Video není dostupné.
Omlouváme se.

Tynk Modelowany TSS 05 (efekt gładki, natryskowy, przestrzenny) zobacz jak je wykonać na elewacji

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 13. 09. 2021
  • Efekty mix pasują doskonale do klasycznych elewacji. Wyróżnia się wśród nich wersję gładką, natryskową (tarabonę) i przestrzenną - ta ostatnia zapewnia ciekawe wrażenie trójwymiarowości.
    Wykonanie efektu gładkiego zaczyna się od przygotowania podłoża. Powinno być ono czyste, trwałe mocne, wysezonowane i ustabilizowane pod względem chłonności. Tak przygotowaną powierzchnię należy pomalować podkładem gruntującym FOVEO TECH PA10 lub FOVEO TECH PN30. Następnie trzeba przygotować tynk modelowany TSS05, który jest gotową do użycia masą w kolorze białym - wystarczy zamieszać go mieszadłem wolnoobrotowym. Nie trzeba też rozcieńczać tego produktu. Na suchej warstwie farby gruntującej, za pomocą pacy, nanosi się wyrównującą warstwę tynku o grubości ok. 1 mm. Tynk nakłada się na całej powierzchni roboczej, z zastosowaniem łączenia na mokro. Kiedy warstwa będzie schnąć, należy wygładzić ją tak, by nie pozostawić zgrubień. Dzięki temu powstanie gładka powierzchnia wyrównująca, która powinna schnąć przez ok. 12 godzin. Po tym czasie można przystąpić do wykonywania nawierzchni. Na wyschnięty tynk wyrównujący, za pomocą pacy, nanosi się tynk o grubości ok. 1 mm, dbając o to, by warstwa ta była gładka. Nanoszone partie masy muszą być łączone na mokro. Po kilku minutach od nałożenia powierzchnia powinna być wygładzona czystą krawędzią pacy. Musi też być dobrze zasklepiona. W lepszym wykonaniu tego zadania pomóc może zroszenie tynku wodą (trzeba jednak uważać na zacieki). Tak przygotowany tynk musi schnąć przez ok. 24 godziny. Dopiero wtedy można przystąpić do malowania go farbą silikonową FOVEO TECH FN30. Pierwsza warstwa farby powinna być dodatkowo rozrobiona w preparacie gruntującym FOVEO TECH GN30 (maksymalnie 10%). Warstwa druga nie powinna być rozcieńczona ani w gruncie, ani w wodzie. Farbę można nakładać wałkiem lub natryskiem hydrodynamicznym.
    Efekt natryskowy i efekt przestrzenny wykonuje się bardzo podobnie. Najpierw nakłada się tynk modelowany TSS05. Jest biały, ale można go barwić zgodnie z dołączonymi recepturami kolorystycznymi. Dla efektu natryskowego kolor powinien być jeden, dla efektu przestrzennego należy zastosować dwa: jeden podstawowy i jeden kontrastowy. Tego drugiego potrzeba nieco mniej, ok. 1/3 tego, co jest wykorzystywane w celu pokrycia całego pola roboczego. Masy przygotowane w danych kolorach należy przemieszać mieszadłem wolnoobrotowym. Aby stworzyć efekt natryskowy czy przestrzenny, trzeba przygotować dysze do pistoletu o rozmiarze 5-5,5 mm, ustawić ciśnienie robocze na agregacie w zakresie 3,5 b. Warstwę bazową wykonuje się na suchej warstwie farby gruntującej. Tynk nanosi się pistoletem, prowadząc go kolistymi ruchami. Należy zachować odległość od ściany wynoszącą ok. 40 cm. Nakładanie tynku powinno być zaplanowane tak, by daną warstwę roboczą można było pokryć w całości podczas jednego cyklu. Po zakończeniu tych prac tynk schnie przez 12 godzin. Dopiero po tym czasie można położyć kolejną warstwę tynku w tym samym kolorze. Prawidłowo wykonana warstwa nawierzchniowa musi całkowicie i szczelnie kryć powierzchnię ściany, a po zakończeniu jej nakładania powinna schnąć przez 24 godziny.
    Tworząc na elewacji efekt natryskowy, można zakończyć pracę. Jeśli chodzi jednak o efekt przestrzenny, należy nałożyć jeszcze drugi kolor tynku, co pozwoli uzyskać wrażenie trójwymiarowości. Nakłada się go jednak wcześniej, po 12 godzinach. Należy zastosować te same parametry rozmiaru dyszy i ciśnienia, jednak koliste ruchy powinny być większe. Ma to na celu zapobiegnięcie pokryciu poprzedniego koloru. Dobrze wykonana warstwa dekoracyjna wygląda jak nakropienie tynku z wyraźnie widoczną poprzednią warstwą. Tak wykonana dekoracja powinna schnąć jeszcze przez 24 godziny.
    Materiały i narzędzia:
    ✔ śrubokręt
    ✔ pędzel
    ✔ paca ze stali nierdzewnej
    ✔ wałek
    ✔ natrysk hydrodynamiczny
    ✔ mieszadło wolnoobrotowe
    Produkty użyte w materiale:
    ✔ Tynk modelowany TSS05 - www.foveotech....
    ✔ Podkład gruntujący FOVEO TECH PA10 lub TECH PN30 - www.foveotech....
    ✔ Grunt silikonowy FOVEO TECH GN30 - www.foveotech....
    ✔ Farba silikonowa FOVEO TECH FN30 - www.foveotech....
    Efekty mix są doskonałym wyborem dla każdego. Elewacja pokryta tynkami FOVEO i stworzona zgodnie z naszymi zaleceniami będzie znakomicie prezentować się przez długi czas.
    Powiązane porady:
    Efekt trawertynu - jak go wykonać na elewacji - • Efekt trawertynu - jak...
    Efekt Betonu na elewacji - zobacz jak go wykonać krok po kroku - • Efekt Betonu na elewac...
    Obserwuj nas na Instagram: / foveotech

Komentáře • 1

  • @zeber29
    @zeber29 Před 2 lety

    Dziękujemy za film 👌 Czekamy na wiecej ;)