Video není dostupné.
Omlouváme se.

PZL.23 Karaś | rybka na wrześniowym niebie

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 26. 04. 2024
  • Jednym z najbardziej znanych i chyba mogę powiedzieć, lubianych polskich samolotów z okresu kampanii wrześniowej był PZL.23 „Karaś”, chociaż w dokumentacji archiwalnej można napotkać także na inne zapisy tej nazwy, o czym wielokrotnie wspominałem, ale zawsze potem wybuchała niepotrzebna awantura i prawidłowe i nieprawidłowe zapisy. No cóż. Dzisiaj jednak chciałbym porozmawiać z Państwem co nieco na temat działań samolotów „Karaś” w dość ogólnych zarysach, podczas kampanii wrześniowej. 1 września 1939 r. w jednostkach bojowych polskiego lotnictwa wojskowego wykorzystywano co najmniej 114 samolotów „Karaś” B. Oprócz tego pewna ilość maszyn znajdowała się w jednostkach szkolnych i rezerwowych. W sumie więc Polacy mogli wystawić około 170 samolotów PZL23 Karaś w wersjach A i B. Niestety, samoloty te miały liczne wady. Jedna z nich była szczególnie problematyczna - brak radiostacji pokładowych, które były zamontowane tylko około 80 maszyn. Znaczna część maszyn znajdujących się w tak zwanej rezerwie lub w jednostkach szkolnych była przeznaczona do remontu. Były to w większości samoloty w wersji A. Warto także wspomnieć o wprowadzeniu do służby dwóch samolotów PZL43B budowanych na terenie PZL Okęcie z myślą o eksporcie do Bułgarii. Samoloty te trafiły do 41 Eskadry Rozpoznawczej, zmobilizowanej przez 4 Pułk Lotniczy w Toruniu, która podczas kampanii wrześniowej walczyła w szeregach lotnictwa Armii „Modlin”. Samoloty te nie różniły się pod względem wyposażenia od „Karasi” produkowanych z myślą o rodzimym lotnictwie, ale posiadały inne silniki, które zapewniały im większą moc i dzięki temu eksportowy „Karaś” mógł latać z nieznacznie większą prędkością. Samoloty te były potem używane przez Bułgarię, ale to już temat na inne spotkanie. W trakcie kampanii wrześniowej część eskadr zdołało uzyskać uzupełnienia - po kilka maszyn udało się dostarczyć do 24 Eskadry Rozpoznawczej, jak również do 64 Eskadry Bombowej. Później samoloty należące do eskadr rozpoznawczych działających w ramach lotnictwa armijnego stopniowo przekierowywano do istniejących jeszcze eskadr wchodzących w skład Brygady Bombowej. Brygada Bombowa stanowiła część lotnictwa dyspozycyjnego Naczelnego Wodza, marszałka Rydza Śmigłego, i miała interweniować na różnych odcinkach frontu wykonując zadania bombowe. Jednocześnie eskadry latające na „Karasiach” w jednostkach lotnictwa armijnego miały zakaz wykonywania lotów rozpoznawczych z ładunkiem bomb. Zakazu tego jednak nie przestrzegano i wielokrotnie załogi wykonywały rozpoznania zabierając na pokład bomby, które zrzucano na pozycje nieprzyjaciela.
    W materiale wykorzystano fragmenty nagrań z kanałów:
    / @franciszekrochowczyk
    Jak również ze zbiorów Filmoteki Narodowej.
    Jestem także tu:
    odysee.com/@Balszoi:5?r=CmuKJ...
    Zapraszam do wspierania kanału:
    Wirtualna kawa buycoffee.to/balszoi
    Patronite: patronite.pl/Balszoi
    #airforce #aviation #lotnictwo #samoloty #myśliwiec #polska #pzl #wojskopolskie #karas #bomber #bombowiec #1939

Komentáře • 55

  • @ivo_bozeta_1
    @ivo_bozeta_1 Před 3 měsíci +11

    Korzystając ze szczególnej okazji, ja również bardzo serdecznie pozdrawiam
    Pana Rysia Borysia.👌

  • @tomaszmrozek176
    @tomaszmrozek176 Před 3 měsíci +6

    Swietny material jak zawsze. Pozdrawiam serdecznie wszystkich.

  • @robertzajdel9908
    @robertzajdel9908 Před 3 měsíci +5

    WITAJ dzięki za materiał

  • @krych110
    @krych110 Před 3 měsíci +4

    Trzeba było naprawdę odwagi by na tym latać i walczyć ...

  • @SimonNovaTV
    @SimonNovaTV Před 3 měsíci +1

    Na cmentarzu w mojej rodzinnej miejscowości spoczywa w bezimiennej mogile załoga Karasia. Zginęli na ziemi, podczas nalotu. Babcia mi opowiadała, jak wycinano jesiony przy drodze, żeby pas startowy wydłużyć itp.Z tego lotniska zapasowego startowały wcześniej P-11, w tym Skalski😉

  • @bartoszsieradzki7100
    @bartoszsieradzki7100 Před 3 měsíci +16

    No nie. Wstałem na kacu. Zlomnik i motobieda zaliczone pięknie okuratnie i paczę karaś 😞

  • @Dyziol84
    @Dyziol84 Před 3 měsíci +5

    Prosimy o film o sumie w takim razie 😊

  • @patryk_gra
    @patryk_gra Před 3 měsíci +4

    Czech mówił że nie tylko my mieliśmy pecha z owiewkami kół.
    Twierdził że sporo Czechosłowackich samolotów z tego samego powodu też latało beż owiewek

  • @arekjaronczyk2281
    @arekjaronczyk2281 Před 3 měsíci +2

    Wół roboczy Kampanii Wrześniowej. Najlepiej wykorzystany samolot w 1939. Mam taką uwagę - gdy w 1939 80 PZL-23 Karaś miało radiostacje na 115 użytych to nie był duży problem. Problemem był brak nocnych bombardowań Niemców, gdzie Karasie i Łosie bez osłony spokojnie mogły działać na całym froncie. Dzienne operacje powodowały tylko niepotrzebne straty.
    Ogólnie brak zakupu np. systemu chowanego podwozia np. od firmy Curtis (Gondole z podwoziem podwieszane pod płat - mniejsza ingerencja w konstrukcję płata) powodował że modernizacja P-43 Czajka była mniej udana, a PZL Sum to była nadal ślepa uliczka z powodu oporów stawianych przez podwozie i gondole.

  • @tomekdomanski9961
    @tomekdomanski9961 Před 3 měsíci +4

    Witam i pozdrawiam 😊

  • @arcadiologanoff5164
    @arcadiologanoff5164 Před 3 měsíci +2

    Według moich informacji ograniczenie prędkości maksymalnej do 320 km na godzinę nie wynikało z mocy silnika lecz z ograniczeń płatowca. Inaczej mówiąc nasz karaś z naszym silnikiem czyli PZL 23b był w stanie latać szybciej tylko nie mógł.

  • @andrzejorszanski1719
    @andrzejorszanski1719 Před 3 měsíci +2

    Oj, Kierowniku, Kierowniku... Już miałem chwalić pana po wszystkich odpustach za świetny materiał o ciekawej maszynie (czyli poprzedni, który obejrzałem)VEB Irbitis I-16 , a Waćpan na łatwiznę idziesz... "Karaś"...No nie...
    Ale skoro już poniosło Waćpana na ryby, to trzeba było wspomnieć o jednej ciekawostce: Był oto nasz Karaś jedynym znanym mi samolotem ,gdzie wodzowie administracyjnie ograniczyli prędkość maksymalną. Mógł bowiem Karaś lecieć szybciej niż owe 319 km/godz tylko że ponad to stawał się narowisty i - podobno drążek sterowy potrafił walić pilota po łapach. Zamiast maszynę cofnąć do fabryki i kazać p.Praussowi zrobić z tym porządek ograniczono rozkazem odgórnym prędkość maksymalną... Były i inne kwiatki: samolot był ciężki i dosłownie wisiał na silniku, nie nadawał się do akrobacji (która zresztą - na wszelki wypadek -też była zakazana) no i do tego to podwozie... A skoro Pan mówisz, że we Wrześniu latano z owiewkami - to nawet ze zdjęć którymi Waćpan ilustrowałeś film - wynika że to nie do końca tak było... Pozdrawiam.

  • @myky5154
    @myky5154 Před 3 měsíci

    Super materiał, uwielbiam polskie maszyny lotnicze z kampanii wrześniowej

  • @tomaskantorczyk3852
    @tomaskantorczyk3852 Před 3 měsíci +1

    Ta stacja kolejowa zbombardowana przez Karasia w Prusach Wschodnich to Neidenburg (Nibork), obecnie Nidzica. Przed budynkiem stacji kolejowej po prawej od głównego wyjścia z budynku jest pomnik upamiętniający to zdarzenie. Pozdrawiam.

  • @ivo_bozeta_1
    @ivo_bozeta_1 Před 3 měsíci +15

    Jakoś tak mi się wydaje, że A.D. 1939, ten P-23 Karaś nie był aż tak bardzo zapóźniony w porównaniu do niemieckiego J-87 Stuka.

    • @gallanonim1379
      @gallanonim1379 Před 3 měsíci +23

      Był z jednej prostej przyczyny - nie nurkował. Ju-87 był skuteczny jako bombowiec nurkujący - mała prędkość nie przeszkadzała bo dolatywał do celu na pułapie rzędu 3000-4000m, powyżej zasięgu małokalibrowej artylerii plot, zrzucał celnie ładunek w nurkowaniu i uciekał z wykorzystaniem nabranej w nurkowaniu energii. Karaś bombardował z lotu poziomego, dla uzyskania jakiejkolwiek celności z małą prędkością i na niskim pułapie, co czyniło go samolotem w istocie jednorazowym...

    • @ivo_bozeta_1
      @ivo_bozeta_1 Před 3 měsíci +5

      ​@@gallanonim1379
      Tyle że w trakcie tego nurkowania i wznoszenia się, Sturmkamfflugzeug J-87 sam stawał się dla przeciwnika dosć łatwym celem do trafienia.

    • @waldemarkoziarczyk5018
      @waldemarkoziarczyk5018 Před 3 měsíci +2

      Ju-87 nie był nowoczesnym bombowcem (te stałe podwozie!) ale był używany niemal do samego końca wojny (głównie na froncie wschodnim w wersji G-2).

    • @gallanonim1379
      @gallanonim1379 Před 3 měsíci +3

      @@ivo_bozeta_1 I tak i nie, wciąż czas przebywania bombowca nurkującego w strefie ognia przeciwnika był dużo mniejszy niż lekkiego bombowca horyzontalnego pokroju Karasia, Su-2 czy innych Fairey Battle. Nie bez powodu tego typu samoloty, nawet nowocześniejsze, w sensie szybsze i opancerzone przyjęły się w czasie II WŚ jedynie jako pokładowe samoloty bombowo-torpedowe, z naciskiem na torpedowe.

    • @ivo_bozeta_1
      @ivo_bozeta_1 Před 3 měsíci

      ​@@gallanonim1379
      Rzecz do dyskusji. Niemniej ja bym nie mieszał działań lotnictwa w wojnie lądowej
      i w wojnie morskiej.

  • @erebus-qv5xz
    @erebus-qv5xz Před 3 měsíci +7

    Te bombardowanie Prus wschodnich nie zostało opisane przypadkiem w książce "Podróż bez biletu"?

    • @waldemarkoziarczyk5018
      @waldemarkoziarczyk5018 Před 3 měsíci +5

      Dokładnie tak! Autorem wspomnień i uczestnikiem lotu był Władysław Kisielewski (1907-1977).

  • @dariuszreda3291
    @dariuszreda3291 Před 3 měsíci +3

    80 sprawnych samolotow przeciwko 3000 Luftwaffe... Potega...

  • @DANIELWILCZESKI
    @DANIELWILCZESKI Před 3 měsíci +1

    👍👍👍👍👍👍

  • @bartmazur5448
    @bartmazur5448 Před 3 měsíci +2

    owiewki na koła poprawiały prędkosc

  • @mariuszgoebiowski5860
    @mariuszgoebiowski5860 Před 3 měsíci +1

    Taki stał koło mojej szkoły. A potem poszedł na złom:(

  • @darekwiex
    @darekwiex Před 3 měsíci +1

    Szkoda życia ludzkiego w tej wojnie , pozdrawiam.

  • @adamwieteska4330
    @adamwieteska4330 Před 3 měsíci

    Szanowny Panie Balszoj można prosić o film na temat działań Polaków nad włochami ?

  • @KS-ModelismoAviacionHobby
    @KS-ModelismoAviacionHobby Před 3 měsíci +1

    dobey wieczór Balszoiku... I w sumie masz rację... jakby nie kochać karasia to słabizna to już była w 1939

  • @skfaskfa4667
    @skfaskfa4667 Před 3 měsíci

    Było w Internecie kiedyś kalendarium Brygady Pościgowej i Brygady Bombowej z opisem działalności każdej eskadry. Ma to ktoś na dysku albo link?

  • @berakfilip
    @berakfilip Před 3 měsíci +3

    A brał jakieś nie legalne srodki ?

  • @user-pv3mu6ow7v
    @user-pv3mu6ow7v Před 2 měsíci +1

    Вітаю,Польський Ю-87 штука -Караш,наскільки він був надійний???🇺🇦😀👍🏻✌🏻🍾

  • @ThePzlp11c
    @ThePzlp11c Před 3 měsíci +1

    W samolocie Karaś zginął brat Wacława Króla naszego asa lotnictwa

  • @Ukasz1986
    @Ukasz1986 Před 3 měsíci

    Czy był jakiś przypadek zestrzelenia niemieckiego samolotu przez pilota Karasia?
    Słyszałem o kilku zestrzeleniach dokonanych przez strzelców pokładowych.

  • @PrinceAmy100
    @PrinceAmy100 Před 3 měsíci +3

    Sklejałem "Karasia" plastikowy model. 1:72

  • @mikoajmiscicki3774
    @mikoajmiscicki3774 Před měsícem

    Znakomity materiał! ale ja będę bronił tej taktyki "wiszenia" nad przeciwnikiem przez jeden samolot i naprowadzania niewielkich sił. Sam Pan powiedział: nie więcej niż 300 kg bomb mógł zabrać pojedynczy Karaś, nikt zresztą wtedy nie oczekiwał od tej klasy samolotów że będą one anihilowały przeciwnika; one mogły go co najwyżej nękać. I tu właśnie chodziło o to, żeby zdezorganizowany ruch Niemców a do tego celu zaskoczenie nie było potrzebne, ono nawet przeszkadzało. Chodziło właśnie o to żeby Niemcy wiedzieli że jesteśmy, zmienili trasy przejazdu i ściągnęli obronę przeciwlotniczą. Proszę pamiętać że ich obroną przeciwlotniczą nie dowodzili dowódcy wojsk lądowych tylko Luftwaffe, więc np. jak kto chciał mieć ochronę p-lot pod Częstochową to musiał dzwonić do Wrocławia. Na tym polega ogromny sukces Karasi: stosunkowo niewielkimi siłami udało się zmusić nieprzyjaciela do zmiany taktyki. Proszę też pamiętać że wódz naczelny nazywał się Śmigły-Rydz a nie Rydz-Śmigły. Pozdrawiam serdecznie!

    • @Balszoi
      @Balszoi  Před měsícem

      Nękanie można było robić w nocy. W świetle dnia to było morderstwo popełniane przez dowódców na załogach.

    • @mikoajmiscicki3774
      @mikoajmiscicki3774 Před měsícem

      ​@@Balszoiniby racja ale ... w nocy nie miałby Pan celów do nękania bo niemieckie kolumny zaopatrzeniowe poruszały się w dzień... A chodziło o to żeby oddziaływać na przeciwnika w wymiarze strategicznym a nie taktycznie zniszczyć ileś tam ciężarówek czy czołgów. Co nie zmienia faktu że istotnie były to misje krańcowo niebezpieczne na granicy rzezi... Ale proszę zobaczyć jak wyglądało użycie samolotów where battle o których tak ładnie Pan opowiedział w innym filmie. Misje inne ale efekt dokładnie taki sam.

  • @andrevonk5884
    @andrevonk5884 Před 3 měsíci +1

    Bez radia gorzej jak CK z I wojny

  • @piotrkruk9011
    @piotrkruk9011 Před 3 měsíci +1

    Szkoda,że Dzienniki Działań Bojowych ,przejęte przez RChAR ,nigdy juz nie ,w całości nie ujrzą światla dziennego.

    • @Balszoi
      @Balszoi  Před 3 měsíci +1

      Nie kojarzę aby istniały Dzienniki Działań Bojowych w 39 r.

  • @MrGreatGeorge
    @MrGreatGeorge Před 3 měsíci +1

    Komentarz taktyczny

  • @kwestionariusz1
    @kwestionariusz1 Před 3 měsíci

    Czyli jak zwykle lotnctwa jak na lekarstwo i w dodatku brak odpowiedniej łącznosci

  • @Themonk159
    @Themonk159 Před 3 měsíci

    Karas to byl lubiany przez niemieckich pilotow myśliwskich 😂

  • @andrevonk5884
    @andrevonk5884 Před 3 měsíci

    Podobno braly tyle oleju co benzyny no i polscy piloci byli slabo wyszkoleni nawet kapral mogl byc pilotem to przeciez jaja z pogrzebu

  • @POGORSKY
    @POGORSKY Před 3 měsíci +1

    Wiele samolotów z tego okresu miało owiewki na podwoziu stałym, dlaczego tylko w Karasiach był problem z błotem?

  • @andrzejchaubinski8850
    @andrzejchaubinski8850 Před 3 měsíci

    Trochę to dziwne zwycięstwo. Prędkość przelotowa Henschel Hs 126A-1 wynosiła 300 km/h, max prędkość 356 km/h. Jeżeli porównamy to z osiągami PZL 23B, prędkość max 319 km/h, to jedynym wytłumaczeniem jest kompletna śepota lotników niemieckich, którzy bez trudu mogli się oddalić bez specjalnego wysiłku.

  • @condo1970
    @condo1970 Před 3 měsíci +1

    Karasie absolutnie nie były "bombowcami"!!!