BRATYSŁAWA (BRATISLAVA) - ZAMEK

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 29. 02. 2024
  • Zapraszamy do zwiedzania z nami stolicy Słowacji. W tym odcinku przedstawiamy Zamek Bratysławski.
    BRATYSŁAWA (BRATISLAVA) - stolica Republiki Słowackiej położona jest na styku granic Słowacji, Czech i Austrii. Nazywana jest „Klejnotem Dunaju“, rozciąga się bowiem po obu stronach Dunaju, najważniejszej europejskiej rzeki, łączącej aż 10 krajów. Jest jedyną stolicą na świecie, która graniczy z dwoma państwami (z Węgrami i Austrią).
    Mimo, że jest jedną z najmłodszych stolic Europy, w przeszłości miała duże znaczenie i może poszczycić się bogatą historią. Od połowy XVI wieku, przez ponad 200 lat (w latach 1563-1783) - Bratysława, nosząca wówczas nazwę Pressburg (po słowacku Prešporok, a węgiersku Pozson)- była stolicą ówczesnego Królestwa Węgier, miejscem koronacyjnym (koronowano tu 11 królów i 8 królowych) i centrum legislacyjnym.
    Królewską rezydencją był Zamek Bratysławski.
    Zamek wznosi się na skalistym (granitowym) wzgórzu Małych Karpat, 85 m nad poziomem Dunaju, malowniczo górując ponad miastem.
    Wzgórze zamkowe było zamieszkane już w późnej epoce kamiennej, a pierwszymi znanymi mieszkańcami byli Celtowie, którzy założyli tu ufortyfikowaną osadę zwaną „Oppidum”.
    W X wieku powstał tu zamek z kamienia, zamieniony w XV wieku w fortecę obronną. W wieku XVI przebudowano go w stylu renesansowym, a sto lat później - w stylu barokowym. Za panowania królowej Marii Teresy zamek stał się prestiżową siedzibą królewską.
    W 1784 roku zamek oddano kościołowi katolickiemu (powstała tu szkoła katolicka), następnie w 1802 roku założono tu koszary. W 1811 roku zamek uległ zniszczeniu w trakcie pożaru wznieconego przez wojska napoleońskie. Ogromnych ruin spalonego kompleksu zamkowo-pałacowego nie ruszano przez kolejnych 150 lat.
    Zamek swój obecny kształt zawdzięcza gruntownej rekonstrukcji rozpoczętej w latach 50. XX wieku.
    Niektóre pomieszczenia w obiekcie Zamku Bratysławskiego zostały udostępnione zwiedzającym. Mieszczą się w nich różne ekspozycje Słowackiego Muzeum Narodowego (Slovenské národné múzeum).
    Do zamku prowadzą 4 bramy - Viedenská brána, Žigmundova brana, Leopoldova brana, Mikulášská braná.
    Udając się do zamku przeszłyśmy przez teren dawnego zamku dolnego, dochdząc do wschodnich murów otaczających zamek. Tu na uwagą zasługuje bastion Luginsland. z charakterystycznym wykuszem. Obok znajduje się Brama Mikołaja (Mikulášská braná). Bramą i schodami dotarłyśmy na wschodni taras zamku, gdzie wznosi się parterowy budynek dawnych stajni królewskich, dziś zamkowa piwnica z winami i restauracja Hradná.
    Na wschodnim tarasie odkryto pozostałości bazyliki z IX w.- największego kościoła wielkomorawskiego na Słowacji, który był jednocześnie jednym z największych w całym Cesarstwie Wielkomorawskim, a także pozostałości wieży z X wieku i kościoła św. Salvatore z XI-XII w.
    Zamek jest budowlą wzniesioną na rzucie czworoboku z narożnymi wieżami, wewnętrznym dziedzińcem i z fasadą główną zwróconą na południe. Przed wejściem do zamku usytuowane są pomieszczenia straży. W przejściu prowadzącym na wewnętrzny dziedziniec zobaczyć można XV-wieczny, kamienny portal wejściowy prowadzący do zamkowych komnat,
    W południowo-zachodnim narożniku pałacu wyróżnia się WIEŻA KORONNA, z drugiej połowy XIII wieku. Jest ona najstarszą i największą wieżą zamku. Od 1608 roku przez dwieście lat przechowywano tu klejnoty koronne.
    Przed główną fasadą zamku usytuowany jest barokowy dziedziniec honorowy (Čestné nádvorie) utworzony w XVIII wieku, stanowiący centralną część południowego tarasu. Po jego obu stronach znajdują się reprezentacyjne bramy. Dekorują je alegorie wojów: sztandary, zbroje, tarcze i armaty.
    W centralnym miejscu dziedzińca honorowego znajduje się Pomnik Świętopełka - trzeciego monarchę Wielkich Moraw. Autorem pomnika jest Ján Kulich.
    Statua, odlana z brązu, wraz z granitową podstawą, ma 7,8 m wysokości
    Leżąca niżej dziedzińca Brama Leopolda (Leopoldova brána) pochodzi z 1674 r. Zdobi ją herb Leopolda I. Prowadzi na teren tzw. dziedzińca Loepolda (Leopoldovo nádvorie). Brama i umocnienia południowe są jedyną zrealizowaną częścią planowanych bastionów, które postanowiono zbudować jako zabezpieczenie przed najazdami Turków.
    Na lewo od zamku, na zachodnim tarasie, znajduje się trójskrzydłowy, parterowy budynek, pierwotnie wykorzystywany jako stajnie, wozownie i mieszkania dla służby, dziś mieszczący biura członków Rady Narodowej Republika Słowacji.
    Na terenie kompleksu zamkowego znajduje się piękny barokowy ogród, będący jednym z najpiękniejszych ogrodów na Słowacji i doskonałym miejscem do odpoczynku i relaksu. Ogród zrekonstruowano w 2016 roku. Jego realizacja opierała się na dokumentach historycznych i rysunkach architekta ogrodowego, który zaprojektował go dla Marii Teresy. Ogród ten jest uważany za ważny zabytek kultury, charakteryzujący się pięknymi fontannami, posągami i rzadkimi roślinami.

Komentáře • 4

  • @rafiqsworld
    @rafiqsworld Před měsícem

    Super 🔥 miasto piękne 💪 łapka 👍 pozdrawiam

    • @JaparStudioZwiedzajznami
      @JaparStudioZwiedzajznami  Před měsícem

      Dziękuję za kolejny komentarz. Wkrótce następny filmik o Bratysławie (Starym Mieście). Już zapraszam do jego obejrzenia. Serdecznie pozdrawiam!

  • @paweczarnota7324
    @paweczarnota7324 Před 2 měsíci +1

    Bratysława jest spoko na jednodniowy wypad.Widać ,ze bogate miasto.Oczywiscie to nie Wiedeń czy Budapeszt ale odwiedzić warto.

    • @JaparStudioZwiedzajznami
      @JaparStudioZwiedzajznami  Před 28 dny

      Zabytkowa część miasta jest nieduża, spokojnie da się przejść w jeden dzień i zwiedzić pobieżnie. Ale aby poczuć klimat tego miejsca i dokładnie przyjrzeć się jego atrakcjom - najlepiej poświęcić weekend. Poza ścisłym centrum też są rożne ciekawe miejsca, które warto zwiedzić.
      Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do obejrzenie naszego nowego filmiku "Bratysława - klejnot Dunaju. Stare Miasto."
      czcams.com/video/N8eHBfRcA5I/video.html