Niewidzialne zabytki Polski cz. 2: Kraków | Architecture is a good idea

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 7. 05. 2016
  • Kraków sam opowiada nam swoje najdawniejsze dzieje, zobaczcie jak!
    Playlista niewidzialnych zabytków: • Niewidzialne zabytki |...
    Sprawdź też mój blog: www.goodidea.archi
    Subskrybuj kanał: czcams.com/users/rgajda?su...
    Odwiedź nas na / architectureisagoodidea
    Architecture is a good idea - nasze tematy to architektura i dziedziny pokrewne: sztuka i technika.

Komentáře • 147

  • @michakrupinski8795
    @michakrupinski8795 Před 8 lety +4

    super odcinek! dodałbym jeszcze informację o tym, że dzisiejszy plac Wolnica, dawny Rynek Kazimierza mial wymiary zbliżone do Rynku Krakowa, podobnie jak Plac Matejki, bedacy dawniej rynkiem Kleparza czy tez Florencji ;) tak czy siak, odcinek super i bardzo cieszy, ze z Krakowa!

  • @ghjmar1
    @ghjmar1 Před 8 lety +3

    Rewelacja!

  • @marcymarcy2374
    @marcymarcy2374 Před 8 lety +5

    podróż do Krakowa jest zawsze dobrym pomysłem ;-) oczywiście łapka w górę i proszę o więcej i dłużej!

  • @piotrpajor997
    @piotrpajor997 Před 8 lety +2

    Może warto dodać, że film prezentuje stan wiedzy sprzed dobrych 30 lat, chociaż trudno z tego robić zarzut, bo ten nowszy jeszcze nie bardzo przebił się do popularniejszej literatury. Z najważniejszych rzeczy trzeba powiedzieć, że:
    1. Dziś wcale nie jest całkiem jasne, czy "ujście" Grodzkiej jest reliktem przedlokacyjnym. Na pewno w pierwotnym układzie lokacyjnym to miejsce było trochę bardziej regularne, już tylko przez to, że z tego narożnika rynku także wychodziły dwie ulice. Oprócz Grodzkiej była tam uliczka idąca pod katem prostym względem pierzei na wschód, więc łącząca Rynek z ul. Stolarską, przy czym była dla odmiany bardzo wąska. W obrębie domu towarowego "Pasaż 13" odkryto nawet ścianę pierwotnej kamienicy, z oknami, które na tę ulicę wychodziły. Ulica była wąska i niewygodna, dochodziło w niej do rozbojów, więc jeszcze w średniowieczu została zlikwidowana, ale potem jeszcze była wzmiankowana jako "platea deperdita", ulica zatracona. Być może lej Grodzkiej też powstał wtórnie, w ramach dostosowania idealnego ale nieżyciowego układu lokacji do potrzeby wygodnej drogi na Rynek.
    2. O ile kościół św. Wojciecha w sensie substancji pozostaje w dużej mierze budowlą z XII w. i stoi tak, jak wtedy stał, z Mariackim nie jest to już takiej jasne. Owszem, Zin sądził, że pod obecnym kościołem odkrył fundamenty budowli z początku XIII w. i w związku z tym że kościół polokacyjny jest zorientowany identycznie, jak przedlokacyjny. Parę lat temu okazało się, że to nieprawda, bo to co brano za relikty romańskiej budowli, to w istocie fundamenty kościoła z przełomu XIII/XIV w., zbudowane z gruzu po rozbiórce najstarszej świątyni. Oznacza to, że nie znamy żadnych pozostałości tej ostatniej i nic a nic nie możemy powiedzieć o tym, w którym dokładnie miejscu stała i jak była zorienotwana.
    3. Obecny układ Okołu wcale nie jest tai całkiem przypadkowy. Okół przedlokacyjny miał mniejszy zasięg, niż pokazano, jego fortyfikacje przebiegały pomiędzy ul. Poselską a placem Wszystkich Św. Jego układ został w XIV w. poważnie przemodelowany z wprowadzeniem układu krzyżowego ul. Grodzkiej i Poselskiej, co wykazały badania W. Niewaldy. Być może wiązało się to z przyłączeniem Okołu do Krakowa i scaleniem go z miastem lokacyjnym.
    :)

  • @Kroper
    @Kroper Před 8 lety +7

    Bardzo pozytywna wiadomość. Pozwolę sobie uszczypliwie zauważyć, że do tej pory nie było prawie nic o Krakowie na kanale. Oczywiście życzę wielu łapek w górę i mam nadzieję na dłuższy odcinek, coś w stylu Wenecji albo Dolnego Śląska, jest bowiem o czym opowiadać. Cały przekrój budynków - od mroków Średniowiecza po światła współczesności. W ogóle bardzo zdziwił mnie fakt, że było kiedyś jeszcze drugie koryto Wisły. Aż strach pomyśleć ile trwałyby i kosztowałyby prace nad jej zasypaniem dzisiaj :)

  • @wudurmaere
    @wudurmaere Před 8 lety +7

    Dopóki nie zaczęłam oglądać Waszego kanału nie wiedziałam, że architektura może być tak interesująca! Pozdrawiam!

  • @TheLeluTV
    @TheLeluTV Před 8 lety +1

    Świetny cykl! Chętnie dowiedziałbym się więcej o lokacjach, prawach lokacyjnych ("po co to komu byo") i czym się różniły. Poza tym fajnie, gdyby takie filmiki, jak o Krakowie powstały też o innych miastach: Poznań, Szczecin, Gdańsk, Warszawa, Białystok :)

  • @MStonawski
    @MStonawski Před 8 lety +44

    Dobra, przybywaj do nas, Warszawiaku :D
    (Tylko pamiętaj, że wychodzisz na pole i na budynki patrzysz zza winkla :P)

    • @24sell
      @24sell Před 8 lety

      +Radosław Gajda odnośnie tego pola to jest jakieś nieporozumienie bo na południu polski np. u nas na podkarpaciu też się mówi na pole. Tyle, że to bardziej w znaczeniu takim jak pole prostokąta, czy bardziej z angielskiego field: playing field, electromagnetic field co oznacza wychodzenie na jakąś przestrzeń ograniczoną, taki wałaśnie układ architektoniczny. Choć ja ostatnio się przyzwyczaiłem do outside, wychodzę na zewnątrz, na miasto. Aczkolwiek na dowrze kompletnie mi nie pasuje :) zbyt ceremonialne, staropolsko. Można by to jeszcze tak porównać: antyki -> dworze, pole -> meble z Ikea

    • @szymonbarczentewicz2493
      @szymonbarczentewicz2493 Před 8 lety +1

      +Michal Ziobro Na Podkarpaciu mówi się że wychodzi się na pole, bo też posługujemy się dialektem małopolskim. W Polsce jest dialekt wielkopolski, małopolski, mazowiecki, śląski i kaszubski. Na ziemiach przyłączonych po wojnie tworzą się nowe dialekty mieszane.

    • @24sell
      @24sell Před 8 lety

      +Szymon Barczentewicz podkarpacie to malopolska tylko ze podzielili ogolnie. ale historycznie to chyba stolica we lwowie byla

    • @szymonbarczentewicz2493
      @szymonbarczentewicz2493 Před 8 lety

      Michal Ziobro Połowa Podkarpacia była w Małopolsce i połowa w województwie ruskim ze stolicą we Lwowie. Stąd nasz herb. Połowa gryf województwa bełskiego znajdującego się w prowincji małopolskiej a druga połowa złoty lew na niebieskim polu od herbu województwa ruskiego. Nawet jeszcze przed II wojną np. Jasło było w województwie krakowskim a Krosno we lwowskim.

    • @24sell
      @24sell Před 8 lety

      nie wiem u nas w nazwie miejscowości wszędzie wokól Małopolski. np. Sędziszów Małopolski, Głogów Małopolski, Sokołów Małopolski

  • @yordi666
    @yordi666 Před 8 lety +1

    Panie Radku, Pani Natalio! Jeden z najlepszych kanałów na polskim youtubie :) pozdrawiam!

  • @dominikaszumilas8465
    @dominikaszumilas8465 Před 5 lety +6

    Bardzo lubie Wasz kanał, jest naprawdę inspirujący i przepełniony pasja. Dzieki temu, mozna się wiele nauczyć i dowiedzieć. Fajnie jakby bylo jeszcze wiecej filmow o zabytkach Krakowa :)

  • @lubiekanapke611
    @lubiekanapke611 Před 8 lety +28

    Świetny kanał, a seria "Niewidzialne zabytki" to strzał w 10. Dziękuję Panu za poświęcony czas na kręcenie vlogów i życzę sukcesów. :)

  • @c.a.w.4123
    @c.a.w.4123 Před 8 lety +2

    Łapki w górę, bo jestem ciekawy Krakowa :)

  • @lukaswloch
    @lukaswloch Před 8 lety

    Niewidzialne zabytki są widoczne bardzo mocno również w Gdańsku. A widać to jeszcze dokładniej po powojennej odbudowie miasta, gdzie odbudowane zostały pierzeje ulic a nie zabudowane są podwórka. Nie tylko układ ulic Głównego i Starego Miasta o tym mówi, ale też kształt który nadawały fosy miejskie i bastiony z fortami na Grodzisku. Układ urbanistyczny Gdańska jest ciekawy, nie tylko historycznego centrum, ale też pozostałych starszych dzielnic jak Wrzeszcz, Oliwa, Brzeźno, Nowy Port, Orunia czy Jelitkowo.
    Czekam z niecierpliwością na kolejne ciekawe materiały, a w szczególności zapraszam znów do Gdańska i na Pomorze.

  • @martynakrajewska4547
    @martynakrajewska4547 Před 8 lety

    Dziękuje za ten kanał na CZcams! Dzięki Panu wycieczki z moim chłopakiem są bardziej odkrywcze. Coraz częściej przy zwiedzaniu różnych budynków pojawiają się słowa "A przypadkiem o tym nie wspominał Gajda"
    Ostatnio dyskutowaliśmy czy przypadkiem w kościele Wniebowzięcia NMP w Puławach (kościół na górce) nie zastosowana podobnego efektu jak przy Kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży w Warszawie. Powodzenia!

  • @greggreg4345
    @greggreg4345 Před 8 lety +2

    A może też odcinek o Lwowie? W końcu to też stare piękne polskie miasto, choć dziś już poza polskimi granicami.

  • @marcinzukowski1558
    @marcinzukowski1558 Před 8 lety +2

    Chyba najlepszy obecnie kanał na YT. Powodzenia w kręceniu dalszych odcinków!!!

  • @TheWojtinho
    @TheWojtinho Před 8 lety

    Takiego Krakowa nie znałem choć tam studiowałem :) czekam na więcej.

  • @milolubkrak
    @milolubkrak Před 5 lety +1

    zapraszam do opowieści o Krakowie i innych naszych miastach! warto wspomnieć też o kopcach jako chyba najdawnijszych zabytkach w mieście no i wzgórzu Rękawka, o ile wiem początkowo tam stała cerkiew ale ponieważ są to niepotwierdzone dane to będzie miło posłuchać. Na poparcie tej tezy warto wspomnieć iż początkowo Kraków był leżał w orbicie Księstwa Moraw a te najpierw przyjęło prawosławie. Informcje o tym można znaleźc także w Krakowksiej Cerkwii.

  • @Capral90
    @Capral90 Před 8 lety +1

    odcinek o Nowej Hucie ^^ to jest dzielnica, która zawsze mnie fascynowała. Mój Dziadek zawsze opowiada mi świetne historie o tym jak ona powstawała, bo pamięta jak się budowała. Mam nadzieję, że będzie więcej odcinków o Krakowie :) I Warszawiak opowiadający o tym mieście.... bezcenne ^^

  • @tomaszpiotrowski5968
    @tomaszpiotrowski5968 Před 8 lety

    super odcinek! trafiliście w tematykę, która zawsze mnie kręciła!
    Odnośnie przebiegu starej Wisły - od strony ul. Dietla mamy niepozorny wiadukt kolejowy, który wcześniej był mostem kolejowym. pl.wikipedia.org/wiki/Wiadukt_kolejowy_w_Krakowie_Grzeg%C3%B3rzkach
    Świadczy o tym m.in. charakterystyczny przekrój poprzeczny jego filarów, zmniejszający opór wody.

  • @Jedker13
    @Jedker13 Před 7 lety

    zacny taki koncept - "cudze chwalicie a....na na n i na na n a" - i wykonanie wyborne, bo na poziomie :) pozdrawiam i zapraszam do siebie (kto odważny do zmierzenia się z koszmarem urbanisty... ?) oraz dziękuje za wypowiedź

  • @HeningerPL
    @HeningerPL Před 8 lety +1

    no pewno ,że chcemy !

  • @nicolasrestif347
    @nicolasrestif347 Před 8 lety +20

    a może.. zrobić jeden odcinek o tym jak się formuje [sztucznie] koryto rzeki, i jak je np. fachowo zakopać, jak stawia się ściany pod nowy bieg, wiem, że czasami pod budynkami idą cieki wodne i przecież też się to jakoś rozwiązuje. czy np. z Gdańska dało by się zrobić drugi Amsterdam, przy odpowiednich środkach finansowych? :)

    • @Jedker13
      @Jedker13 Před 7 lety

      wszystko moszna (do biedry czołgiem też można jechać, tylko po co, skoro jest po drugiej ulicy stronie ;) jakkolwiek taki odcinas zdecydowanie byłby fascynującym wykładem o zaawansowanej inżynierii... jakby co - polecam artykuł w NG o Angkor Watt w Kambodży (ze świetnymi infografikami), pozdrawiam i dziękuje za wypowiedź

  • @klaudiagiordano4000
    @klaudiagiordano4000 Před 6 lety

    uwielbiam oglądać Pana filmy, wykorzystuje te ciekawostki w pracy z turystami, czekam z niecierpliwością na kolejne odcinki !!! Pozdrowienia dla Pani Natalii :)

  • @Zimex62
    @Zimex62 Před 8 lety

    Czekam na film o Krakowie już bardzo długo. Nie mogę się doczekać! Mam nadzieję, że ilość lajków będzie wystarczająca by Pana zmotywować! Świetny film! Dziękuję

    • @Zimex62
      @Zimex62 Před 8 lety

      +Radosław Gajda Nie ma sprawy. Komentowanie Pana filmów to czysta przyjemność, nie wspominając o oglądaniu :) Mam do Pana pytanie troszkę odbiegające od tematu filmów. Mój brat kończy teraz architekturę i zastanawia się nad dobrym stażem. Jakie biura Pan poleca w Warszawie, gdzie warto złożyć aplikację?

  • @romanhutnik9849
    @romanhutnik9849 Před 8 lety +1

    Ogromnie podziwiam za te mapki i grafiki (pewnie pracochłonna robota w Photoshopie). Świetnie się to potem ogląda. Za każdym razem daję łapę w górę.

  • @miykolayventzl2356
    @miykolayventzl2356 Před 8 lety +1

    Warto wspomnieć, iż przebieg ulicy Grodzkiej jest spowodowany tym, że tą ulicą biegł stary szlak handlowy z kopali ołowiu w Olkuszu w kierunku kopalni soli w Wieliczce. Na rynku znajdowały budynki wag w których ważono surowce oddawane na sprzedaż.

    • @swiety765
      @swiety765 Před 8 lety

      +Miykolay Ventzl A także dodać, że kościół Mariacki (kiedy by nie był wybudowany) stoi pod takim a nie innym kątem, bo jest orientowany. Zawsze myślałem, że tylko z tego względu nie stoi równo z pierzeją... jak to trzeba uważać i sprawdzać dokładnie fakty.

  • @nefastus888
    @nefastus888 Před 8 lety +1

    Super film! Czekam na następny jak zawsze ;)

  • @Zurek_
    @Zurek_ Před 6 lety +2

    Świetny filmik👍 czy powstanie coś więcej na temat Krakowa? Materiał, jest krótki ale ciekawy, więc proszę o coś dłuższego😃

  • @MrKeymil
    @MrKeymil Před 8 lety +18

    W końcu odcinek z Krakowa! :) Jak zwykle świetny odcinek! I gdybym mógł to dałbym więcej niż jednego lajka :D

  • @mrp1326
    @mrp1326 Před 7 lety +1

    O tej starej rzece to nie wiedziałem, bardzo ciekawe. Dzięki :)

  • @katijae
    @katijae Před 8 lety

    Film ciekawy i świetny jak zwykle! Pozdrawiam i mam nadzieję, że odcinek będący obiektem szantażu ujrzy światło dzienne jak najszybciej :)

  • @MultiCholera
    @MultiCholera Před 7 lety +3

    Świetny kanał! Bardzo ciekawy materiał :)

  • @CarotasPL
    @CarotasPL Před 8 lety +18

    Jak się wybierzesz do Krakowa to nakręciłbyś coś o Nowej Hucie? Może nowsza niż Kazimierz ale myślę że ci się spodoba patrząc na to pod względem urbanistyki. I bardzo bym chciał kolejny filmik o Krakowie;)

    • @Terrus_38
      @Terrus_38 Před 5 lety +3

      Shiro Nowa Huta ma bardzo ciekawą historię, jest perłą architektury komunistycznej.

  • @palniok
    @palniok Před 8 lety +3

    Jakbym mógł, to bym i sto łapek w górę dał. :) I nieśmiało czekam na film o Wrocławiu. ;)

  • @ukasztaranski6173
    @ukasztaranski6173 Před 4 lety +1

    Lubię historię i strasznie zazdroszczę tym, którzy mieszkają w Krakowie. Wspaniałe miasto pełne zabytków. Mam nadzieję, że będę miał to szczęście i jeszcze wiele razy odwiedzę dawną stolicę Polski. A sam program ogląda się bardzo przyjemnie. Dużo wiedzy podanej w stosunkowo krótkim czasie. Może pomyślicie nad dłuższymi odcinkami? :) dziękuję za Wasz trud i pracę. Oby więcej osób odkryło Wasz kanał.

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  Před 4 lety

      A widziałeś nasz najnowszy film? Trwa prawie 24 minuty. A nasze dwa tegoroczne odcinki o katedrze Notre-Dame w Paryżu trwają łącznie 54 minuty.

    • @ukasztaranski6173
      @ukasztaranski6173 Před 4 lety

      @@goodidea_archi dziękuję za odpowiedź. Odcinków o Notre-Dame jeszcze nie widziałem. Muszę nadrobić zaległości. Dopiero niedawno poznałem Wasz kanał. We wcześniejszej wypowiedzi chodziło mi o to,że jak dla mnie odcinki mogłyby trwać i godzinę. Tak dobrze ogląda się efekt Waszej pracy:) dzięki Wam dowiedziałem się wielu różnych ciekawostek. Szczególnie podobają mi się odcinki gdy opowiadacie o średniowieczu bo to mój ulubiony okres czasu. Dziękuję za Waszą pracę i tak jak reszta subskrybentów czekam na więcej:)

  • @Decontis86
    @Decontis86 Před 8 lety +24

    Nareszcie. :)

  • @mariasobuniewska7597
    @mariasobuniewska7597 Před 5 lety

    Tak!! Seria o Krakowie!! ❤️❤️

  • @gabrylorojal8753
    @gabrylorojal8753 Před 8 lety +2

    Super odcinek czekam na kolejne

  • @segretoangelo
    @segretoangelo Před 5 lety +1

    więcej o Krakowie

  • @klaudiazawrotna1658
    @klaudiazawrotna1658 Před 8 lety +1

    bardzo ciekawy odcinek!

  • @Pokenish
    @Pokenish Před 8 lety +1

    To dawne koryto :Ooo amazin' teraz podróż po tych ulicach już nigdy nie będzie taka sama. 👌🏼👍🏼

  • @paulvangogh9125
    @paulvangogh9125 Před 7 lety +1

    Więcej o Krakowie poproszę :)

  • @maciejgowacki9798
    @maciejgowacki9798 Před 8 lety

    Przekozak! Podziwam naturalność i pasję :)

  • @adamkrawiec3646
    @adamkrawiec3646 Před 8 lety

    więcej więcej więcej! minimum 2 na tydzień ;) no dobra, a teraz oglądam :)

  • @poznanbicyclechicpoznanbic4547

    Krakowska starówka (wokół Plant i Wawelu) przypomina mi kształtem kopnietą żarówkę, co widać na planach miasta.

  • @rafapogodek9105
    @rafapogodek9105 Před 8 lety +1

    Po Krakowie warto zrobić również odcinek o zabytkach Pragi czy Wiednia :)

  • @kasiatoya
    @kasiatoya Před 8 lety +1

    Oj, coś dla mnie :)))) Super odcinek, łapka w górę :)

  • @piotrek8672
    @piotrek8672 Před 8 lety

    Nie mogę się doczekać kolejnych odcinków. Może o przebudowach? Pozdrawiam!

  • @mariusz444
    @mariusz444 Před 8 lety

    super odcinek :) no i zapraszam do Krakowa :)

  • @MrYoke99
    @MrYoke99 Před 8 lety +3

    Chcemy Kraków ^^

  • @zasloncem
    @zasloncem Před 8 lety

    Świetny odcinek! Czekam na więcej filmów z tej serii!!! Może teraz jakiś filmik o niewidzialnych zabytkach w Karpatach - układy osadnicze/ wsie, których już nie ma?

  • @24sell
    @24sell Před 8 lety +2

    Naciskam łapkę i klikam w reklamę, żeby ci na bilet na Pendolino stykło :) Nagraj też coś o nowej hucie bo to niedocenione miejsce w Krakowie (choć dla warszawiaka będzie pewnie zbyt warszawskie :) )

  • @ElzbietaWozniakSlaviaguide

    Super film :)

  • @TheAnnaJudyta
    @TheAnnaJudyta Před 8 lety

    Z chęcią obejrzałabym odcinek o warszawskiej starówce i jej odbudowie. :)

  • @martakula9208
    @martakula9208 Před 5 lety +2

    Czy możemy prosić o więcej tego typu odcinków o różnych miastach Europy? :) O Krakowie więcej też poproszę, lajk zostawiony! :D

  • @mirekj7032
    @mirekj7032 Před 2 lety

    Bardzo ciekawe 👍

  • @drdamix
    @drdamix Před 8 lety +4

    Zdecydowanie zasługujesz na więcej subskrypcji ;) może jakiś odcinek z "sławnym" gościem? :)

  • @annakot5183
    @annakot5183 Před 8 lety +2

    wreszcie Kraków! więcej więcej!

  • @sunlinestudio
    @sunlinestudio Před 8 lety +1

    Więcej Krakowa!

  • @sidulek
    @sidulek Před 8 lety

    Super odcinek, z resztą jak i reszta na tym kanale :) a mieć takich kompanów przy zwiedzaniu Krakowa jak Ty i Natalia, to nie pozostaje nic jak tylko chodzenie z dyktafonem, aby nie przepadła żadna informacja :D Czekam na kolejne odcinki :P

  • @rossluk
    @rossluk Před 8 lety +1

    Świetny odcinek! Zawsze jak widzę nowe ,,inwestycje" budowlane i patrzę na ich mierną urbanistykę to żałuję, że dziś już nie buduje się miast jak kiedyś... Najpierw wytyczanie działek, a później sensownie rozplanowane budynki w ludzkiej skali. Może kiedyś się jeszcze tego doczekamy.

    • @olgam.5756
      @olgam.5756 Před 8 lety +1

      +rossluk ale wiesz, że chociaż rzeczywiście starodawna urbanistyka jest bardzo romantyczna i potrafi poruszyć serce turysty magiczną atmosferą, to jednak nie przystoi funkcjonalnie do dzisiejszych czasów
      Jako warszawianka która mieszkała pewien czas w centrum Krakowa sama przez pierwsze dwa tygodnie, może miesiąc czułam się zauroczona, ale gdy okolica już się opatrzyła, a do życia wkradła się z czasem rutyna, wiele aspektów mieszkania w takim mieście zaczęło bardzo doskwierać, między innymi brak zieleni, dużych parków, miejsc rekreacyjnych dla zwykłych mieszkańców jakie znamy z Warszawy, zanieczyszczone powietrze i uwaga - klaustrofobia - początkowo urocze wąskie, ciasne uliczki zamieniły się w duszne (katasrofalna jakość powietrza też nie pomagała), a brak otwartych przestrzeni zaczął męczyć.
      Z takich samych powodów Wenecja jest miastem głównie turystycznym - w takich miastach świetnie spędza się urlop jako turysta, albo bardzo ciężko żyje na na codzień.
      Kraków jest piękny mimo wszystko i zdecydowanie to nasza narodowa perła.

    • @nancynancy1587
      @nancynancy1587 Před rokem

      @@olgam.5756 piszesz naprawdę straszne bzdury. w Krakowie jest 51 parków, 71% obszaru miasta to tereny zielone. nie tylko w Warszawie czy w Wenecji centrum to ciasne uliczki czy kamienice, więc tu nie będzie zaskoczenia,też ale serio, zarzucanie ze Kraków ma mało zieleni jest totalną konfabulacja i nieznajomością tematu. mieszkam tu 6 rok, i nadal odkrywam nowe miejscówki dające tlen i wytchnienie. z centrum blisko na bulwary, na Błonia, do Parku Jordana, na Zakrzówek, nawet na Łąki nowohuckie czy do Lasku Wolskiego. niektórym na serio się nie dogodzi 🤦‍♀

    • @nancynancy1587
      @nancynancy1587 Před rokem

      @@olgam.5756 a co do tej wspaniałej "funkcjonalnej" urbanistyki dzisiejszych czasów to chyba masz na myśli betonozę warszwską bez źdźbła trawy?

  • @wiktorfraczek7047
    @wiktorfraczek7047 Před 8 lety +1

    Liczymy na kooperację na szlaku Wisły. Zapraszamy serdecznie!
    P.S. Ściana kościoła św. Wojciecha i fasada kościoła Mariackiego tworzą kąt prosty, więc czy nie należałoby wnioskować, że wcześniejszy rynek również był na planie kwadratu, tylko przesuniętego względem rynku wytyczonego na prawie Magdeburskim? Dodatkowo ul.Grodzka również jest prawie równoległa do fasady kościoła Mariackiego.

  • @ambak0
    @ambak0 Před 8 lety +1

    Zabrakło jak dla mnie informacji o Florencji w Krakowie, czyli o dzisiejszym Kleparzu, którego resztki układu lokacyjnego nadal są widoczne, np. Plac Matejki czy targowisko przy ul. Rynek Kleparski to resztki rynku dawnej osady. A osady o historii sięgającej podobnego okresu co Kazimierz. To jest jeden z tych niewidzialnych zabytków, który bez wiedzy o jego historii nie jest do zobaczenia i odnalezienia.
    Odcinek na duży plus.

    • @ambak0
      @ambak0 Před 8 lety

      +Radosław Gajda Ani o ciekawym Placu Wszystkich Świętych. No cóż... Wiadomo coś trzeba było wybrać do odcinka by nie robić z tego wykładu z historii urbanistyki Krakowa.

  • @gallanpe29
    @gallanpe29 Před 5 lety

    Ja czekam na odcinek o Krakowie!

  • @Lukewci
    @Lukewci Před 8 lety

    Ciekawostki urbanistyczne. Jest np. dużo ciekawostek pod tytułem "jak wygląda miasto bez planu". ;)

  • @MrTomaszes
    @MrTomaszes Před 8 lety +1

    Ciekawy materiał ale zabrakło wzmianki o Podgórzu które też kiedyś było miastem, ma swój rynek i swoją historie. Chętnie oprowadze po mojej dzielnicy.

    • @MrTomaszes
      @MrTomaszes Před 8 lety

      +Radosław Gajda W takim układzie, czekam na informacje, kiedy będzie Pan na miejscu. Pozdrawiam i do zobaczenia.

  • @meetomPL
    @meetomPL Před 8 lety

    Radku, z tym, że położenie kościołów świadczy o tym, że były one tam wcześniej to bym polemizował. Ich niepasujące - wydawać by się mogło - rozmieszczenie wynika z tego, że kościoły były (nie wiem czy dalej są) orientowane w linii wschód-zachód. Mogły więc spokojnie powstać później, po tym jak Rynek się już uformował.

    • @meetomPL
      @meetomPL Před 8 lety

      +Radosław Gajda Dziękuję za bardzo wyczerpującą odpowiedź :) Przyznaję, nie sprawdziłem "przelokacyjności" pisząc swój komentarz. Chodziło mi tylko o to, że ich ułożenie nie musi być na to dowodem ;)
      Z niecierpliwością czekam na kolejne materiały związane z Krakowem. Niestety, ze swojej strony mogę dać tylko jednego lajka ;)

  • @szafirmeru
    @szafirmeru Před 8 lety +15

    Ach ten szantaż :P

  • @wlodekkrajewski5826
    @wlodekkrajewski5826 Před 8 lety

    Rok 1257 to był rok dobrej urbanistyki, wtedy powstaje też praska Malá Strana, z podobnymi efektami nakładania się starej struktury i nowej siatki rynku i ulic. Czyli dobre czasy do zakładania miast w tej części Europy, zniszczonej w trakcie najazdu tatarskiego?

  • @Barabass
    @Barabass Před 8 lety +4

    Klasa!
    Mozna Cie spotkac na miescie czasem?
    postawie kielicha!

  • @czanki
    @czanki Před 5 lety

    Może odcinek o miastach, gdzie celowo (mniej lub bardziej) przesuwano/zmieniano/zasypywano koryta rzek i dlaczego to robiono?

  • @Mroberto
    @Mroberto Před 8 lety

    Kraków też, ale Wrocław również :-)

  • @Damianoss1000
    @Damianoss1000 Před 8 lety

    Około pół roku temu miałem dokładnie taki sam temat i przykłady na Historii Architektury i Urbanistyki, ale w Twoim wykonaniu wyszło dużo ciekawiej ;)
    Czy ten ulubiony krakowski budynek to Feniks przy Rynku Głównym? ;)

  • @wadysawsadowski4512
    @wadysawsadowski4512 Před 8 lety

    Tak chcemy, ale może dla odmiany zamiast laurki kolejny raz o zabytkach zrobić o tym jakim koszmarem jest to miasto poza starówką. Bo to takie miasto kontrastów. Wspaniałe zabytki architektoniczno-urbanistyczne w obszarze Starego Miasta i Kazimierza i absolutny koszmar architektoniczno-urbanistyczny wokół... Stare miasto w podręcznikach architektury, ale co poza Starym Miastem też nadaje się do podręczników, ale jako absolutny antywzór tego jak nie budować miasta. Dzika zabudowa deweloperska, zalewanie betonem każdego skrawka zieleni, zabudowa ulic bez rozbudowy infrastruktury i absolutna niekompetencja władz z decyzjami co do których nasuwa się jedynie słowo łapówka, bo nie można świadomie czy też w głupocie aż tak niszczyć miasta.

  • @peidbfs5061
    @peidbfs5061 Před 8 lety

    proponuję omówić Brodnice, to jedno z nielicznych miast które ma trójkatny rynek miasta. mógłbyś to w jakiś sposób wyjaśnić. pozdrawiam

  • @sunflowerass
    @sunflowerass Před 8 lety

    Świetny kanał, gratuluję!
    Frampol też ma ciekawą zabudowę średniowieczną, a nawet historię (II wojna)
    www.google.com/maps/@50.6724167,22.6712841,16z
    Pozdrawiam.

  • @szymon5623
    @szymon5623 Před 8 lety

    Witam! Czy jest w planach może odcinek o Bydgoszczy? Uważam że jest to miasto przez wiele osob nie doceniane, a mimo wszystko warte zobaczenia. Pozdrawiam!

  • @lotolodo1249
    @lotolodo1249 Před 8 lety

    czy w planie z tego cyklu jest odcinek o Łodzi? Myślę że warto ze względu na wyjątkowość powstania tego miasta

  • @crazyeryk
    @crazyeryk Před 8 lety

    Zapraszamy do Wrocławia!
    Mam już jedną perełkę związaną z tematem, która mi przychodzi do głowy - osiedle Sępolno. Słyszałeś o nim? :)

  • @bartekpm
    @bartekpm Před 8 lety

    A co to za książka zaraz obok "cities of the world"? Jakiś atlas ładny widzę tam.

  • @mchrzestek
    @mchrzestek Před 6 lety

    Akurat kościoły na ogół stoją jakoś pod kątem do siatki ulic, bo są orientowane (skierowane prezbiterium na wschód). Nawet te budowane po lokacji nie wpisują się w kierunki wynikające z siatki ulic

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  Před 6 lety

      Niby tak, ale ta orientacja bywała... orientacyjna. Jeśli spojrzy Pan na kościół świętych Janów w Toruniu albo św. Jakuba na toruńskim Nowym Mieście, albo na warszawski kościół św. Jana Chrziciela, to one wszystkie dostosowane są do przebiegu ulic, a wschód wskazują tylko z grubsza.

    • @mchrzestek
      @mchrzestek Před 6 lety

      Racja, często to było po prostu w kierunku zbliżonym do wschodu niż dokładnie na wschód. Ale jednak często się zdarza, że kościół się wyłamuje wyraźnie z siatki (przykład - Gliwice), co też sprawia, że forma urbanistyczna jest bardzo urozmaicona, a dodatkowo, siłą rzeczy powstaje wokół kościoła plac, bo trudno jest w taki diagonalny sposób rozciętą przestrzeń czymś zagospodarować :)
      Pozdrawiam, wspaniałe materiały ;)

  • @SebastianSunn
    @SebastianSunn Před 8 lety

    Będzie szansa na autograf w Krakowie? :D

  • @MrCaliforniaDreamer
    @MrCaliforniaDreamer Před 8 lety

    Panie Radosławie... Łódź czeka na Pana ;)

  • @SzwagierRap
    @SzwagierRap Před 8 lety +1

    Mam pytanie
    Mam 15 lat i za rok bede musiał wybrać na jaki profil się szkolić. Chciałbym zostać architektem i dużo nad tym myślałem. Posiadam umiejętności potrzebne dla architekta. U tutaj powstaje moje pytanie. Czy lepiej byłoby pójść do technikum budowlanego czy do liceum, biorąc pod uwage, że chciałbym pózniej pójść na studia? Co lepiej mnie przygotuje do podjęcia się tej pracy?

    • @monip3082
      @monip3082 Před 8 lety

      Nie lepiej technikum na kieruneku architekt?

    • @Pokenish
      @Pokenish Před 8 lety +1

      Technikum. Tylko ucz sie tyle co w liceum

    • @kasiatoya
      @kasiatoya Před 8 lety

      +Dolmio89 jestem po liceum plastycznym i zdecydowanie doradzam technikum ale z naciskiem, że się nie zaniedbuje umiejętności rysowania

  • @hhpwawa7057
    @hhpwawa7057 Před 6 lety

    Panie Radku, Pani Natalio, bardzo proszę o film o zabytkach Lwowa. Miasto na wskroś polskie i nasycone zabytkami nie mniej niż Kraków.
    Serdecznie pozdrawiam z Warszawy.

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  Před 6 lety +1

      Pracujemy nad tym, aby nagrać coś we Lwowie. Zobaczymy, czy się uda. :)

    • @hhpwawa7057
      @hhpwawa7057 Před 6 lety

      Radosław Gajda & Natalia Szcześniak Uda się, musi się udać. Tylko ostrzegam, w pewnym momencie nadejdzie frustracja.
      Pozdrawiam serdecznie.

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  Před 6 lety

      Ale jaka frustracja? Opowiadanie o architekturze to super zajęcie :)

    • @hhpwawa7057
      @hhpwawa7057 Před 6 lety

      Radosław Gajda & Natalia Szcześniak
      Panie Radku, nie architekturę miałam na myśli. Dawnych Kresów żal.
      Proponuję Państwu wypad do Zakładu Ossolińskich, Katedry, wizytę w Lwowskiej Galerii Obrazów, wycieczkę na Cmentarz Łyczakowski i Orląt Lwowskich. Niedaleko jest do Żółkwi, miasta założonego przez hetmana Żółkiewskiego, które później było własnością króla Jana III Sobieskiego, a teraz może się poszczycić pewnym honorowym obywatelem, o czym przypomina wielki mural na budynku lokalnej administracji.

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  Před 6 lety

      Cóż, historii nie zmienimy, ale jednak jest coś za coś - w zamian mamy Dolny Śląsk, Pomorze i Mazury.

  • @GilbertImiela
    @GilbertImiela Před 8 lety +1

    Kościół Mariacki w Krakowie jest całkiem poprawnie ułożony, mianowicie oś kościoła leży niemal idealnie na linii wschód-zachód. W zasadzie każdy stary kościół jest w ten sposób ustawiony, w dodatku z prezbiterium od strony wschodniej. Ciekawym wyjątkiem jest kościół w Otmuchowie, który odwrócony jest o 180 stopni względem tej zasady. Nie wiem skąd taka zasada i kiedy zaprzestano się do niej stosować, bo najnowsze kościoły powstają w różne strony świata. Może to jakiś temat na kolejny odcinek?
    Pozdrawiam :)

    • @ambak0
      @ambak0 Před 8 lety +2

      +Gilbert Imiela Ta zasada wywodzi się jeszcze z tradycji judaistycznej. W synagogach zwoje Tory lokowano na wschód (a w synagogach na wschód od Świątyni Jerozolimskiej odpowiednio na zachód). Dzięki temu wierni byli zwróceni w stronę najważniejszego obiektu ich kultu,
      Chrześcijaństwo wypracowując przez wieki układy świątyń (tych układów jest naprawdę wiele) często czerpało ze wzorów już znanych z starszej religii czyli do układu synagogi.

    • @GilbertImiela
      @GilbertImiela Před 8 lety

      +Radosław Gajda Rzeczywiście wcześniej nie zwracałem uwagi na orientację kościołów, dopiero będąc kiedyś w Otmuchowie ktoś taką ciekawostkę wskazał. Podejrzewam że ciekawostką jest dlatego, że być może wcześniejszy kościół też był zwrócony prezbiterium w stronę zachodnią, nie wiem :)
      Ciekawe jest że skoro kościoły przy krakowskim rynku są starsze od samego placu, jego położenia nie dopasowano względem nich? Ale to pewnie takie smaczki urbanistyczne które nadają charakteru starym miastom, podobnie jak nie do końca jasny powód dlaczego wrocławski blok śródrynkowy jest nieco obrócony względem całego rynku.

  • @tifjosi
    @tifjosi Před 8 lety

    Unsubowałem żeby zasubskrybować jeszcze raz :)

  • @Macieks300
    @Macieks300 Před 8 lety

    Ta "starszość" niewidzialnych zabytków to jest troche jak ze statkiem Tezeusza. Niby te budynki nie są z tamtych czasów, ale są w tych samych miejscach i w większości przypadków odbudowywane były na podstawie wcześniejszych planów, więc to wszystko zależy od definicji wieku czegoś.

    • @Macieks300
      @Macieks300 Před 8 lety

      +Radosław Gajda A czy na przykład wybudujemy dzisiaj budynek w stylu gotyckim bez akcentów współczesnych to będzie to budynek średniowieczny czy nowoczesny? Albo: stary czy nowy? A z tym kształtem to chodziło mi, że we wcześniejszym filmie było powiedziane, że układ urbanistyczny jest starszym zabytkiem niż budynki, bo budynki się nie zachowały. W niektórych przypadkach zachowały się plany budynków, może faktycznie nie tych średniowiecznych, ale pod tym względem też budynki są starsze niż moment, w którym ostatni raz położono cegły.

  • @iwan__ka
    @iwan__ka Před 6 lety +1

    gdzie te odcinki o Krakowie :D

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  Před 6 lety

      Np. tu: czcams.com/video/fdilXTiIGyY/video.html Zapraszamy!

  • @karque7620
    @karque7620 Před 4 lety

    To nie jest całe stare miasto, tylko jego najstarsza część otoczona plantami stare miasto jest znacznie większe

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  Před 4 lety

      Dzisiejsza dzielnica o nazwie "Stare Miasto" obejmuje także tereny poza plantami, które historycznie jednak nie były częściami Krakowa, lecz odrębnymi miastami lub przedmieściami, jak Kazimierz, Kleparz czy Stradom. Mówienie w kontekście historycznym o krakowskim Starym Mieście raczej jednoznacznie wskazuje, o który obszar chodzi - układ lokacyjny wokół Rynku Głównego z pozostałościami wcześniejszych etapów osadnictwa, Okół i Wawel.

  • @MrJabberwoock
    @MrJabberwoock Před 6 lety

    Zróbcie odcinek o Teodorze Talowskim

  • @martinjohnson2549
    @martinjohnson2549 Před 4 lety +1

    Ten kanał zasługuje na nagrodę Nobla.

  • @dejhu78
    @dejhu78 Před 8 lety +1

    Opisz Gdynię. :)

    • @dejhu78
      @dejhu78 Před 8 lety

      +Radosław Gajda upsi daisy :)

  • @GromKuba
    @GromKuba Před 8 lety

    Takimi niewidzialnymi zabytkami są też osie krajobrazowe.

  • @alicjajuly188
    @alicjajuly188 Před 4 lety

    Chce, prosze . . . !

  • @franciszekzielony
    @franciszekzielony Před 7 lety

    Dajesz. I pokaż Natalię.

  • @KrzysWiecaw
    @KrzysWiecaw Před 4 lety

    to kiedy możemy spodziewać się więcej o Krakowie? ;)

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  Před 4 lety +1

      Choćby tydzień temu opublikowaliśmy film o krakowskiej architekturze. I to bardzo krakowskiej! :)

    • @KrzysWiecaw
      @KrzysWiecaw Před 4 lety

      @@goodidea_archi To prawda. Bardziej chodziło mi o coś bardziej dla Krakowa hmm... typowego. ;) Bardzo lubię sposób w jaki przekazujecie swoją wiedzę, więc chętnie posłuchałbym o Wawelu, Kościele Mariackim, Sukiennicach, k. Dominikanów i Franciszkanów itd. Odcinek o kościele św. Katarzyny był majstersztykiem ;) Pozdrawiam i dziękuję za szybką odpowiedź.

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  Před 4 lety +1

      Bardzo chętnie byśmy przygotowali filmy o tych obiektach. Niestety, aby zrealizować takie odcinki, szczególnie o Wawelu czy kościele Mariackim potrzebna jest inicjatywa ze strony instytucji zarządzających tymi zabytkami.

  • @polakzpolaka
    @polakzpolaka Před 8 lety

    A kim jest Natalia ?

    • @polakzpolaka
      @polakzpolaka Před 8 lety

      +Radosław Gajda myślałem że żonę zaangażowałeś

  • @konserwacjaasp2776
    @konserwacjaasp2776 Před 6 lety

    wawel do wtorku !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 30.01.18 plissss