#133

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 28. 02. 2023
  • W kolejnym odcinku porozmawiamy o upraszczaniu życia, szanowaniu czasu swojego i innych oraz priorytetach.
    Jako ludzie często lubimy dodawać do wszystkiego teorie, za dużo myśleć, robić, być w ciągłym działaniu. Potrafimy z rozmów, które można by zamknąć w dwóch zdaniach robić całe wykłady, a z wycieczki dla odpoczynku stworzyć wyjazd, w którego planie nie omijamy ani jednego muzeum. Nieraz pozwala nam to przeżyć niezapomniane chwile, ale czy zastanawialiście się kiedyś co by było gdyby po prostu zacząć żyć prościej?
    Pewnego razu usłyszeliśmy od naszego sąsiada zdanie „nie ma to tamo” posłuchajcie dlaczego tak zapadło nam w pamięci.
    Koniecznie podzielcie się w komentarzach zdaniem, które znacząco wpłynęło na wasze życie!
    Słuchaj, jak Ci wygodnie!
    Spotify: spoti.fi/3VOTGN2
    Apple Podcast: apple.co/3F75kgp
    Portal e:mi: moznainaczej.edu.pl/uswickich...
    Ola i Marcin Sawiccy - Małżeństwo, rodzice, nauczyciele. Lubią podejmować wyzwania, szczególnie te wydawałoby się najprostsze, wychowanie dzieci, prace w szkole. Wolny czas spędzają czytając książki, wędrując i rozmawiając. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, doświadczeniem i refleksjami, które znajdziesz również na:
    👉🏻 moznainaczej.edu.pl
    👉🏻 mms.edu.pl

Komentáře • 11

  • @karolinam5918
    @karolinam5918 Před rokem

    Dokładnie tego szukałam! Jak nie zwariować w tym dzisiejszym świecie i tego nauczyć nasze dzieci. Dziękuję

  • @annaz1755
    @annaz1755 Před rokem

    Wartościowe treści. Muszę popatrzeć dzięki Wam na swoje życie i poszukać PO PROSTU ułatwień. Taka myśl...by moje życie było moje po prostu

  • @nataszaj.6671
    @nataszaj.6671 Před rokem

    Lubię Wasz spokój i Wasze przyjazne głosy :-)

  • @kornelg.6491
    @kornelg.6491 Před 11 měsíci

    Przyjemnie się Was słucha ❤

  • @joannabisikiewicz2425

    Zaczynam spisywać Wasze webinary i wydam książkę! :) 🎉

  • @irenaczecka6485
    @irenaczecka6485 Před rokem +2

    Piękne te rozmowy Państwa. Mądrość i doświadczenie oraz spokój jaki z Was bije daje mi sporo otuchy. Dziękuję!

  • @HallmannTV
    @HallmannTV Před rokem +4

    Przykład ze skrzynką bardzo ciekawy. W zakładach produkcyjnych takie podejście znane jest jako "lean management". Najbardziej zdaje się rozwinęli to Japończycy w fabrykach Toyoty. W gruncie rzeczy jednak wiele "leanowych" metod można zastosować na zupełnie różnych polach. Również w szkole. Niemniej warto tu dodać, że zazwyczaj najpierw trzeba sporo pracy i wysiłku, żeby potem było prościej.

    • @MarcinSawicki-os5nw
      @MarcinSawicki-os5nw Před rokem +3

      Marzy nam się, aby w szkołach nastał czas, że takie narzędzie będą stosowane, dziękuje

    • @HallmannTV
      @HallmannTV Před rokem

      @@MarcinSawicki-os5nw Tak nawiązując trochę do najnowszego nagrania o podstawie programowej, to myślę, że aby stosowanie takich narzędzi było w ogóle możliwe w szkołach publicznych, to najpierw musiałoby nastąpić fundamentalna zmiana założeń. Obecnie największe marnotrawstwo czasu zdaje się być podczas samych lekcji, z których większość uczniów nic nie wynosi. Lean ma sens w takich szkołach jak Państwa, bo zamiast skupiać się na bezsensownym "odhaczaniu" tematów realnie czegoś uczycie. Szkoły publiczne są trochę jak remont mostu w Tarnowie. Zamknęli go w 2019. Z dnia na dzień moje podróże do Krakowa wydłużyły się o 10 minut w jedną stronę. Niby nie ma tragedii, ale w skali roku te 10 minut daje w dni robocze 433 godzin, czyli 18 dni. A remont trwał trzy lata. Tymczasem, gdzieś tam daleko od nas potrafią wymienić most w dwie doby. No tylko priorytety są inne. Jeśli szacunek do czyjegoś czasu jest dla nas ważny, to jest sens stosowania różnych sposobów aby go zaoszczędzić (choćby takich jak ten "toaletowy naszyjnik" z podcastu o miejscu nauki).
      Swoją drogą usprawnianie różnych procesów może być świetną formą weryfikowania i utrwalania wiedzy należącej do "życiowej" podstawy programowej. Jakiś czas temu czytałem artykuł o Justo Gallego, który na własną rękę zaczął budować katedrę i robił to przez 60 lat. Najlepsze jest to, że przez 50 lat zamiast użyć wzoru na pole koła układał okrąg z patyków i tak obliczał ilość potrzebnego materiału. Dopiero jakiś wolontariusz powiedział mu, że to co robi w pół godziny można zrobić w pół minuty.

  • @joannabisikiewicz2425

    Dziękuję Olu i Marcinie! Jaką młodzi rodzice chcemy zapewniać naszym dzieciom mnóstwo ciekawych rzeczy, żeby się rozwijały i poznawały świat. A widzę po naszych chłopcach, że taka zwykła planszówka wspólnie przy stole, wiele dobrego czyni w naszej relacji. A przecież to nam pozostanie na ten na całe życie! ❤

  • @Amo_Jestem
    @Amo_Jestem Před rokem +3

    Bardzo fajny podcast, temat jest dość ciekawy. Sam wiem o czym Pan mówi w 16:25, ja to oglądam o 14 : 20 i zaczynam się do tego uczyć, więc wniosek nasuwa się sam :)