#6 Szwecja, dzięcioły i pożary lasu (prof. Grzegorz Mikusiński)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 1. 07. 2024
  • Czy pożar lasu zawsze jest katastrofą?
    W jakiej konkurencji bezkresne szwedzkie lasy przegrywają z Puszczą Białowieską?
    Czy dzięcioły faktycznie leczą drzewa?
    Zapraszamy na rozmowę z prof. Grzegorzem Mikusińskim, autorem ponad 90 publikacji z zakresu ekologii i ornitologii, który od ponad 30 lat pracuje na Szwedzkim Uniwersytecie Rolniczym w Uppsali. Porozmawiamy o początkach pracy w Szwecji w czasach komunistycznych, o tym dlaczego dzięcioły są ważne, oraz jakie skutki dla przyrody niosą pożary lasów.
    A w następnym odcinku (18 lipca) zapraszamy Państwa do wysłuchania kolejnego długometrażowego odcinka Puszczania Puszczy. Tym razem przysłuchamy się krajobrazom dźwiękowym pochodzącym z… pastwiska położonego pod Hajnówką! Wypasowi koni zawdzięczamy wyjątkowy ekosystem, gdzie swój dom znajdą zarówno ptaki typowo polno-łąkowe, ale też skrywające się w zaroślach. Na pierwszym planie dźwięczy przerywany i kłujący głos cierniówki, przez który z daleka przebija się malutki pierwiosnek z charakterystycznym „ti ti tu tu ti ti tu tu”. Na drugim planie wybrzmiewają melodie kosa i śpiewaka, a z lasu dobiega przejmujący flet przerywany co jakiś czas charczącym „krrrryk!” - głos tropikalnie ubarwionej wilgi. Poza ptakami usłyszmy również inny stały element letnich, rozgrzanych łąk - chór pasikoników i koników polnych.
    Zapraszamy do kontaktu: naukoweradio@ibs.bialowieza.pl
    Projekt Naukowe Radio Białowieża został dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu Społeczna odpowiedzialność nauki II.
    #podcast #podcasting #podkast #RadioNaukowe #popularyzacja #popularyzacjanauki #przyroda #natura #naukowcy #Białowieża #PuszczaBiałowieska
    Autor zdjęcia: Tadeusz Późniak

Komentáře •