Jak si správně vybrat vysokou školu? Na co bych se zaměřil?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 12. 02. 2020
  • Blíží se konec února a spousta lidí má před sebou těžkou volbu. Co po maturitě? Kam na vysokou školu? Na tohle téma najdete na internetu spoustu obsahu, ale málo z toho vám řekne ať si dáte třeba rok pauzu. Není přece povinnost jít na vysokou školu hned po maturitě. Ano, je fajn využít toho, že studium v ČR máme zdarma, ale náš čas má taky hodnotu. Dřív než se rozhodnete jít na vysokou školu managementu nebo psychologie, zeptejte se sami sebe na pár věcí.
    Téma GAP YEAR
    perpetuum.cz/2017/11/gap-year...
    www.vysokeskoly.cz/clanek/neb...
    www.irozhlas.cz/zpravy-domov/...
    BONUSOVÉ DOPLNĚNÍ PRO GAP YEAR (Dobrovolničení atd...)
    www.workaway.info
    www.helpx.net
    OSOBNOSTNÍ TEST
    store.gallup.com/p/en-ie/1010...
    Sleduj instagram, tiktok a klikni na odběr!
    Napiš jak se ti video líbilo a poděl se se zbytkem taky o nějaký info!
    Cestolidi : / 1421273261273686

Komentáře • 137

  • @FrakeLP
    @FrakeLP Před 4 lety +56

    Hrozně mě mrzí že tohle video nevyšlo před 2 lety. Naprosto souhlasím a myslím že tohle pomůže hodně mladým lidem s jejich rozhodováním. Skvělá práce Kryštofe!

  • @karolinajurakova403
    @karolinajurakova403 Před 4 lety +41

    Já bych se teda také připojila do diskuze... jsem na gymplu. Ve druháku. Nevím, jestli to taky znáte, ale každý den je to tu to stejné... maturita, maturita, maturita. Tohle nám opakují učitelé již šestým rokem, co tam jsem, jenomže teď, při volbě seminářů už se do toho začíná míchat i ta vysoká a to s sebou také nese neustále omílané otázky : “at se přihlásí ti, kteří nechcou jít na vysokou” “tak co decka, už mate vybranej obor?” atd. to stejný doma, přijde mi jako kdybych měla už davno nalajnovanej život a ze se ode mě už něco očekává. Problém je v tom, ze moje vize jsou trochu jiné než očekávání druhých. Myslím, ze v dnešní době máme dveře do světa otevřené víc, než kdy jindy a to podle mě generace mých rodičů nezažila, proto jsou ke všemu tak skeptičtí (nasi třeba ohledně cestování). Jenomže k tomu se pak váže i můj pohled na budoucnost. Když se tě několikrát týdně někdo zeptá, co chceš dělat a neustále to s tebou probírá, tak uz to vážně není moc příjemný a spis to odrazuje, proto jsem rada za tvoje video, protože je super slyšet takhle uprimnej názor a myslím, ze to dost lidem může pomoct, včetně mě :). Za mě rok mezi střední a vysokou je dobrej nápad, sice mám ještě čas, ale myslím, ze to bude i můj pripad, protože cestováním člověk získává úplně jiné obzory a zkušenosti a po dostudování vysoké už tak nějak všechno začíná smiřovat k usazování, stálé práci a rodině...

    • @martinka9938
      @martinka9938 Před 3 lety +1

      přesně! musím souhlasit. ve druháku na gymplu - a úplně ve stejné situaci.

  • @luckaskarkova6793
    @luckaskarkova6793 Před 4 lety +60

    Ahoj všem! Předem se omlouvám, nečetla jsem všechny komentáře, ale ráda bych napsala i svou zkušenost. 😊
    Od mala jsem toužila po veterine, ale pak jsem začala trávit veškerý čas u koní, dostala jsem svého koně, přišly zdravotní problémy a já zjistila, že veterinu bych nezvládla psychicky. Nemyslím studia, ale následně praxi.
    Za zmínku stojí, že jsem šla na 8 lete gymnázium, takže VŠ pro mě tak nějak byla už předurčena. Ale i já sama jsem ji chtěla studovat, takže to nemyslím tak, že moje okolí očekávalo.... 😂🤭
    Dalším pointem byla pro mě medicína, ale něco se mi na ni nelíbilo, nezamlouvala se mi všemi deseti.. Až nakonec někdy na pomezí druháku a tretaku se někdo v mém okolí zmínil o farmacii. Nepamatuji si ten moment, kdy jsem si řekla, jo to budu dělat, ale nějak mi to utkvelo v hlavě a prostě tretak a čtvrtak už byla moje cílová destinace na dalších 5 let jasná. Farmaceutická fakulta UK v Hradci Králové. Říká se, že je to jedna z nejtěžších škol vůbec... Btw, bohužel (záměrně teď říkám bohužel) to mohu potvrdit.
    Nastoupila jsem do prvního ročníku, první semestr byla pohoda, učili jsme se například organiku už s předstihem, udělali jsme pár predterminu a pak to začalo. 15 předmětů za zimní zkouškové.
    Pro studenta, který přišel z gymplu, a kde se většinou nemusel moc učit, obrovský šok!
    Abych to zkrátila... Nezastavila jsem se až do posledního dne letního zkouškového. Neviděla jsem v podstatě denní světlo, ztratila jsem kontakt se všemi známými ze střední, přestala jsem závodně jezdit na koni (i z toho důvodu, že se mi bohužel kobylka zranila popravdě), ale stejně mi pokračování ve studiu utekl o 1 jediný kredit!
    Spoustu mých spolužáků si dávalo po zimním zkouškovým přihlášku znovu do prváku, ale spíše z této školy zdrhali.. Mě ve snu ani nenapadlo, že bych se nemusela dostat ani do "meziročníku"..
    Tak jsem, holka která neměla se školou nikdy problémy, k 26.9.2019 ukončila bez dokonceneho prváku studium na vysoké škole. Poslední tečka pro mou psychiku. 🙄
    Skoro měsíc trvalo než jsem se dostala na alespoň VOŠku, získala zpět status studenta a začala vymýšlet co se sebou. Najednou máte rok volno. A přesně jak říká Kryštof.. Proč ho nevyužít pro sebe? Spoustu lidí mi radilo vycestovat, na to jsem ale byla srab..
    Záhy ale přítel skončil v práci a byli jsme dva, co nevěděli jak dál. V tu chvíli to byl on (a já jsem mu teď nemálo vděčná, protože bez něj bych teď nebyla tam kde jsem!), kdo zavelel "Austrálie volá".
    A tak teď sedím na pláži v Sydney a píšu Vám tu i svou zkušenost. 😊 Stala se ze mě šťastná holka, není to lehké, ale pomalu v sobě nacházím své ztracené JÁ. To, které jsem ztratila, když jsem se ne úplně v dobré kondici vydala hned po gymplu na VŠ.
    Chci tím říct, že vše zlé je k něčemu dobré a v tom jediném kreditu a 5 bodech v testu byl osud. Možná jsem ztratila 2 roky VŠ, ale ve výsledku jsem získala mnohem víc, když jsem získala životní zkušenosti života v zahraničí.
    Díky živote, i když nejsi lehký, miluji tě! ❤️
    A mé plány dál? Budu se vracet do ČR na přijímací zkoušky zpět na Farmaceuticku fakultu. Celý ten rok mě tak nakopl a nabil energii a motivaci, že do toho půjdu s chutí znovu. Mám cíl, mám motivaci a i když vím, jak je ta cesta zkrze toto studium těžká, chci ji zvládnout! 🍀

    • @profiyntroz5186
      @profiyntroz5186 Před 2 lety

      Krásný příběh, přeji Vám to.

    • @ondrejveber1396
      @ondrejveber1396 Před rokem +3

      Náhodou jsem narazil na tohle video a moc mě zajímá zda vám plán vyšel a jestli úspěšně studujete? Nebo vás život nakonec zavedl jiným směrem? 😇

    • @luckaskarkova6793
      @luckaskarkova6793 Před rokem +6

      @@ondrejveber1396 Ano, jak jsem psala, vrátila jsem se do toho pekla jménem Farmaceutická fakulta .. 😀Peru se sama se sebou, s učením, psychikou atd, ale zatím se tu držím.. Stále mám nějakou motivaci tuto školu dokončit, ikdyž to není jednoduché a jsem zralá na psychiatrické léčení 😅
      Koně stále dělám a musím říct, že mě drží alespoň v rámci možností nad vodou 😇

  • @TerezaS
    @TerezaS Před 4 lety +21

    Za mě bych hlavně doporučila najít si na webu vybraného oboru seznam předmětů, které byste potenciálně měli :) A to vám dá už dost konkrétní představu co čekat a jestli by vás to bavilo.. obor je přeci jenom dost široká oblast a i se předměty vyučované v rámci stejných oborů liší napříč vysokými školami..

  • @amaliestrajtova4326
    @amaliestrajtova4326 Před 4 lety +28

    Čauky, k tipům, jak využít gap year (nebo i třeba prázdniny) bych ráda přidala i European Volunteering Service (EVS), který umožňuje dobrovolničení v mnoha evropských zemí dotované EU, takže myslím super způsob, jak si vyzkoušet zajímavou práci a získat praxi - třeba v oboru, který vás zajímá, ale nevíte, zda se mu chcete věnovat i na VŠ a dál. :)

  • @marketavesela2143
    @marketavesela2143 Před 4 lety

    Hodně povzbuzující Kryštofe, díky 🙌😊

  • @MrZargash
    @MrZargash Před 4 lety +7

    Mně by při rozhodování se kam na VŠ určitě pomohlo více volnosti ve výběru předmětů na gymnáziích. Poznatky z dějepisu, chemie a literatury jsou mi teď celkem k ničemu a tím, že je nevyužiju je i nejspíš rychle zapomenu. Dost lidí na gympl jde s tím, že neví co dál a pak stejně musí věnovat úsilí i čas předmětům, které je tolik nebaví, nebo jim nejdou a ke konci si nejsou pořádně jistí, kam dál (čest výjimkám). Můj pocit, když jsem dokončil maturitu by se dal shrnout slovy: "A co teď?"

  • @Paola-lu8sl
    @Paola-lu8sl Před 3 lety

    Děkuji moc, konečně někdo, kdo mi potvrdil můj názor na způsoby výběru VŠ.. Purefect!

  • @mariekrobova30
    @mariekrobova30 Před 3 lety

    Moc hezky mluvíš, cením

  • @sonaanderovska2067
    @sonaanderovska2067 Před 4 lety +2

    Ja som sla na vysoku hned po strednej, po troch mesiacoch som tam prestala chodit lebo ma to absolutne nebavilo a nezaujimalo a teraz som v praci, makam. V septembri sa chystam na druhu vysku s inym odborom ktory by ma mohol ovela viac bavit a tak uz len cakam na prijmacky a nasledne ich vysledky ktore ma dufam potesia 😁 Dakujem ti za toto video velmi sa mi pacilo a pomohlo mi :))

  • @petr.mojevize
    @petr.mojevize Před 4 lety +23

    Naprostej souhlas! Kdybych se měl zaměřit jen na školu, tak se zblázním. Je potřeba myslet i do budoucna. Ale zase nestudovat obor, který mě zajímá, by mi bylo líto 😁

  • @fiona01k
    @fiona01k Před 4 lety +6

    Souhlasím s tím, co jsi řekl na konci. Já jsem chodila rok na zdrávku a zjistila jsem, že mě to vůbec nebaví. Přestoupila jsem na gympl a jsem spokojená.
    Jinak si myslím, že pro mě osobně by bylo lepší, jít na vejšku hned po střední. Už zhruba vím obor a celkem se i těším. Ale i ten rok volna mi přijde jako dobrý rozhodnutí. Prostě každýmu vyhovuje něco jinýho.

  • @W3AckovA
    @W3AckovA Před 4 lety +5

    Škoda, že video nevyšlo před čtyřmi lety.. Teď bych měla dopisovat a mít hotovou bakalářku na čtyřletém oboru, který mě nějak po třech letech přestal bavit, ale ve třeťáku je to přece blbý zabalit. Říkala jsem si. No ještě jsem na ní ani nezačala a trápím se furt dál a asi mě nemine prodloužení studia. Nějak jsem ztratila tu vizi co vůbec v životě chci dělat. Naprd situace Vám povím.
    Takže si dobře rozmyslete, kam na školu půjdete. Držím Vám palce. ;)

  • @martinhavel3394
    @martinhavel3394 Před 3 měsíci

    Super video, zajímavý pohled na věc😁 Se spoustou věcí souhlasím. Určitě pomohlo, jsem rád, že jsem ho mohl vidět👍

  • @kikusinka
    @kikusinka Před 4 lety +9

    Tak ja sa zaraďujem medzi tých 60%. Už som rozhodnutá, že si ten gap year vezmem, pretože na odbor, na ktorý som nastúpila ma nebavil a nechcelo sa mi snažiť, lebo som lenivé prasa. Ale som rozhodnutá, že pôjdem na inú výšku, lebo chcem študovať. A snáď za ten rok zistím, čo ma baví.

  • @dammypospisil
    @dammypospisil Před 4 lety +7

    Jsem sice ještě středoškolák, ale už teď vím, že chci jít na vysokou školu studovat zcela jiný obor než hotelnictví, a že v tady tom zkrátka po maturitě pokračovat nebudu. Chci se zlepšovat v redakci, psaní článků, začít pracovat s grafikou, photoshopem, zaměřit se na různá odvětví a vyzkoušet všechno co se dá, abych se tak nějak rozmyslel - zároveň však nechci zůstat u jedné věci.
    Díky za další inspirativní video, které nakopne tisíce dospělých lidí!
    #tednebonikdy

  • @dominikdomalip2797
    @dominikdomalip2797 Před 4 lety +7

    Ještě jsem nedokoukal celé video ale chci jen říct, že pro kluky je možný jít dělat au pair taky. Žádnej problém. Žiju v USA teď půl roku a prodloužil jsem další rok takže rok a půl předemnou tady. A jen bych podotknul, že děti úplně extra nemiluju a to se starám o 4😂 ale ztěžovat si nemůžu! Je to super!

  • @user-fq8hx7bd2q
    @user-fq8hx7bd2q Před 10 měsíci

    Diky za toto skvele video....mam 18 letou dceru, ktera bude pristi rok maturovat a zatim vubec nevi.....myslim, ze toto zamysleni je velmi pragmaticke a cenim si nazoru v nem..diky moc

  • @GEKON1642000
    @GEKON1642000 Před 4 lety

    Jsem projizdel YT ohledne nejakech fun videi o vejskach a presel jsem pres tve. Rozhodne super rady, a vidim lidi, kteri se hure rozhoduji potrebuji ten gap rok. Ja jsem mel to stesti ze jsem uz od dectvi chtel jeden smer zamereni a vydrzelo mi to a take jsem mel stesti na vyber skoly, kam jsem jiz podruhe prijatej (stale jsem na SS). Ale vidim jak nase skolstvi je zastarale a nenechava studentum moc prostoru se rozhodnout, tohle muzu porovnas se strednimi skolami v USA kde po dokonceni povinnych predmetu se clovek muze plne venovat tomu co ho bavi a nestresovat se predmety, ktere prakticky nikdy nevyuzije.

  • @darijakipermann8551
    @darijakipermann8551 Před 2 lety

    V 2018 jsem odmaturovala a hned odjela do Německa. Byla jsem tam do roku 2020, vrátila jsem se ve 2020 roce šla do práce a ve 2021 jsem zase odjela. Teď se v březnu vracím a jdu na VŠ 🥰

  • @kacenkasieben3389
    @kacenkasieben3389 Před 4 lety +12

    Je vidět, že tě rodiče výborně vychovali, nechali ti prostor, jsi borec v pohodě a ještě i pomáháš Zemi i ostatním , jsi slušnej a máš cool videa.
    Super, díky 💫

  • @AvenitaCZ
    @AvenitaCZ Před 4 lety +5

    Měla jsem štěstí a vybrala jsem si ideální obor na první pokus. Je to krajinářská architektura (na FA ČVUT), moc lidí se tam nehlásí a přitom je to vyloženě zajímavý studium s dobrým uplatněním. Mnohem menší konkurence než na normální architektuře.
    Propaguju to kde můžu, protože když se podívám na veřejný prostor ve většině měst v ČR, tak mám pocit že bysme potřebovali aspoň 100 000 krajinářských architektů :D.

  • @adamprokop
    @adamprokop Před 3 lety +5

    Máš MEGA dobré pozadí videa, člověk by si i myslel, že je to greenscreen :D

  • @vojtazabojnik834
    @vojtazabojnik834 Před 3 lety +6

    První minuta videa a už vidím že si rozumný a vzdělaný šlověk. Fláknuj jsem lajk!

  • @profiyntroz5186
    @profiyntroz5186 Před 2 lety

    Škoda, že toto video nevyšlo před rokem... já osobně jsem si chtěl dát od školy pauzu sám od sebe, abych si odpočinul a usmyslel, co bych tak chtěl dělat, jakou vš, ale bohužel rodiče byli neúprosní. Tohle video by je ale možná přesvědčilo. Teď plánuji přestoupit na jiný obor, jelikož jsem si opravdu dobře nevybral. Navíc mám čas na přijímačky, na které jsem před rokem ani nepomyslel, proto můj výběr vš byl jaksi omezenější.
    Díky za skvělé video!

  • @vilemmarkvart372
    @vilemmarkvart372 Před 4 lety

    Supr video.

  • @tonykriz5604
    @tonykriz5604 Před rokem

    Pecka video :)

  • @ondraurby6011
    @ondraurby6011 Před rokem

    Super video

  • @CestoMan
    @CestoMan Před 4 lety +9

    Já jsem se na vejšku vykašlal a teď dělám to co miluju. Podle mě se člověk dokáže naučit spusty věcí sám. Důležitý je chtít, já se rád učím, ale školy uplně nesnáším. Každýho volba, vejška je IMHO v dnešní době přeceňována.

    • @krystofpaleta
      @krystofpaleta  Před 4 lety +4

      musel jsem vygooglit IMHO :D ale přesně i tohle je cesta, na youtube a skillshare se naučíš hodně za "málo" proto si myslim, že jít na vejšku neni žádná povinnost, za kterou to spousta lidí považuje.

  • @karolinablahova92
    @karolinablahova92 Před 4 lety +8

    Já dokončila střední minulý rok a momentálně mám gap year jako au-pair v Londýně a nemohla bych být šťastnější se svoji volbou. Svým oborem jsem si byla jistá již loni, ale i tak mi ten čas v zahraničí pomohl se na 100% ujistit + něco zažít.
    Malá poznámka, kluci taky můžou jít do au-pair programu, ale není to zkrátka pro každého (stejně tak to není pro každou holku) a je pravda, že kluci hůř hledají host-family

  • @rohipnolmartin9319
    @rohipnolmartin9319 Před 4 lety

    Presne dobre Ty

  • @janlinhart1208
    @janlinhart1208 Před 4 lety +26

    Naajs mně je 16, jsem na gymplu a po střední chci zkusit podnikat, když to nevyjde, vejška je tady vždycky :D

    • @fffhshf345
      @fffhshf345 Před 4 lety +2

      S čím chceš podnikat?

    • @janlinhart1208
      @janlinhart1208 Před 4 lety

      @@fffhshf345 hele baví mě programování a technologie obecně a později školství

  • @XPes5
    @XPes5 Před 4 lety

    Celkem fajn, jen úvaha s tou vojnou jako vhodnou?? (tehdy dvouletou) pauzičkou jsi teda hodně ulítl.. zeptej se tatínka .. naštěstí pro vás mladé je to už totálně passé:))

  • @darijakipermann8551
    @darijakipermann8551 Před 2 lety

    Existuje - hodně kluků taky jezdí jako AuPair nebo do zahraničí do práce do restauraci atd…

  • @taraloracwons7487
    @taraloracwons7487 Před 4 lety +3

    Jako střední jsem udělala uměleckou školu (matura). Svět se otočil, dnes studuju všeobecnou sestru na VS a chci pomáhat lidem ideálně tam kde je to potřeba. Rozhodla jsem se sama i když to není jednoduché, a těžko říct jak se s touto prací bude cestovat :D

    • @tempusfugit3405
      @tempusfugit3405 Před 4 lety +2

      Můžeš jet do zahraničí jako sestra bez hranic. Ty jsou vždy potřeba. 👍

  • @J4ckooob
    @J4ckooob Před 4 lety +12

    On je problém ve školství, osobně mi nejvíce vadí povinné předměty: "chceš studovat u nás, tak mi ti budeme říkat co musíš splnit chtě, nechtě, bez ohledu na souvislost předmětu s daným studijním oborem". Okolní státy na vysokých školách mají téměř minimum školou předepsaných, povinných předmětů, a studenti díky svému zájmu a potřebě si zvojí co je osobně zajímá, a pokud k tomu svému předmětu potřebují znát třeba matiku, tak si ji zapíší dobrovolně, protože chtějí oni sami.
    A doporučil bych, pokud na vš, tak nějaký smysluplný obor, který má skutečně váhu vysokoškolského titulu. Sice to jsou náročnější obory na studium, ale dané vzdělání má smysl pro budoucnost. Za mě nemá cenu ztrácet čas nějakými humanitními obory, filozofií či různé obory, které jsou jen pro titul, jednak z uplatnění a jednak z minimálního platového rozdílu. Zameřit by se mělo spíše na technické obory, zdravotnitví, vědu, medicínu...ale jen můj názor :D - student technického oboru

    • @HonkL45
      @HonkL45 Před 4 lety +1

      Ono to má výhody a nevýhody.. Protože v Čr lidi mají velký všeobecný přehled. Ale představ si že něco studuješ 10 let a pak tě to nebude bavit. Horší scénář je že tvoji rodiče tě k tomu vedou a volí ti předměty na základě toho co si oni myslí. (To se děje). Pak dospěješ a nechceš to dělat tak budeš v háji..Já jsem za České školství rád ... at si říká co chce.. Ale v práci taky nebudeš vždy dělat to co tě baví.. Vždy tam bude něco co tě bude srát a nebavit ale musíš to udělat. Nemyslím si že OSVČ lidi baví vyplnovat danové přiznání a roční fakturace a inventury ..

    • @J4ckooob
      @J4ckooob Před 4 lety

      @@HonkL45 většinou souhlasím, jen bych nesrovnával školu a zaměstnání, tam je pak něco za něco :)

  • @kristynas6815
    @kristynas6815 Před 4 lety +2

    Jeej tak k tomuhle tematu mam co rict 😀 souhlasim s nazory ve videu. Pokud nechces jit na vysokou, nechod kvuli nekomu jinemu. Za ten stres to nestoji. Pokud po stredni zjistite, ze vas bavi uplne neco jineho, udelejte si rekvalifikacni kurzy, jit nekam do uceni nebo podobne. Ziju uz skoro 6 let v zahranici a tak bych rada dodala, ze pokud uz ted vite, ze chcete zit nekde jinde, podivejte se treba na short list zamestnani různých zemi a to pak muze byt kriteriem pro to, jaky si zvolit obor. Mate to pak mnohem jednodussi s vizy atd. Mne mrzi ze jsem nesla na vs hned po stredni, ze jsem se vic nesnazila protoze by mi to otevrelo dvere dostat zahranicni pas atd. Ale na stary kolena, ve 26 letech, se vracin do cr a hlasim na vysokou. Na psychologii. Jasne, humanitni obor ale myslim, ze to ma budoucnost. Lidi porad trapi nejake neduhy a kdyz se podivam na cekaci dobu u psuchologu... Myslim, ze je to správná volba :)

    • @claudiab9098
      @claudiab9098 Před 4 lety +2

      michalmichalik.blog.sme.sk/c/255654/Preco-sa-neoplati-ist-studovat-psychologiu.html

    • @kristynas6815
      @kristynas6815 Před 4 lety

      @@claudiab9098 děkuju za článek z trochu jiného pohledu, ale není tam nic nového.. vím, že člověk nemůže dělat psychologa jen tak, zabere to pár let studií, kurzů a atestací.. co dodat, někdo se v tom najde a rád věnuje svůj čas x letům studia a někdo ne.. a co se týče výplaty, vím že pokud člověk pracuje s pojistovnami, asi to není žádná sláva, nicméně soukromá praxe je zhruba kolem 1000Kč na hodinu. A to jsem se nezmínila o zahraničí..

  • @nataliepolachova
    @nataliepolachova Před 4 lety +22

    Nemyslím si, že je úplně dobré pracovat při studiu. Studuji techniku a je to tak náročné a vyplní mi to prakticky celý týden, že mě ani nenapadla možnost jít do práce. Je důležité si položit otázku, jestli chceme penežní zabezpečení hned, nebo dáme vše do studia a hlavně do studia něčeho, co má v budoucnosti uplnatnění. Hrozné moc lidí studuje humanitní obory typu psychologie, angličtina, filozofie a podobně, ale málo z nich se doopravdy zamyslí nad tím, jestli práci najde a nebo bude muset začit po vysoké úplně od 0, protože nenajdou uplnatnění. V tom případě to byly úplně zbytečně vyhozené 3 nebo více let, podle mě tedy. Zamyslet se nad uplatněním a nad tím, kolik času chceme obětovat studiu a prostě si počkat pár let na to, až si budeme vydělávat. Buď začít pracovat nebo obětovat vše nějakému oboru, co nás baví a víme, že budeme mít uplatnění:) to už je na posouzení každého z nás, jaké máme preference!:)

    • @KikaMachova
      @KikaMachova Před 4 lety +19

      Vysokou školu člověk nemusí studovat jen, aby našel uplatnění, ale třeba jen protože ho to baví :)

    • @nataliepolachova
      @nataliepolachova Před 4 lety

      @@KikaMachova s tím souhlasím;)

    • @Flustickmp
      @Flustickmp Před 4 lety +1

      To co ti teď připadá velmi složité postupem času bude jednoduší. U mnoha technických oborů je praxe/stáž cokoliv prakticky nutností. Nemusí to být na full-time. Pokud má studium mezistupeň jako Bc. tak to vidím ideální příležitost pro změnu z denního na dálkové studium.

    • @krystofpaleta
      @krystofpaleta  Před 4 lety +4

      Právě o tom mluvim... proto je podle mě naprosto nezbytný už při škole nějakou praxi budovat. Ano, technický obory to můžou mít těžší. Ale právě ty humanitní vylezou a v 25 letech začínat od nuly je prostě škoda.

    • @nataliepolachova
      @nataliepolachova Před 4 lety

      @@krystofpaleta skutečně záleží na oboru časovém rozvržení. Bohužel na většině technických oborů například na VUT není možnost dálkového, protože by to ten člověk místo 3let studoval 5 let, skrz natřískanost předmětů:) většina studentů od nás jezdí na pracovní nebo studijní stáže/erasmy až po bakaláři, jinak je ten člověk superman:D

  • @katkamareckova2433
    @katkamareckova2433 Před 4 lety

    Můžu se zeptat jaký máš titul??

  • @mrs.michelle6011
    @mrs.michelle6011 Před 4 lety +3

    Naprosto souhlasím s rokem volna po maturitě. Já na vejšku pravděpodobně budu dost potřebovat jít, vzhledem k tomu, jaký povolání pak budu chtít dělat, ale už dlouho jsem rozhodnutá pro to, se po maturitě na rok rozloučit se vším, cestovat, sbírat zkušenosti a pořádně si rozmyslet, co bude dál. Za mě je to to nejlepší, co může mladý člověk v tomhle stádiu života udělat.

    • @krystofpaleta
      @krystofpaleta  Před 4 lety +1

      super! ať to vyjde :)

    • @mrs.michelle6011
      @mrs.michelle6011 Před 4 lety

      @@krystofpaleta Děkuju :Dd. To doufám, protože už teď se na ten rok neskutečně těším.

  • @veselkan9292
    @veselkan9292 Před měsícem

    Ahoj měl by jsi nějaký tip, jak zvládnout předmět Ekonomicko matematické matedy I vyskytující se ve druhém semestru PAA na ČZU? Já jsem si stáhnul nějaký material z Primátu ale tam je asi 40 souborů v jednom zipu a to si říkám, že je přeci jen trochu moc na jeden předměty, tak jestli není nějaký souhrnný jednotný soubor nebo nějaká lehčí cesta než procházet všechny ty soubory. Budu moc vděčný za odpověď 😃
    Stačí mi trojka, hlavně se toho předmětu zbavit 😅

  • @HonkL45
    @HonkL45 Před 4 lety +3

    Jsem zrovna typ toho že jsem šel střední na ČVUT kde jsem byl 2 měsíce. Využil jsem rok volna a dalo mi to daleko více a nelituji toho :) Aktuálně dokončuji ING studium zrovna na CZU jako ty.. Ale ono toto téma je těžké ! Protože na život není návod a nikdo neslibovat že to bude lehké :) navíc nikdy nevíš kdy ten tvůj titul využiješ. To stejné jako kdyby ti někdo řekl na začátku tvého cestování po cestě že přestaneš a posuneš se sám. Ohledně školy bych řekl že ta škola člověka musí bavit a musí mít super kolektiv což některé vysoké školy postrádají. Další věcí je že člověk se musí furt ptát.. Ale já jsem zase typ člověka který ví že po vysoké prostě budu začínat od 0. Vydělat si na byt/auto a válení na pláži a být "úspěšný" stojí kurva tvrdé práce.

    • @HonkL45
      @HonkL45 Před 4 lety

      ještě bych podotnuk že titul neznamená že člověk bude lepší nebo tak.. Vždy to je o tom jak se člověk umí prodat a jak je šikovný a pracovity :)

    • @krystofpaleta
      @krystofpaleta  Před 4 lety

      jj titul rozhodně neni žádnej patent na rozum! :) to jsem tam měl zmínit

  • @martingrach
    @martingrach Před 4 lety +2

    Díky za tohle video. Zrovna dneska jsem chytla depku z toho, že jsem ve čtvrťáku na oboru, který mě nebaví a vůbec nevím co dál. Jestli jít na vysokou? Tak nějak cítím, že musím, co se mnou pak bude dál, když nepůjdu, žejo. Aspoň tak mě to vždycky rodiče učili, vejška je to nejdůležitější, aby se člověk mohl mít dobře. Pro mě je to šance na lepší život, pokud tu maturitu udělám, budu jí mít v oboru, který mě už nebaví a věnovat se mu prostě nechci ani rok, dva, natož celý život. Ale vůbec nevím, jaký obor bych mohla studovat a přijdu si neskutečně neschopná, že nevím. Každý se pořád ptá co budu dělat a tak a já prostě nevím a ty jejich dotazy mě jen víc a víc utvrzují v tom, že je chyba asi ve mě. Díky za tohle video, protože mi ukázalo, že mám ještě chvíli čas a možnost s tím něco udělat a nenechat se utopit v tom, že nevím. Díky za to, že vím, že v tom nejsem sama! :)

  • @pavlinakubicek7529
    @pavlinakubicek7529 Před 4 lety +2

    Z vejsky jsem zdrhla po mar mesicich protoze jsem si uvedomila ze takhle nechci travit dalsich x let. A dodnes toho nelituju. Ziju tam kam lidi jezdi na dovolenou, mam pasivni prijem a delam to co me bavi....

  •  Před 4 lety

    Pro kluky i pro holky je Animace volneho casu

  • @dominikjizba1920
    @dominikjizba1920 Před 4 lety +1

    Ahoj mám před maturitou a dost mě láká ten rok "volna", ale máma mi říká, že to dělat nemám lvůli tomu že po tom roce už nebudu jako plnohodnotný student a budeme si školný muset platit sami/sám. Není nějaká možnost jak to změnit ?
    Předem díky za odpovědi a rady.

    • @krystofpaleta
      @krystofpaleta  Před 4 lety +4

      Školný platit nemusíš v žádným případě (pokud nejdeš na soukromou) máš státem hrazený 4 roky bakalářského a 3 roky magisterského studia do tvých 26 let věku a je jedno jak to využiješ

  • @MichaelGamesCZ
    @MichaelGamesCZ Před 4 lety +3

    Já jsem dokončil 1. semestr na ekonomce, kam jsem šel jenom proto, že mě nevzali tam, kam jsem chtěl. Měl bych i vůli studium dokončit, ale díky koronakrizi jsem si dost uvědomil. Jelikož jsem nebyl vržen přímo do studia jako takového a musel jsem se připravovat doma, dost to leželo na mých bedrech. Nedovedu si v životě představit, jak někde v praxi uplatňuji statistické metody a všelijaké výpočty. Trápí mě to ve škole, takže bych se tím stejně v budoucnu nezabýval, tak proč se tím trápit? Dokončení 2. semestru jsem teda vzdal a i přesto, že jsem kluk jsem se silou vůle prodral k AuPair programu a v srpnu odlétám. Uvidíme, jak mi Státy změní pohled na svět, ale teď bych řekl, že za rok do toho studia půjdu. Super video, Kryštofe!

    • @beatapiknerova7812
      @beatapiknerova7812 Před rokem

      Mohu se zeptat s jakou agenturou jsi jel? Přemýšlím, že to taky udělám😊

    • @MichaelGamesCZ
      @MichaelGamesCZ Před rokem

      @@beatapiknerova7812 Ahooj! Cultural Care. Určitě doporučuju. Nakonec jsem v USA zůstal rok a půl. Už jsem doma, ale v létě se do Ameriky vracím za prací.

    • @beatapiknerova7812
      @beatapiknerova7812 Před rokem

      @@MichaelGamesCZ Ahoj! Na tento program jsem koukala a píšou, že nepřijímájí lidi, kteří nemají nikde potvrzené, že maji zkušenosti s dětmi. I přesto děkuji za odpověď. Tak to jsi rozhodně uži 😊

    • @MichaelGamesCZ
      @MichaelGamesCZ Před rokem

      @@beatapiknerova7812 Úplně upřímně ti stačí někdo, kdo ti “na oko” potvrdí nějakou zkušenost. Většina lidí se vylže ke štěstí:))

  • @pavlina2664
    @pavlina2664 Před 4 lety +1

    Dobrý den. Co mi v těchto videích ohledně výběru vysoké školy hodně chybí je to, že se tu většinou nemluví o tom, že když studujeme, máme velkou výhodu a tou je status studenta. Gap year je velkým trendem, hodně se o tom mluví, hodně se to doporučuje, ale málo vidím, že by někdo řekl, že pokud si tento gap year dáte, o svůj statut studenta přijdete. Opravte mě, pokud to jde vyřešit nějak jinak, pouze vím, že pokud po maturitě/škole začnete pobírat podporu či zahájíte výdělečnou činnost o statut studenta přijdete. Také záleží i na formě studia, myslím, že pokud studujete VOŠ či SŠ dálkově/kombinovaně, o statut studenta také přicházíte. A co ten status studenta vlastně je? Je to něco, co vám umožňuje pobírat daňovou slevu na studenta, využít zdravotního pojištění hrazeného státem, úlevy na daních, studentské slevy na dopravu a další.
    Je tu mnoho výhod, o které při vynechání roku přijdete. A tento status se vám po opakovaném zahájení studia (myšleno po vynechání roku volna) neobnovuje, tudíž budete v mnohých ohledech při studiu znevýhodněni. Proto hodně lidí dělá to, že pokud je na vysokou nepřijmou, jdou na rok na nějakou jinou, na kterou třeba nechodí, nebo velmi sporadicky, právě proto, aby o všechna tato zvýhodnění nepřišli. A pro člověka, který si ještě nevydělává plně sám, nemá takové zázemí u rodičů atd., je status studenta velkou výhodou. Nutno se nad tím zamyslet. Myslím, že pokud víte, že chcete vš studovat, je zbytečné si gap year vůbec dávat. Ale to záleží na té konkrétní osobě...
    Budu ráda, pokud mě někdo, kdo s těmito věcmi má větší zkušenosti, opraví.

    • @radimhorak7922
      @radimhorak7922 Před 4 lety +1

      Nevím zda jste již dostala odpoveď, ale mnoho mých vrstevníků tento problém řeší přihláškou na vysokou školu, na kterou ani nejsou potřeba udělat jakékoliv testy, stačí se jen zapsat. Poté jim zůstane status studenta a oni můžou zvesela cestovat. Ten status jim poté zůstane po celý rok, pokud se nemýlím.

    • @doremireiko1087
      @doremireiko1087 Před 3 lety +1

      Mám s tímto osobní zkušenosti. Měla jsem po maturitě "rok volna", ale musela jsem si platit zdravotní pojištění, sociální pojištění se platit nemusí. Během tohoto roku jsem musela vydělávat (nebo vás mohou dotovat rodiče, pokud si to můžou dovolit). Odvádění zdravotního pojištění záleží na tom, jaký typ smlouvy budete mít. Při mé smlouvě (už nevím jestli DPČ nebo DPP) jsem byla OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná), to znamená, že jsem musela zdravotní pojišťovně platit asi 2000Kč měsíčně, při jiných smlouvách to může odvádět zaměstnavatel z platu (odvíjí se to od částky kterou si vyděláte). Po roce jsem nastoupila na VŠ a zdravotní pojišťovně jsem předložila potvrzení o studiu (to se musí předkládat každoročně pokud studujete) a vrátili mi opět status studenta, teď už tedy platit zdravotní pojištění sama nemusím a platí ho za mě stát.

  • @janmanhal5002
    @janmanhal5002 Před 4 lety +3

    Jaký konkrétní obor jsi na ČZÚ studoval a doporučil bys ho popřípadě?

  • @miloslavzaoral1049
    @miloslavzaoral1049 Před 4 lety

    A prozradíš, co tě teď živí, když to není práce v oboru, který jsi studoval?

  • @FrakeLP
    @FrakeLP Před 4 lety +5

    13:23 už jsem změnil 2 vejšky, pokaždý to bylo úplně jiný než jsem si to představoval, mám pocit že jsem úplně zahodil 2 roky života ale problém je že stále nevím, co mě baví. Takže otázka zní, jak to zjistit ? :D

    • @krystofpaleta
      @krystofpaleta  Před 4 lety

      Na konci o tom mluvim, napiš si na papír jak trávíš čas, a ohodnoť jak tě to baví :)

    • @FrakeLP
      @FrakeLP Před 4 lety

      Mně se třeba líbí filmařina, koukám na tutoriály a chtěl bych si našetřit na kameru a zkusit si natáčet, ale vím že na to nemám předpoklady co se týče kreativity atd. prostě vím že v tom nebudu dobrej, mám teda hledat něco jinýho ?

    • @luccluci135
      @luccluci135 Před 4 lety

      @@FrakeLP příjde mi to spíš jako strach z prvního kroku ,, vím že na to nemám předpoklady", nepotřebuješ předpoklady k tomu aby si se něco začal učit a časem v tom byl dobrý.. Lepší zkusit, i když se to posere, než to nezkusit a celý život přemýšlet o tom jaké by to bylo. Ve Zlíně na FMK je obor přímo zaměřený na filmovou tvorbu. :)

    • @FrakeLP
      @FrakeLP Před 4 lety

      @@luccluci135 jo, asi máš pravdu, ten první krok je asi nejtěžší.. a to FMK je trochu jinej level ale :D

  • @badplays5981
    @badplays5981 Před 4 lety

    Chci jít studovat, protože mám maturu z gymplu a nevím co jinýho bych měl dělat.

    • @danielkral3046
      @danielkral3046 Před 4 lety +1

      To je podle mě problém naprostý většiny lidí a když už se našel člověk, který věděl co chce dělat, tak teď dělá úplně něco jinýho než co vystudoval.

  • @cavam3338
    @cavam3338 Před 4 lety

    Ahoj, nevieš náhodou, či sú tie veci, ktoré si vo videu hovoril, aj na Slovensku? Ten rok voľna, štúdium zadarmo, atď....

  • @girl_withadrone4751
    @girl_withadrone4751 Před rokem

    Ty blaho. Ja jsem si dala 4 roky pauzu mezi SŠ a VŠ a jsem tomu rada

  • @ikaros8s
    @ikaros8s Před 4 lety

    Ve videu je dost nepřesností. Jako příklad uvedu tvrzení, že je v "ČR moc vysokoškolsky vzdělaných lidí". Česko má ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie nadále jeden z nejnižších podílů obyvatel s vysokoškolským vzděláním.Vyplývá to ze statistiky, kterou dnes zveřejnil unijní statistický úřad Eurostat. Zatímco průměrně vystudovalo vysokou školu v EU 31,4 procenta obyvatel, v Česku je to jen 23,9 procenta.
    Výběr správné školy je mimořádně důležité. Dobrá škola má lepší vybavení, úroveň učitelů, případně smlouvy s firmami, kde mohou studenti mít stáže. Pokud nechce člověk skončit ve státní správě, tak to fakt není jedno. U pohovoru u nadnárodních firem v ČR (o pohovorech v zahraničí nemluvě) s diplomem z Jihlavy moc díru neuděláte. Když má člověk trochu větší ambice, tak je škola minimálně stejně důležitá jako obor.

  • @pesmates5335
    @pesmates5335 Před 4 lety

    Mohu se zeptat, na jaké střední škole si byl? :)

    • @krystofpaleta
      @krystofpaleta  Před 4 lety +1

      na všeobecným gymplu

    • @pesmates5335
      @pesmates5335 Před 4 lety

      Co myslíš že ti to dalo oproti školy se zaměřením ?

    • @maximeg7404
      @maximeg7404 Před 4 lety +1

      @@pesmates5335 vubec nic

    • @fiona01k
      @fiona01k Před 4 lety

      @@pesmates5335 Já jsem chodila rok na odbornou školu a přestoupila jsem na gympl. Je to podle mě lepší pro lidi, co neví, kam jít. Je to příprava na vysokou školu. U nás si vybíráme do třeťáku a čtvrťáku volitelné předměty.
      Jestli už víš, tak bych doporučila spíš tu odbornou. Je tam víc předmětů, co využiješ a baví tě (pokud si vybereš dobře) a míň těch, který ne. Ty jsou taky jednodušší. (Chodila jsem rok na zdrávku a biologie mi přišla těžší, než na gymplu. Matika nebo fyzika jsou na gymplu zase o dost těžší.)
      Tohle je moje zkušenost a může se to na jednotlivých školách lišit.
      Většinou není problém změnit školu. Nebyla jsem jediná, kdo přestoupil a všichni v pohodě.

  • @petrpernikovec6601
    @petrpernikovec6601 Před 4 lety +1

    Bez výšky to nejde? Na dnešní společnosti mi vadí že každý chce být co nejvýše, je spousta řemeslníků, šikovných kuchařů, nadšených automechaniků, zručných podnikatelů co nemají ani bakalářský titul a naopak práci lidem dávají, to co si řekl nedává smysl protože si protiřečíš "papír kterej pro mě nic neznamená a nikdy jsem ho nepotřeboval" a vzápětí řekneš že jsou kecy, když někdo říká že výška není potřeba. Koukal jsem 6 minut a vypínám to. Osobně tenhle rok z 9. třídy podávám přihlášku na gympl abych měl čas rozmyslet si kam chci směřovat svůj život, výšku si nejspíše udělám ale určitě nebudu tvrdit že k ničemu není když si jí chci udělat, tomu se totiž říká pokrytectví.

  • @doninikabila648
    @doninikabila648 Před rokem

    Možná i v 15 se rozhodnout

  • @nataliakropackova5712
    @nataliakropackova5712 Před 4 lety

    Vysoke skoly jdou hodne dolu

  • @rezor1212
    @rezor1212 Před 4 lety +3

    Vojna nikdy k ničemu nebyla. Měla za cíl vás buzerovat a vymlatit vám vlastní názory z hlavy. Tím jak byla pro všechny povinná drtivý většině lidí nevyhovovala, ostatně jak všechno, co je nuceno všem lidem. Byl bych rád, kdyby někdo tyhle názory nepredaval. Jinak zajímavý video

  • @nataliakropackova5712
    @nataliakropackova5712 Před 4 lety

    Je doela skoda ze vsichni maji zajem studovat humanitni obory pravo nebo medicinu ale je nedostatek lidi z technickych oboru: elektrikari, technici instalateri do budoucna nebudou tihle potrebni lidi

    • @krystofpaleta
      @krystofpaleta  Před 4 lety +2

      Kdybych byl trochu šikovnej tak jsem hodinovej manžel 😂

    • @tempusfugit3405
      @tempusfugit3405 Před 4 lety

      Nechci nás tady nějak obhajovat ale myslím si, že je to často i tím že výuka matematiky stojí za hovno. Bohužel.

  • @goodchanges1024
    @goodchanges1024 Před 4 lety

    Nejsou to kecy, mohlo by být líp. I když chápu že Bill a podobní měli jiné možnosti....

  • @vividbooks3056
    @vividbooks3056 Před 4 lety +1

    Pokud někdo uvažujete o Velké británii - czcams.com/video/PjX9-5fLZw4/video.html

  • @albicasper1102
    @albicasper1102 Před 4 lety +3

    No dobře, ale jak tedy pak řešit sociální a zdravotní? A třeba jak se živit během roku pokud člověk se bojí vycestovat nebo nemůže vycestovat? A to nemluvím jen o tom... U nás na západě práce za 12 tis v hotelu? Radši si udělám titul a zkusím to někde, kde mě nevezmou bez titutu a budu vědět a vím, že mě to bude bavit :) ale chci tvůj názor na tohle prosím :)

    • @aldacruller6155
      @aldacruller6155 Před 4 lety

      Sociální je dobrovolné a zdravotní vychází letos myslím na 2 tis. Když člověk jde pracovat na HPP vyřeší se to za něj, pokud brigáda, záleží na typu (DPP, DPČ). Tak nebo tak záleží, kde chce člověk bydlet - u rodičů, sám s někým? Co chce dělat - hlavní prac. poměr za vyšší mzdu, ale menší volnost a čas pro sebe nebo naopak brigády s časem podle sebe, ale nižší mzdou? 🤞Není na tom nic těžkýho, z vlastní zkušenosti. Chcete zkusit plný úvazek a stačí byt 1kk? Proč ne, když ve Vašem městě (okolí) takové příležitosti nejsou, přestěhujte se. Možností je fakt miliarda, stačí si vybrat a hlavě to zkusit 🙏🏻

    • @krystofpaleta
      @krystofpaleta  Před 4 lety +1

      Snad nejdeš na vysokou jen kvůli pokrytí soc a zdrav :) jednou to v životě stejně budeš muset řešit. Buď budeš na HPP nebo si to jako OSVČ budeš platit sama. Ovšem, jestli už teď víš (jak píšeš), že máš jasno tak jsi mezi těmi pár šťastnými. Pointa ale je, že všechno jde, když se chce, proto gap year je jen pro ty, kteří doopravdy chtějí a cestu si najdou.

    • @albicasper1102
      @albicasper1102 Před 4 lety

      Děkuji za názory :)

    • @Baryk73
      @Baryk73 Před 4 lety

      A co takhle udělat si přijímačky a ponechat si status studenta? Minimálně 3 roky (nebo 4?) se to tak očůrávat dá xD

  • @ForGamezCZ
    @ForGamezCZ Před 4 lety

    kdo chodi na vysokou

  • @Davidouda7
    @Davidouda7 Před 4 lety +1

    Hmmm co tu dělám, když jsem na učňáku...🤔😂

    • @krystofpaleta
      @krystofpaleta  Před 4 lety +8

      Dobrej řemeslník/mechanik je dneska k nezaplacení 💪🏼

    • @tempusfugit3405
      @tempusfugit3405 Před 4 lety +2

      A navíc kdo říkal že si po učebním oboru nemůžeš dodělat maturitu a pak jít na VŠ. :D

    • @Davidouda7
      @Davidouda7 Před 4 lety

      @@tempusfugit3405 Ajo no :D

  • @tomovyfilozofickeotazky8022

    Co si studoval ?

  • @nataliakropackova5712
    @nataliakropackova5712 Před 4 lety

    Kluci muzou taky delat aupair neni to pravda a existuje work and travel

    • @krystofpaleta
      @krystofpaleta  Před 4 lety +1

      Existuje work and travel... na kterým jsem 3x byl a musíš na to být student VŠ, což v bodě kdy chceš dát pauzu po střední tak nějak nejsi :)

  • @nataliakropackova5712
    @nataliakropackova5712 Před 4 lety +2

    CZU teda nema moc uroven VSE je nekde jinde

    • @martinmorava231
      @martinmorava231 Před 4 lety +4

      Natália Kropáčková Vy jste studovala obe skoly? Pokud ano, tak jste studovala podobne obory ? Nebo na zaklade jakych informaci muzete takto soudit?

    • @krystofpaleta
      @krystofpaleta  Před 4 lety +10

      Jak v čem :) tohle většinou řikaj jenom lidi, pyšný na to že chodí na VŠE

    • @tempusfugit3405
      @tempusfugit3405 Před 4 lety +1

      @@krystofpaleta A navíc všichni vědí co se říká o studentkách VŠE že? :DD

    • @davidstefek6198
      @davidstefek6198 Před 3 lety +1

      Co je to jako za větu proboha? Vy jste snad na ČZU studovala? Já jsem na inženýrském studiu tam a nemůžu si stěžovat, škola mi za 4 roky nabídla tolik zkušeností a poznatků a možností vycestovat, dle mého je to univerzita na dost vysoké úrovni a zrovna lidi z Fakulty životního prostředí budou v budoucnu opravdu potřeba...

    • @vitkucera1116
      @vitkucera1116 Před měsícem

      VŠE je celkem zbytečná škola taky :D

  • @MrLighart
    @MrLighart Před 4 lety +3

    Učnák pow xD