Bizon (#6): KOLOR | Historia kombajnów, których miało nie być | FARMER.PL

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 12. 09. 2024
  • Jaki był oryginalny kolor Bizonów z Płockiej Fabryki Maszyn Żniwnych? Czy jak głosi obiegowa opinia, różne barwy oznaczały zróżnicowane poziomy jakości? Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka o naszych rodzimych kombajnach.

Komentáře • 155

  • @wt9832
    @wt9832 Před 2 lety +11

    W połowie lat 80tych wiozlem trzech gosci Żukiem blaszakiem po 3 bizony z FMŻ w Płocku. Ja bylem odp. za odbiór a oni byli kombajnistami z doswiadczeniem i mieli za mną jako pilotem jechac do domu kombajnami. Mielismy właśnie na pace akumulatory, beczke 200l paliwa jakby zabraklo po drodze (tankowalismy na CPN) .Mielismy chyba snopki i brezenty zeby osłonić kierowce kombajnu przed wiatrem i chlodem bo to byla zima..nie pamietam jaki miesiąc. Zdjęlismy daszki, zeby w miastach zmieścić sie pod wiaduktami i mostami. Pamietam, że byly takie drewniane skrzynie z narzedziami i wyposażeniem do kombajnu. Skrzynie te montowalo sie z tylu za silnikiem nad wytrzasaczami zaraz przy bocznych schodkach. Mielismy do domu ponad 400 kilometrów, jechalismy spowrotem zr dwa dni z jednym noclegiem w hotelu. Zimno bylo ..ze masakra. Pamietam ze zimno bylo bo jedencz kombajnow przy ostrym skrecie na CPN wybil mi w Żuku tylną szybe. Bylo tak zimno, ze musialem znaleźć po nocy zaklad stolarski i wstawilem zamiast szyby plyte pilśniową. Kombajny dotarly bez aawarii do celu . Chlopaki tylko koła dokrecali po drodze i sprawdzali czy nie ma wycieków oleju. Wszystko sie udało..dotarlismy bezpiecznie do domu i BIZONY zbierały plony na zachodzie Polski. Teraz nie do pomyślenia taka akcja jak w tamtym czasie. Pamiętam, ze w tym ZUKU chlopaki po drodze musieli sie zagrzewac bo nie dawali rady jechac tak bylo zimno. Taka to byla historia odbioru kombajnow z FMŻ w Płocku.

  • @alexplus256
    @alexplus256 Před 5 lety +75

    "Kolor nie młóci! Biorę jaki jest!" - tak powiedział mój dziadek, kiedy dowiedział się, że skończyły się czerwone kombajny, a do żółtych kombajnów hedery :) Zarząd fabryki polecił nabywcom, żeby wrócili za dwa dni do fabryki po heder, żeby był w tym samym kolorze, ale dziadek i kilku nabywców stwierdziło, że nie ma co czekać tylko brać. Zawsze, jak dziadek wspomina przywiezienie kombajnu to się śmieje, że na środku mostu, którym się wyjeżdżało z fabryki stała goła baba i trzeba było stanąć i pocałować ją w du… :). Jemu to jednak nie przypadła ta przyjemność, bo kombajnem z Płocka wyjeżdżał jego kolega (pojechali po kombajn w trójkę) Z wspomnień o kombajnie mogę przytoczyć, że 1 maja była dość sroga zima - jak 2 maja wyjeżdżali to mocno sypał śnieg i był mocny mróz. I chyba zostało mniej niż 100 kilometrów ster przejął właśnie dziadek. Jak przyjechał do domu kombajnem to go musieli z niego zdjąć - tak był przemarznięty. Ale przed wyjazdem dziadek zabił świnię i załatwił skrzynkę wódki - więc kombajn jest bardzo dobrze zalany :D. Wiem I tak od 33 lat kombajn dumnie pomyka w rękach jednego kombajnisty od praktycznie zawsze (znaczy dla mnie :). Nie wiem czemu, ale dziadek mi się zawsze kojarzy z dwoma maszynami (no może z trzema :D) - Ursus C-360(355), MTZ 82 i właśnie Bizon Z056. Kiedy ktoś się pyta - Janek, kiedy dasz kombajn młodym? - on odpowiada - Po co im mam dawać, jeszcze mi popsują... Co prawda, dziadek w tym roku będzie miał 70 lat, a z opowieści wynika, że "schodzi" z kombajnu już 19 lat, jak nie dłużej :D Kombajn też swoje przeszedł - dwie wymiany silnika (te od autobusów nie wytrzymują tak długo wysokich obrotów), raz mu tylna oś "uciekła", półoś uleciała - na szczęście blisko domu, a nie na wyjeździe :D, jeszcze się raz zaczął palić (to z winy dziadka), ale na szczęście skończyło się bardzo niegroźnie. Od dawien dawna pamiętam, że ten kombajn ma jeden problem - mocno szarpie. Nawet przez to szarpanie trzeba było spawać łączenia przedniej osi, bo pękały. Mimo tych wszystkich problemów i skeczy jakie się przy nim wywijały - to ten kombajn na zawsze zostanie tym Bizonem, który obsługuje taki chudy Pan, w lekkiej koszuli z podwiniętymi rękawami, który zawsze z uśmiechem zbiera cały plon z pól i nigdy z niego nie zejdzie, bo "inni go popsują"....

    • @Kombajnistazbizona
      @Kombajnistazbizona Před 5 lety +2

      Jak ja uwielbiam takie historie :P uważam że każda starsza maszyna w każdym gospodarstwie i czy to ciągnik czy kombajn ma swoją jakąś unikatową historie jak i skąd tam trafiła :P .
      Bizon jaki jest u mnie jest z roku 1980, miodowy z białą kabiną, i ma inną historie, najpierw pracował w PGR by potem trafić do SKR, w latach 90-tych kupił go starszy gospodarz pare wsi ode mnie ale dosyć szybko chciał się go pozbyć, stał przez jakiś czas pod chmurką i zakupił go mój dziadek wraz z ojcem, dwa lata po moich urodzinach czyli w 1996-stym :P . Jak byłem mały, to mnie zawsze ten kombajn fascynował, z początku się go bałem gdy pracował i wolałem się do niego nie zbliżać, ale zarazem mnie właśnie fascynował, swoją wielkością i hałasem. Uznawałem go wtedy za cud techniki i sądziłem że to najlepsza i największa maszyna pod słońcem, w szkole podobnie, wśród chłopaków z okolicy utworzyła się jakby mafia posiadaczy maszyn, i była nawet segregacja ,,rasowa'' że co ma claasa to gorszy a ten co ma bizona jest lepszy i odwrotnie, a trzeba pamiętać że w latach 2000-2005 praktycznie w każdym gospodarstwie co stało? Bizon, starszy Dominator, Mercator czy Forszaj E-512 czy inne maszyny z lat 60-90, no a wracając do tematu... Gdy stał, czy po żniwach, czasami wchodziłem do garażu gdzie stał i się przyglądałem, wchodziłem na niego nawet chciałem pomierzyć go metrówką xD, oczywiście w tajemnicy przed tatą bo się tego wstydziłem że mam takiego fisia na jego punkcie ;D
      I nie tylko na punkcie mojego kombajnu bo gdy wujek gdy przyjeżdżał swoim Bizonem z rzadka w żniwa by się napić z ojcem i dziadkiem albo po prostu pogadać to miałem podobnie i z jego kombajnem ;D , jego był dla mnie bardzo dziwny, ale również mnie fascynował, był z daszkiem, ciemny wręcz czarny, wtedy nie wiedziałem że taki lakier nazywa się bordowy :D.
      No i w same żniwa, liczyłem kombajny jakie mi się udało zobaczyć, tak samo z kolegami przynosiliśmy do jednego zabawki i graliśmy w Farming Simulator 4D :D
      Ta dziwna fobia minęła mi jak zacząłem chodzić do gimnazjum, wtedy już zacząłem na nim jeździć i pomagać przy naprawach, wtedy też zacząłem go poznawać od tej technicznej mechanicznej strony.
      A teraz?
      Nie mam tej manii czy fobii, ale nadal mam szacunek no i niejako podziw dla tej maszyny, tak samo i do innych starszych maszyn :D .
      A Bizon? nadal u mnie jest, choć wujek wymienił swojego na Dominatora 85, z powodu wypadku jaki mu się trafił na Bizonie, stoczył się tyłem z górki prosto w drzewa wszystko przez te wspaniałe i niezawodne hamulce :) miał zmasakrowany cały tył razem z tylnym wózkiem . Sprzedał go jakiemuś gościowi po drugiej stronie gór świętokrzyskich jak to sie mówi u mnie ,,zagórzakowi'' w cenie złomu, z tego co wiem udało się temu gościowi przywrócić go do stanu używalności z tym że ma miodowy tył z innego kombajnu ;D chciałbym go zobaczyć w takim stanie.
      Mój Bizon również miał w sobie dwa silniki od kąd u nas jest, bo nie wiem jak wcześniej ;D , pierwszy silnik nie wytrzymał, ,,korba wyszła bokiem'', drugi silnik miał pęknięty blok przez to że zapomnieliśmy spuścić wody na zime i pękł blok, skleiliśmy go na czas żniw i po żniwach został wymieniony na silnik od innego kombajnu.
      Do tego poszła skrzynia, podajniki ma też od innego kombajnu, dno zbiornika miał naprawiane, półośki, napęd motowideł no nie moge zliczyć jakie tam części są oryginalne, chyba tylko sama skorupa i kabina :D
      P.S.
      Ten Bizon z twojego kanału to właśnie ten od dziadka?

    • @alexplus256
      @alexplus256 Před 5 lety +4

      @@Kombajnistazbizona przepraszam, ale dopiero teraz widzę to pytanie :) Tak, ten Bizon z mojego kanału to mojego dziadka wraz z nim. Na początku maja wybudziliśmy Bizona ze snu. Wyjechaliśmy nim z garażu i stał chwilę na podwórku. Przyjechał do dziadka kolega i powiedział tak - Janek już jest uśmiechnięty, bo żółty już stoi. Nie wiem jak to działa, ale dziadek jak widzi kombajn to się cieszy - przynajmniej tak mi się wydaje.
      Pozdrawiam!!

    • @seboss4831
      @seboss4831 Před 5 lety +3

      Alex+ super to opisałeś, oczami wyobraźni można to zobaczyć:) mój dziadek 91 lat i tez zapalony jeszcze rolnik na wladymircu:) pozdro dla ciebie i twojego dziadka

    • @alexplus256
      @alexplus256 Před 4 lety +4

      ​@@seboss4831 Dzięki za pozdrowienia - kiedyś pisałem do Ciebie komentarz na telefonie, ale - pewnie coś wcisnąłem - nie wysłałem. Przepraszam za to, ale wiesz jak to jest - niby się trochę na technologii znam, ale jakoś tak czasem jest mi to ciężko "poskromić" :) Ale wracając - mój dziadek też miał Władka - nowy przywieziony z Agromy z sąsiedniego miasta - 40 kilometrów dziadek przejechał - w tym 20 na wolnych biegach :D Wracał dziadek z Agromy - zadowolony z zakupu (to wtedy był drugi traktor w gospodarstwie - pierwsza to była czterdziestka - dziadka traktor z pracy (pracował w SKR-ze do śmierci wuja - chyba do 1975). Jeszcze dziadek z eskaerów miał dwie przyczepy - Autosanki D43 i D45S. Ale wracając - dziadek wracał do domu i wjechał zatankować go. Tam spotkał takiego chłopca co pomagał na CPN-ie. Po nalaniu paliwa i uregulowaniu dziadek wsiadł w traktor i chciał jechać, a ten chłopak mówi tak - "Panie! Jedziesz Pan na wolnych biegach. Daj Pan ja Panu wbiję szybkie" - po czym chłopak przełączył dziadkowi reduktor i dziadek dał mu na "oranżadę" :) Po czym dziadek nie mógł się nadziwić, że Władek potrafi tak szybko lecieć. Dziadek nim robił bardzo dużo - od sadzenia ziemniaków, aż do wykopków. Potem siewy, opryski, orki. Jak sam wspomina - "jak jechałem do geesów to robiłem wajchę w tył i jechałem do tyłu, a jak z powrotem to dawałem biegi w przód i do domu" (dziadek mieszkał na tej samej ulicy co GS-y to miał praktycznie prostą drogę :D)Ale jak dziadek już miał większe gospodarstwo - jak już miał Bizona - to stwierdził, że potrzebowałby coś większego - i tak w 1988 roku jesienią sprzedał Władka. Miał odbierać zimą z Agromy MTZ-a 82, ale znajomy przyjechał i prosił dziadka, żeby się wymienili przydziałami, bo "Ty Jasiu masz czym robić, a ja nie mam za bardzo". I tak się stało - dziadek odbierał ruska wiosną 1989 roku, a znajomy zimą 1988. Ale potem chciał się wymieniać (z dopłatą), bo on odebrał Ruska z małą kabiną, a dziadek dostał tego z tą dużą. Jaki to był luksus! Dziadek bardzo lubił nim pracować - od kiedy ma założonego tura to trochę mniej, ale tak to robił nim dosłownie wszystko. I też przez jakiś czas był on również narzędziem pracy (dziadek pracował w cukrowni dodatkowo, podczas kampanii na przeorywaniu rowów do odpływu wody po płukaniu buraków). Tam też Rusek swoje wycierpiał - trochę go ta praca zniszczyła, ale wiadomo - to był agregat do pracy. Też mu się kilkakrotnie zdarzyło - spaść ze skarpy, przewrócić, powybijać szyby, czy nawet odpadło mu koło podczas jazdy po drodze :) Potem dziadek był na przetargu w Wąsoszu - gdzie kupił... Ursusa C-355. Był to kompletny wrak, ale cena była dość niska - to jest ta czerwona co jest w filmie na moim kanale. Podczas przewozu jej do domu - była ciągnięta - odpadły jej tylne koła :D Kiedy ją przywieźli to był przeprowadzany generalny remont, gdzie zapadło kilka decyzji - czterdziestka pójdzie w świat, a pięćdziesiątka zostaje. Tak więc podczas remontu to co lepsze z czterdziestki - silnik, i przód (bo był miętki :) zostały przełożone.Ta sześćdziesiątka to też jeden z ulubionych traktorów dziadka. Do dziś nią bardzo dużo robi - na łąki do przewracania i zgrabiania, siew kukurydzy, opryski. Potem dziadek wymienił czterdziestkę na... Ursusa C-328 przerobionego na C-330. Tak więc Tur z czterdziestki był przełożony na C-355, a potem na trzydziestkę. Następnie dziadek stwierdził, że potrzebny byłby kolejny "duży traktor" i tak przyprowadzili Ursusa C-385. Pamiętam ją dobrze, bo ile razy miałem poodzierane plecy, kiedy chciałem się do niej "włamać" i posiedzieć - zazwyczaj ona stała na górce obok obory i te ciężkie drzwi dla takiego malucha to był nie lada problem. Potem dziadek kupił od znajomego "nową" czterdziestkę - znaczy się z niej to tam jest tylko tylny most bo reszta to była z C-360. Ona przez jakiś czas jeszcze miała maskę oryginalną, ale potem - dostała "w spadku" maskę, błotniki i kabinę z C-355 i Tura z trzydziestki i tak zostało.Trzydziestka została po przerobieniu obory zmieniona w ciągnik do wypychania obornika z ganka. C-385 wyjechała w świat, a chwilę po niej przyjechał nowy MTZ 1025.3, którego wuja (kolejny gospodarz, syn dziadka) ma cały czas i robi on za woła roboczego.
      To tyle. Również pozdrów swojego dziadka - "weterana" rolnictwa :)

    • @wt9832
      @wt9832 Před 2 lety +3

      W połowie lat 80tych wiozlem trzech gosci Żukiem blaszakiem po 3 bizony z FMŻ w Płocku. Ja bylem odp. za odbiór a oni byli kombajnistami z doswiadczeniem i mieli za mną jako pilotem jechac do domu kombajnami. Mielismy właśnie na pace akumulatory, beczke 200l paliwa jakby zabraklo po drodze (tankowalismy na CPN) .Mielismy chyba snopki i brezenty zeby osłonić kierowce kombajnu przed wiatrem i chlodem bo to byla zima..nie pamietam jaki miesiąc. Zdjęlismy daszki, zeby w miastach zmieścić sie pod wiaduktami i mostami. Pamietam, że byly takie drewniane skrzynie z narzedziami i wyposażeniem do kombajnu. Skrzynie te montowalo sie z tylu za silnikiem nad wytrzasaczami zaraz przy bocznych schodkach. Mielismy do domu ponad 400 kilometrów, jechalismy spowrotem zr dwa dni z jednym noclegiem w hotelu. Zimno bylo ..ze masakra. Pamietam ze zimno bylo bo jedencz kombajnow przy ostrym skrecie na CPN wybil mi w Żuku tylną szybe. Bylo tak zimno, ze musialem znaleźć po nocy zaklad stolarski i wstawilem zamiast szyby plyte pilśniową. Kombajny dotarly bez aawarii do celu . Chlopaki tylko koła dokrecali po drodze i sprawdzali czy nie ma wycieków oleju. Wszystko sie udało..dotarlismy bezpiecznie do domu i BIZONY zbierały plony na zachodzie Polski. Teraz nie do pomyślenia taka akcja jak w tamtym czasie. Pamiętam, ze w tym ZUKU chlopaki po drodze musieli sie zagrzewac bo nie dawali rady jechac tak bylo zimno. Taka to byla historia odbioru kombajnow z FMŻ w Płocku.

  • @MafiaBolsko
    @MafiaBolsko Před 3 lety +3

    Pan Józef bardzo mądry człowiek, dużo zdrowia dla Pana!

  • @mietekmietek1112
    @mietekmietek1112 Před 5 lety +5

    Robicie panowie robotę !!!!!!!
    Rozwijajcie temat dalej myślę że 50 odcinków nie wystarczy.

  • @yourmakabra
    @yourmakabra Před 5 lety +35

    Dołączam się do prośby o odcinek na temat kombajnów Bizon Rekord. Dlaczego tak nowoczesna konstrukcja modeli Hydrostatic, jak na tamte czasy była tak mocno awaryjna?
    A co do odcinków na temat Bizon Super to pytanie: Czym spowodowana była wada w postaci przechylenia (skrzywienia) chederu i całej gardzieli w prawą stronę? Z opowieści użytkowników wynikało że nie były to sporadyczne przypadki. Sposobem na zmniejszenie przechyłu było zakładanie niższego koła z jednej strony.
    Pozdrawiam twórców kanału i oczywiście Pana inż. Józefa, byle się nie zniechęcał wywiadami bo naprawdę tego typu opowieści są skarbem w dzisiejszych czasach. Tylko dzięki takim przesłaniom większe grono zainteresowanych ma szanse poznać ciekawą i szczegółową historię krajowego przemysłu o której w żadnej szkole nikt nie opowie. Z okazji zbliżającego się Nowego Roku, dużo zdrowia Panie Inżynierze!!!

  • @Narciacz
    @Narciacz Před 5 lety +3

    W tym nowszym niebieskim, z kabiną, kiedyś u mojego taty w pracy pordzewiały osłony. No to szef zadecydował, że trzeba zamówić nowe. Na co mój tato stwierdził, że wystarczy kupić blachę, on sam dorobi osłony. I tym sposobem niewielkim kosztem oslony wyglądają jak nowe do dziś, a tata milo spędził kilka dni w warsztacie bo uwielbia robić przy metalu.

  • @wacolo73
    @wacolo73 Před 5 lety +54

    Zatem mamy Polifarb Włocławek :
    Może są gdzieś zachowane kody tych wszystkich farb.
    Miło by było usłyszeć kilka słów o technologii malowania bizonów w PRL, bo były malowane ni to w całości ni to na raty w częściach a nawet były domalowywane ręcznie tuż przed opuszczeniem fabryki.
    Ciekawostką jest również, to, że kombajny w wersjach eksportowych miały lepsza jakość lakieru. Widziałem bizona z roku 1979, który miał niezmieniony odcień mimo tylu lat. Bizony czerwone z biegiem lat ciemnieją. Zaprezentowany na filmie egzemplarz Z056/5 jest w rewelacyjnym stanie. Kolor nie dużo odbiega od tego jaki miał z fabryki. Ponadto już same naklejki na kombajnie świadczą, iż był mało eksploatowany i stał w dobrym garażu.
    Miło by było usłyszeć, o tym jak były oklejane kombajny Z056 naklejkami. Czy faktycznie robiła to jakaś kobieta? Czy istniał jakiś projekt dokładnego umiejscowienia każdego piktogramu czy emblematu? Dlaczego nastąpiła na początku lat osiemdziesiątych zmiana loga fabryki na fasolkę z kłoskiem? No i dlaczego stare logo sporadycznie wracało jeszcze nawet do roku 1986 na Bizonach Super?
    Słyszałem, że zielone bizony, to były bizony rekordy, które trafiły na zamówienie do Libii. Szkoda, że pan Józef nie powiedział, gdzie one trafiły te zielone bizony, bo zdawać się miał już na końcu języku owe państwo.
    Innym moim pytaniem jest to, czy został sprzedany chociaż jeden bizon Z057 - wersja z workownicą, bo zachowały się takowe fotografie oraz prospekty jednakże z nowymi kombajnami, a nie tymi co by w polu były używane.
    Miło by było usłyszeć historię o legendarnej partii bizonów Z057 do Tunezji w 1992 roku. Jakie były okoliczności owych wydarzeń i czy może ocalał choć jeden Z057 z tej partii, bo to byłaby sensacja dla koneserów kombajnów bizon.
    Moim zdaniem powinien powstać odcinek o wersjach eksportowych bizonów, bo to jest dosyć bogaty temat.
    Przykładowo:
    Dlaczego Skandynawowie upodobali sobie szczególnie bizona? Dlaczego chcieli je mieć z tak wąskimi hederami?
    Jak to się stało że na Ukrainie sklonowano Bizony pod marką Żubr?
    Ciekawa jest również legenda o eksporcie niebieskich bizonów Z055 o nazwie Bizon America właśnie do USA. Tamtejszy kupiec, słynna firma LONG, oznakowała bizona jako swój produkt markowy. Kupiła bizony bez hederów, bo sama je chyba skleciła. Na bizonach nie ma śladów, iż są z Polski. Prawdopodobnie nasze kombajny się tam nie sprawdziły gdyż miały wiele problemów technicznych.
    Wersje na gąsienicach bizonów do zbioru ryżu w Chinach.
    Miło by było usłyszeć listę egzotycznych państw do których trafiały wyroby z Płocka i historię związane z tymi zamówieniami.

    • @qkohe155
      @qkohe155 Před 5 lety +2

      +1

    • @batman8567
      @batman8567 Před 5 lety +1

      Bizony z workownicami zostały wszystkie przerobione na zbiorniki. Było to nie zrealizowane specjalne zamówienie .

    • @kuba1997363
      @kuba1997363 Před 5 lety +3

      wacolo73 masz może jakieś zdjęcia bądź informacje na temat ukraińskich klonów Biozna pod nazwą Żubr? Z tego co opowiadał mi ojciec widział kiedyś na polu Bizona Z057 z workownicą - tak z workownicą u nas w kraju... Bylo to pod koniec lat 80 bądź na początku 90....

    • @wacolo73
      @wacolo73 Před 5 lety

      @@kuba1997363 Zubra widziałem tylko na foto, ale jest za to cos takiego na yt czcams.com/video/n-z_rhtbl7I/video.html

    • @qkohe155
      @qkohe155 Před 5 lety

      @@wacolo73 w tym filmie był pokazany Bizon Ukraina, który był chyba montowany na licencji

  • @kwapek1061
    @kwapek1061 Před 5 lety +57

    Mam nadzieję że nie poprzestaniecie na z056, jestem ciekaw z040,050 a najbardziej to chyba giganta ;-)

    • @adamrochewicz7993
      @adamrochewicz7993 Před 5 lety +1

      z040 i z050 to to samo tylko inna liczba klawiszy, no i silnikiem się od z056 różniły. Z resztą Pan Józef wspominał o nich.

    • @kubiSzlagowskamlo
      @kubiSzlagowskamlo Před 5 lety

      kwapek 10
      ppppppppppppppppppppppppppprfydh9jipkhplhp0lfji8sq431astafffhyfu6dj

  • @Agromet25
    @Agromet25 Před 5 lety +2

    Już nie mogę się doczekać jaki będzie kolejny tytuł odcinka.Choć w domu u siebie nie mamy Bizona tylko MF warto posłuchać.

  • @xtg7676
    @xtg7676 Před 5 lety +7

    Super ciekawie opowiada .
    New Holland może i jest niezły, ale Bizon NAJLEPSZY .
    POZDRAWIAM

  • @nigreos3954
    @nigreos3954 Před 5 lety +5

    Aż grzech mieć przyjemność z takim człowiekiem a nie spytać o giganta

  • @Gregor-db2sv
    @Gregor-db2sv Před 10 měsíci +3

    Nie zapomnę dźwięku tych silników jak rano Kombajnisci z SKR, rano uruchamiali te Kombajny i potem ruszali w pole kośic. Jeden z Kabiną reszta bez. Wieczorem jak zjeżdżali do SKR u tych kombajnistow co kosili bez kabiny to tylko oczy się swiecily a sami okurzeni niemal wyglądali jak kominiarze.

    • @sylwester5767
      @sylwester5767 Před 2 měsíci

      Też tak wyglądałem po koszeniu bez kabiny😂

  • @tomekm7644
    @tomekm7644 Před 5 lety +11

    W następnym odcinku możecie nawiązać dyskusje nad brakiem hamulcy w suprach.

  • @agrokarmonki1297
    @agrokarmonki1297 Před 5 lety +4

    Akurat żółty bizon z malowanymi ''naklejkami" wyglądały najlepiej. Lepiej nawet jak czerwony bym powiedział :)

  • @boogie5448
    @boogie5448 Před 5 lety +3

    Pozostałości po niebieskim lakierze można już było spokojnie utylizować w Wiśle 😉

  • @Agromet25
    @Agromet25 Před 5 lety +13

    Bardzo dobrze słucha się tego Pana.Widać że dumny jest z tego co robił.Mam pytanie odnośnie zrobienia filmu nt Bizonów które szły na eksport lub Bizonów Ukraina.

    • @marcin-mr4cl
      @marcin-mr4cl Před 5 lety +3

      czcams.com/video/n-z_rhtbl7I/video.html to oznacza, że w 1997 w fabryce w Kowlu otwarto montownie polskich Bizonów z częsci dostarczanych z Płocka. W sumie wyprodukwoano 8 sztuk tych kombajnów na Ukrainie

  • @gyrayec
    @gyrayec Před 5 lety +6

    Niektóre Bizony były malowane 2-krotnie. Najpierw na kolor "meksykańska czerwień", a na wierzch nakładano ten ciemniejszy bordowy kolor.

  • @listonoszpat233
    @listonoszpat233 Před 5 lety +4

    Ha ha ja w WGR widziałem Bizona wymalowanego w kolor khaki ! Sierżant mówił że BWP może wróg zniszczyć ale Bizona jako strategiczny obiekt do pozyskiwania ziarna w żadnym wypadku ! :-)

  • @anbo87
    @anbo87 Před 5 lety +5

    Pełen szacunek dla Pana Józefa 👍

  • @CICHY525
    @CICHY525 Před 5 lety +7

    Fajne opowiadana historia produkcji :) A ja mam do Pana Józefa jedno pytanie. Podobno pierwszy egzemplarz Bizona stał w fabryce i został zezłomowany przez firmę New Holland. Czy to prawda?

  • @mateuszzajac2599
    @mateuszzajac2599 Před 5 lety +4

    Pytanko: na jaki rynek trafiały kombajny Bizon koloru zielonego? Ile sztuk w takim kolorze powstało?

  • @GargusMagnus
    @GargusMagnus Před 5 lety +3

    Bardzo ciekawe odcinki warte uwagi! :D

  • @pioter4944
    @pioter4944 Před 5 lety +7

    Zrobicie taka serię o ursusach?

  • @adikpl1
    @adikpl1 Před 5 lety +4

    Mógłby Pan Dębski opowiedzieć o zakupie licencji od Sampo i o samym kombajnie Bizon Sampo

  • @marekbrusy
    @marekbrusy Před 5 lety +24

    A co z bizonem Z020 zagon? skąd się wziął jego projekt?

    • @AGROHUTA82
      @AGROHUTA82 Před 5 lety +2

      Dołączam się do pytania 😉

    • @kwapek1061
      @kwapek1061 Před 5 lety +4

      Ooo! Dokładnie! Kurcze jak czytam te nasze pytania to mam wrażenie że chyba trza będzie ze 100 odcinków ;-)

    • @krzysiuu839
      @krzysiuu839 Před 5 lety +1

      @@AGROHUTA82 ja też

    • @gabrieldydacki3281
      @gabrieldydacki3281 Před 5 lety

      Bizon Z020 pochodzi z Poznańskiej Fabryki Maszyn Żniwnych

  • @patrykmaziarz816
    @patrykmaziarz816 Před 5 lety

    Ale ten problem z farbami,dodał tylko uroku,kombajnom Bizon.Z dzieciństwa pamiętam,jak kolorowo sie robiło na polach,jak zaczynały się żniwa.I były właśnie bordowe,czerwone,żółte,pomarańczowe,pamiętałem też zielone,i ten film mi to potwierdził,czy dobrze pamiętałem.A potem Bizon Gigant malowany na niebiesko,i pamiętam też z dzieciństwa jak Bizony jechały szosą na żniwa,wtedy nikt nawet nie słyszał o składaniu hederu,bo i nie było na czym pewnie wozić,wiec jechały z zamontowanym,wtedy ,albo kombajnista miał gdzie zjechać,to była mijanka,albo trzeba było cofać,do zjazdu,żeby on przejechał.Dziś kombajny hedery wożą za sobą na przyczepie.

  • @mrlukaa12
    @mrlukaa12 Před 5 lety +6

    Czy w kolejnych odcinkach Pan Józef mógłby powiedzieć coś na temat wersji eksportowych, w szczególności o Bizonie America eksportowanym do Danii, który posiadał większy zbiornik na ziarno, hydraulicznie rozkładaną rurę wysypu, sieczkarnie, oraz dodatkowe czujniki sygnalizujące zatrzymanie się podajników ziarnowego i kłosowego i inne. W jakich latach był produkowany? Czy w skład ich wyposażenia mógł być dołączony czujnik strat ziarna? Czemu w Bizonie America, który z pełnym zbiornikiem waży dużo więcej niż Z056 zastosowano skrzynię biegów z Bizona Supra? Czy można też prosić o jakieś informacje na temat niestandardowych hederów do Z056 (szerszych od zwykłego 4,20m). Z góry dziękuję i pozdrawiam! :)

    • @batman8567
      @batman8567 Před 5 lety

      Jeżeli się nie mylę to bizon Ameryka miał być eksportowane nie do Danii tylko do USA . Tylko ze zamówienie nie zostało odebrane(zimna wojna) rok 78 i kombajny poszły bez przeobek na kraj .

    • @mrlukaa12
      @mrlukaa12 Před 5 lety

      @@batman8567 Początkowo Bizony America były produkowane na rynek amerykański i miały być tam sprzedawane pod marką LONG (w niebieskich barwach), ale to chyba nie wypaliło i były eksportowane do Danii i Skandynawii (i to chyba już w latach 80, nie jestem tych dat pewny. źródłem tych informacji jest internet) później kilka sztuk zostało sprowadzonych do Polski przez handlarzy miedzy innymi kilka trafiło do lubelskiego. Widziałem takiego Bizona, miał w kabinie naklejki z napisami w języku duńskim i inne niż w Suprze zegary, np. obroty mlocarni przy kierownicy i jeszcze sporo kontrolek też przy kierownicy.

    • @batman8567
      @batman8567 Před 5 lety

      No nie będę się spieralł. Ale na rynki skandynawskie szły z 3,5 metrowym hedrem. Osobiście widziałem bzona Amerykę do remontu w okolicach Wyszogrodu w 96 roku .
      Jedyna różnica pomiędzy 56 to tylko wyższy , bez pokrywy zbiornik i kabina bez szyby skosnej nad gardzielaa

    • @pawelekzaq1
      @pawelekzaq1 Před 5 lety

      @@batman8567 witam moze pamietasz dokladniej gdzie widziales tego bizona kolo wyszogrodu bo sam mieszkam dosc blisko ( ok 10 km ) a pierwsze slysze zeby tu cos takigo kiedys bylo no fakt w 96r to ja sie urodzilem ale nikt mi o tym nie opowiadal mimo iz moj Ś.p ojciec duzo mi o bizonach opowiadal bo lubilem posluchac a sam od 19 roku zycia pracowal z056 ktory ja obecnie posiadam. Pozdrawiam

    • @batman8567
      @batman8567 Před 5 lety

      @@pawelekzaq1 To był bizon z ogłoszenia z zatartym silnikiem a .miejcowosc to okolice Janikowa. Facet mówił ze pracował jakiś czas w FMZ Płock

  • @matrix6682
    @matrix6682 Před 5 lety +6

    Może powie Pan coś o tym kto wykupił licencje na produkcję tych kombajnów i czy po za Ukrainą były jeszcze gdzieś produkowane.

  • @urbex4x4pl
    @urbex4x4pl Před 4 lety

    Fascynująca seria ...ciekawe jakby konstrukcyjnie wyglądałby Bizon jakby w tamtych czasach nie byłoby problemów z dostępnością nowoczesnych podzespołów i technologii

  • @ukasz-sg5bt
    @ukasz-sg5bt Před 5 lety +2

    U mnie na wsi w SHR było 6 bizonów i tylko jeden pomarańczowy pózniej dostali giganta ale nie na długo bo był awaryjny ale co to byl za widok 6 bizonków pracujacych na jednym polu ten dźwięk bizona wkrecajacego sie na obroty wspomnienia dzieciństwa

  • @carvadox6957
    @carvadox6957 Před 5 lety

    Wincyj takich materiałów. Świetny wstęp. Łapka w górę leci 😀

  • @gyrayec
    @gyrayec Před 5 lety +10

    Mało kto wie, że Bizon produkował też elektryczne wózki golfowe. Był to swego czasu hit eksportowy do USA, który opóźnił upadek fabryki. Czy pan Józef mógłby coś więcej na ten temat powiedzieć?

  • @adikpl1
    @adikpl1 Před 5 lety +1

    Czy będą może jakieś odcinki z konstruktorami albo pracownikami Ursusa np. Panem Kazimierzem Okraszewskim albo Eligiuszem Szymańskim obecnie konstruktorem w Farmtraku.

  • @Mateuszw201
    @Mateuszw201 Před 5 lety +8

    Fajnie by było coś posłuchać o BS czy o Dynamic.

    • @cospar9486
      @cospar9486 Před 5 lety +4

      Też chciałbym usłyszeć od Pana Józefa o chyba najnowszej konstrukcji Bizona, Z115 Dynamic. Byłem zdziwiony jak zobaczyłem ten kombajn na filmach. Zespół młócący z separatorem i odrzutnikiem, 5 klawiszy, chyba sita działające przeciwstawnie, turbodoładowana Andoria z samoczyszczącym wlotem do chłodnicy, wydłużona gardziel, spory zbiornik z wysuwaną hydraulicznie rurą, przyzwoita kabina, nawet chyba pozbyto się targańca do napędu kosy. Podobno nawet były wersje z napędem hydrostatycznym. Nie wiedziałem że istniał taki Bizon, który wygląda całkiem przyzwoicie. Ciekawe jakie miał jeszcze opcje, może czujnik strat ziarna? Jaķą miał wydajność, ile sztuk go wyprodukowano, gdzie eksportowano, jaki był jego przybliżony koszt na tamte czasy?

  • @karolwitczak4662
    @karolwitczak4662 Před 5 lety +3

    Już dwa miesiące czekam za kolejnym odcinkiem

  • @kondzio19
    @kondzio19 Před 5 lety +3

    Będą jeszcze jakieś odcinki ??

  • @catchallenger7841
    @catchallenger7841 Před 5 lety +1

    Kolejny ciekawy odc:-)

  • @Gregor-db2sv
    @Gregor-db2sv Před 10 měsíci

    W latach świetności tych Kombajnów jako Dzieciak mieszkałem po sąsiedzku z SKR em.

  • @Wojtek-yz3ns
    @Wojtek-yz3ns Před 5 lety +2

    Kiedy dalsze części?

  • @Shaggy3P
    @Shaggy3P Před 5 lety +4

    Ja bym chciał się dowiedzieć o różnych przystawkach do bizona i coś o gigantach

  • @januszpabian
    @januszpabian Před 5 lety +21

    Coś będzie o gigancie

    • @Hubix123456
      @Hubix123456 Před 5 lety +3

      dokladnie niech pan cos opowie o gigancie

  • @pawepakulski1461
    @pawepakulski1461 Před 5 lety +1

    Niedaleko mnie w RSP był Bizon Rekord koloru żółtego.

  • @bysiuwad5250
    @bysiuwad5250 Před 5 lety

    Chcialem zapytac pana Jozefa czy z przodu w bizonie szly tylko dwa rozmiary kol R-30 i R-26? Prosze o odpowiedz lub odcinek na ten temat😀

  • @marekdanilczuk3000
    @marekdanilczuk3000 Před 5 lety +2

    Czy będzie kolejny odcinek?

  • @skalar06
    @skalar06 Před 5 lety

    Mòj sąsiad ma niebieskiego bizona,wygląda jak nowy.Fajna maszyna.

  • @MarcinXIX
    @MarcinXIX Před rokem

    Fajnie wiedzieć.

  • @Obywatel_MK
    @Obywatel_MK Před 5 lety

    Kolor czerwony bo po prostu to był kolor komuny i trzeba było taki zastosować. A po prawdzie to lakier czerwony najgorzej się starzeje i łuszczy po latach, ma to związek z długością fal barwy czerwonej w świetle słonecznym, która degraduje kolor czerwony, dlatego wszystkie plakaty po czasie stają się niebieskie, stąd świetny wybór na niebieski, który jest najbardziej odporną barwą.

  • @aspic7808
    @aspic7808 Před 5 lety +7

    Szkoda że bizon został uśmiercony😕

  • @bartm4146
    @bartm4146 Před 2 lety

    Czy kiedykolwiek wyszedł jakiś Bizon Gigant w kolorze niebieskim? Pozdrawiam

  • @piter6424
    @piter6424 Před 5 lety

    Fajny materiał

  • @bizonsuperz0565
    @bizonsuperz0565 Před 5 lety +3

    Czy będą jeszcze odcinki z Panem Józefem?

  • @piotrpawowski9458
    @piotrpawowski9458 Před 5 lety +3

    Witam mam pytanie dlaczego malowane logo fmż na kombajnach bizon malowane było tylko z lewej strony

    • @marcinstoker3435
      @marcinstoker3435 Před 5 lety

      Ja małem 3 kombajny i loga po 2 stronach :)

    • @piotrpawowski9458
      @piotrpawowski9458 Před 5 lety

      Marcin Stoker ale loga malowane?

    • @marcinstoker3435
      @marcinstoker3435 Před 5 lety

      @@piotrpawowski9458 Malowane w jednym były, nie pamiętam jaki rocznik, w roczniku 85 i 87 miałem naklejki

    • @piotrpawowski9458
      @piotrpawowski9458 Před 5 lety

      Marcin Stoker bardzo możliwe, mi chodzi czemu tylko z jednej strony od strony wejscia

    • @wacolo73
      @wacolo73 Před 5 lety

      To było chyba na znak protestu w okresie stanu wojennego.

  • @anbo87
    @anbo87 Před 5 lety

    Ale filmy super klasa

  • @krzysieksysiek4370
    @krzysieksysiek4370 Před 5 lety +1

    A skąd wziął się pomysł na sieczkarnię do słomy?

    • @sagolism
      @sagolism Před 5 lety +1

      Bo było zapotrzebowanie

  • @tomekadamczyk9738
    @tomekadamczyk9738 Před 3 lety

    A do jakiego Kraju czy do klienta zostały pomalowane na zielono

  • @PolskiNiedzwiadek
    @PolskiNiedzwiadek Před 5 lety +1

    To juz koniec tej serii ?? :(

  • @marcingracikowski8149
    @marcingracikowski8149 Před 5 lety +2

    ej kręćcie to dalej coście tak zamilkji powiedzcie coś o bizonach zo 20 zagon

  • @krzysztofwazny8426
    @krzysztofwazny8426 Před 5 lety

    Bardzo fajny odcinek mam pytanie do Pana czy zna Pan numer tej farby meksykańskiej chce malować bizona proszę o informację pozdrawiam 👍😉

    • @krzychus8521
      @krzychus8521 Před 5 lety +1

      ral 2002
      możesz zobaczyć u mnie jak wygląda po malowaniu

  • @siemiun
    @siemiun Před 5 lety

    A czemu niektóre bizony czerwone mają żółte blachy boczne od strony wewnętrznej

  • @przemekkowalski8137
    @przemekkowalski8137 Před 5 lety +1

    OOO.....j Kłamczuszek myślę że już wiedzieli co się stanie z BIZONEM

  • @Johndeere-jw6sk
    @Johndeere-jw6sk Před 5 lety +1

    Kiedy kolejny odcinek o nim

  • @dawidson9525
    @dawidson9525 Před 5 lety

    Moglibyście zrobić film o hederze

  • @ursus-cp9np
    @ursus-cp9np Před 5 lety +2

    Będą kolejne odcinki

  • @katrinakotova7155
    @katrinakotova7155 Před 5 lety +1

    super o bs 110 coś będzie? ???

  • @bartekpe934
    @bartekpe934 Před 5 lety

    Będą kolejne części serii ?

  • @karolbakus
    @karolbakus Před 5 lety +4

    a gdzie mowa o miodowym kolorze,

    • @ader123451
      @ader123451 Před 5 lety +1

      kolor miodowy to ten żółty.

    • @karolbakus
      @karolbakus Před 5 lety +1

      @@ader123451 zolty a miodowy to byly dwa inne kolory

    • @burokcukrowy3031
      @burokcukrowy3031 Před 5 lety

      @@karolbakus No można też go nazwać brązowym

    • @ader123451
      @ader123451 Před 5 lety +4

      Tak jak powiedziano tym materiale, kolor kombajnu zależał od dostępności danej partii kolorów,a dana partia farby może się różnic odcieniem .

  • @AXEL8567
    @AXEL8567 Před 5 lety

    A ja tyle lat mieszkałem koło Włocławka i nie wiedziałem.

  • @agrotomson2850
    @agrotomson2850 Před 5 lety

    Gigant w następnym odcinku

  • @pawezarzycki3299
    @pawezarzycki3299 Před 5 lety +1

    Czemu nie ma dalszych odcinków? Każdy czeka

    • @gldman
      @gldman Před 5 lety

      Nie będzie już

    • @pawezarzycki3299
      @pawezarzycki3299 Před 5 lety +1

      @@gldman autor pod innym filmem odpowiedział mi że robią materiał i będzie dalsza seria

    • @gldman
      @gldman Před 5 lety

      @@pawezarzycki3299 o to bardzo dobra informacja. Ja czytałem że nie będzie ale widocznie się to zmieniło. Pozdrawiam

  • @-Popel18-
    @-Popel18- Před 4 lety +1

    8:22 co to za bizon

  • @mariuszchmielewski4211

    Pozdrawiam

  • @suzdr6507
    @suzdr6507 Před 5 lety

    Bardzo fajnie sie ogl ale jak ogl ten caly wstep to mi sie smutno robi ze zostało tak wszystko upadło i teraz jest tam ten new holand

  • @radosawbazejewicz8033
    @radosawbazejewicz8033 Před 5 lety +2

    czerwony bo polak

  • @BEN-xy4np
    @BEN-xy4np Před 5 lety +1

    Szkoda że już tych bizonów nie produkują moim zdaniem jest to najlepszy kombajn na świecie to jest legenda polska moc
    R.I.P Bizon [*]

    • @Kombajnistazbizona
      @Kombajnistazbizona Před 5 lety

      Z tym ,,na świecie'' to się nie zgadzam. One były najlepsze tylko we wschodniej Europie, bo światowa technika była daleko z przodu :) .
      Powiedziałbyś amerykanowi że Bizon był najlepszy to by cie wyśmiał i pokazałby ci kombajn Gleaner który w latach 70-80 był najbardziej zaawansowaną marką kombajnów na świecie, wiele z nich pracuje też do dzisiaj.

  • @krzysiuu839
    @krzysiuu839 Před 5 lety

    zróbcie film o rekordzie albo o gigancie

  • @mafjaodz
    @mafjaodz Před 5 lety

    Jaka była wydajność kombajnu ha/h

    • @lolekzetor
      @lolekzetor Před 5 lety +1

      wydajność ha na godzinę jest niemiarodajna przy 3 tonach wydajnosci jest inna i przy 10 inna

    • @karolbakus
      @karolbakus Před 5 lety +1

      10kg masy na sekundę

  • @poajewo1126
    @poajewo1126 Před 5 lety

    Fajna muzyka być cie dali linka do muziki

  • @anbo87
    @anbo87 Před 5 lety +1

    Żeby przejąć interes... 😟

  • @xflashu8075
    @xflashu8075 Před 3 lety

    Pog

  • @wit-woj-pol
    @wit-woj-pol Před 5 lety

    Teraz takie farby produkują że co Dwa lata trzeba odnawiac dawniej to było jakiś poprzednie

  • @michel0254
    @michel0254 Před 5 lety

    Zrobcie o gigancie materiał

  • @krzychus8521
    @krzychus8521 Před 5 lety

    A tu jest odnowiony bizon w kolorze czerwieni meksykańskiej ral 2002
    czcams.com/video/Ns55pct2vfE/video.html

  • @anbo87
    @anbo87 Před 5 lety +1

    Niebieski już w stronę newholanda 😃😃😃

  • @siemanokolano630
    @siemanokolano630 Před 5 lety +1

    No i koniec

  • @krzysztofjarzyna7887
    @krzysztofjarzyna7887 Před 9 měsíci

    Głosowałem na Brauna dobrze robi chłop.Co to jst ukraina,izrael gdzie my żyjemy.

  • @winamp3231
    @winamp3231 Před rokem

    Maciek z Klanu...

  • @tomaszborowski5835
    @tomaszborowski5835 Před 5 lety

    Duzo bylo zo56 ze skrzyniami 4p 1t

  • @Lukaszranczo
    @Lukaszranczo Před 4 lety

    A teraz ruscy robią o polowę tańsze kombajny.

  • @simon1313ss3
    @simon1313ss3 Před 5 lety

    po co wrzucać film który bedzie dostepny dopiero za x godzin ?

  • @dawiddawid4611
    @dawiddawid4611 Před 5 lety +1

    NIEBIESKI KOLOR PONIEWAŻ BIZON WSPÓŁPRACOWAŁ SMAPO NIEBIESKIM BIZONEM BYŁ NP BIZON SAMPO 2020

  • @Waldi.M..
    @Waldi.M.. Před 3 lety

    Zerżneli konstrukcje z new hollanda pseudokonstruktorzy😗😱made in lipa.

  • @matus2511
    @matus2511 Před 5 lety

    bzdury jaka fabryka maszyn interesuje się odpadami w fabryce farb

    • @Tomek.K
      @Tomek.K Před 4 lety

      Chodzi o odpady które zostały po malowaniu kombajnów. A nie odpady w fabryce farb. 😂

  • @Shaggy3P
    @Shaggy3P Před 5 lety +3

    Ja bym chciał się dowiedzieć o różnych przystawkach do bizona i coś o gigantach