Droga do niepodległości. Etos walki i czynu / Janusz Odziemkowski

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 6. 09. 2024
  • Wykład prof. Janusza Odziemkowskiego w ramach Kawiarni Naukowej 1a, zorganizowany w Wawerskim Centrum Kultury. 8 listopada 2018 r.
    wszechnica.org...
    Prof. Janusz Odziemkowski przedstawił polskie dążenia do niepodległości: od XIX-wiecznej walki w powstaniach, po czyn, czyli pracę u podstaw i rozwijanie narodowej świadomości.
    Jak w ciągu 123 lat niewoli zmieniało się podejście do kwestii odzyskania niepodległości? Najważniejszym nurtem XIX wieku była walka, która przejawiła się przede wszystkim w dwóch powstaniach: listopadowym i styczniowym. Oba powstania zakończyły się klęską, ale pozostawiły po sobie pamięć o dzielnych, często bezimiennych żołnierzach, także kobietach i dzieciach, którzy mundurowali się na własny koszt i byli gotowi na śmierć dla Polski.
    Po traumie powstań i represji przyszły inne idee - idee przygotowania społeczeństwa, edukowania, budowania świadomości narodowej, wdrażania idei pozytywistycznych, polskiej szkoły. Na początku XX wieku polska wieś pod zaborami była biedna, a chłopi niekoniecznie utożsamiali się z narodem polskim. Nowe pokolenie, które nie doświadczyło powstań ale wychowywane było w powstańczej tradycji, pragnęło społeczeństwo przygotować, a następnie ponownie stanąć do walki.
    Na scenie walki o niepodległość pojawiły się także dwie kluczowe postaci, którym niepodległość zawdzięczamy - Roman Dmowski i Józef Piłsudski. Utworzone przez Piłsudskiego Legiony przy armii austriackiej, liczące około 50 000 osób, spełniły ogromną rolę. „Miały być polską szablą rzuconą na szalę wojny” - powiedział prof. Odziemkowski.
    Najbardziej wymowną atmosferę tego okresu oddaje wiersz Jerzego Żuławskiego, wychowanego w atmosferze powstańczej, który do Legionów dołączył:
    Synkowie moi, poszedłem w bój,
    jako wasz dziadek, a ojciec mój,
    jak ojca ojciec i ojca dziad,
    co z Legionami przemierzył świat,
    szukając drogi przez krew i blizny
    do naszej wolnej Ojczyzny!
    Legiony dostrzeżone zostały przez władze niemieckie, czego konsekwencją był akt 5 listopada 1916 roku (władze niemieckie i austro-węgierskie wydały proklamację zawierającą obietnicę powstania Królestwa Polskiego). 11 listopada 1918 roku oficjalnie zakończyła się I wojna światowa, Niemcy poniosły klęskę, zaś 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna (organ władzy zwierzchniej Królestwa Polskiego aktu 5 listopada) przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu i mianowała go naczelnym dowódcą wojsk polskich.
    Znajdź nas:
    / wszechnicafww
    / wszechnicafww1
    anchor.fm/wsze...
    anchor.fm/wsze...
    wszechnica.org...
    #niepodległość #1918 #etos #historia #polska

Komentáře •