Záchranná stanice Bartošovice vypustila do volné přírody větší množství sov

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 9. 11. 2023
  • Na začátku listopadu uskutečnila Záchranná stanice a Dům přírody Poodří v Bartošovicích na Moravě další plánované vypouštění zvířecích chovanců, kteří již byli připraveni na život ve volnosti. V rámci vypouštění se do volné přírody dostali 2 puštíci bělaví, 2 kalousi ušatí a 2 puštíci obecní.
    Záchranná stanice v Bartošovicích slaví v letošním roce 40 let provozu a má se za čím ohlédnout. Od roku 2023 přijala 38191 jedinců zvířat, 302 druhů. V tomto počtu jsou zahrnuta nejen zvířata volně žijících druhů, ale i exoti, některá domácí zvířata (fretka, holub). Od roku 1997 stanice působí také jako Záchranné centrum CITES, tedy jako dočasné útočiště pro zabavené exempláře podléhající ochraně v rámci úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy organismů. V rámci této činnosti měla stanice v péči přes 1500 zajištěných zvířat.
    Úspěšnost návratu do volné přírody se z dlouhodobého hlediska pohybuje kolem 54 %. Proměňuje se i druhová skladba přijímaných živočichů. U některých druhů se významně projevuje synantropizace - tedy skutečnost, že se populace některých druhů zvířat stěhují do blízkosti lidských sídel, zejména do větších měst a jejich okolí.
    Ochranářská práce záchranné stanice byla po čtyři desetiletí také zaměřena na aktivní podporu vybraných druhů volně žijících živočichů. V letech 1993 - 2004 pracovníci vypustili celkem 50 mláďat raroha velkého, většina těchto mláďat pocházela z odchovu stanice v Miloticích. V roce 1999 to byla 3 mláďata sokola stěhovaného. Několik let se stanice ve spolupráci s vybranými mysliveckými sdruženími věnovala záchraně populace koroptve polní. V letech 1999 - 2002, bylo vypuštěno celkem 990 kusů. Od roku 1998 se ochranáři věnují záchraně sovy pálené a do roku 2000 i sýčku obecnému. Do roku 2023 vypustili přes 800 sov pálených a 421 sýčků obecných, zhruba polovina těchto jedinců je z vlastního odchovu a další jedinci pocházejí ze zoologických zahrad, především pak ze ZOO Ostrava a ZOO Hodonín.
    Posledním kriticky ohroženým druhem, kterým se záchranná stanice intenzivně zabývá od roku 2000 je orel skalní.V rámci repatriačního projektu „Návrat orla skalního do ČR“ byla pravidelně vypouštěna mláďata tohoto dravce, získaná za tímto účelem na Slovensku. Poslední vypouštění proběhlo v roce 2017. Celkem bylo v rámci projektu vypuštěno 29 mláďat. Orel skalní se tak díky snažení ochranářů po více než 100 letech vrátil jako hnízdní druh do naší přírody.
    Video zachycuje vypouštění rehabilitovaných sov ze Záchranné stanice Bartošovice do volné přírody.

Komentáře • 4

  • @tararead3531
    @tararead3531 Před 7 měsíci

    Děkuji. Jsou to nádherní ptáci.

  • @vladimirnovak9820
    @vladimirnovak9820 Před 6 měsíci

    děkuji, děláte velice potřebnou práci, která není vždy v oku pozornosti, jak by měla, krása se dívat

  • @MILANKOSULIC
    @MILANKOSULIC Před 6 měsíci

    Úchvatné...