Adolf Hitler interview | Rozhovor s diktátorem | Analýza mediální gramotnosti

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 27. 04. 2024
  • V roce 1934 poskytl říšský kancléř Adolf Hitler v Berlíně interview britskému listu Daily Mail. Tento rozhovor, ve kterém nacistický diktátor nastínil své plány do budoucna, dnes poskytuje velké ponaučení a varování ve vnímání současného světa a také při trénování mediální gramotnosti.
    🎞️ INTERAKTIVNÍ OBSAH VIDEA
    00:00 Zobrazit kapitoly (klikni)
    03:37 Nacistické Německo válku nechce
    06:16 Francie a Polsko mohou být v klidu
    10:00 Na Anglii nikdy nezaútočíme
    12:54 Nemůžeme Rakousku bránit, aby se k nám připojilo
    15:42 My divocí Němci, jsme lepšími demokraty než jiné národy
    Podcast na Spotify zde: podcasters.spotify.com/pod/sh...
    Přepis celého rozhovoru, jak byl otištěn v Lidových novinách: www.ResearchWriter.cz/2013/05...
    » www.NZB.cz/
    » www.ResearchWriter.cz/
    #hitler #adolfhitler #interview #rozhovor #diktator #praktickahistorie #historie #dejiny #dejepis #badatel #badatele #reserse #archivy #studium #student

Komentáře • 65

  • @jirikerner6296
    @jirikerner6296 Před 2 měsíci +8

    Když jsme u té mediální gramotnosti měla by vycházet i z historické gramotnosti. Německo nemohlo v roce 1940 napadnout Francii, protože ta v září 1939 vyhlásila Německu válku, Německo Francii válku nevyhlásilo, takže šlo o útok na válečného nepřítele. To samé Velká Británie vyhlásila Německu válku a ne naopak, takže bitva o Anglii byla důsledkem britského politického rozhodnutí. V dubnu 1939 čtyři měsíce před napadením Polska německou armádou, vypovědělo Německo smlouvu o neútočení s Polskem.

    • @ZdenekBauerNZBcz
      @ZdenekBauerNZBcz  Před 2 měsíci +2

      Dobrá připomínka de jure. To nicméně nutně neznamená, že vstup německých armád na území Francie, Polska Británie atd. by byl morálně či právně v pořádku. De jure a de facto mohou být dva různé pohledy vnímání.

    • @jirikerner6296
      @jirikerner6296 Před 2 měsíci

      Morálku bych raději nezmiňoval. 19.11.1937 jedná Halifax s Hitlerem v Obersalzbergu. 2.4.1938 britská vláda uznala anšlus Rakouska. 15 září, 22 a 23 září 1938 jedná britský premiér Chamberlain s Hitlerem. 29 - 30 září 1938 podpis mnichovské dohody Německo, Itálie, Francie, Británie a následné britskou německé deklarace o neútočení. 6.12.1938 podpis francouzskou německé deklarace o neútočení. 16.3.1939 podpis německo britské hospodářské dohody v Düsseldorfu. Nebyli to žádní svatouškové.

    • @urbanborchu186
      @urbanborchu186 Před 2 měsíci

      to je jako rict ze rusko nenapadlo v roce ukrajinu 2022 protoze ji nevyhlasilo valku ale pritom umrelo desitky tisic lidi ... lol

    • @dank6018
      @dank6018 Před 2 měsíci

      Útok Německa na Francii v květnu 1940 byl po vyhlášení války Francií oprávněný de iure a byl to, po zimním "Sitzkriegu" a po norském tažení, první podstatný válečný skutek de facto. Moralizování není argumentem proti právním skutečnostem a představuje zcela samostatný pohled na věc.@@ZdenekBauerNZBcz

    • @VsadeBolVsetkoVie.JFr.
      @VsadeBolVsetkoVie.JFr. Před měsícem

      ​@@dank6018pohledu se nedočkáš akurát tak demagógie.. to je ích cesta

  • @ronyronysk
    @ronyronysk Před 2 měsíci +4

    Super! Vdaka. Samozrejme zvoncek a palec hore.

  • @AntioninKeluc
    @AntioninKeluc Před 2 měsíci +4

    Koukam, ze Lidove noviny byly vzdy demokraticke.....😂, zase kanal? 🥳

  • @1976Vlada
    @1976Vlada Před 2 měsíci +1

    Pokud snad cílem videa bylo sdělit větu "Politikům se nevěří, politici se kontrolují", tak to jste si mohli ušetřit 19 minut a 12 sekund svého času (+ čas na přípravu, střih, atd.), protože větu "Politikům se nevěří, politici se kontrolují" řekl před více než 30 lety Karel Kryl (viz kniha "Půlkacíř: Rozhovor Miloše Čermáka s Karlem Krylem", vydáno 1993).

  • @paveliii.7639
    @paveliii.7639 Před 2 měsíci

    Toto video mne přimělo pohledat širší souvislosti, děkuji za to. Doporučuji tvůrci předvedené demagogie učinit totéž. Nenašel jsem obdobu Pravého sektoru, která by v nějaké zemi, např. v ČR, decimovala německy hovořící obyvatelstvo. Vy ano? Byly státy napadené Hitlerem dříve součástí Německa? Na druhou stranu nutno uznat, že německá vojska byla vřele vítána nejen v pohraničí ČR, ale i ve vnitrozemí. Což mi připomnělo provokační průjezdy amerických žoldáků republikou krátce před SVO, kterým hovádka také nadšeně mávala a poprvé jsem tehdy viděl člověka, kterého bylo lze si vážit za vystrčenou zadnici.

  • @afrikdganjo6071
    @afrikdganjo6071 Před měsícem +2

    Dobré video. Já to říkám pořád, že si na američany a celej západ musíme dávat pozor.

  • @Horan24
    @Horan24 Před 2 měsíci +12

    Ten rozhovor mi jednoznacne pripomina vyhlásenia amerických prezidentov, ktorym ide len o demokraciu a ludske prava, nie o zisky ich zbrojarskyh firiem a vlastné ekonomické záujmy za cenu vrazdenia statisicov obyvatelov inych krajin, napr. Vietnam, Irak, Líbya...a ich rozvrate ia.

    • @libor7847
      @libor7847 Před 2 měsíci +2

      Dobře řečeno.

    • @gariasBJ1
      @gariasBJ1 Před měsícem +1

      Kde Američania vzali nejaké územie?

    • @Horan24
      @Horan24 Před měsícem

      @@gariasBJ1 kde Američania zobrali nejaké územie? Mohli by sme začať Indiánmi, ktorých pi vzniku USA viackrát podviedli, vyhnali ich z ich kmeňových území a nakoniec zatvorili do rezervácií. To ešte aj u nás behajú aj medvede voľne po krajine.
      Potom si nasilu dobrovoľne popripájali všetky štáty medzi Kanadou a Mexikom a na záver tejto etapy dobili na Mexiku takmer polovicu jeho územia a majú ju dodnes - napr. Texas.
      Násilím obsadili Havajské kráľovstvo a pripojili si ho. Okupujú Portorico. Aljašku získali podvodom. Akože ju kúpili, ale loď, ktorá viezla platbu sa údajne potopila.
      Potom sa už zamerali len na zvrhavanie legitímnych vlád a dosahovanie svojich kolaborantskych. Samozrejme za účelom okrádania jednotlivých štátov. Je to lacnejšie ako okupácia. Viďme napr. EU. No a medzitým dobíjanie a vyrabovanie iných štátov: Vietnam, Afganistan, libya, Irak, Panama.... Za sto rokov je to dlhý zoznam.

    • @slavekanft
      @slavekanft Před měsícem

      Je pravda že to připomíná dnešní hegemonii USA,ale zůstal bych při zemi, protože jejich příspěvek k poražení Japonská potažmo Hitlera je neoddiskutovatelný. Dnes se trochu chovají jako Diktátorský režim a využívají svou vojenskou sílu k prosazování svých cílů proto zemím, které jim tzv. stojí v cestě,ale to je bohužel dnešní nerovnováhou světa, která když odečtu Čínu a Rusko nastala po konci studené války a spoustě lidem se vojenské vyhrožování státům které neposlouchají WSH a zvedají cenu nafty za barel a jsou ochotni rozhodit zdaleka ne tak hrozný režim v Lybii a ještě jeho likvidací pustili vlnu uprchlíků co vylézají na břeh v Itálii a samotnou Lybii uvedli do destabilizace která ani dnes po 10 letech nemá konce, občanská válka.co tam propukla,tisíce kmenových a Islámských nájezdníků,mimochodem v Lybii je 95 muslimů a bylo tam 5 procent křesťanů a dnes bych řekl že zrovna z nich tam zůstali akorát hromadné hroby. Další operace USA např. ta první za podpisu a souhlasu Gorbačova hned v r 1990-91 kdy si USArmy vybrali ne zničit nelidský režim Husajna a zajistit mír mezi nábožensky mnohočetnější 2/3 Iráčanů, které Husajn utlačoval a 1/3 jeho náboženských souvěrců a místo toho jen USARMY vyhnaly velkou Iráckou armádu z Kuwaitu kde žijí nejbohatší šejkové ve vysoce obchodně,politicky i vojensky pod ochranou Američanů a do týdne se proháněli po Bagdádu. Irácká armáda se buď vzdala nebo ty.jejich SS v Iráckém kabátě republikánské gardy byli zlikvidovány a to nejdůležitější změna režimu Husajn z BAAS a jeho nábožensky teroristická státní policie si hned po bleskové stahovací operaci USA,jen co obnovili Kuwajtskou vládní kliku za kterou jeli bojovat přes půl zeměkoule a sotva zmizeli Husajn v klidu nejen přežil ale i diktoval dál,tresty smrti pro tisíce obyčejných obyvatel a pláč matek které ve WSH nikdo neslyšel. Byl to jeden z mnoha válečných zločinů této největší síly a největší propagandy, že by jim někdy i bolševici záviděli po konci studené války a lidí jim tenkrát věřili a dnes. Podívejte se na Ukrajinu. Poslouchá je celé NATO jako KGB. Kde jsou ty Plzeňští kluci zpívající Roll All the Barrels........ Raději na hřbitově. Strašně si to posrali. A postkomunistický východ v čele s vládami a médii jim ještě dnes metou koberec. No kyselý mlíko a možná taky kyanid 21 stol. A drzost ČR urážet Rusko za každou cenu, kde jste byli by mediální švábi, když vaši rodiče dělali to samý jen směrem za oceán?

    • @slavekanft
      @slavekanft Před měsícem

      ​@@gariasBJ1Otevřete si atlas. Od Britů převzali po 1945 80% kolonií. Jinak se jim zachtělo kohokoliv o kterého měli obchodní ropný zájem. Boje ve střední Americe, Granada, Jaderné zkoušky v Tichém oceánu bez ohledu na dopady ekologie. Haiti, Etiopie, Vietnam, Jugoslávie,tam hlavně pomoc při anexi Albánců Srbské území. Diplomatické vztahy se všemi menšími státy z pozice síly s úsměvem. A už mě to neba..80%.toho když ztratili přirozené nepřátele hlavně SSSR

  • @miroslavnovak6678
    @miroslavnovak6678 Před 2 měsíci

    Dávám odběr. V tomto případě nerozhoduje predikce trpasličího kanálu. 😊

  • @danielplachy5042
    @danielplachy5042 Před 2 měsíci +10

    Tytéž argumentace zaznívají z Ruské federace: pocit ukřivděnosti, velikášství, falešné ujišťování o mírových úmyslech, směsice lží, pravd a polopravd. Neuvěřitelně podobná až identická paralela s tím, co se dnes dočítáme z výroků režimu Ruské federace. Vynikající příspěvek, který by si měl každý přinejmenším vyslechnout. Děkuji zdvořile.

    • @ZdenekBauerNZBcz
      @ZdenekBauerNZBcz  Před 2 měsíci

      Historické paralely jsou poučné. Budeme vděční za podporu šíření

  • @eugenpalbalaz478
    @eugenpalbalaz478 Před 2 měsíci +3

    Nepripomína vám to niečo....nepripomína vám ..???No nie.Úplne iná téma.Jablká a hrušky.Ale šikovne,,,,

    • @martinkonecny1032
      @martinkonecny1032 Před 2 měsíci

      Vždyť je to naprosto stejné. Putin dnes říká to samé, a dělá to samé, co tehdy Hitler... Celý svobodný svět by se měl spojit k porážce ruska!

  • @paveliii.7639
    @paveliii.7639 Před 2 měsíci +6

    Probíhala tehdy někde mezi obyvateli států, například v ČSR, občanská válka mezi Němci a ostatním obyvatelstvem? Ostřelovala tehdy nějaká země vlastní pohraničí?

    • @MsKalous
      @MsKalous Před 2 měsíci

      Ano, Sudetoněmecké povstání vyprovokované nacisty aby měl Hitler argumenty...

    • @SuperKravatak
      @SuperKravatak Před 2 měsíci +1

      No Němci rozhodně nebyli v pohraničí beránci... Své by o tom mohli hovořit jak českoslovenští četníci, tak armáda.

  • @helenavackova
    @helenavackova Před 2 měsíci +1

    Zkus to, se zet, zkusit, skus s ES znamená chrup, tedy zuby

  • @oliverstransky4254
    @oliverstransky4254 Před 2 měsíci +1

    Skus to s míň retrospektivy a něco to přinese

  • @viteslavjedlicka7138
    @viteslavjedlicka7138 Před 2 měsíci +1

    Stejne ten globalni stat bude muset jednou vzniknout

  • @radek1cihak
    @radek1cihak Před 2 měsíci +2

    Po celé video myslím na současné Rusko. Rozhovor amerického novináře s Putinem jsem odmítl sledovat, protože vím předem, co tam lze slyšet za žvásty. Zato tohle video jsem si dal s plným zájmem 🙂
    Nejzajímavější mi přijde série momentů, z nichž je zjevné, že Anglie i Francie tyhle a další Hitlerova slova spolkly i s navijákem. Měl jsem vždy za to, že západní národy jsou pokročilejší ve vnímání reality. Že Hitler lhal a lhal, kdekoli se mu to hodilo, mne nepřekvapuje, ale co to mohlo být za stav společnosti nebo snad záměry jejich vlád, že šly Hitlerovi na ruku? Jak je vůbec možné, že došlo k Mnichovské dohodě? To mám naivně věřit, že skutečně kolem Německa všichni inteligentní lidi doufali po všech zkušenostech s Germány, že oni Hitlera někam nasměrují? Po první sv. válce mělo Německo jasně zakázáno zbrojit - k čemu tedy jsou mezinárodní dohody? V případě současného Ruska se od začátku války průběžně dozvídám, kterak mu jsou postupně nasazovány různé sankce, zatímco si Rusko zatím vyjma atomových zbraní dělá absolutně co se mu zachce.
    Mě když někdo vyhrožuje, vnímám to jako součást každé příští agrese. Už jen vyhrožování samo je agrese. Rusko vyhrožuje celému světu jaderným útokem. Vyhrožování je forma přímého útoku - připouštím možnost, že k vyhrožování je možné přistoupit takticky s různými formami obrany, ale musí to být obrana s cílem hrozbu likvidovat, nikoli zahrát do autu. Jakmile jde o útěk před nebezpečím, předem je přijímána prohra.
    Kde se berou lidé, kteří tehdy i dnes Hitlera a Putina obhajují a obdivují? Je zjevné, že část společnosti válku potřebuje. Volají po ní a tiše doufají ve smrt. ne, že by bez Hitlerů a Putinů byl svět v pořádku. problém bude jinde - je tady, mezi námi - v řadách těch, kdo po válce touží. Tihle Hitlerové jenom využívají takového volání, aby potvrdili svoji moc - tomu se divit nelze. Ale proč smrt schvalují lidé na nejnižší mocenské úrovni?
    O tomhle bych rád, kdyby se už někdo konečně zajímal.

    • @martinkukumberg1908
      @martinkukumberg1908 Před 2 měsíci +4

      Tak veľa textu a tak málo objektivity.Gratulujem,len tak ďalej.Ak nenávidim tak veľmi Putina ako Vy tak si určite pozriem rozhovor.Ved treba poznať svojho nepriateľa.

    • @radek1cihak
      @radek1cihak Před 2 měsíci

      @@martinkukumberg1908 Ve chvíli, kdy se máte rozhodnout někoho podržet a nebo ho poslat k šípku a není nic mezi tím, tehdy objektivita ztrácí smysl. Ale pro naše pozdější chápání se jasně ptám, jak je možné, že k Mnichovu došlo. Mezi tvrzením a úvahami jsem položil autorům a potažmo vykladatatelům historie 5 otázek. Jak vypadá podle Vás objektivita? Podle mě začíná otázkou, tedy přiznáním nepoznání. Mohu si na ně zkoušet odpovědět sám, teorie by na skladě byly, ale to by přece nebylo objektivní...
      A ať Putin říká, co chce, to, co tím chce říct, vím i bez senzačních zpráv. Bližší poznání Putina nechám velitelům NATO, mě jako řadovému občanovi je člověk vyhrožující použitím atomové zbraně jednoznačný. Po válce nebo po Putinově smrti bude určitě zajímavé se dozvědět detaily o psychologii jeho bytosti, ale teď to pro mě nemá smysl.

    • @Horan24
      @Horan24 Před 2 měsíci

      Z histórie vidíme, že sa opakuje. USA, UK a spol.si našli ochotného viesť vojnu s Ruskom. Predtým to bolo Nemecko, dnes je to Ukrajina. Opäť bohatnú USA.Opäť USA zaťahujú európske štáty do vojny s Ruskom. Je len otázkou času, kedy sa vojna prenesie k nám, kedy pošleme ukrajinský h dezerterov do vojny a po nich vlastnú mládež. Tak ako počas II svetovej vojny. Západné štáty sa spamätali až sa sami stali obeťou ich vlastnej politiky.

    • @skolni665
      @skolni665 Před 2 měsíci

      Právě proto jste si měla ten rozhovor poslechnout.

    • @radek1cihak
      @radek1cihak Před 2 měsíci +2

      @@martinkukumberg1908 Mě nejde o Putina, ale o to, proč lidé válku schvalují. A tato skutečnost se jedním slovem shrnout nedá. Vám se zdá objektivní schovávat se před světem po bunkrech uprostřed malé soukromé soukromé armády a uskutečnit rozhovor s jedním jediným novinářem?

  • @user-qk6hk3oj9m
    @user-qk6hk3oj9m Před měsícem

    Vojna nikdy nebola čo tu čítam na čo sa tu straší

  • @user-qk6hk3oj9m
    @user-qk6hk3oj9m Před měsícem

    Ani jeden nepochzdal z ani ne študoval v Rakúsku

  • @jurajgrejtak8303
    @jurajgrejtak8303 Před 2 měsíci +2

    Hoc sme to robili stále inak, vždy to dopadlo rovnako. Anglosasi zahájili intervenciu o tom sa snáď už nepolemizuje. Ako nás učí história, odpoveď bude rovnaká. Len slaboduchý a zvrátený jedinci veria že to dopadne inak. Lepšie by bolo ak by ste svoju energiu venovali pravde a etike tomu čo ľudí zaujíma Nord Stream atak ďalej, nie prekrúcaním pravdy.

    • @SuperKravatak
      @SuperKravatak Před 2 měsíci +1

      Nord stream ale nikoho už dávno nezajímá... jen ty co vidí světlo na konci tunelu v Rusku.

    • @perseus274
      @perseus274 Před 2 měsíci

      @@SuperKravatak že nezaujíma? Myslíš, že ľudia budú platiť ten drahý, plyn z USA?
      Je nepochopiteľné, ako sa akceptuje všetko, čo spraví USA, ale kritizuje sa všetko, čo spraví Rusko. USA nieje nič iné, ako len Rusko, čo sa hrá na demokraciu a EÚ z NATO je len USA verzia Waršawskej zmluvy (Bruselská zmluva).

    • @SuperKravatak
      @SuperKravatak Před 2 měsíci

      @@perseus274 Jistěže, stejně, tak to určitě. Ještěže v Rusku se vůbec nezavírají lidé, co jen položí někomu kytku u památníku nebo nepřijdou na náměstí s bílým papírem. Totalita jak blázen, humus.

  • @martinkukumberg1908
    @martinkukumberg1908 Před 2 měsíci +3

    Hovorte to Britom v rámci spomienok? Milý pane : Hitler skutočne nemal záujem na vojne s Britániou,to je fakt.Ba naopak bola to Británia ktorá 3.9.1939 vyhlásila Nemecku vojnu.Hitler sa ešte v r.1940 usiloval uzavrieť mier s Britániou ale W.Curchill to odmietol.

    • @SuperKravatak
      @SuperKravatak Před 2 měsíci +2

      Jistěže odmítl, protože Hitler si to představoval jako Putin v současnosti. Tedy chceme mír za našich výhradných podmínek s tím, že si necháme veškerá území, která jsme "osvobodili".

    • @martinkukumberg1908
      @martinkukumberg1908 Před 2 měsíci

      @@SuperKravatak Nuž ak by sa Churchill s Hitlerom vtedy dohodli ,mali by Rusi prerne chvíle .To by sa Vám páčilo že?

    • @SuperKravatak
      @SuperKravatak Před 2 měsíci

      @@martinkukumberg1908Já jsem rád, že se postavil proti tyranii. Stejně tak jsem rád, když se proti tyranii staví státníci i dnes.

    • @perseus274
      @perseus274 Před 2 měsíci +2

      @@SuperKravatak ale oni ich naozaj oslobodzujú ty inteligent :D A tie územia sú Ruské, stačí sa pozrieť na štatistické mapy a trošku sa naučiť históriu.
      Inak. Dôvodov pre tento konflikt je celá kopa.

    • @SuperKravatak
      @SuperKravatak Před 2 měsíci +3

      @@perseus274Území jsou ruská? Pokud já vím, tak mezinárodně uznávané území Ukrajiny je včetně Donbasu. Nic víc, nic míň. Pokud chceš jít do historie, tak zavolej do Mongolska, ať si vezmou celé Rusko, protože Čingischán to přece zabral pro sebe a patřilo to jemu. Směšné.