Prokrastynacja, czyli „znów zostawiłem to na ostatnią chwilę” - dr Marek Wypych (audio)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 28. 11. 2018
  • W szkole odwleka się naukę, w dorosłym życiu wypełnianie PIT-u, przed świętami - zakup prezentów, w marcu - wiosenne porządki. Przykłady można mnożyć. Odwlekanie to inaczej prokrastynacja i nie ma nic wspólnego z lenistwem. To właśnie o prokrastynacji ze wszystkimi jej konsekwencjami opowiada dr Marek Wypych, adiunkt w Pracowni Obrazowania Mózgu w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk.
    dr Marek Wypych - adiunkt w Pracowni Obrazowania Mózgu w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk. Studiował matematykę na Uniwersytecie Warszawskim, a w 2009 r. uzyskał tytuł doktora nauk biologicznych w zakresie neurofizjologii. Od 2013 r. zajmuje się badaniem aktywności ludzkiego mózgu z wykorzystaniem funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). Interesują go mechanizmy samokontroli oraz wpływ emocji na funkcje wykonawcze. Kieruje m.in. projektem „Neuronalne korelaty prokrastynacji” realizowanym w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki.
    Wykład odbył się w ramach XIII edycji Dnia Mózgu 2018 na Uniwersytecie SWPS.
    Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: www.psyche.swps.pl
    Interesujesz się psychologią? Dołącz do nas w grupie Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS na Facebooku / strefapsyche
    #prokrastynacja #mózg #neuronauka

Komentáře • 140

  • @eGzysTens
    @eGzysTens Před 5 lety +182

    Fajny temat. Bardzo mnie dotyczy.
    Kiedyś oglądnę :D

  • @grzegorzmateusiak5290
    @grzegorzmateusiak5290 Před 5 lety +85

    Ponieważ cierpię na prokrastynację, długo zwlekałem z obejrzeniem tego materiału, ale warto było! Świetny wykład! :)

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  Před 5 lety +8

      Bardzo się cieszymy, że udało Ci się obejrzeć wykład i przypadł Ci on do gustu :) W tym przypadku użyjemy stwierdzenia, że lepiej późno niż wcale ;)

    • @Monika-kl1dz
      @Monika-kl1dz Před 4 lety +5

      Ja jeszcze nie obejrzałam, ale bardzo się zbieram! :D

    • @welalina
      @welalina Před rokem +3

      To ja tak nie mam. Ja odkładam rzeczy ważne, które ktoś mnie zmusza, żeby zrobila. Zamiast tego oglądam takie filmy.

    • @magorzatakitka4266
      @magorzatakitka4266 Před rokem

      😀👍

  • @jadziab1
    @jadziab1 Před 2 lety +11

    Cóż niewiedza może wprowadzić człowieka w bardzo duży stres i poczucie niższej wartości. Zawsze myślałam , że jestem nieodpowiedzialna i wpadałam w coraz większą pewność, że nie można mnie traktować poważnie. Ba , nawet pozwalałam na to . Nie umiałam sama sobie wyjaśnić dlaczego "chowam głowę w piasek" w momencie gdy powinnam się wziąć w garść, zamiast odkładać w czasie to, co wiem, że mnie dołuje. Teraz wiem dlaczego. Bardzo dziękuję za ten wykład. Spróbuję to wziąć w garść. Zobaczymy.

  • @ceadiss
    @ceadiss Před 5 lety +10

    Najbardziej wartościowe wykłady to te, prowadzone przez specjalistów i badaczy, ktorzy mowią na temat ktorym zawodowo sie zajmują. Prawdziwa perełka! Myślę że kolejnymi dobrymi tenatami na wykłady byłyby: lenistwo oraz neurotyzm. Bardzo często przewijają się te zagadnienia w różnych przemówieniach, ale nikt nie opisal ich szerzej.

  • @JD-zy8sn
    @JD-zy8sn Před 2 lety +5

    Mocny temat . Wypisz wymaluj moje problemy .
    Czasami płakać się chce z tej bezsilności .
    A pro po nudzenia się zadaniami . Muszę przeskakiwać między zajęciami bo mi mózg gotuje jak jedną i tą samą rzeczą zajmuję się zbyt długo. Ta prokrastynacja to bardzo męczy i dołuje człowieka na co dzień .

  • @Myszaaaa694
    @Myszaaaa694 Před 5 lety +53

    Słucham tego, żeby nie uczyć się na kolokwium :D

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  Před 5 lety +5

      Mamy nadzieję, że po wykładzie uda Ci się zebrać do nauki! ;)

    • @barbaragajda8210
      @barbaragajda8210 Před 5 lety +2

      Dokladnie jak i ja ahaha..... w poniedzialek egzamin z psychologii

    • @Myszaaaa694
      @Myszaaaa694 Před 5 lety +2

      @@barbaragajda8210 ja jutro 3 zaliczenia, chyba obejrzę ten wykład jeszcze raz :D

  • @buterfly4243
    @buterfly4243 Před 3 lety +8

    Zawsze byłam ambitna uczennica. Uczyłam się dużo, bo nie potrafiłam szybko zapamiętywać ale ciężka praca popłacała. Od matury po studia coś się zmieniło. Na pierwszym roku jeszcze byłam pilna. Potem poszło wszystko w dół..nie chciało mi się uczyć, nie mogłam zabrać się do pracy. Z początku mieszkałam na studiach z rodzicami i jakoś ta motywacja była żeby się uczyć, żeby znaleźć pracę. Potem pojechałam do innego miasta, więcej rozpraszaczy. Wyniki sie obniżyły, większy poziom stresu. Do tej pory nie mogę skończyć pracy dyplomowej. Mecze się z nią już dwa lata..choć chce to nie mogę się zmusić żeby siąść i pisać, projektować badanie. Czuję że to jest za trudne dla mnie. Zawsze znajdzie się inna czynność: praca, po pracy odpoczynek, siedzenie na telefonie..podczas urlopu marnowanie czasu i niemożność zmotywowania się i zabrania się za pracę :( nie potrafię już się uczyć czegoś, skupić się, pisać :( szybko się poddaje, źle przyjmuje krytykę i wolę zawinąć się w kłębek i nie stawiać niczemu czoła :( dziękuję za wykład, obejrzę i może znajdę coś dla siebie.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  Před 3 lety +3

      Trzymamy kciuki za znalezienie w sobie siły i motywacji, a jeśli nic się nie zmieni i będzie to dla Ciebie nadal uciążliwe bardzo zachęcamy do przemyślenia wizyty u specjalisty, który pomoże Ci przepracować męczące problemy 🙂

    • @buterfly4243
      @buterfly4243 Před 3 lety

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS dziękuję :)

    • @jolantarybinska7228
      @jolantarybinska7228 Před rokem +1

      Świetnie Ciebie rozumiem. Mam nadzieję, że dałaś sobie radę z zadaniem i pozbyłaś się tego koszmarnego poczucia winy. Szkoda młodego życia na takie dylematy.

    • @buterfly4243
      @buterfly4243 Před rokem

      @@jolantarybinska7228 problemu się nie pozbyłam, niestety porzuciłam studia...nie chcialam ciągnąć tej przykrej i stresującej sytuacji związanej z pracą dyplomową. Na co dzień nie jest najgorzej, są lepsze i gorsze dni. Dziękuję za odpowiedź :)

  • @fm8383
    @fm8383 Před 5 lety +9

    W końcu mam coś ważnego do obejrzenia. Raport napiszę w Niedzielę. W końcu jest na Poniedziałek.
    Dziękuję SWPS.

  • @chomiksyryjski
    @chomiksyryjski Před 5 lety +18

    13:25 Mały Książę: Dlaczego pijesz?
    Pijak: Żeby zapomnieć.
    Mały Książę: O czym chcesz zapomnieć?
    Pijak: O tym, że piję.

  • @ostatnia-jednorogini
    @ostatnia-jednorogini Před 5 lety +16

    Jeden z niewielu wykładów, które odsłuchałam u Państwa, gdzie źródłem wiedzy, którą przedstawia osoba prowadząca, są badania naukowe, a nie mgliste doświadczenie i odczucia czy fakty przepuszczone przez bardzo subiektywną (czasem wyraźnie ograniczoną) ocenę świata. Brawo dla pana doktora!

  • @agnieszkaporada3999
    @agnieszkaporada3999 Před 5 lety +24

    Jestem typowym prokrastynatorem i dochodzę do wniosku, że jest to pogrzebacz wszystkich sukcesów. W moim przypadku są elementy, w których problemem nie jest samodyscyplina, a chęć współpracy mojego mózgu i weny twórczej (jeśli można mówić o wenie w przypadku pisania artykułów naukowych)?. Potrafię siedzieć na artykułem, doktoratem, kierując 100% uwagi nad białą kartką w "Wordzie" codziennie 3 godziny i nie jestem w stanie napisać strony, a na kilka godzin przed nagle 10 stron powstaje w momencie. Mimo, że bardzo chcę. Potrafię obudzić się o 5 i wstać do pisania, po czym siadam do komputera i mam pustkę w głowie. Nieraz myślę, że może prokrastynacja jest podświadomie związana z ambicją, pewnością siebie w niektórych dziedzinach i lękiem przed ocenianiem przez innych. A na parę godzin przed stres wyłącza ten obszar mózgu i dlatego nagle "wena" przychodzi.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  Před 5 lety +4

      Pytanie czy można mówić o prokrastynacji jeśli siadasz do pisania wcześniej czyli innymi słowy planujesz to i starasz się zrealizować założenia. To, że z jakiegoś powodu nie jest to czas produktywny nie oznacza, że to przekładasz i odwlekasz w nieskończoność. A może po prostu jesteś jedną z tych osób, dla których najlepszą motywacją jest deadline? ;)

    • @sheaquarius
      @sheaquarius Před 4 lety +6

      Mam to samo - 5 lat grzebałam się z doktoratem i ni emogłam usiąść na d...., ale jak przyszło ciśnienie i terminy zaczęły mnie ścigać, to siadłam i praktycznie w rok zrobiłam całość od początku do końca siedząc w tym dzień i noc. Głupota!!! Można było rozłożyć na etapy i nie zajechać się na maxa. Pozdrawiam i życzę i Tobie i sobie więcej samodyscypliny. :)

    • @dzerrart
      @dzerrart Před 4 lety +1

      Znalazłem swojego "prokrasty-bliźniaka" ;-)

    • @piotr780
      @piotr780 Před 3 lety

      może odkładanie jest związane z chęcią zachowania energii (co ciekawe w życiu korporacyjnym, zasada 'nic na razie nie robię problem się sam rozwiąże' sprawdza się znakomicie, zbieracze-łowcy ponoć pracują max. 6h dziennie), jeśli byłaby to prawda należałoby zatroszczyć się o odpowiedni odpoczynek oraz zaspokojenie potrzeb, bo być może nasza energia jest nieświadomie kierowana w tamtym kierunku (może np. doktorat nie jest najważniejszy, pomimo tego, że tak go postrzegasz i świadomie, z dużą dyscypliną kierujesz tam swoją energię)

  • @dariakaminska1253
    @dariakaminska1253 Před 5 lety +3

    Rzeczywiście powoduje to stres i wzbudza lęki, lecz zaczęłam akceptować to, że taka jestem i nie czuje się z tego powodu gorsza, mniej kompetentna. Muszę mieć za dużo do roboty żeby zacząć robotę. Próbowałam wiele razy "mikrodawki" nauki, pisania prac czy robienia prezentacji na uczelni. Nie mogę nie daje rady wtedy czuję pustkę w głowie, a na ostatnią chwilę świetnie mi wychodzi. Jednak jeżeli chodzi o lekarzy czy sprawy urzędowe pojawiają się problemy, a właściwie stres, ale zazwyczaj odwlekam takie rzeczy przez pół roku a potem załatwiam wszystko w jeden tydzień :D dobrze jest mieć partnera który jest przeciwieństwem :P

  • @jurysprudencja
    @jurysprudencja Před 5 lety +6

    "wduszać" - jesteś z Poznania!!!!!!

  • @monio612
    @monio612 Před 5 lety +10

    Oglądałem wiele w internecie na temat prokrastynacji, ten materiał jest moim zdaniem jednym z ważniejszych i mocno pomocnych.

  • @kasiamanagement7986
    @kasiamanagement7986 Před 5 lety +3

    Bardzo Bardzo dziękuję za wykład i trud włożony w jego przygotowanie i realizację...dla studentów oraz pracowników dydaktycznych i nauki nieoceniony materiał

  • @JanuszUfamTobie1942
    @JanuszUfamTobie1942 Před 3 lety +3

    Jak tylko powiedzial "nie odpowiem dlaczego odwlekamy" odechciało mi się słuchać. Prokrastynacja jest skutkiem perfekcjonizmu. Prokrastynator odwleka, więc ze strachu przed porażka. Myśl o popełnieniu błędu budzi lęk bo w jego błędnym przeświadczeniu bycie doskonałym, bezbłędnym zapewni mu poczucie bezpieczeństwa.

  • @mateuszsynd6339
    @mateuszsynd6339 Před rokem

    Bardzo interesujący wykład.

  • @lenabocharova779
    @lenabocharova779 Před 5 lety +2

    Bardzo ciekawy wykład! Dziękuję SWPS!

  • @anginka
    @anginka Před 5 lety +8

    >jestem w pracy
    >mam mase roboty
    >zamiast pracowac slucham wykladu o prokrastynacji
    > ...

  • @michaadamus8129
    @michaadamus8129 Před 4 lety +1

    Dziękuję, przydało się do pracy zaliczeniowej :)

  • @dominika7674
    @dominika7674 Před 2 měsíci

    "Dlaczego odwlekają -bo boją się ,że im się nie uda " - do kla dnie!!!!

  • @czujaz
    @czujaz Před 4 lety +3

    Później tego posłucham

  • @kingyo9783
    @kingyo9783 Před 11 měsíci

    Pan doktor super!Naturalny,skromny i kompetentny!

  • @MariuszSekunda
    @MariuszSekunda Před 5 lety +4

    Wyobraźmy sobie podobne badanie z użyciem fMRI ale zamiast zapisu pracy mózgu podczas naciskania sekwencji klawiszy w odpowiedzi na bodziec można byłoby zobrazować mózg podczas czegoś na kształt Marshmallow test, bo czyż prokrastynacja nie jest nieumiejętnością odłożenia gratyfikacji w czasie?

  • @piotr780
    @piotr780 Před 3 lety +1

    W jaki sposób przetwarzać informacje o błędach ? Czy jest np. jakiś schemat tego procesu ?

  • @lidurka
    @lidurka Před 3 lety +2

    Fascynuje mnie użycie słowa "wduszac", zamiast wciskać czy naciskać.

  • @hiddenuser1367
    @hiddenuser1367 Před 5 lety +4

    Odnośnie tego pytania o NLP czy się poprawia prokrastynatorom... Jak ktoś dorosły idzie na NLP to znaczy ,że mu się pogorszyło (:

  • @Jagoda3827
    @Jagoda3827 Před 5 lety +1

    Bardzo mądre pytania po wykładzie.

  • @jolantarybinska7228
    @jolantarybinska7228 Před rokem

    Wykład ciekawy, chociaż same procedury badań i statystyki interesują mnie mniej. Rozbawiły mnie niektóre refleksje słuchaczy dotyczące radzenia sobie z prokrastynacją. Kamień z serca :-)

  • @mateuszmaciag2481
    @mateuszmaciag2481 Před 5 lety +5

    Zapisz > "Do obejrzenia"

  • @BritneyDeath
    @BritneyDeath Před 5 lety +7

    Mam problem z prokrastynacją.
    Słucham sobie wykładu i uważam, że jest dość interesujący.
    Na koniec zostaje mi polecona książka, którą kilka lat temu przeczytałam i jedyne co pamiętam to tytuł i okładka...

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  Před 5 lety +2

      W takim razie zachęcamy do ponownego przeczytania - będzie tak jakby się czytało tę książkę po raz pierwszy ;)

    • @BritneyDeath
      @BritneyDeath Před 5 lety +1

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Obawiam się, że jeżeli po przeczytaniu książki pamięta się tylko, że się ją przeczytało to nie najlepiej świadczy o książce. Mimo to być może dam jej jeszcze szansę.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  Před 5 lety +7

      @@BritneyDeath Albo o tym, że poświęciliśmy jej niewystarczająco dużo uwagi albo przyswajaliśmy ją w niekorzystnym dla nas momencie - zachęcamy do podjęcia drugiej próby :)

  • @daria7776
    @daria7776 Před 5 lety +2

    Cześć, dziękuję za wartościowy wykład. Czy mogłabym poprosić o przytoczenie tytułu i autora książki, którą poleca wykładowca w kontekście pracy nad prokrastynacją?

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  Před 5 lety

      Zachęcamy do próby samodzielnego kontaktu bezpośrednio z dr. Wypychem :)

    • @daria7776
      @daria7776 Před 5 lety

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Wykładu słuchałam na spotify, ale po przejrzeniu widzę, że w 46 minucie z hakiem pokazuje się tytuł i autor.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  Před 5 lety

      W takim razie cieszymy się, że sprawę udało się rozwiązać :)

  • @radosawgryziewicz205
    @radosawgryziewicz205 Před rokem

    Obserwuję u siebie wycofywanie się z wcześniej podjętej decyzji gdy spodziewam się odmowy.

  • @Wallander4Ever
    @Wallander4Ever Před 5 lety

    50:46 To pytanie porusza świetną kwestię. Są jakieś badania na ten temat?

  • @klarazglinska2914
    @klarazglinska2914 Před 5 lety +1

    o kurczę, już wiem co mi jest i nawet wiem, jak wytłumaczyć, że to nie lenistwo ;)

  • @norbhub
    @norbhub Před 4 lety +2

    Wydaje mi się... Wierzę że... Nie wiem... Mało konkretny wykład oparty o badania które nie prowadzą do żadnej konkluzji

    • @niefachowy
      @niefachowy Před 3 lety

      Nie bez powodu, wiele razy podkreślał, że wiemy niewiele na ten temat jeszcze 😉

  • @maniekf2305
    @maniekf2305 Před 3 lety

    Też mam problem z odwlekaniem. W moim przypadku jeszcze jest dodatkowy aspekt. Jestem tzw typem sowy i zaczynam żyć efektywnie dopiero koło godziny 15-16. Czasami rodzina się na mnie wydziera jak biorę się za robotę o 19 godz i kończę koło 1-2 w nocy jak wszyscy śpią.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  Před 3 lety +2

      Wiemy o czym mówisz! Znamy to doskonale :) Ale jeśli widzisz w tym problem, to może dasz radę nad tym popracować? :)

  • @McMimax
    @McMimax Před 4 lety +4

    Prokastrynacja to chyba znak dzisiejszych czasów - reakcja obronna na nadmiar bodźców, impulsów. Szkoda tylko, że uruchamiana sprawami małej wagi dotyka w efekcie tych bardziej znaczących.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  Před 4 lety +1

      Dlatego warto priorytetyzować zadania, przed którymi stajemy - ale oczywiście tego również trzeba się nauczyć :)

  • @ewasiedlecka333
    @ewasiedlecka333 Před 5 lety +2

    Czy prokrastynacja przypadkiem nie jest przereklamowana? Próbuję się z człowieka zrobić robota który wykorzystuje każdą sekundę na jakąś pracę i nie zagłębie się w sens podejmowanych decyzji lub dzialañ A może wtedy kiedy osiągamy się z jakimiś działaniem pod prokrastynację się ukrywa albo jakiś lęk albo nie bycie szczerym wobec siebie albo coś jeszcze

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  Před 5 lety

      Przereklamowana czy nie, uważamy, ze trzeba o niej mówić i skłaniać ludzi do refleksji nad swoimi działaniami. Wszystko wskazuje na to, że bodźców będzie tylko przybywać, zatem warto pochylić się nad tym jak gospodarujemy swoim czasem i nadać pewnym rzeczom priorytet, a inne ŚWIADOMIE odłożyć na później ;)

  • @PersonaUmbra1
    @PersonaUmbra1 Před 5 lety +1

    Eech...
    Ta przypadłość to prawdziwy burzyciel życia.
    Czasami mam wrażenie, że wolałbym już depresję od prokrastynacji.
    Chociaż bez wątpienia prokra w dużym stopniu przyczynia się do obniżenia poziomu samopoczucia.
    Dziękuje za ten wykład i mam pytanie czy wizyta u psychologa może w znacznym stopniu pomóc w walce z tym syfem?

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  Před 5 lety +1

      Cieszymy się, ze wykład okazał się dla Ciebie ciekawy i miejmy nadzieję pomocny :) Co zaś do wizyty u psychologa - my zawsze będziemy polecać i namawiać na konsultowanie ze specjalistą wszelkich aspektów, które przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, wywołują dyskomfort lub negatywnie wpływają na samopoczucie. Tym razem również zachęcamy do takiego spotkania i trzymamu kciuki za owocną współpracę! :)

  • @friefrie7314
    @friefrie7314 Před 5 lety

    Ciekawy temat. Ja odkladalam nauke, bo wydawalo mi sie, ze im pozniej zaczne sie uczyc tym wiecej na egz zapamietam, ze bede miala swieza wiedze. Albo czekalam az mi sie zachce, tzn. ze ze strachu zaczne sie uczyc, ze jak juz bede mial "noz na gardle" do dostane takiego kopa, ze szybko sie naucze. Mimo, ze wiedzialam, ze to, czego nauczylam sie duzo wczesniej pamietam lepiej. Albo po egzaminie dopiero mam wiedze, a na egzaminie ze strachu nie wiem nic. Teraz widze, ze moja corka ma podobny problem. Teraz, po tym wykladzie wiem, ze to nie jest lenistwo:)

  • @jestemkwita
    @jestemkwita Před 5 lety

    Jakim narzędziem mierzyć impulsywność?

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  Před 5 lety

      Istnieją różne narzędzia do mierzenia zmiennych w badaniach psychologicznych - o konkretne należy pytać ekspertów lub badaczy, innymi słowy, autorów badania, które Cię ciekawi :)

    • @jestemkwita
      @jestemkwita Před 5 lety

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS rozumiem odpowiedź. Może nieprecyzyjnie zapytałem. Bo można podpierać się Eysenckiem i korzystać z kwestionariusza EPI. Może coś z wielkiej piątki. Regulacyjna teoria temperamentu też wchodzi w grę. A ja chciałem konkretu. Czym? 😊 Czy narzędziem własnym czy czymś już znanym?

  • @pawec8137
    @pawec8137 Před 4 lety +1

    Dr Wypych polecił jakąś książkę - pamiętam, że angielski tytuł był lepszy od tego w polskim tłumaczeniu i że książka dotyczyła zwalczania prokrastynacji. Niestety nie pamiętam w której minucie i co najważniejsze jaki tytuł ma ta książka?

    • @BetiLule
      @BetiLule Před 3 lety +1

      Neil Floren "The now habit: a strategic program for overcoming procrastination and enjoying guilt-free play". Polski tytuł: "Nawyk samodyscypliny. Zaprogramuj wewnętrznego stróża."

    • @pawec8137
      @pawec8137 Před 3 lety +1

      @@BetiLule wow, dzięki za odpowiedź, nie miałem siły na to, żeby słuchać tego od początku.

  • @TBellaDotka
    @TBellaDotka Před 4 lety +1

    Dla mnie to się nazywa jeden ze symptomów ADHD ja mam combo ADD with ADHD. ..."Driven To Distraction " Edward M. Hallowell. ...Moja książka która uratowała mi. ....

  • @rudyrydz5446
    @rudyrydz5446 Před 3 lety +4

    Miło gościu, fajny wykład, ale generalnie:
    Widzimy to, widzimy tamto, a tak naprawdę widzimy gówno.
    Szybka recepta na prokrastynacja (jeżeli nie jesteś uzależniony od czegoś):
    Odstaw > Komórkę, TV, Internet
    = Sukces
    TO WSZYSTKO.
    Ja pilot wyrzuciłem, z neta zrezygnowałem, a komórkę zostawiam w pracy. Czyli zakazuję sobie dostępu do wszystkiego bezwarunkowo.
    Sami zobaczycie czy będziecie wtedy tak prokrastynować

    • @rudyrydz5446
      @rudyrydz5446 Před 3 lety

      Aha, posta piszę w okienku kiedy mam dostęp do neta czyli piątek 12- 15 pozdro wariaty

  • @merkhava
    @merkhava Před 2 lety

    57:10 i dalej, tak potwierdzam, że robienie innych rzeczy łatwiej przełącza na zrobienie tej właściwej. Np mam pracować na komputerze, a idę ciąć drzewo np, czy posprzątam pokój, zadowolenie z zdobienia jednego motywuje do drugiego. Kolejna sprawa dieta i poziom suplementacji pierwiastkami np magnez, czy inne.

  • @Enexaya
    @Enexaya Před 4 lety +2

    Prokrastynacja... włączyłam to, żeby nie sprzątać po przeprowadzce 🤣😂

  • @lucynaangielczyk65
    @lucynaangielczyk65 Před 5 lety +1

    Temat niezwykle interesujacy , mam ten problem odwlekania zadań w czasie , jednak wytrwałam do 25 minuty . Nie da sie tego eeeeeeee słuchać .

  • @vincit9926
    @vincit9926 Před 3 lety

    W pewnym momencie nadmiaru obowiązków i negatywnemu otoczeniu (czesto pozornie dobrego(praca w pozornie dobrej/zaufanej instytucji/martwiaca się rodzina) nagle coś klękło..
    Po dlugiej glebokiej analizie wiem jak duzy wpływ miała rodzina i niesprzyjające otoczenie. Podświadome niepotrzebne dążenie do perfekcjonizmu, wiecznie oceniane przez niekompetentne osoby.
    Niektórzy robią wiele rzeczy na luzie bo nie są wiecznie oceniani, krytykowani (zazwyczaj niesluszanie), bo ludzie wokół wtykaja nos nie w swoje sprawy tylko w cudze.
    Ludzie sukcesu często są wspierani i motywowani, zachecani. Obojetnie czy pieniędzmi czy uśmiechem, realnym wsparciem rodziców/dziadkow($) a nie cudownymi radami i to osób które myślą tylko o sobie. Są skutki wychowywania lub obcowania z narcyzami itd...
    Do tego mogą dochodzić czasem neuro/hormo (+/-).
    Tylko duża wiedzą poprzez chęć rozwoju we wlasciwym otoczeniu pomaga wyjść z *****.
    System edukacji jest w odwrocie.. stawianie na religię itd..
    Nie widzę duzej szansy na dziś dzień szansy poprawę sytuacji.
    Nudzenie się może być dobrą hipotezą. Mózg pracuje falami, jeżeli wpadasz w obniżoną aktywność i zmęczenie, może to być powodem chęć przeskoczenia w coś aktywnego.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  Před 3 lety

      Cieszymy się, że udało Ci się pokonać przeciwności i dobrze zdiagnozować problematyczne czynniki środowiskowe 🙂 A co do edukacji... Cóż, głęboko wierzymy, że tego typu inicjatywy edukacyjne jak powyższy wykład i cały projekt Strefy Psyche wpłyną na poprawę sytuacji 😊 Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi materiałami na naszym kanale 🙂

    • @vincit9926
      @vincit9926 Před 3 lety

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      Zamieszczone materiały mocno rozbudowują wiedzę.
      Interdyscyplina. Myślę, że kanał może mieć duży wpływ na pozytywny rozwój społeczeństwa.
      Oby świadomość rosła :)
      Wydaje mi się, że nadmierna i niepoprawna kontrola z góry oraz nabieranie w zwiazku z tym sprzecznej wiedzy (być może juz w dziecistwie), nie uczy nas kontrolować siebie, nie uczy wiekszej odpowiedzialności.
      Zwlaszcza jeżeli dziecku kłóci się z naturalną i dobrą logiką z tym co odbiera z otoczenia.
      Ile mezczyzn słyszało, ze "facet powinien umieć naprawic.. to i tamto a nawet dom postawić". Tymczasem ile wojny w glowie o to czy samemu naprawić wycieki zamiast wezwać hydralulika ("ja sam"). Często specjaliści nie potrafią wykonać innych zadań.
      Jednocześnie specjalisci sami zarabiają więcej i stac ich na płacenie za mniej kosztowne usługi.

    • @vincit9926
      @vincit9926 Před 3 lety

      Przyszlo mi do glowy pewne porownanie oraz pojawiajace sie pytanie. CzY osoby majace problem z utrzymaniem skupienia/ przeskakiwania o którym mową to efekt braku jakiejś więzi (motywacji/nagrody ze strony sys nauczania- np stypendium jest za caly rok wczesniejszy- a gdyby bylo za dany miesiac??)
      Liceum rozpoczalem z wysoka średnią, potem następowały zdarzenianodciagajace mnie od nauki i demotywujace ze strony szkoły. W tej samej szkole poszedlem na praktyki (w ramach policealnej) mialem na swiadectwie niemal same dopuszczajace.
      Pamiętam komentarz nauczycielki (nie byl zby daleko zglebijacy temat 😂) ograniczyl sie do słów, ze "niektore praktyki trzeba byloby sprawdzić" - na 100% miala na mysli moją. Ocena celujaca z US. A komentarz kierownika "takich wlasnie potrzebują". Miałem mocne zainteresowanie, ponieważ bardzo mnie ciekawilo poznanie..(jak wiele rzeczy) ale pewnie po roku siedzenia na tylku tez bym sie znudzil i jeszcze zaczal zbierac jakies choroby(od siedzenia 😂, psychiczne pewnie tez).
      Może taka propozycja: Proba wprowadzenia jednego semestru na uczelniach(finsowanie z ministerstwa / eu fundusz rozwoju..):
      Oceny 2-3 Placisz $$
      Oceny 3,5-4 nie placisz
      Ocena 4-5 StypendiuM
      ciekawe jaki bylby efekt przy niezanizaniu ocen aby "płacić!" w systemie comiesiecznego stypendium.

    • @vincit9926
      @vincit9926 Před 3 lety

      weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,26398190,cudowne-dziecko-czyli-eksperyment-na-zywym-organizmie.html#s=BoxWeSl_1_1

    • @vincit9926
      @vincit9926 Před 3 lety

      ciekawostka:
      businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/zle-nawyki-swiadczace-o-wysokiej-inteligencji/3gpzgsj?.com.pl_viasg_businessinsider&srcc=ucs&

  • @Kikakao2
    @Kikakao2 Před 4 lety

    pytanie, czy to naturalne miałoby być, że chcemy robić rzeczy i je robimy, których nie chcemy robić? Może właśnie naturalna mądrość pokazuje nam, że nudne rzeczy i nieprzyjemne nie są nam bezpośrednio potrzebne. Może człowiek najlepiej funkcjonuje psychicznie w minimalizmie, czyli robimy tylko to, co chcemy, całkowite minimum. Ktoś lubi robić mydła, to je robi, a nie lubi rozwiązywac ticketów w robocie, to to odkłada na ostatnią chwilę, bo jedyną motywacją są pieniądze. Prokrastynacja (ale nie ta wynikająca z depresji, czy innej choroby) wygląda mi na mądrość człowieka wrażliwego, któremu nie jest wszystko jedno czy jest zespolony z naturą swoją, czy nie.

  • @sheymass6145
    @sheymass6145 Před 9 měsíci

    Wydaje mi się że w tym zadaniu go/no-go osoba która nic nie zrobiła była właśnie ta która ma problem z prokrastynacja

  • @grzegorzknebel6706
    @grzegorzknebel6706 Před 5 lety

    Panie Marku, świetny wykład choć ciężko było się przyzwyczaić do często powtarzajacego się "yyy"

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  Před 5 lety +2

      Nikt z nas nie jest idealny :)

    • @grzegorzknebel6706
      @grzegorzknebel6706 Před 5 lety +1

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS zgadzam się z Panem. Daleko mi do doskonałości. Od niedawna zrozumiałem, że dobra krytyka moze dac nam informacje, które możemy wykorzystać z korzyścią. Nie zamierzałem wypominać Pana niedoskonałości, czy wywoływać negatywne emocje. Natomiast chcialem zwrócić uwagę, że ciężko przyzwyczaić się do yyy przez co tracic może Pan oglądalność. Pozdrawiam. Grzegorz niedoskonały;

  • @sundializer5248
    @sundializer5248 Před 5 lety

    Ehm długie to troche, warto oglądać czy to tylko luźne przemyślenia omawianego tematu ?

  • @RechtamPl
    @RechtamPl Před 4 lety

    A nie dało by rady ich jakoś zmobilizować poprzez sport? sport to stawianie celów i trening wytrwałości w dążeniu do niego oraz wiele innych zalet.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  Před 4 lety

      Oczywiście, nie wszyscy jednak chcą, a nawet mogą uprawiać sport. Ciężko byłoby zmusić kogoś do uprawiania sportu, jeśli zupełnie nie ma na to ochoty. Choć sam pomysł wydaje się naprawdę ciekawy :)

  • @Doleczkowicz123
    @Doleczkowicz123 Před 3 lety

    Od kiedy najwięcej samobójstw jest w Skandynawii? Chętnie zobaczę badania na ten temat

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  Před 3 lety

      To materiał sprzed 3 lat, ale mimo wszystko zachęcamy do kontaktu z prowadzącym w celu wyjaśnienia nieścisłości czy kontrowersyjnych wątków 😊

  • @Daw403
    @Daw403 Před 5 lety

    Zła metoda badawczą ludzie nie podejmują decyzji bo obawiają się reakcji ponieważ nie wiedzą ile mogą stracić A ile zyskać boją się podjąć decyzję bo boją się dowiedzieć co ich czeka.
    Jak idziesz nocą to nie boisz się konkretnie czegoś tylko boisz się czegoś czego nie wiesz co może się stać. A tego nie badaliscie. Ktoś kto się nie uczy na egzamin nie jest świadomy co się stanie jak nie zda nie ma korelacji przyczynowo skokowej bo brak zdania egzaminu nie wprowadza zmiany w życiu to początek porażki którą oznacza karę ale jaką dokładnie nie wiemy powrót do domu A może brak stypendium A może tylko poprawkowy.
    Mam nadzieję że mnie zrozieliscie

    • @jarekkrzyzanek1749
      @jarekkrzyzanek1749 Před 5 lety

      Lęk wynikający z wychowania + w późniejszym etapie środki zmieniające świadomość ( = depresja ) patrz procent studentów 😎

  • @MissBombinka
    @MissBombinka Před 5 lety +2

    Jak ja lubię te założenia "bo Japonia to tam jest dyscyplina", albo ci Hindusi, Włosi to "Maniana'. Zawsze zacznijmy od NIE WIEM I NIE GENERALIZUJĘ, a już na pewno jak mówię o tym co mi się wydaję...

  • @Bartek0419
    @Bartek0419 Před 3 lety

    Generalnie ok, ale do wielu wniosków i metodologii możnaby się mocno przyczepić.

  • @karolinaz3883
    @karolinaz3883 Před 2 lety +1

    yyy... yyy... a tak się pięknie zaczęło

  • @magdalenaulman90
    @magdalenaulman90 Před rokem

    Prosimy o inne przykłady. Medycynę proszę wyeliminować. W Polsce mamy już bardzo wielu inwalidów i kalek.
    Musi się pan z tym zgodzić.