Książka receptą na życie: Michał Zabłocki, Łukasz Wojtusik Spotkanie o przyjaźni, Ławeczce, książce.

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 29. 08. 2024
  • Spotkanie z Michałem Zabłockim - Zabłocki Osobiście, poprowadził Łukasz Wojtusik - Alfabet Wojtusika.
    Cykl spotkań i rozmów w Antykwariat Abecadło "Książka receptą na życie".
    Panowie porozmawiają o przyjaźni, piosence "Ławeczka", która zdobyła nagrodę publiczności w tegorocznej edycji Festiwalu Piosenki w Opolu, o terapeutycznym wpływie pisania i czytania.
    O piosence Ławeczka i o sobie Michał Zabłocki mówi tak:
    @
    Ławeczka, to piosenka o przyjaźni. O przyjaźni, która ratuje nas w codziennych kłopotach, ale która może też uratować życie. Muzykę i słowa napisałem na początku tego roku i od tego czasu pracowaliśmy nad nią z tandemem producentów krakowskich Artur Malik/Adam Drzewiecki. Obaj są moimi przyjaciółmi. Na gitarach zagrał Tomasz Banaś, z którym zaprzyjaźniliśmy się w zakopiańskim Zaiksie. Zgraniem i masteringiem zajął się Filip Kuncewicz, przyjaciel Czesława, który z kolei jest moim przyjacielem. Wszystkich nas łączy Ławeczka. Ta przez duże i małe EŁ.
    Z Czesławem Mozilem spotkałem się w 2006 roku. Zobaczyłem go na scenie jako zupełnie jeszcze wtedy nieznanego wykonawcę i podarowałem swoje wiersze, z których powstał jego „Debiut”. Nie spędzamy ze sobą wiele czasu, bo i ja, i on zawsze jesteśmy w biegu, a poza tym mieszkamy w innych miastach. Ale co kilka miesięcy siadamy i gadamy. I dziwimy się, że ludzie tak różni mogą się tak lubić.
    Gdy tylko wyjawiłem Czesławowi, że chcę samemu prezentować swoje piosenki, od razu się zachwycił i bardzo mnie w tym wspiera. Konsultuję z nim każdy mój wykonawczy krok. Kiedy puściłem mu Ławeczkę, tak się zachwycił, że natychmiast zaproponowałem mu duet. To on zaprosił do współpracy Filipa Kuncewicza. To on podpowiedział mi kontakt z Robertem Kijakiem i wytwórnią Agora Muzyka. To on podpowiedział, żeby wysłać utwór na preselekcje do Opola.
    I oto „Ławeczka” - piosenka terapeutyczna o leczniczej mocy przyjaźni:
    @
    Michał Zabłocki i Łukasz Wojtusik porozmawiają także o planach realizacji spektaklu muzycznego dla dzieci w Antykwariacie Abecadło pod tytułem „Głosy lasu” z tekstem, muzyką i wizualizacjami autorstwa Michała Zabłockiego.
    A oto jego akcja.
    Zakochany w przyrodzie młody programista komputerowy testuje w lesie urządzenie do tłumaczenia mowy zwierząt na język ludzki. Dzięki swojemu urządzeniu rozumie co mówią między sobą zwierzęta - że w odwecie za postępujące wycinanie lasów, planują odwet. Świat fauny wkracza do miasta: myszy, szczury, owady, ptaki, ale także dziki, niedźwiedzie i wilki, a nawet kornik drukarz!
    Michał Zabłocki, krakowski poeta, performer i autor tekstów piosenek w 2023 roku rozpoczyna nowy projekt pod nazwą Zabłocki Osobiście, w ramach którego sam prezentuje na scenie utwory swojego autorstwa.
    Na początek, wraz z didżejem Janem Rostworowskim w 2023 roku tworzy muzyczny program klubowy „Ojcowizna”, który ma swoją premierę na Festiwalu Miłosza. Ojcowizna, to godzinny klubowy performans poetycki. Powstał na bazie zbioru wierszy „Ojcze nasz - 33 wiersze o moim tacie”, poświęconego niedawno zmarłemu olimpijczykowi, szabliście i architektowi, Wojciechowi Zabłockiemu. Jest to oszczędna i wyważona w słowach, melancholijna opowieść o odchodzeniu i o żegnaniu się z ojcem. Klimat, brzmienie i styl muzyczny poruszają się w przedziale ambientu, jazzu i improwizowanej elektroniki. Jak na poetycki produkt klubowy przystało, całość została oprawiona w niepowtarzalne, improwizowane na żywo wizuale Karoliny Dousy-Bik.
    W ramach tego samego projektu można go zobaczyć w równie osobistym, poetycko-muzycznym programie scenicznym „Janowska”, opowiadającym o matce, znanej aktorce, Alinie Janowskiej. W jego ramach usłyszeć można aż 20 piosenek w zaskakujących brzmieniach oraz bardzo zróżnicowanych interpretacjach!
    Uruchomił kolejny, tym razem bardziej rozrywkowy kanał komunikacji, który nazywa „Zabłocki z prądem” i publikuje w sieci pierwszy singiel „Drzemy koty”, do którego teledysk realizuje posługując się szeroko sztuczną inteligencją.
    Michał Zabłocki napisał ponad 500 piosenek, które śpiewane są przez wielu wykonawców. Wydał 11 zbiorów wierszy. Został uhonorowany między innymi Nagrodą Miasta Krakowa w dziedzinie kultury.
    Łukasz Wojtusik - dziennikarz od lat związany z radiem.
    Autor literackiego podcastu Alfabet Wojtusika, za który otrzymał nagrodę w konkursie im, redaktora Janusza Majki Podcast Roku /2022/ w kategorii „Lifestyle, Kultura, Hobby”. Laureat Nagrody PIK-owy Laur 2023.
    Współpracuje z wieloma instytucjami kultury. Współautor trzech książek.
    Spotkania w Antykwariacie Abecadło organizowane są we współpracy z Fundacją Miasto Literatury która organizuje projekt pt. Krakowskie Księgarnie na Medal współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
    Antykwariat Abecadło jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki "Certyfikat dla małych księgarni".
    Dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Komentáře •