Не оставяйте бебето дълго в столчето!

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 28. 04. 2021
  • #децанаборда #закопчайдететовстола #kidsonboard
    Винаги закопчавайте детето си в столчето! Това може да спаси живота му.
    Можете да ни намерите на: www.kidsonboard.bg
    Последвайте ни в социалните мрежи:
    Facebook: / kidsonboard.bg
    Instagram: / kidsonboard.bg
    ----------------------------------
    Здравейте! Аз съм Силвия. Вероятно сте чували всякакви теории и митове за бебетата и возенето им в колата. Например, че за бебето е вредно да се вози в столче. Някои казват, че ще му се увреди гръбчето, други пък - крачетата. Някои смятат, че то трябва задължително да се вози легнало. Но каква е истината? Сега ще разберем!
    Най-важното, което трябва да знаем е, че използването на подходящо столче в колата е абсолютно задължително. Освен че е законово изискване, това е и единствената защита за бебето при евентуален пътен инцидент.
    Често производителите на детски столчета препоръчват бебето да не стои в столчето си повече от 2 часа без почивка. Това, разбира се, не означава стриктно да дебнем часовника.
    При дългите пътувания се препоръчва да се правят чести почивки, за да се извади бебето от столчето и да се раздвижи. Но така или иначе, с малко бебе, често се налага да се спира за хранене или смяна памперса. За възрастните също е добре да се разтъпчат, за да избегнат схващания ;)
    Това правило се отнася и за прибирането на бебето вкъщи, когато е заспало в столчето за кола. То трябва да бъде извадено от столчето и преместено в легълцето си, щом стигнем удома. Не го оставяйте да спи дълго в столчето, ако можете да го сложите в креватчето му.
    Сигурно ще се запитате, защо това е важно. Всички знаем, че физиката на бебетата е различна от тази на възрастните. Главата е доста по-голяма и тежка, а вратът е слаб и трудно успява да удържи тежестта на главата.
    Поради тази причина, когато малкото бебе системно е в полуизправена позиция за дълъг период от време, има риск да се случат две неща.
    Първо - това може да доведе до ненужно натоварване на гръбначния стълб.
    И второ - може да бъде ограничен въздушният поток към белите дробове на бебето, защото рефлексът на новороденото да държи главата си вдигната още не е развит.
    Основните рискове идват, ако бебето системно прекарва часове наред в столчето за кола. Например, ако имате навик след пътуване с колата да прехвърлите столчето върху количката и да отидете да се разхождате в парка. Или ако ползвате столчето като място за спане извън колата, вместо да поставяте бебето на равна повърхност в леглото му или в количката.
    Препоръките за съвсем малките бебета (новородени и недоносени) са за почивка на всеки 30 минути в столчето.
    Потенциалните рискове обаче не бива да спират родителите да използват столчета за кола, когато превозват бебетата си. Абсолютно задължително е бебетата и децата да бъдат правилно и безопасно транспортирани в автомобилите! А това е възможно единствено, чрез правилната употреба на детско столче. Просто трябва да осигурим необходимите почивки, за да предотвратим рисковете - съвсем лесно е и напълно безопасно!
    Съществуват и столчета, които имат функция за пълно легнало положение. Много важно е да знаете, че тази функция НЕ може да се ползва по време на пътуване! Ползвайте я само извън колата. За максимална безопасност в колата, бебетата трябва да се превозват в полулегнало положение. Ъгълът на столчето (където лежат главата и гърба на бебето) не бива да надвишава 45 градуса. Това е така, защото при евентуален удар или рязко спиране, в напълно легнало положение, коланите ще бъдат единственото нещо, което задържа бебето на мястото му. По този начин силите на удара ще бъдат разпределени върху много по-малка площ и детето може да бъде сериозно наранено.
    Да обобщим:
    Возим детето в столче при всяко едно пътуване с колата, независимо дали е на 2 преки или 200 км разстояние
    При пътуване с бебе правим почивка на всеки около 2 часа, а с новородено и по-често.
    Не ползваме столчето за дълги разходки в парка, нито като заместител на леглото у дома
    Ще се радваме в коментар да ни разкажете вие на какви митове сте се натъквали за возенето на бебето в колата! За да научавате първи за следващите ни видеа, не забравяйте да се абонирате за канала ни ☺
    Чао и до следващия път!
    ***
    Това видео е създадено от ДЕЦА НА БОРДА с финансовата подкрепа на Обществения борд на TELUS International Europe в България.
    Video by Sarah Chai from Pexels
    Video by RODNAE Productions from Pexels
    Kampus Production from Pexels
    Video by Polina Tankilevitch from Pexels
  • Auta a dopravní prostředky

Komentáře • 6

  • @kevorkmardirosyan6515
    @kevorkmardirosyan6515 Před 3 lety +1

    Интересно! Можеше да споменете във видеото, какво точно представлява "поивката"! При различните възрасти бебета, различна ли е тя? Ние имаме 5 месечно бебе и ни предстои пътуване около20 часа, колко дълги почивки трябва да се правят? Може ли примерно почивките да са на всяко хранене, така или иначе ще се спира през 2,5-3 часа за хранене или тоалет?

    • @KidsOnBoardBg
      @KidsOnBoardBg  Před 3 lety +5

      При новородените почивките трябва да са по-често, защото при тях рефлексът за вдигане на главата още не е развит, а и мускулите са много слаби и не могат да държат изправена главата. Когато бебето вече е започнало само да държи главата си изправена, интервалите може да се увеличават. Разбира се, с бебе на възрастта на вашето, е напълно допустимо да правите 15-минутна почивка на всеки 2-3 часа. И съвсем правилно посочвате времето за хранене или смяна на памперс. Обикновено това е най-удобно. Като цяло под почивка разбираме изваждане на бебето от столчето и раздвижване - същото, което бихме направили, когато самите ние слезем от колата :)

  • @nikolayloza6360
    @nikolayloza6360 Před 3 lety +1

    Първо - не обяснявате ЗАЩО, точно и конкретно, да не оставяме бебето дълго в столчето. Второ и по-важно - коя сте вие? Като каква давате тази достоверна? информация? Консултиралили сте се с детски ортопед? Кой е източникът ви, който ви дава увереност така категорично да се изказвате. И трето (свързано е с второто) - думите ви частично противоречат на препоръките на др. Фурлакис - известен детски ортопед!

    • @KidsOnBoardBg
      @KidsOnBoardBg  Před 3 lety +2

      Николай, за коя част от видеото твърдите, че противоречи на лекарски препоръки?

    • @dennyanjer489
      @dennyanjer489 Před 3 lety +4

      Абе всезнайко, жената обясни точно и конкретно ЗАЩО да не оставяме бебето дълго в столчето. И съм сигурна, че е информацията е проверена. Едва ли е решила ей така да си плямпа някакви неща, защото си няма друга работа.

    • @miroslavserdarov662
      @miroslavserdarov662 Před 3 lety +1

      ти сериозно ли ?