Komentáře •

  • @dr.kranjecferenc3873
    @dr.kranjecferenc3873 Před 4 měsíci

    Köszönöm a videót, és minden eddigi hasznos tartalmat. Felekezettől függetlenül... 😉
    Áldás, békesség! SDG!

    • @Evlelkesz
      @Evlelkesz Před 4 měsíci

      Köszönöm, és Isten áldja!

  • @rozaliakovacs3204
    @rozaliakovacs3204 Před 4 měsíci

    Mindennel ami itt elhangzott egyetértek. Köszönet a munkáért.

    • @Evlelkesz
      @Evlelkesz Před 4 měsíci

      Örülök, hogy itt van! További jó böngészést a csatornán!

  • @andreabognarne8328
    @andreabognarne8328 Před 4 měsíci

    Köszönöm szépen!

  • @hunfish777
    @hunfish777 Před 4 měsíci

    Kedves Viktor!
    Köszönöm ezt a videót, fontos témát tárgyal, megerősítettél benne, hogy a keresztény egyháznak nem szabad egy politikai párt mögé beállni és "annak szekerét tolni".
    Érdekelne, hogy Te hogy látod az egyes hívő személyek kapcsolatát a politikával. Hívő ember lehet párttag? Tovább megyek: Hívő ember lehet politikai vezető? Mégtovább megyek: egyházi vezető (legyen ő lelkész, vagy püspök, vagy bármilyen vezető tisztségű) vállalhat-e a politikában vezető szerepet?
    Nem (csak) a most a közéletet foglalkoztató ügy miatt kérdezem, régóta foglalkoztat ez a kérdés.
    Köszönöm a válaszod!
    Pásztor Zoltán

    • @Evlelkesz
      @Evlelkesz Před 4 měsíci

      Kedves Zoltán! Köszönöm a kommentet, nagyon jók a kérdések. Igyekszem röviden válaszolni (nem fogok mindent kifejteni, mert az szétfeszíti egy komment kereteit), de lehet még majd adás is készül ebből a témából 🙂
      Két fontos alapvetést kell tenni a hatalomgyakorlás (mert ez minden párt célja) szempontjából:
      1. Az mózesi törvényekben 3 féle törvény van: kultikus, erkölcsi és államigazgatási. Láthatjuk azt, hogy amíg ott van a "Ne ölj!", mint erkölcsi törvény, mellette ott vannak azok az államigazgatási törvények, amelyek ilyen vagy olyan bűn büntetéseként halálbüntetést szab ki. Tehát azt mondhatjuk, hogy más szabályok vonatkoznak azokra, akik dedikáltan hatalmat gyakorolnak és azokra, akik nem.
      2. Jézus után, az egyetemes egyház megalakulásával, a keresztény közösség nem fonódhat össze, egy nemzettel, vagy egy hatalmat gyakorló csoporttal a társadalmon belül. Ezt nevezi Luther kettős hatalomnak, amit a videóban is említettem.
      De mivel mi is a társadalom egyenrangú és jogú részei vagyunk, így adódhat olyan helyzet, hogy a keresztény ember hatalmat kell, hogy gyakoroljon. Ebben az esetben a fenti két pontot kell szem előtt tartani. Ha a megválasztott, hivatalos hatalom része, akkor MINT EGYÉNNEK át kell gondolnia a döntéseit, hogy azok hogyan viszonyulnak az egyházhoz, de az is igaz, hogy rá - mondjuk állami tisztségviselőként - más szabályok vonatkoznak, miközben a hatalmat gyakorolja. De csak akkor.
      Jó példa erre, az erőszakszervezeteken belül folyó munka. Ezzel kapcsolatban ajánlom az alábbi videót: czcams.com/video/7yetq9pTuXA/video.htmlsi=UAKH9pIM78IvkR8t
      Tehát, hogy a kérdésedre is válaszoljak 🙂
      - Igen, hívő ember lehet párttag, egészen addig amíg az nem megy szembe a hívő értékeivel. Ha szembe megy, akkor kötelessége azt szóvá tenni és változtatást eszközölni, vagy kilépni.
      - Ha párttagként hatalmat gyakorol, akkor értelemszerűen érvényes rá, amit fentebb írtam.
      - Egyházi vezető, lelkész, püspök viszont ne legyen párttag, mert az evangélium üzenete (amelyet képviselni hivatott) pont arról szól, hogy minden világi körülménytől függetlenül, Jézus mindenkit vár. Ezt az egységet súlyosan és végzetesen megbontja az, ha valaki pártosodik egyázi vezetőként. Sajnos, nálunk és az azt hiszem a reformátusoknál is, az a szabály, hogy addig nem viselhet lelkészi hivatalt a lelkész, amíg politikai szerepet vállal, de utána visszatérhet. Ha rajtam múlna, akkor aki pártpolitikai szerepet vállal, az e szerep végeztével sem térhetne vissza lelkészi hivatalába. De nem rajtam múlik.
      Szóval, röviden, így tudok válaszolni. Ha van még kérdésed ne tartsd magadban! Áldás!

    • @hunfish777
      @hunfish777 Před 4 měsíci

      @@Evlelkesz
      Köszönöm a választ, kicsit kezd tisztulni a kép. 😊
      Azért is merült fel bennem ez a kérdés, mivel korábbi lelkipásztorunk egy elég komoly politikai tisztséget vállalt, a vének (presbiterek) tanácsa, kérése ellenére, s miután beiktatták hivatalába el is hagyta a közösséget. Örülök, hogy nem csak én látom úgy, hogy a politikai szerepvállalás és a lelkészi hivatal összeférhetetlen egymással. És abban is egyetértek, hogy nem kellene visszaengedni lelkésznek, ha valaki otthagyja a politikát.

  • @laszlonagy9128
    @laszlonagy9128 Před 4 měsíci

    Teológia, Hit tudomány.
    Istenről való beszéd.
    Sajnos az a tapasztalatom hogy a hit tudomány nem tanítja meg a híveket az Istennel való személyes kapcsolat kialakítására.
    Ehhez elhívás szükségeltetik Yahuah- tól.
    Ha ez nincs meg az élő Elohimtől , sok- sok kitartó szívből jövő imára, és a test és lélek sanyargatására böjt által lesz szükség. És a porban csúszás az önmagad megaláztatása Isten előtt , megszán és megszólít majd felemel Yahuah.
    Én a politikát semmi módon nem hoznám ebbe az Istennel való élő kapcsolatba , tudva azt hogy nem kedveli Yahuah a politikát.
    Teokratikus államformát határozott meg , de hát Sámuel nagy bánatára királyt akart Izrael.
    Yahuah megadta ezt a kérést nekik, ezzel szabad utat engedve a pogányság szokásai terjedésének Izraelen belül. Salamonnak mindjárt lett hétszáz felesége meg háromszáz ágyasa , meg Tírusszal való kereskedelem kapcsán évi 666 " hordónyi " aranya. Majd jó dolgukban Salamon halála után a szellemi páráznaság a bálványok tisztelete lett a fontos Yahuah szeretete helyett. Szerintem pont mint ma. Most sem történik ez másként , egy kis karácsony meg húsvét vegyítve politikával és kész is a strandpapucsos festett hajú kitetovált melegpárok áldását hírdető Katolikus Kereszténység kézen fogva a Protestáns Kereszténységet akik ezen értékrend büszke hírdetői.
    Malakiás 3:6 Mert én, Yahuah, nem változom meg.
    Ő ugyan az aki Kóré dolgai miatt 250 majd 14700 Izraelitát ölt meg a haragjának csapásában. A neve Yahusha HaMashiach.
    És Ő az Igazságot kedveli , és útálja a hazugságot ami a politikát is jellemzi.
    Övé a dicsőség.
    Éljen örökké a nagy neve
    YAHUAH !

    • @Evlelkesz
      @Evlelkesz Před 4 měsíci

      Kedves László! Érdemes megnézni a videót azzal kapcsolatban, hogy mit jelent VALÓJÁBAN a "politika" szó, és hogy ÉN hogyan használom ezt a kifejezést.