Działo pancerne SU-152

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 14. 11. 2023
  • Jeżeli podoba Ci się odcinek możesz nas wesprzeć w serwisie Patronite.pl:
    👉 patronite.pl/Podcastwojennehi...
    Albo postawić nam symboliczną kawę w serwisie Buycoffee.to:
    👉 buycoffee.to/podcastwojennehi...
    Zapraszamy na nasze kanały w mediach społecznościowych:
    ➡️ / podcast.wojenne.historie
    ➡️ / podcastwojennehistorie
    ➡️ / wojenneh
    ➡️ / podcastwojennehistorie

Komentáře • 199

  • @krzysztofgrzybowski1793
    @krzysztofgrzybowski1793 Před 8 měsíci +262

    Wszyscy co czytają ten komentarz , miłego dnia WIERNI WIDZOWIE !!!

  • @brunodegorski8004
    @brunodegorski8004 Před 8 měsíci +6

    Miłego życzę. Dziękuję wam panowie za rozpalanie we mnie miłości do historii❤❤

  • @bulbul4t0r
    @bulbul4t0r Před 8 měsíci +12

    Warto jeszcze dodać, bo w audycji była tylko krótka wzmianka, że te 2 egzemplarze stojące w muzeum w Drzonowie to unikaty na skalę światową. Trzeci stoi w Kubince i... to tyle, więcej nie ma! Także są to prawdziwe perełki, ponadto jeden niedawno przeszedł renowację, a drugi właśnie ją przechodzi :)

  • @wojciechprochnicki1112
    @wojciechprochnicki1112 Před 8 měsíci +9

    Zatem działo SU - 152 ma naprawdę niezwykłą historię. Drzonowskie muzeum posiada dwa egzemplarze tej broni na trzy, które przetrwały. Wypatrzyli je historycy z muzeum na cokołach przy wejściu na wojenny cmentarz w Cybince. Szybko zorientowali się, że to dwa cymesy na gąsienicach. Były produkowane tylko w 1943 r. i taśmy montażowe opuściło raptem siedemset sztuk.
    - Jak opowiadał nam mieszkaniec Cybinki, gdy ustawiano je na cokołach przyjechały o własnych siłach - dodaje B. Mościpan. - Dopiero później wymontowano z nich silniki. Aby je przegrupować z Cybinki do Drzonowa potrzebowaliśmy mnóstwo papierków i zezwoleń, od Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa po ambasadę rosyjską. Udało się i w zamian na cokołach stanęły dwie hałbice.
    I tak perełki sobie stoją, ale jedna z nich zyskała nawet niezwykłą oprawę. Nad Odrę oba dotarły najprawdopodobniej wraz z 1. Frontem Białoruskim. I w zasadzie na tym ich historia by się skończyła. Aż podczas przypadkowego czyszczenia nagle ukazała się na wieżyczce jednego z nich liczba „200”. I czerwona gwiazda zachodząca na pierwszą cyfrę.
    - Wówczas uświadomiłem sobie, że pojazd z tym numerem gdzieś wcześniej już widziałem i możliwe to było jedynie na fotografii - dodaje Mościpan. - I znalazłem go. Na fotografii przedstawiającej walki w... Karelii.
    I tak prawdopodobnie wóz z numerem taktycznym 200 należał do 1539. pułku ciężkich dział samobieżnych, wchodzącego do sierpnia 1944 r. w skład 2. Frontu Nadbałtyckiego. Można go dojrzeć na trzech archiwalnych zdjęciach z wiosny 1944 r. Zostały prawdopodobnie wykonane podczas przerwy operacyjnej, jaka trwała tutaj od marca do lipca, czyli od zakończenia operacji le-Leningradzko-nowogrodzkiej do rozpoczęcia ofensywy w krajach nadbałtyckich. Na jednej z fotografii widać dowódcę baterii, kpt. F.N. Nagowiczyna dyskutującego z dowódcą działa S.F. Berezinem i drugim nieznanym z nazwiska członkiem załogi.
    - Oczywiście potrzebne były kolejne dowody, że to nasze działo - i B. Mościpan porównuje zdjęcie ze stojącym w drzonowskim parku oryginałem. Mamy identyczny numer odlewu pancernej osłony jarzma armaty, na luku inspekcyjnym odlaną poziomo piątkę; na belce wzmacniającej znajdziemy przyspawaną metalową listwę; charakterystycznie zamocowany uchwyt na pompę, na prawej płycie pancerza widoczna końcówka numeru taktycznego, brak przedniej części lewego błotnika i zagięta przednia część prawego... Historyk nie bez dumy prezentuje kolejne detale. Rzeczywiście, zgadza się...
    Karelia? Wcześniej zapewne były inne bitwy, gdzie właśnie zapracowały na swój morderczy pseudonim. A co dalej? Znany nam już 1539. pułk przekształcony został na przełomie lipca i sierpnia 1944 r. w 373. pułk ciężkich dział samobieżnych, wyposażony już jednak w nowszy typ dział - ISU-152. To prawdopodobnie wtedy zamalowano numer taktyczny 200, namalowano czerwoną gwiazdę i dokonano wymiany kół nośnych, których drzonowski egzemplarz ma obecnie aż trzy rodzaje. Nasz „bohater” zapewne trafił jako uzupełnienie strat - do jednego z pułków ciężkich dział samobieżnych 1. Frontu Białoruskiego. Jak sugeruje B. Mościpan najbardziej prawdopodobne wydają się pułki 394. z 8. Armii Gwardii i 396. z 5. Armii Uderzeniowej. W ich wyposażeniu znajdowały się zarówno SU-152, jak i ISU-152. Ten pierwszy uczestniczył najpierw w zaciętych walkach ulicznych o twierdzę Poznań, a następnie twierdzę Kostrzyn. W kwietniu 1945 r. 8. Armia Gwardii i 5. Armia Uderzeniowa ruszyły z przyczółków odrza¬ńskich, zlokalizowanych kolejno na południe i północ od Ko¬strzyna, do ostatniego natarcia, którego celem był Berlin...
    Czy tak było? Prawdopodobnie. Natomiast wiemy, że działo z Drzonowa ma naprawdę bogatą biografię.
    Do zadań specjalnych
    SU 152 - radzieckie ciężkie działo samobieżne z okresu II wojny światowej. 15 kwietnia 1942 roku podjęto decyzję o rozpoczęciu prac nad szeregiem dział samobieżnych przeznaczonych dla wsparcia piechoty. W tej decyzji stwierdzono, że mają być one budowane na podwoziach czołgów produkowanych seryjnie. Na podwoziu czołgu KW miał być opracowany „ciężki samobieżny niszczyciel schronów bojowych” uzbrojony w haubico-armatę kal. 152 mm. Prace nad tym ciężkim działem samobieżnym rozpoczęto jesienią 1942 roku równocześnie ustalono, że oprócz niszczenia umocnień i schronów bojowych miał zwalczać ciężkie czołgi. Już w lutym rozpoczęto produkcję seryjną w Zakładach Kirowskich w Czelabińsku, gdzie trwała do września 1943 roku. W tym czasie wyprodukowano około 700 sztuk SU-152. Produkcję ich przerwano z uwagi na opracowanie i wdrożenie do produkcji seryjnej nowego ciężkiego działa samobieżnego ISU-152. Do obecnych czasów z około siedmiuset SU-152 przetrwały zaledwie trzy sztuki: dwie w Drzonowie , a jedna w muzeum czołgów w Kubince. a
    Do obecnych czasów z około siedmiuset SU-152 przetrwały zaledwie trzy sztuki, z których dwie znajdują się w Polsce, w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Zielonej Górze z/s w Drzonowie, gdzie je przeniesiono w 1997 roku z Cmentarza Żołnierzy Radzieckich w Cybince, a jedna w rosyjskim Muzeum Czołgów w Kubince. Pozdrawiam :)

  • @prawymokiem7027
    @prawymokiem7027 Před 8 měsíci +7

    Naprawde jesteście w top polskiego internetu jeżeli chodzi o tego typu tematykę! Oby tak dalej bo wiele jeszcze do omówienia!

  • @robertregua5140
    @robertregua5140 Před 8 měsíci +9

    a ja chciałem podzękować za ten i za wszystkie pozostałe Wasze odcinki. Mam nadzieję, że wiecie o tym, jak cenne są Wasze materiały. Pozdrawiam.

  • @EvoS30
    @EvoS30 Před 8 měsíci +2

    Co za pancerne zaskoczenie z rana, miłego dnia wszystkim słuchaczom :)

  • @bluetouch8435
    @bluetouch8435 Před 8 měsíci +7

    Dostlownie poranek zaczynamy z gruber rury :))

  • @MALAHOR18
    @MALAHOR18 Před 8 měsíci +11

    Trafienie pociskiem 152mm musiało mieć bardzo pokaźną energię kinetyczną która przy trafieniu mogła wyłączyć wrogi wóz nawet bez penetracji.

  • @jtlscalemodels
    @jtlscalemodels Před 8 měsíci +7

    40:44 Mieszkam w Finlandii i mam bardzo blisko do muzeum Paroli. Tam stoi ISU-152 😉

  • @adoramus
    @adoramus Před 2 měsíci +1

    Bardzo pieknie dziekuje za jeszcze jeden fascynujacy odcinek. Marzy mi sie odcinek o amerykanskiej Ghost Army w latach 1944-1945.

  • @zebe68
    @zebe68 Před 4 měsíci +7

    Wspaniale historie! Jeśli mógłbym coś zasugerować to przydałoby się czasem pewne objaśnienie. Na przykład przy słowach : dywizja, korpus, brygada czy pułk dobrze by było podać ile tam było np. czołgów, samolotów czy żołnierzy. Oczywiście że można to sprawdzić w Google ale nie wiem czy radziecka dywizja jest taka sama liczebnie jak jej niemiecki odpowiednik. Poza tym liczby jakie można znaleźć w internecie nie są precyzyjne.
    Pozdrawiam bardzo serdecznie.

  • @fruthegate
    @fruthegate Před 8 měsíci +6

    Jestem na urlopie, leżę nad basenem, słoneczko operuje, lekki wiaterek, w słuchawkach nowy odcinek podcastu wojenne historie, zero potrzeb, powtarzam w słuchawkach nowy odcinek podcastu 😊 Tak trzeba żyć ❤

    • @arekszajner7541
      @arekszajner7541 Před 8 měsíci

      Na urlopie ????? Teraz ?

    • @Iwo_Z_Belhaven
      @Iwo_Z_Belhaven Před 8 měsíci +1

      @@arekszajner7541 Poza sezonem najlepszy urlop, zwłaszcza za granicą

    • @zbigniewlebowski9671
      @zbigniewlebowski9671 Před 8 měsíci

      Wez pan nie wk aj ludzi w robocie. Jprdl zazdroszczam
      Enjoy!

  • @tomeko8285
    @tomeko8285 Před 8 měsíci +4

    Nigdy w zyciu nie zainteresowalbym sie podcastem o dziale 😂 ale Panowie tak cudownie opowiadaja historie !! Musze wysluchac do konca i chce wiecej! (Przepraszam, telefon odmowil polskich znakow)

  • @veers2883
    @veers2883 Před 8 měsíci +7

    Broń i pojazdy - sugestie do dodawania mile widziane:
    -Pzkpw I - niedoceniany początek Panzerwaffe.
    -Pzkpfw (t) 38.
    -''Odkryte'' Panzerjager, na czele z serią Marder.
    -Jagdpanzer IV - ''kaczka Guderiana''.
    -Jagdpanther
    -Sturmtiger
    -Niemieckie haubice samobieżne na czele z Wespe i Hummel.
    -Pojazdy ewakuacyjne serii Bergepanzer.
    -Niemieckie pojazdy serii FlakPanzer.
    -Niemieckie czołgi z miotaczami ognia.
    -Projekty czołgów ciężkich u progu II wojny światowej.
    -Amerykańskie niszczyciele czołgów M 10, M 36 i M 18.
    -Brytyjskie czołgi pościgowe czyli Brytyjczycy w pogonii za ''ideałem''.
    -Niemieckie pojazdy zdobyczne w Armii Czerwonej.
    -Sowieckie pojazdy zdobyczne w armii niemieckiej.
    -Messerschmitt BF-110
    -Junkers 88
    -Heinkel He 177
    -Focke-Wulf Ta 154 - Czyli jak trudno jest zrobić własnego Mosquito.
    -ME 262
    -Mitsubishi A6M Zero
    -P-39 AirCobra
    -Boeing B 17
    -Droga do ideału czyli amerykańskie myśliwce pokładowe w II wojnie światowej.
    -Nie tylko BF-110 czyli lata 30 i pogoń za ciężkim myśliwcem dwusilnikowym, polski projekt Wilk i inne samoloty z epoki.
    -Super ciężka artyleria pod Sewastopolem.
    -Karabiny przeciwpancerne.
    -Działo przeciwpancerne PAK 43 - czy to była powtórka z haubicy 17 cm.
    -Panzerfaust i Panzerschreck w taktyce walki przeciwpancernej.

  • @MichalKaczorowski
    @MichalKaczorowski Před 8 měsíci +4

    Właśnie dotarła wasza książka. Bardzo ładnie wydana. Idealna na prezent :)

  • @Wojcraft_646
    @Wojcraft_646 Před 8 měsíci +2

    Próbuje słuchać nawet 3 podcasty dziennie i uważam że to jest świetne

  • @MrMoloch2345
    @MrMoloch2345 Před 8 měsíci +2

    Mój ulubiony pojazd, co roku jeżdżę do Drzonowa w ramach nocy muzeum aby oglądać te dwa z trzech zachowanych :)

  • @Bradlej97
    @Bradlej97 Před 8 měsíci +5

    może bitwa o Anglię to był by dobry temat na odcinek :),chociaż każdy dobrze wie ze najlepiej się
    słucha o froncie wschodnim :)

  • @adriankozakiewicz1720
    @adriankozakiewicz1720 Před 8 měsíci +4

    Mmmm takie tematy są fajne :D Panowie jeśli są takie możliwości poproszę więcej opisów z "życia" użytkownika takiej maszyny czy udziału w jakiejś bitwie. Takich opisów z pierwszej ręki się słucha z ciarkami na plecach.
    Pozdrawiam.

  • @pawciu_jankowski338
    @pawciu_jankowski338 Před 8 měsíci +3

    Bardzo fajny, ciekawy odcinek. Dziękuję i pozdrawiam 😊😊😊

  • @baca350.1
    @baca350.1 Před 8 měsíci +2

    Szacunek za wielką pracę.

  • @raulkramarski2082
    @raulkramarski2082 Před 8 měsíci +1

    Jak, zawsze super materiał. Dzięki

  • @sz9309
    @sz9309 Před 8 měsíci +10

    Witam
    Panowie może coś o saperach szturmowych niemieckich i radzieckich?
    Albo o kompaniach karnych obu stron?

  • @nieznaneobliczaiiwojnyswia8365
    @nieznaneobliczaiiwojnyswia8365 Před 8 měsíci +1

    Super odcinek. Dziękuję.

  • @_john_rambo
    @_john_rambo Před 8 měsíci +1

    Dziękuję Norbercie i Kamilu ! Uwielbiam Was słuchać :)

  • @ireneuszpapa8612
    @ireneuszpapa8612 Před 8 měsíci

    Dzięki

  • @Olaf-ti7iy
    @Olaf-ti7iy Před 8 měsíci +1

    Świetny materiał

  • @michalt362
    @michalt362 Před 8 měsíci +5

    😂 ciekawy film, dzieki za prace, jak w walce ppanc sprawdzal sie niemiecki stuh 42, mniejszy kaliber ale 105mm tez potrafilo demolowac 😂

  • @martinvondee3678
    @martinvondee3678 Před 8 měsíci +2

    Super odcinek.

  • @bezkomentarza7315
    @bezkomentarza7315 Před 8 měsíci +1

    Super się was slucha uwielbiam wasze filmy

  • @ilcattivo13
    @ilcattivo13 Před 8 měsíci +10

    Bardzo ciekawy odcinek. I pokazuje, jak bardzo Sowieci potrafili kombinować, żeby osiągnąć cel przy minimum środków i wysiłku.
    Bardziej współcześnie podobną kombinatoryką popisali się w latach 80tych. W tamtym okresie armie tak NATO, jak i Paktu Warszawskiego zdały sobie sprawę, że wraz z wprowadzeniem kamizelek kuloodpornych (i wkładów balistycznych) pistolety maszynowe w kalibrze 9mm przestały spełniać swoją funkcję. Niemcy zaczęli prace projektowe nad MP7 w kalibrze 4.6x30mm, Francuzi nad P90 w 5.7x28mm, potem przez kilkanaście lat oba kraje walczyły o to, który kaliber stanie się obowiązującym w NATO następcą 9mm Parabellum. Amerykanie w tym czasie siedzieli cicho i czekali na rozwój wydarzeń. W tym samym czasie Sowieci usiedli sobie spokojnie i pomyśleli, że po co zaczynać wszystko od nowa, opracowywać nowy kaliber amunicji, a potem broń do niego, skoro można zmodyfikować istniejącą amunicję. I przy minimalnym wysiłku, błyskawicznie wprowadzili do produkcji przeciwpancerną amunicję w kalibrze 9x18mm Makarow, która, jak się potem okazało, miała te same, albo i lepsze parametry od nowej amunicji Niemców czy Francuzów. Można? Można.

    • @horatio8213
      @horatio8213 Před 8 měsíci +3

      Nie Francuzi l, ale Belgowie opracowali P90. I nowe naboje Makarowa wcale nie są tak dobre jak niemieckie czy belgijskie. Nie te parametry penetracji. 9x18 mm nawet nie są specjalnie konkurencyjne wobec 9x19 mm.

    • @gallanonim1379
      @gallanonim1379 Před 8 měsíci +4

      Po pierwsze, to w ZSRR konstruktor Kałasznikow skonstruował urządzenie pt. "5,45 mm Awtomat Kałasznikowa Składanoj Ukoroczennyj", który zastąpił pistolety maszynowe u żołnierzy mających je w etacie, przy czym i tak w przypadku Armii Radzieckiej problemem użytkowym był nie tyle nabój, co sam "pistolet maszynowy" konstrukcji tow. Stieczkina - nie bez powodu Skorpion czy Rak stanowiły przedmiot zazdrości sojuszników...

    • @ilcattivo13
      @ilcattivo13 Před 8 měsíci

      @@horatio8213 Tak, 5.7x30mm i P90 opracowała firma belgijska, ale za pieniądze francuskie i to Francja najbardziej lobbowała za wprowadzeniem tego peemu i tej amunicji jako standardu w NATO, a także była największym klientem FN Hernstal.
      Zwykłe naboje 9x18 nie są, ale 7N25 ma lepsze właściwości przebijania kevlaru i wkładów ze stali wzmocnionej niż francusko/belgijskie czy niemieckie wynalazki. Standardowe 5.7x28mm czyli SS90 miało problem z przebijaniem kamizelek typu III, o wkładach ze stali nie wspominając, i już po trzech latach zostało wycofane z użycia w NATO. Niemcy ze swoim 4.6x30mm mieli jeszcze gorsze wyniki i, podobnie jak Belgowie/Francuzi, też musieli błyskawicznie opracować nowy typ tej amunicji (odpowiednio to SS190 dla 5.5x28 i DM11 dla 4.6x30). Wyniki testów przeprowadzonych na początku lat 90tych w UK i Francji, później przeanalizowanych przez specjalistów NATO z USA, UK, Francji i Kanady są odtajnione i publicznie dostępne.
      Podobnie jak 9x19mm Para, tak i 9x18mm Makaronow (żart psychologiczny) występuje w co najmniej kilkudziesięciu wersjach, różniących się naważką prochu oraz kształtem , wagą czy sposobem wykonania pocisku. Jako kolekcjoner zajmujący się od lat elaboracją amunicji (właśnie głównie 9x19mm) z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że większość tańszej amunicji 9x19mm, porównywalnej cenowo do wyprodukowanej w ZRSR/Rosji standardowej 9x18mm nie jest w żaden sposób od niej lepsza. A amunicja zrobiona w zgodnie z natowskim Milspekiem, jest dużo droższa, a tym samym ciężko ją porównywać (choć w sumie radziecki/rosyjski wariant 9x19mm Para - 7N21 - ma lepsze parametry przebijalności niż 9mm NATO).

    • @ilcattivo13
      @ilcattivo13 Před 8 měsíci

      @@gallanonim1379 To, że Sowieci, zamiast tworzyć nowe kalibry i projektować do nich nowe bronie, woleli swoich żołnierzy wyposażyć w skróconą wersję AK-74, dowodzi tylko ich zdrowszego rozsądku. Natomiast w odróżnieniu od NATO Sowieci/Rosjanie praktycznie nie używają pistoletów maszynowych w armii. Za to w formacjach MSW czy Ministerstwa Finansów (Służba Celna) jak najbardziej, i to w olbrzymich ilościach. I to dla tych formacji potrzebna była silna, przeciwpancerna amunicja, która pozwoliłaby na pozostawienie w służbie setek tysięcy już istniejących bądź nowych modeli peemów (PP-90, PP-91, PP-93, OTs-02).
      Co do zazdrości, to Sowieci nie musieli nam czy Czechom niczego zazdrościć, bo przed rozpadem ZSRS ich formacje paramilitarne nie potrzebowały żadnych peemów, a gdy potrzebna była większa siła ognia, używano karabinków AK, lub wzywano na pomoc wojsko. Dopiero ruchawki na tle religijnym czy niepodległościowym w republikach po rozpadzie Związku oraz wzrost bandytyzmu lat 90tych wymógł na formacjach bezpieczeństwa konieczność posiadania peemów z prawdziwego zdarzenia - stąd poza APSem kompletny brak wielkoseryjnych produkcji tego typu broni od czasów "pepesz" aż do końca wojny radziecko-afgańskiej.

    • @gallanonim1379
      @gallanonim1379 Před 8 měsíci

      @@ilcattivo13 Służby niepodlegające MO w Rosji przełomu wieków to w ogóle inny świat, ale w Armii Radzieckiej APS to załogi pojazdów. Oczywiście jeśli im starczyło, bo Stieczkinów było zawsze za mało i funkcjonował etat oszczędnościowy z PM. Z perspektywy czołgisty-żołnierza służby zasadniczej APS to ciężki, sztywny drewniany kloc, przeszkadzający przy przeciskaniu się przez właz, a na strzelnicy trudny, zwłaszcza przy strzelaniu seriami. Za to Rak czy Skorpion, pm od podstaw projektowane do swojej roli to dokładne przeciwieństwo - lżejsze, wymiarami dostosowane do noszenia w kaburze w pojeździe, wygodne do strzelania, z normalnymi chwytami. Paradoksalnie, AKS-74U też nie był przez docelowych użytkowników lubiany, bo o ile APS się plątał, to za karabinek trzeba było osobno do czołgu wkładać, a potem przy wysiadaniu go wyciągać...

  • @adammikoajczyk4902
    @adammikoajczyk4902 Před 8 měsíci +1

    Dziękuję za kolejny ciekawy materiał, bardzo chętnie go wysłuchałem.

  • @siemianowicesobierajski4316
    @siemianowicesobierajski4316 Před 8 měsíci +1

    Dziękuję za bardzo dobry materiał. Ciekawie się słuchało. Pozdrawiam 👍

  • @wiktorberski9272
    @wiktorberski9272 Před 8 měsíci +1

    Świetny materiał . Dzień się kończy, a ja niestety dopiero zbliżam się do końca

  • @siemianowicesobierajski4316
    @siemianowicesobierajski4316 Před 8 měsíci +1

    Dziękuję za bardzo dobry materiał. Ciekawie się słuchało. Pozdrawiam tak trzymać.👍👍👍

  • @danielpelc
    @danielpelc Před 8 měsíci +2

    Ciekawy materiał

  • @PiotrFonde
    @PiotrFonde Před 8 měsíci +5

    Coś mi się wydaje, że jest to pojazd, który wynosi komfort służby w broni pancernej na niedosiążne wyżyny.
    - ciasna kazamata
    - ciężkie pociski
    - ciężki zamek
    - duże ilości gazów prochowych
    - już w sumie pomijam to, że jak się strzela do tego "zwieria" to ma się jedną szansę, bo to w sumie znikomy procent był
    Mylę się?

  • @jakubthomas8947
    @jakubthomas8947 Před 8 měsíci +2

    Kurczę pamiętam jak pierwszy raz w życiu zobaczyłem zdjęcie tego kolosa majac 8 czy 9 lat w czasie czytania książek p. Wołoszańskiego. Szczęka mi wtedy opadła.

  • @TypowoNietypowe
    @TypowoNietypowe Před 8 měsíci +7

    Masz rację Kamilu

  • @radekdryja3512
    @radekdryja3512 Před 8 měsíci +1

    Brawo

  • @jakubjaworski8832
    @jakubjaworski8832 Před 8 měsíci +3

    Może kiedyś będę mógł napisać: "Pierwszy". Pozdrowienia dla ekipy podcastu. 😁

  • @pathfinder3754
    @pathfinder3754 Před 8 měsíci +3

    Zakładam hełm i oglądam!

  • @jakubek1254
    @jakubek1254 Před 8 měsíci +1

    Trafiłem tu przez tiktoka właśnie o tym dziale pancernym imówiąc szczerze to nie żałuje!

  • @Iwo_Z_Belhaven
    @Iwo_Z_Belhaven Před 8 měsíci +3

    Wjezdzamy w ten czwartkowy ranek jak Kamil i Norbert na Su-152 :D witam

  • @patrykszydowski4020
    @patrykszydowski4020 Před 8 měsíci +5

    Miałem przyjemność oglądać ten pojazd w muzeum w Kubince . Obok stała wersja armatohaubicy polowej, na podstawie której opracowano uzbrojenie pojazdu. Pojazd budzi respekt. Z tego co wiem, jak ruskie zdobyli tygrysa to palnęli do niego z tej 152mm robiąc mu bardzo duże kuku. Ciekawe swoją drogą, jak spisywały się te pojazdy w starciu z niemiecką Jagdpantherą.

  • @kkierczak
    @kkierczak Před 8 měsíci +2

    Ciekawe!

  • @toxicpony3381
    @toxicpony3381 Před 5 měsíci +3

    Komentarz taktyczny celem promocji ciekawych i pożytecznych treści.

  • @jarosawrolak7143
    @jarosawrolak7143 Před 8 měsíci +2

    Panowie! Książka dotarła. Gratuluję wydawnictwa, bardzo zacne. Proszę o następną.

  • @gromosom
    @gromosom Před 8 měsíci +2

    Oooo proszę...Zwieroboj👍

  • @DANIELWILCZESKI
    @DANIELWILCZESKI Před 8 měsíci +2

    👍👍👍👍👍👍👍

  • @xot80
    @xot80 Před 8 měsíci +3

    fajne były ewolucyjne koncepcje SU-152, tzn ISU-152, kombinowali nawet za długolufową haubico-armata 203mm. Ale to musiało mieć pierdol.... lufa wystawała po za obrys pojazdu prawie tyle co miał sam pojazd. Choć znając ruskich to pewnie po wystrzeleniu kompletu amunicji pojazd nie była w stanie samodzielnie się poruszac

  • @Armistitium
    @Armistitium Před 8 měsíci +1

    👍

  • @mieczysawzajma701
    @mieczysawzajma701 Před 8 měsíci +2

    ❤❤❤❤❤❤❤😊😊😊😊😊😊😊

  • @MichaelWittmann268
    @MichaelWittmann268 Před 8 měsíci +3

    W końcu SU152. Dziękuję Zwieroboj

  • @kamilkoszaka5111
    @kamilkoszaka5111 Před 8 měsíci +3

    No macie szczęście, bo bym się nudził w robocie 🤣🤣🤣

  • @mateuszlipinski1693
    @mateuszlipinski1693 Před 8 měsíci +4

    Witajcie Panowie może do swojej długiej listy tematów dołożylibyście o sowieckich saperach szturmowych. Podobno to okrutne zakapiory były

  • @Iron_Soil
    @Iron_Soil Před 5 měsíci +3

    ah łowca besti....

  • @PunkinsSan
    @PunkinsSan Před 8 měsíci +3

    Ruscy projektowali nastepce su 152. Mialo byc uzbrojone w dzialo długolufowe 152. Symulacje efektu trafienia pociskiem z takiej armaty są niesamowite... Dosłownie bylo w stanie znieść kazdy mozliwy czolg 2wojny

    • @robertklimczak5630
      @robertklimczak5630 Před 8 měsíci

      A ile pocisków miałoby na pokładzie? Pamiętasz może niemieckie działo przeciwpancerne na podwoziu tygrysa z działem 128 mm? To też był potwór ale słaby technicznie.

    • @PunkinsSan
      @PunkinsSan Před 8 měsíci

      @@robertklimczak5630 niestety nie wiem, ale nie sądzę by miał więcej niż to co oryginalny su152

    • @adrianszczepaniak8948
      @adrianszczepaniak8948 Před 8 měsíci

      Mówisz o ISU-152BM?

    • @jerzynitkiewicz1429
      @jerzynitkiewicz1429 Před 8 měsíci

      21 dni i zrobiony projekt działa pancernego...

  • @ko1411
    @ko1411 Před 8 měsíci +3

    2 pytania:
    1. Często mówicie że wojna to system i że siła czołgów jest ich masowość. Pytanie więc jaki pojazd był najlepszy pod względem koszt/efekt. Bo np siła t34 wynikała z tego że było go dużo a mi chodzi o najlepszy pojazd jednostkowo.
    2. Ile prawdy a ile mitu jest w tym że w Związku Radzieckim konstruktorzy nieudanych maszyn szli do łagru. Czy takim ludziom dawano szansę na poprawki i rozwój konstrukcji czy po prostu zarzucano zdradę i kula w łeb?
    Pozdrawiam

    • @gallanonim1379
      @gallanonim1379 Před 8 měsíci +5

      Mity mają to do siebie że zwykle są mitami. Niektórzy radzieccy konstruktorzy w czasach stalinowskich padali ofiarami ogólnych czystek z przyczyn politycznych niezależnie od wyników prac, inni z racji dojść do Stalina byli promowani mimo miernych wyników(patrz Jakowlew), a większość po prostu pracowała, nie zaznając ani refleksji, ani zaszczytów

    • @iowa406
      @iowa406 Před 8 měsíci +2

      Pytanie drugie. Nic dodać, nic ując do wypowiedzi gallanonim1379.
      Pytanie pierwsze. Są dwaj kandydaci : PzIV ausfH lub G i Szherman brytyjski ( jako p.panc) albo z długą lufą amerykański jako czołg uniwersalny. T-34 na papierze tak, był by najlepszy, i to chyba nie potrzeba by było T-34-85. Jednak ze względów na nietrzymanie żadnych rygorów odpada. W szczególności rygory materiałowego, produkcyjnego i serwisowego.

  • @tulipan57
    @tulipan57 Před 8 měsíci +2

    Swietny reportaz. Moze czas na WW2 na Krymie?

  • @krzysiuzbysiu3555
    @krzysiuzbysiu3555 Před 8 měsíci +2

    22:44 po dziesięciu minutach działo nie miało amunicji ale po 3 minutach prowadzenia ciągłego ognia działo nie miało załogi z powodu zadymienia. 😅 Te działa nie miały wyciągu gazów. Chyba że się mylę?

  • @daniellukaszewicz1379
    @daniellukaszewicz1379 Před 8 měsíci

    Odcinek i Guadalcanal prosimy

  • @oliwier8011
    @oliwier8011 Před 8 měsíci +5

    Będzie kiedyś odcinek o katyushy ?

  • @radekgarnys4790
    @radekgarnys4790 Před 8 měsíci

    Hej. Jak zwykle fajny temat. Btw: od kiedy wysyłacie książkę?

  • @josipbroztito6861
    @josipbroztito6861 Před 8 měsíci +6

    A może odcinek o 203 mm haubica wz. 1931 (B-4) "młocie stalina"

  • @MrGreatGeorge
    @MrGreatGeorge Před 8 měsíci

    Ok. dziś przerwa na reklame też idealna :) "Panowie opisywali jak walczyli z Ferdynandami: I'm in heaven" 😅

  • @Olaf-ti7iy
    @Olaf-ti7iy Před 8 měsíci +2

    Taktyczny

  • @Michal_Zuber
    @Michal_Zuber Před 8 měsíci

    Coś dobrego do posłuchania z rana na rozbudzenie 😴

  • @pkilan7851
    @pkilan7851 Před 8 měsíci +4

    Pytanie do znawców. Czy gdyby dzisiejszy nowoczesny czołg dostał od ISU 152 to by przeżył czy nie. Jeśli tak to w jakich okolicznościach?

    • @antekstan7268
      @antekstan7268 Před 8 měsíci +4

      Czołg by „przeżył”, gorzej z elektroniką. Pocisk 152mm ważył ~25kg, a energia kinetyczna była ogromna.

    • @PiotrFonde
      @PiotrFonde Před 8 měsíci +5

      @@antekstan7268 Wcale niekoniecznie by "przeżył". To była armatohaubica, więc jest możliwe trafienie ogniem stromotorowym w strop wieży. Trafienie bardzo mało prawdopodobne, bo cel niewielki (w aspekcie trafienia klasycznym pociskiem przy strzale stromotorowym). Zapewne Merkawa by to "przeżyła", ale on ma ponadprzeciętnie opancerzony strop wieży. Cała reszta - raczej by "klękła".

    • @KrisT7511
      @KrisT7511 Před 8 měsíci +2

      ​@@PiotrFonde Merkava by nie wytrzymała, jak widać zrzut głowicy ppanc z drona poważnie uszkadza bądz zapala Merkave eliminując ją z walki....

  • @user-fd7zi7sn8y
    @user-fd7zi7sn8y Před 8 měsíci

    czekam na odcinek o transporter puma szczegolnie walki na pomorzu

  • @dawidlijewski5105
    @dawidlijewski5105 Před 8 měsíci +5

    Radziecki, przypakowany, kuzyn Stuga

    • @wiktor9892
      @wiktor9892 Před 8 měsíci +3

      rzeczywiście... bardzo dużo podobieństw. Stug III - podwozie z czołgu średniego. SU-152 - podwozie z czołgu ciężkiego. Zadanie Stuga - wsparcie ogniowe piechoty. Zadanie SU-152 wsparcie ogniem bezpośrednim czołgów w przełamaniu linii przecwnika. Stug - względnie mały. SU-152 - co by nie mówić kloc, kompaktowy, ale kloc. Uzbrojenie Stuga - lekka armata kal. 75 mm, później działo ppanc 75 mm. Uzbrojenie SU-152 - modyfikacja armato haubicy 152 mm. Według mnie trochę nietrafiona metafora.

    • @dawidlijewski5105
      @dawidlijewski5105 Před 8 měsíci +1

      @@wiktor9892 Na późnym etapie wojny funkcja i przeznaczenie Stuga i SU/ISU-152 była w zasadzie taka sama i obie rodziny były używane we wsparciu piechoty jak i oddziałów pancernych. Doskonale opisane jest wspieranie 4 DPiech przez 13 Pułk Artylerii Pancernej w operacji berlińskiej lub używanie Stug w dywizjach pancernych.
      Sowieci mogli sobie pozwolić na taki wydatek, a Niemcy nie i zostali do końca wojny z przestarzałym Stug3/4.

    • @adrianszczepaniak8948
      @adrianszczepaniak8948 Před 8 měsíci

      ​@@dawidlijewski5105czemu StuG miałby być przestarzały skoro doskonale sprawdzał się w swojej roli?

    • @dawidlijewski5105
      @dawidlijewski5105 Před 8 měsíci +1

      @@adrianszczepaniak8948 jedno nie wyklucza drugiego. Podwozie Pz.III to zbyt lekka konstrukcja która nie mogła udźwignąć armaty 75mm w wieży, minimum z 1942.

  • @szymonobrebowski3055
    @szymonobrebowski3055 Před 8 měsíci +8

    Jeżdżę tym w Warthunder.

    • @Czukus
      @Czukus Před 8 měsíci

      Współczuję, znaczy się sam
      su 152 nie jest zły lecz jego następcy typu isu 152 lub isu 122 nie są już tak grywalne.

    • @korniszon24
      @korniszon24 Před 8 měsíci +3

      @@Czukus co ty dajesz, isu152 radził sobie świetnie jak grałem
      większość na hita pada z ppanca a ten KM na dachu czyści niebo jak odkurzacz

  • @michalm.859
    @michalm.859 Před 8 měsíci +1

    Może mi umknęło, ale to strzelało też ogniem pośrednim, czy tylko bezpośrednim, na wprost?

    • @iowa406
      @iowa406 Před 8 měsíci +2

      Przez małą elewację lufy ogień pośredni był mocno ograniczony. Z tego ca zapamiętałem do 6km.

  • @Radowid_V_Srogi
    @Radowid_V_Srogi Před 7 měsíci +5

    Ale że z 500 metró takie działo nie mogło przebić pancerza ? To gorszy wynik niż dla t-34

    • @sklej1989
      @sklej1989 Před 7 měsíci +6

      nie trzeba przebijać pancerza pojazdu pancernego, żeby wyłączyć go z walki

    • @Radowid_V_Srogi
      @Radowid_V_Srogi Před 7 měsíci +1

      @@sklej1989 wiem ale oni się tym chwalili

    • @hubertborysiuk9528
      @hubertborysiuk9528 Před 6 měsíci +4

      Nie jest konieczne przebicie. Wystarczy że siła pocisku będzie tak duża, że pancerz zwyczajnie pęknie (wyobraź sobie załogę, w momencie gdy pancerz pęka również od środka)

    • @Radowid_V_Srogi
      @Radowid_V_Srogi Před 6 měsíci

      @@hubertborysiuk9528 chodzi mi o to że ruska propaganda chwaliła się takimi danym. W sensie to nie "brzmi:

  • @marcinhon_75
    @marcinhon_75 Před 8 měsíci +3

    No tak wojna to system, a chwała na polu walki to "plecy" 😁!

    • @pusiacupcia6205
      @pusiacupcia6205 Před 8 měsíci +1

      Co się dziwisz, w ustroju totalitarnym bohater musi odpowiadać wymaganiom politycznym, wyobrażasz sobie SS-mana o nazwisku Kaczmarek?

    • @marcinhon_75
      @marcinhon_75 Před 8 měsíci +2

      @@pusiacupcia6205 oj tu się mylisz bardzo. Był taki nawet Blaskowitz. Nazwisko ciut jakby mało niemiecki, a zbrodniarz jak się patrzy!

    • @adrianszczepaniak8948
      @adrianszczepaniak8948 Před 8 měsíci

      ​@@pusiacupcia6205pod koniec wojny, kiedy w SS było ponad milion żołnierzy - głównie z poboru, to i Kowalski pewnie niejeden się załapał.

    • @pusiacupcia6205
      @pusiacupcia6205 Před 8 měsíci

      @@adrianszczepaniak8948 nie mówię o 44 czy 45 tylko o czasach kiedy SS man musiał spełnić warunek aryjskosci do ,,1750

  • @SzymonUruk
    @SzymonUruk Před 8 měsíci +1

    Porównanie siły ognia miedzy SU a Tygrysem. To jak porównać maczugę do rapiera. 😂

    • @TerraFungus
      @TerraFungus Před 8 měsíci +1

      Ale można

    • @SzymonUruk
      @SzymonUruk Před 8 měsíci +3

      @@TerraFungus no można. I obie bronie są śmiertelnie niebezpieczne.

    • @iowa406
      @iowa406 Před 8 měsíci

      Raczej do miecza. Pantera w tym porównaniu miała by szablę. Natomiast 7,5cm L/48 to dopiero był by rapier, a działo 5cm z PzIII to szpada.

  • @MsGtr
    @MsGtr Před 8 měsíci

    O moj ulubiony zwierzobij!!!

  • @filipgruszecki4858
    @filipgruszecki4858 Před 8 měsíci

    Panie Kamilu - mała prośba. Intonacja jest tak samo ważna w odbiorze treści, jak i merytoryka.
    "JAK(!) było naprawdę i ILE(!) z legendy..."
    Proszę pomyśleć o redukcji siły głosu w niektórych przypadkach. Poza tym drodzy Panowie - gratuluję uporu i cierpliwości zdobywając wiedzę na różnorakie tematy. Podchodzicie do tej sprawy niestandardowo, nie idziecie na łatwiznę i prezentujecie bardzo ciekawe a zarazem rzetelne informacje. Głównie te oparte na raportach, co można interpretować jako "z pierwszej ręki". Pozdrawiam i życzę powodzenia w prowadzeniu kanału😊

  • @marjeziorny924
    @marjeziorny924 Před 8 měsíci +2

    Macie rację komentujący!

  • @babaubyg6466
    @babaubyg6466 Před 8 měsíci

    Temat II wojny światowej to wspaniała sprawa. Chyba nie da się go wyczerpać😂.

    • @krzysztofzawadzki6704
      @krzysztofzawadzki6704 Před 8 měsíci

      Tak, piękna wojna to była. Jedna z fajniejszych.

    • @damian376play
      @damian376play Před 8 měsíci

      ​​@@krzysztofzawadzki6704Mówić że jakiś wojna jest piękna i fajna to trochę nie na miejscu. Ale fakt że był ciekawy i wielowątkowy konflikt więc tematów jest sporo.

  • @bassterror74
    @bassterror74 Před 8 měsíci

    +

  • @MrGreatGeorge
    @MrGreatGeorge Před 8 měsíci +2

    Komentarz taktyczny

    • @bielinskibartosz7099
      @bielinskibartosz7099 Před 8 měsíci +1

      Dzień dobry Panu, algorytmy you tube "widzą" komentarze tylko od określonej ilości słów. Niestety nie potrafię powiedzieć od ilu (wydaje mi się, że 6). Tak samo "łapki" liczą się po minucie oglądania dopiero. Dlatego ja wklejam komentarze pod filmami dla zasięgu i likuje pod koniec filmu.

    • @MrGreatGeorge
      @MrGreatGeorge Před 8 měsíci +1

      @@bielinskibartosz7099 Dzięki za podpowiedź!

  • @gorakkrzys3820
    @gorakkrzys3820 Před 8 měsíci +2

    Zasięgi

    • @bielinskibartosz7099
      @bielinskibartosz7099 Před 8 měsíci

      Dzień dobry Panu, algorytmy you tube "widzą" komentarze tylko od określonej ilości słów. Niestety nie potrafię powiedzieć od ilu (wydaje mi się, że 6). Tak samo "łapki" liczą się po minucie oglądania dopiero. Dlatego ja wklejam komentarze pod filmami dla zasięgu i likuje pod koniec filmu.

  • @hermano1959
    @hermano1959 Před 8 měsíci +5

    Mam pytanie. Czy to prawda że żołnierze niemieccy, najbardziej obawiali się służby na froncie wschodnim ?.

    • @lostinspace013
      @lostinspace013 Před 8 měsíci +6

      Nie obraź się, ale to pytanie naprawdę nie jest mądre. OCZYWIŚCIE, że tak. To tam była największa rzeźnia i to tam Niemcy stracili najwięcej ludzi.

    • @hermano1959
      @hermano1959 Před 8 měsíci +1

      @@lostinspace013 na zachodzie...front afrykański...to był urlop?

    • @hermano1959
      @hermano1959 Před 8 měsíci

      Chodzi mi oczywiście o propagandę sowiecką....w każdym filmie komunistycznym służba na wschodzie to kara.

    • @Waldemar-jg6rm
      @Waldemar-jg6rm Před 8 měsíci +7

      W stosunku do frontu wschodniego pozostałe fronty to było przedszkole jeżeli weźmiemy pod uwagę wielkość strat sprzętowych,ludzkich, sama przeżywalność jeńców niemieckich była tragiczna,tylko z jeńców wziętych pod Stalingradem koniec wojny doczekało 5-10 tys

    • @gallanonim1379
      @gallanonim1379 Před 8 měsíci +4

      @@hermano1959 Problem tylko w tym że to nie "propaganda sowiecka", tylko realność. Zagęszczenie sił i skala walk na Wschodzie były znacznie większe niż na dowolnych innych kierunkach działania wojsk niemieckich, nie mówiąc już o tym że przez długą część wojny był to jedyny "gorący" front, gdzie walki lądowe toczyły się ciągle.Dodaj do tego warunki bytowe żołnierza siedzącego gdzieś w ziemiance w stepie czy na bagnach, względnie we wsi w której okolicach ciągle grasują jacyś partyzanci dowolnej narodowości. A tak, to do czerwca 1944 taka Francja to były dosłowne wakacje...

  • @grzegorzborcz4842
    @grzegorzborcz4842 Před 8 měsíci +1

    Kds. Pozdrawiam

  • @artursowa8193
    @artursowa8193 Před 8 měsíci

    y

  • @pawemarkowski5387
    @pawemarkowski5387 Před 8 měsíci +1

    Dlaczego nazywali tak nieliczne formacje pułkami?

    • @adrianszczepaniak8948
      @adrianszczepaniak8948 Před 8 měsíci +1

      Taki etat sobie przyjęli i tyle. Najwyraźniej musiało im to pasować do założeń taktycznych.

    • @gallanonim1379
      @gallanonim1379 Před 8 měsíci +2

      Aby uzyskać większe nasycenie oficerami, co przy rozproszonym użyciu poszczególnych baterii i plutonów ułatwiało dowodzenie

    • @krzysztofzawadzki6704
      @krzysztofzawadzki6704 Před 8 měsíci

      @@gallanonim1379 Skoro bateria to były dwa wozy, to pluton składał się z czego?

    • @patrykszydowski4020
      @patrykszydowski4020 Před 8 měsíci

      ​@@krzysztofzawadzki6704pluton składał się z 4 pojazdów. Kompania z 4 plutonów czyli 16 pojazdów.

    • @krzysztofzawadzki6704
      @krzysztofzawadzki6704 Před 8 měsíci

      @@patrykszydowski4020 Bardzo ciekawe, ale jeszcze ciekawszym jest pułk w składzie 6 dwudziałowych baterii. To ile to dział? To ile dział miał pluton ogniowy? Jedno i furmankę?

  • @wiktorwektor4276
    @wiktorwektor4276 Před 8 měsíci +2

    Ruskie mówili na to zwerzoboj

    • @iowa406
      @iowa406 Před 8 měsíci +1

      No nie. "zwieroboj", spolszczone to "zwierzoboj".

  • @rafawojtkowski3958
    @rafawojtkowski3958 Před 7 měsíci

    Chłopaki macie taką wiedze o czołgach ze powinniście grac w World of Tanks

  • @dariuszw1321
    @dariuszw1321 Před 8 měsíci +2

    Nie wiem czy to ma sens w stosunku do autorów używających czasownika "spracować" ale zaryzykuje i zaproponuję aby zajrzeli do słownika i sprawdzili znaczenia użytego we wstępie przymiotnika "osławiony". Spoiler....będziecie zdziwieni.

  • @piotrj6726
    @piotrj6726 Před 8 měsíci +6

    Kto od Zychowicza? Nie lubię gościa, ale dzięki jego pseudointelektualnym gatkom i smykałce do robienia zasięgów można trafić na takie perełki ;))).

    • @wieslawszpytma4786
      @wieslawszpytma4786 Před 8 měsíci +6

      Coś mi się wydaje patrząc na Twoją pisownię, że i Ty z intelektem jesteś na bakier.

    • @solpe769
      @solpe769 Před 8 měsíci +3

      @@wieslawszpytma4786 Przecież gatki są czymś jak najbardziej pseudointelektualnym.

    • @korniszon24
      @korniszon24 Před 8 měsíci

      @@wieslawszpytma4786 bo popełnił 1 (jeden) błąd? Trzymaj lepiej język za zębami dziadku bo nic rzeczowego nie wnosisz

    • @iowa406
      @iowa406 Před 8 měsíci

      A już nie pamiętam jak tu trafiłem. Chyba jednak od Wolskiego. Jednak patrząc z innej perspektywy, to do Wolskiego trafiłem od Zychowicza... więc można powiedzieć że i tu od Zychowicza.

    • @wieslawszpytma4786
      @wieslawszpytma4786 Před 8 měsíci

      ​@@korniszon24 korniszonku drogi, popełnił błąd i cały świat to widzi. To mało?

  • @romekr882
    @romekr882 Před 8 měsíci

    👍