S2#14 - JEST GRUBO - GDZIE MEDYCY UCZĄ SIĘ O OTYŁOŚCI?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 11. 04. 2023
  • „Mniej jedz i więcej ruszaj się”, albo: „zamknij lodówkę na kłódkę”. To nie są hejterskie komentarze. To są zalecenia, które słyszą osoby z nadwagą, otyłością w placówkach służby zdrowia. Polacy jako pierwsi na świecie zbadali ile medycy wiedzą o chorobie otyłości. Odpowiedź was zadziwi… Opowiada o tym dr n. med. Aleksandra Mojkowska, specjalistka chirurgii ogólnej i bariatrycznej z Kliniki i Katedry Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w 14 odcinku (seria 2) podcastu #JESTGRUBO.
    JEST GRUBO podcast
    📩 Współpraca/kontakt 📩 ► redakcja.jestgrubo@gmail.com
    ► Facebook - bit.ly/3TC6hSk
    ► CZcams - bit.ly/3s7tVtr
    ► Apple Podcasts - podcasts.apple.com/.../jest-g...
    ► Spotify - spoti.fi/3SneJmP
    ► Radio Płock FM - 88,1 MHz - niedziela, godz. 18:00 i poniedziałek, godz. 19:00
    Autorki i prowadzące:
    🔉 Małgorzata Wiśniewska - dziennikarka medyczna
    🔉 Magdalena Gajda - Społeczna Rzeczniczka Praw Osób Chorych na Otyłość
    📌Realizatorzy podcastu
    Montaż i dźwięki: Michał Gątarek
    Muzyka: Robert Milanowski
    Koordynacja nagrań: Artur Zaremba
    Studio: Akademia Dziennikarstwa i Realizacji Dźwięku, Radio Płock
    Współpraca PR: Marzena Smolińska, Dorota Sapija, Klaudia Wendycz
    Współpraca organizacyjna: Andrzej Sznajder
    Foto: Natalia Janiuk
  • Jak na to + styl

Komentáře • 8

  • @panifrau5294
    @panifrau5294 Před rokem +2

    A ja jestem ciekawa skuteczności operacji baristrycznych - tzn ile procent chorych schudnie i utrzyma wagę

    • @jestgrubo3457
      @jestgrubo3457  Před rokem

      Z badań wynika, że na pewno są skuteczniejsze niż zmiana sposobu żywienia i aktywność ruchowa u osób z otyłością III stopnia. A u ilu procent chorych po operacji dochodzi do nawrotu choroby otyłości, a u ilu nie dochodzi do "wznowy"? O to zapytamy przy okazji podcastu o operacjach bariatrycznych. Zapraszamy już teraz :)

  • @mychakarolinka
    @mychakarolinka Před rokem +1

    Na wydziale lekarskim mielliśmy zajęcia z dietetyki - trwały 3 dni, z których 2 dni to były seminaria prowadzone w formie monologu, a w trakcie trzeciego dnia obliczaliśmy kaloryczność swoich posiłków zjedzonych poprzedniego dnia - nie pamiętam z tych zajęć nic. W trakcie zajęć z endokrynologii i diabetologii - jedno seminarium (są to bardzo rozlegle dziedziny wiedzy, nie dało się wygospodarować więcej czasu, główny nacisk byk położony na powikłania otyłości, nieliczne wzmianki o leczeniu). W trakcie bloku zajęć z chirurgii - jedne zajęcia z bariatrii. Program studiów jest bardzo obszerny, nieraz skupia się i poświęca czas na zagadnienia, które są mniej potrzebne w pracy lekarza współczesnego.
    Myślę, że (poza endokrynologami, diabetologami, bariatrami) medyk który ma wiedzę w tym temacie, to medyk który sam boryka/ borykał się z nadmiarem kilogramów i dokształcał się we własnym zakresie.

    • @jestgrubo3457
      @jestgrubo3457  Před rokem

      Dziękujemy za ten wpis bardzo serdecznie :) To naprawdę ważny głos. Pamiętam, tuż przed pandemią miałam wykład dla studentów kierunków medycznych i dla młodych medyków. Wykład dotyczył właśnie leczenia otyłości i relacji między lekarzem a pacjentem w tym procesie. Po wykładzie ustawiła się do mnie kolejka słuchaczy wykładu. Wszyscy mówili mi to samo: nikt im tego nie powiedział, nikt ich tego nie uczył, a zdają sobie sprawę, że pacjenci z otyłością będą największą grupą chorych, których przyjdzie im leczyć. Proszę powiedzieć, czy studenci mają jakiś wpływ na program akademicki? Czy są w stanie "wymusić" jakieś zmiany w programie nauczania? Pozdrawiam serdecznie - Magda z teamu #JESTGRUBO

    • @mychakarolinka
      @mychakarolinka Před rokem +1

      @@jestgrubo3457 po części zajęć (w tych końcowych latach nauki) mieliśmy ankiety, w których mogliśmy wypowiedzieć się, które tematy uważaliśmy za potrzebne, które mniej, o co rozszerzyć program. Ale na etapie studenckim ciężko przewidzieć, której wiedzy brakuje. W każdym razie, feedback zostawialiśmy, ale czy miało to realny wpływ na kolejne roczniki, to już nie wiem

    • @jestgrubo3457
      @jestgrubo3457  Před rokem

      @@mychakarolinka Z tego co wiemy z Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, to niestety chyba żaden, bo liczba godzin poświęconych chorobie otyłości na uczelniach medycznych nie została zwiększona :( Ale ukazał się w ub. r. pierwszy polski podręcznik do leczenia otyłości - "Obesitologia kliniczna", który bardzo polecamy jeśli chciałaby Pani poszerzyć swoją wiedzę. Pozdrawiam serdecznie - Magda z teamu #JESTGRUBO

  • @gosiaandrzejewska9904
    @gosiaandrzejewska9904 Před rokem +2

    Żeby zapobiegać otyłości należałoby (wg mnie) wprowadzic porządną edukację zdrowotną od przedszkola. Pamiętam, że odkryłam fakt, ze jedzenie składa sie z bialķa, tluszczu i weglowodanów dopiero w gimnazjum. I to na wlasną ręke, bo mi sie zachcialo odchudzac. Byłam wzorową uczennicą, ale jakoś nikt nie mowił o odżywianiu. Jak takie informacje mogą być mniej wazne niz data jakieś bitwy czy połozenie jakiegos jeziora(?!)
    Mojemu 4 letniemu synowi juz próbuje wpajac zdrowe nawyki, zna nutri score, wie, ze literki D nie jemy ale A i B juz tak😂
    A Pani Doktor Chirurg bardzo ciekawie opowiadala🤩

    • @jestgrubo3457
      @jestgrubo3457  Před rokem +1

      Edukacja jako narzędzie zapobiegania otyłości jest potrzebne. Ale co zrobić z tymi osobami, które już są na różnych etapach rozwoju choroby otyłości? Naszym zdaniem powinny mieć dostęp do profesjonalnego leczenia. A kto ma ich leczyć, skoro medycy czerpią wiedzę o otyłości... z mediów. Nas to przeraża... Dziękujemy za miłe słowa. Przekażemy je dr Mojkowskiej :)