPP, ať mrkne na má 10sekundová videa.

    • @Sunny_boyCZ
      @Sunny_boyCZ  Před rokem +1

      paradni informace, ale ne moc pro me, ja sitony nestavim ani neupravuju, jen je pouzivam😎

    • @hall8043
      @hall8043 Před 7 měsíci

      Dobrý den, pár postřehů od také vlastně stále amatéra:
      ad1. servisuji mnoho zařízení po nemocnicích (nukleární medicína/CT/případně hybridní) a ochrana obvodů "skleněnkou" je zcela standardní záležitost pro každý podružný obvod v daném zařízení(i u zařízení v rámci mnoha milionů korun ((hybrida máme tuším od 16Mil. -přesně nevím, nejsem obchoďák))). Většinou se jedná o větší pouzdro a s pískovou výplní, ale některé jsou standard krátké se vzduchem.
      ad2. dle mě je nasnadě hlavně mezní hodnota, která by neměla být nižší než elektronická ochrana - zde v SITONu 10A.
      ad3. alespoň něco =)..skrat "upadlým kablíkem" nebo toulajícím se šroubkem uvnitř SITONU....
      ad4. dle mě jsou tam z důvodu např.přepětí (pokud nezareaguje z jakéhokoliv důvodu elektronická pojistka) a dojde k poškození vnitřní části SITONa (pojistka na již rozstřídané straně je pak k ničemu).
      ad5. zde se dost mílíte. Hlavní jsou obě. Pokud totiž zapojíte stejnosměrný proud na standardní termostat boileru, jedno nebo dvě cvaknutí termostatu bude znamenat jeho konec shořením kontaktů! Zde je dost podstatná také střídačová funkce!
      ad6 - tak je vidět, že Vám to také funguje a to je dobře =).
      ad7 - no comment =).
      Štěpán

    • @pavel8099
      @pavel8099 Před 7 měsíci

      @@hall8043 Zdravím, tak hlavně ad1). Určitě je tam skleněnka 16A 250V AC !!! Na 400V DC straně. Prdnou-li mosfety, panely hlavně s pomocí kondenzátorů 3x470uF sežehnou pojistku a ta vyhoří s obalem i s krabicí. Tak asi tak za mně :-)