Premier Leak feat. BEREGI ISTVÁN - A futballtradiciók jelentősége a magyar válogatott átalakulásában

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 26. 02. 2024
  • A LEAK 5. közönségtalálkozóján végre vendégül láthattuk azt a szakembert, akinek már nagyon régóta szerettük volna megmutatni a közönségünket, nevezetesen azokat az arcokat, akik érteni szeretnék a futball mélységeit. 👌
    A meghívásunk elsődleges oka az volt, hogy a magyar válogatott stílusváltásáról beszélgessünk, de természetesen nem maradhatott el egy kis Premier League-es rész sem. Szóval: ez itt most egy olyan rendhagyó adásunk, amelynek során nem a Leak főszereplői beszélnek a legtöbbet, sőt! 🥳
    Végtelenül köszönjük az egybegyűlt, több mint 200 főnek a megjelenést a Scrutonban, valamint Beregi Pistinek, hogy elfogadta a meghívásunkat - ugyan ez volt az első ilyen rendezvényünk, de semmiképpen nem az utolsó! 💪❤️
    03:35 - Magyar válogatott
    1:24:20 - Premier League
    🔗 Felületek, ahol követhetsz minket:
    HOME: premierleak.hu/
    TWITTER: / premierleak
    FACEBOOK: / premierleakpodcast
    INSTAGRAM: / premier_leak
    TIKTOK: / leak_media
    ⚽️✈️ Műsorunk főszponzora a FociTour: www.focitour.hu/
    🛒 Merch: footballcraze.store/hu/
    #football #premierleague #EPL #england #arsenal #chelsea #liverpool #manchesterunited #manchestercity #tottenham #newcastle #brighton
  • Sport

Komentáře • 29

  • @big194cm
    @big194cm Před 3 měsíci +5

    Szuper volt a beszélgetés, köszönöm!
    Kedves István!
    Ferenci Attila nevét a "magyar nyelv labdarúgásunkra tett hatásának" taglalása során biztosan meg kellett volna említened! Ezt a gondolatmenetet ő hozta újra vissza a labdarúgásba már több mint 10 éve!

  • @Entonii8
    @Entonii8 Před 3 měsíci +7

    Még több ehhez hasonló szakmai beszélgetésre, vita fórumra lenne szükség a magyar labdarúgás fejlődése érdekében!
    Elengethetetlen, hogy a labdarúgás szaknyelve, fogalomtára egységesítve legyen. Ez a beszélgetés során is tapasztalható, hiszen bizonyos fogalmak alatt ez által az adott fél és a hallgatósága is mást érthet. A magyar nyelv ajándék. Véleményem szerint a magyar gondolkodásmód, a magyar nyelvből születik meg, minden más nyelvhez hasonlóan, ezt pedig a magyar labdarúgás előnyére válhatna.
    Köszönöm mégegyszer az élményt, szerintem rajtam kivül más is simán tudná hallgatni 24 órán keresztül ezt a beszélgetést!!

  • @JustBalazs
    @JustBalazs Před 3 měsíci +5

    Nagyon jó beszélgetés volt. Beregi István fantasztikus munkát végez a válogatottnál. Amúgy ez a labdához pozícionált játék a magyar futballterminológiában elvileg régen úgy volt ismert, hogy "tempó támadás". Legalábbis Ferenczi Attila munkássága nyomán ezt tudtam meg, akit szerintem a Pisti biztosan ismer, vagy ha nem ő akkor valamelyik kollégája :D

  • @erytomi_
    @erytomi_ Před 3 měsíci +11

    Szuper beszélgetés volt, mint mindig, számomra Ti vagytok "A Magyar FutballSzakmai Média", ez a beszélgetés is csak megerősítette. És külön köszi, hogy mindig megosztjátok a közönségtalikat is, én még sosem tudtam eljutni egyre se. Egy fan-service kérés (mint az egyik legrégebbi előfizető): Kérlek, Bence felkonf-nevét egészítsétek ki Vályi "Döbbenetes" Bencére, és Zsomek kezdje el számolni azt is, hogy hányszor mondja, hogy "döbbenetes" vagy "elképesztő"! :D (Ugye másnak is feltűnt már?) Csak így tovább, srácok, ez a valódi szakmai tartalom! Üdv, Tomi

    • @gergelyszaloki4045
      @gergelyszaloki4045 Před 3 měsíci +1

      Az "elképesztő" Peethez tartozik inkább. Unibet csatornán, vagy TV-ben, ahol picit visszább fogja magát elképesztően:) sokat használja a szót. Ivós játékot lehetne hozzá kanyarítani, és az nyer, aki az adás végéig talpon marad.:)

    • @JustBalazs
      @JustBalazs Před 3 měsíci

      @@gergelyszaloki4045 a legdurvább ivós játékot az "alapvetően" szóra lehetne játszani Soós Márk esetében :D

  • @andreameszar963
    @andreameszar963 Před 3 měsíci +1

    Köszi srácok, szép volt!

  • @Vid.186
    @Vid.186 Před 3 měsíci

    Nagyon érdekes beszélgetés volt, köszi srácok! 👍

  • @peterbaracska8738
    @peterbaracska8738 Před 3 měsíci +1

    Nagyon örülök annak, hogy Rossi ilyen jó szakembereket gyűjtött maga köré, mint pl. Beregi István. Annak nem örülök hogy Beregi, Ferenczi Attila nevét egyszer sem említi, pedig ő hozta vissza a sírból (túlzás nélkül) a magyar labdarúgóhagyományt az aprólékos gyűjtőmunkájával, amit aztán egy könyvben összegzett.

  • @futballhistoriak
    @futballhistoriak Před 3 měsíci +1

    Érdekes ez a labdához pozícionált játék vs. területhez pozícionált játék kérdés. Ugyebár a mai, modern Guardiola-féle pozíciós játék a holland totális futball alapjain nyugszik. A totális futballt viszont legtalálóbban azzal a talán 1974-es VB-n készült felvétellel szokták illusztrálni, ahol az egész csapat egyszerre rohanja le a labdás játékost. Ez ugyebár egyértelműen a labdához van pozícionálva. Ettől persze még lehet, hogy támadásban mindenki felvett egy területi pozíciót, de ott meg az volt az érdekes, hogy mindenki játszott minden poszton, a jobbhátvéd helyt cserélt a balszélsővel meg hasonlók.

    • @szabopeet
      @szabopeet Před 3 měsíci +3

      A két megközelítés között muszáj megkülönböztetni a labdás és labda nélküli fázist. A különbség elsősorban abból adódik, hogy a csapatok mit csinálnak a labdával. Területhez pozicionált játék esetén is megtörténik, hogy játékosok helyet cserélnek, de az előre kijelölt területeket mindig fel kell tölteniük. Labdájoz pozicionált játék esetén viszont a játékosok helyzetét a labda határozza meg, és ott próbálnak fix területeket elhagyva fölényeket kialakítani.

    • @JustBalazs
      @JustBalazs Před 3 měsíci

      Akartam én is írni valamit, de ahogy látom Peet megelőzött :D . Van egy jó kis prezentáció a már öreg Johan Cruyff-tól, ahol magyarázza azt, hogy az ő Barcelonaja is alapvetően olyan volt, hogy amikor meg kellett szerezni a labdát akkor szűkítik a területet, viszont amikor náluk van, akkor meg minél jobban szétterjedni de úgy, hogy háromszög alakzatokat hozzanak létre.

  • @jozsefparaszt561
    @jozsefparaszt561 Před 3 měsíci

    helllllloooooooo

  • @John_McLean
    @John_McLean Před 3 měsíci +1

    Nem vagyok fociszakerto mint ti,de remelem csak vicceltel azzal kapcsolatban hogy nem tudtad a city jatekosai 1 komplex rendszerben focizik es a szabadsaguk korlatozva van mert ez tisztan lathato😅

  • @ssdabel
    @ssdabel Před 3 měsíci

    Azontúl, hogy köszi a hosszú és ingyenes adást, valamint gratula a sikeres event-hez, egy kérdés féleség:
    Csak én értettem férre, vagy a Real Madrid jelenségről tényleg annyi volt Beregi érvelése, hogy "olyan sokszor nyertek már ilyen módon, hogy kell, hogy legyen rá taktikai magyarázat, bár nekem fogalmam sincs, mi az"...?
    Picit fura volt, mert többször is felhozta ezt a példát, és mindig vártam, hogy majd most jön a megfejtés is, de minden alkalommal elmaradt, hacsak valamit el nem mulasztottam.
    Ha viszont jól értettem a dolgot, akkor nem értem, miért feltételezzük, hogy biztosan van a jelenségre valami tudatos stratégiát bevonó magyarázat. A jó keret, rendre 1-2 ösztönös zsenivel (Vinicius, Modric, Benzema), máskor 1-2 tökéletességig fejlesztett góllövő gyilkológéppel (CR korábban), megspékelve 1 kis szerencsével, adott esetben 1 kis extra bírói segítséggel, ha nem is egy felemelő magyarázat, legalább magyarázat. Az, hogy "biztos van neki taktikai oka is", már kevésbé. De ha valamit elmulasztottam légyszi mutasson rá valaki!

    • @istvanberegi3103
      @istvanberegi3103 Před 3 měsíci +12

      Szia, a srácok tudták hogy mire gondolok és lehet ezért nem mondtam ki explicit - a Real is sok labdához pozícionált elemet használ, sokkal szabadabb mozgásokat láthatunk tőlük, ezért is hasonlítottam össze a pozíciós-labdához pozícionáltat eredményesség szempontjából is. Onnantól, hogy megértettem a labdához pozícionált játék elveit már sokkal jobban értem a Real játékát és eredményességét is, ami nem csak a fentebb említett játékosminőség, szerencse stb. Remélem így már érthető mire gondoltam. :)

    • @ssdabel
      @ssdabel Před 3 měsíci

      @@istvanberegi3103 köszönöm a gyors választ, igen, így azt hiszem érthetőbb:) az mondjuk továbbra sem tiszta, hogy ez miként mond ellent annak, hogy sokszor a szerencse, vagy legalábbis az egyéni klasszis húzások húzták ki a Realt a pácból. Mondjuk abban a bizonyos 2022-es menetelésben. Ha esetleg vannak még az interneten fellelhető beszélgetések vagy egyéb tartalmak, ahol erről beszélsz bővebben, mindenképpen érdekelne, majd megpróbálok rájuk lelni:)

  • @peter1990adventista
    @peter1990adventista Před 3 měsíci

    MCC..... na mindegy a legkorrektebb adás szakmailag idáig. "Az eredmény nyer időt ahhoz hogy egy folyamatot végigvigyél". Ezt láttam a 2020-as FA kupa győzelemmel Arteta munkájában. Tök jó hogy a magyar szókincsünk csodás voltát is kiemelte Pisti. Átjön mekkora szakember.

  • @tillbalazs8716
    @tillbalazs8716 Před 3 měsíci +1

    Pina!

  • @gergoledniczky03
    @gergoledniczky03 Před 3 měsíci +1

    Ez a közönségtalálkozó EXTRA lett 💪🏽
    Tudom, hogy alapvetően a felnőtt futballról volt szó (csupán érintve serdülőket / ifiket), de ha ennek a filozófiai profizmusnak amit itt a srácok megvillantottak, sokszor a teljesség igénye nélkül, csak a töredéke jelen volna az utánpótlás nevelésben (mínusz a jelenlegi belterjesség) akkor nem arra a pár fecskére kellene támaszkodnunk akik külföldön edződnek gyerek koruk óta. Illetve 1-2 évtized múlva lejöhetne a lélegeztetőgépről az NB1.

  • @zsomborvidus4489
    @zsomborvidus4489 Před 3 měsíci +1

    CZcams nézők nem tudják, hogy a végén Gabit tapsoltuk.

    • @premier_leak
      @premier_leak  Před 3 měsíci

      🤣🤣 Jobb is, ha nem tudják, különben megint bannolhatnék pár zsákutcát.

  • @zoltanborko4868
    @zoltanborko4868 Před 3 měsíci +1

    2:18:40 nemár hogy Gabi így néz ki szemből

    • @premier_leak
      @premier_leak  Před 3 měsíci

      Én is ezt szoktam kiabálni reggel a tükörnek.

  • @Koszi90
    @Koszi90 Před 3 měsíci +1

    Koponya Sziget!!!

  • @JustBalazs
    @JustBalazs Před 3 měsíci

    Ami kicsit zavar engem ebben az egész "relacionozmus vs. pozíciós játék" vitában az a keretrendszer, amiben ez az egész folyik és ezért leginkább a beszélgetésben is felemlegetett Jamie Hamilton a felelős. Az írásaiban kerített az egésznek egy ilyen "mi vagyunk a lázadók maroknyi csapata a gonosz birodalom ellen" miliőt ami remekül rezonál ezzel a Che Guevara pólós dél-amerikai attitűddel.
    Elég amúgy ránézni a Fluminense-nek a tavalyi gólkülönbségére és látni fogja mindenki, hogy miért szorult a háttérbe ez a fajta játékszervezés az évek folyamán...

  • @szubutaj
    @szubutaj Před 3 měsíci +19

    Zseniális beszélgetés és nagyon örülök, hogy a nyelv kérdés felmerült. Márk, nem búlsit a dolog. Keress rá a témára. Adok pár ötletet. Sajnos ma minden ami magyar, szittya, ősi le van nézve, ki van figurázva és ezzel párhuzamosan elhallgatva is. Nyelvtan órán a tanár etetett a hülye mondat elemzés aláhúzós technikával, ami semmit nem magyaráz a magyar nyelv használatából. Sőt véleményem szerint tudatos rombolási technika. Bár a rovásírásunk nem olyan régi, de ott ugye kezdetben csak mássalhangzókat írták le. A magánhangzókat te teszed hozzá. Te döntesz, mert alapjában véve a nyelvhasználat egyfajta teremtés. (ahogy minden más is!) A te szabadságod, hogy mit hozol ki belőle. Lehet mondani, h ez egy magyarkodás, de pl. a héber írás mai napi is ilyen. Meg kell nézni egy izraeli utca név táblát. Csak mássalhangzók. Ők is így használják a nyelvet. De mondok egy konkrétabb példát szemléltetés gyanánt a magyarból. Írd le csak mással hangzókkal, hogy Isten vagy Sátán, STN és STN lesz. Nem mindegy, hogy milyen magánhangzókat teszel bele. Ha az i, e akkor egy közelítő hangzást kapunk, ha á-kat akkor egy távolító hangzást. Ez hívják doppler effektusnak, amit a radarok is használnak. Szóval ebben a kérdésben, példában, te mint "teremtő" magad döntöd el, hogy a nagy teremtőtől, milyen távolra helyezkedsz. Ha közel vagy hozzá Isten, ha távol sátán. A magyar nyelv ahogyan a srác említette szabadszórendű, de az igazi trükk az a szóbokrokon van. Ez határozza meg igazán a gondolkodásunkat, csak sajnos itt jönnek a képbe az idegenből át vett szavak használata. (és a ti felelőségetek is ;) ) Nyilván van egy "alap" szókincsünk, amit napi szintem használunk és így a magyar gondolkodás mód még élhet tudat alatt. Ezer milliárd példát lehetne hozni, arany-erény-irány-eredet-eredő, ha erélyesen, szerényen jársz a világban, az arany középúton érsz el eredményt. Ekkor vagy erkölcsös...stb. Szóval a magyar nyelv alapja a szóbokrok és azok "pörgetése". De ott a hit-hitel, lányos-jános, szeretet-szerelem, férj-feleség, kép-képzelet-képesség-elképzelés-elképesztő..stb. Ez a fajta nyelvhasználat iszonyat nagy teremtési szabadságot ad, adna ha megfelelően használnánk ezen adottságunkat. Más vonal, de gyakorlatilag a magyar katonai harcmodor, a lovasijjász sztyeppei, de a későbbi huszár harcmodor is ebből eredeztethető. Az adott körülmények, keretek közt használható legnagyobb szabadságra inspirál. És akkor vissza is értünk a magyar dunai iskola túltöltési technikájához. Ezt ismerte fel, vagy újra felismerte Ferenczi Attila is. Szóval, ha a nyelvpörgetés érdekel, akkor egy nagyon félreértelmezett magyar festőt ajánlok a témában Csontváry Koszka. Nagyon érdekes kérdés a mással- és maganhangzók számának kérdése a magyar abc-ben, mert (és itt már totál hülyének nézik az embert), de a csillagképek 7/12-ese is visszaköszön! Köszönöm a hihetetlen elkötelezett munkátok és a sok beteg poénotokat. Maradok előfizető! :D Tisztelettel: M.P

  • @robertpusztai2634
    @robertpusztai2634 Před 3 měsíci

    Pina

  • @Kennyneklennijo
    @Kennyneklennijo Před 3 měsíci

    PINA