Oczyszczacz powietrza. Czym kierować się w czasie zakupu? Jakie funkcje są naprawdę istotne? Zobacz✨

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 4. 09. 2022
  • 🔍 Szukasz oczyszczacza powietrza? W video Dominika przedstawia 7 uniwersalnych porad prawidłowego wyboru oczyszczacza, udowadniając, że wybór wcale nie musi być trudny.
    Niezależnie na jakim etapie poszukiwań jesteś, sprawdź już teraz naszą stronę: ranking-oczyszczaczy.pl/ 🌐
    W video odpowiadamy na pytania dotyczące:
    1️⃣ oczyszczacz powietrza - jak dobrać wydajność oczyszczania? Możesz już teraz wybrać docelowy pokój i sprawdzić jaką minimalną wydajność urządzenia potrzebujesz.
    2️⃣ oczyszczacz a dodatkowe filtry - nie daj się marketingowi, wybierz tylko te filtry, które działają i nie przepłacaj.
    3️⃣ oczyszczacz powietrza z nawilżaczem czy lepiej wybrać model bez tej funkcji
    4️⃣ jonizacja to must have czy lepiej odpuścić?
    Kilka słów o nas 📖
    W projekcie ranking-oczyszczaczy.pl przez wiele lat testujemy i doradzamy użytkownikom naszego serwisu. Doradziliśmy już blisko 2,5 milionom osób i mamy ochotę na więcej, bo każdy powinien oddychać czystym powietrzem.😊
    Oczyszczacze powietrza kupujemy za własne pieniądze, testujemy je na co dzień. Poddajemy je setkom testów, sprawdzamy, które funkcje mają sens, a które działają jak chwyt marketingowy. Dzielimy się wiedzą tu na CZcams oraz w naszych poradnikach.
    Jeśli chcecie zobaczyć więcej tego typu video, dajcie znać w komentarzach. Tymczasem dziękujemy za obejrzenie naszego filmu, będzie nam miło jeśli odezwiesz się do nas w komentarzu lub zostawisz kciuka do góry.
    Zdrowia!
    👉🏻 Facebook: / rankingoczyszczaczy
    👉🏻 Zasubskrybuj nasz kanał: / rankingoczyszczaczyina...
    #oczyszczaczpowietrza #rankingoczyszczaczypowietrza #oczyszczaczpowietrzatest #jakioczyszczaczpowietrza @testoczyszczaczypowietrza #najlepszyoczyszczaczypowietrza
  • Jak na to + styl

Komentáře • 47

  • @Nebezpieczny
    @Nebezpieczny Před rokem +5

    Wprowadźcie proszę filtrowanie wyników rankingu na stronie oraz filtr owanie na podstawie usługi Smart (Alexa, Google, Apple) dla niektórych może to również być istotne. Filmiki super. Krótkie i merytoryczne.

    •  Před rokem

      Cześć, pracujemy nad nową stroną rankingu, weźmiemy pod uwagę wskazówki.

  • @DominikJaniec
    @DominikJaniec Před 27 dny

    dzięki!

  • @wojciechochinski7410
    @wojciechochinski7410 Před rokem +2

    👌👌

  • @rxpike
    @rxpike Před 5 měsíci +3

    Świetne podsumowanie, Wasza strona to jedna z bardziej wartościowych rzeczy w intetencie :)
    Pytanie, czy każdy oczyszczacz z nawilżaczem posiada czujnik kurzu? Od dwóch tygodni sprawdzam wartości pm2.5 z wbudowanego w oczyszczacz czujnika i z czujnika zewnętrznego webbera i wnisoek jest jeden. Czujnik w oczyszczaczu pokazuje wartości dwu-trzykrotnie niższe niż zewnętrzny czujnik. Dotychczas ufałem trybowi automatycznemu jednak odkąd mam zewnętrzny czujnik, ustawiam oczyszczacz ręcznie.
    Czy można założyć, że każdy oczyszczacz bez nawilżacza będzie miał lepszy/ dokładniejszy czyjnik pm2.5?
    Posiadam oczyszczacz hyundai purify +.
    Dziękuję!

    •  Před 3 měsíci

      Cześć!
      dziękujemy za miłe słowa. Co do czujników to bardziej skomplikowany temat - czujniki kurzu były na samym początku historii oczyszczaczy w PL, miały je np. oczyszczacze Sharp i mają w większości do dzisiaj. One reagują na duże cząsteczki, a kurz do nich należy i przyspieszają swoją pracę.
      Potem był boom na smog i wiele producentów wprowadziło dokładniejsze cuzjniki reagujące na PM2.5, aby skutecznie lokalizować najmniejsze pyły smogwe.
      JEśli oczyszczacz pokazuje 3x więcej niż inne czujniki to albo sam czujnik jest zakurzony bądź to miejsce w którym jest osadzony, proszę przedmuchać czujnik, a najlepiej sprężonym powietrzem i sprawdzić czy będzie ok. Czy można założyć, że oczyszczacz bez nawilżacza będzie miał dokładniejszy czujnik PM2.5 to pośrednio - czujnik mierzy ilość PMów i te 2w1 sobie z tym radzą, ale chodzi o tryb auto, który w tych 2w1 nie do końca szybko reaguje na spotkane cząsteczki.
      Ręczne sterowanie to bardzo dobre posunięcie.
      Pozdrawiam
      Dominika z ranking-oczyszczaczy.pl

  • @dzonykalesony3036
    @dzonykalesony3036 Před 5 měsíci +2

    Wlasnie gdzies ogladalem ze pan mowil ze te tryby auto nie dzialaja i zeby to naprawde mialo sens to powinien byc laboratoryjny czy jakis tam profejsonalny czujnik za 25 tys :D
    Jakos mu wierze ;)
    A sam sprzedaje oczyszacze ;)

    •  Před 3 měsíci

      Tryby auto działają! Proszę to sprawdzić: podpalić kartkę obok oczyszczacza i zobaczyć jak szybko zareaguje. Jeśli powoli to podobnie "szybko" radzi sobie ze znajdowaniem smogu, jeśli reaguje błyskawicznie to to jest dobry tryb automatyczny. Prawdą też jest, że wiele oczyszczaczy ma kiepski tryb auto bo jest prosto z Chin, gdzie jest większa tolerancja na smog, więc oczyszczacz wolniej reaguje.
      Pozdrawiam,
      Dominika z ranking-oczyszczaczy.pl

  • @arkadiuszknap9407
    @arkadiuszknap9407 Před 9 měsíci +1

    Podważam skuteczność działania filtra węglowego o strukturze plastra miodu który zainstalowany jest w oczyszczaczu Klatra, siłą rzeczy powietrze i tak ominie węgiel aktywny przepływając przez wolną przestrzeń, to już lepiej skonstruowane są chociażby filtry węglowe do okapów kuchennych.

  • @dariuszd1
    @dariuszd1 Před 3 měsíci +1

    Polecam wszystkim Dyson Big+Quiet.
    Oczyszczacz robi wrażenie od pierwszego spojrzenia. Bryła jest bardzo nietypowa, martwiłem się, że będzie nieustawny, tym czasem nic bardziej mylnego. Oczyszczacz co sama nazwa już sugeruje jest duży, to może początkowo przerażać ale to jednocześnie jego ogromna zaleta, ponieważ ma przeogromny filtr Hepa oraz równie duży filtr węglowy! Osobiście nie wiem, czy na rynku można spotkać oczyszczacz z filtrem przynajmniej zbliżonym powierzchnią do tego z Big+Quiet. Czemu to takie ważne? Ponieważ czym większa powierzchnia filtra, tym wolniejszy przepływ powietrza przez niego, dłuższa żywotność oraz skuteczniejsza filtracja. Potwierdza to informacja o interwale wymiany - hepa raz na ok 5 lat. Sam oczyszczacz jest przepiękny i po prostu cieszy oko. Mimo swojej wielkości dzięki kółeczkom na spodzie można go przemieszczać jednym palcem i okręcać w dowolnym kierunku. Oczyszczacz nie posiada auto kręcenia w poziomie, tutaj trzeba go ustawić ręcznie ale posiada auto regulację pionową strumienia powietrza. I tutaj dziej się magia! Nic się nie rusza a strumień zmienia swój kąt od całkowicie poziomego na prawie pionowy! To bardzo funkcjonalne. Jest pilot którym można łatwo sterować funkcjami oczyszczacza oraz aplikacja, w której widać dużo więcej niż na wyświetlaczu urządzenia. Są w niej aktualizowane przez cały czas wykresy poziomów zanieczyszczeń, które można dowolnie przeglądać. Oczyszczacz łączy się z siecią WIFI, ale po wyłączeniu WIFI w telefonie i przejściu na transmisję komórkową niestety nie można nim sterować, (np. spoza domu) chyba, że ja coś, źle robię. Oczyszczacz posiada również dużą kulturę pracy. To drugi istotny element aby takie urządzenie możliwie jak jak najmniej hałasowało. Na jedynce nawet do trójki można spokojnie spać przy nim ale kolejne stopnie też nie są tragiczne i nawet na najwyższym 10tym po prostu słychać szum powietrza, a nie pracę silnika. Ubolewam nad tym, że wszystko co Dysona jak i Big+Quiet, musi tak dużo kosztować, ale oczyszczacz to zakup raczej na lata i dobrze gdyby przez ten czas również spełniał swoją funkcję. Jeżeli więc możesz przeznaczyć środki na ten model, to nie wahaj się.

    • @user-fe1pw5kc4l
      @user-fe1pw5kc4l Před 2 měsíci

      A jak z dostępnością filtrów? Bo nie widzę zbytnio dostępności ich

    • @dariuszd1
      @dariuszd1 Před 2 měsíci

      @@user-fe1pw5kc4l Trafna uwaga.
      Otóż filtrów nie ma... tak jak nie ma np. filtra hepa do Gen 5 detect oraz wielu innych części. Kupiłem odkurzacz w lekko uszkodzonym filtrem niedawno i poprosiłem o jego wymianę, to mi kazali odesłać cały odkurzacz na wymianę mający niecałe 3 tygodnie-nie zgodziłem się i powiedziałem, że będę czekał na filtr. W końcu z Niemiec przyszedł, czyli jednak jakiś się znalazł.
      A wracając do oczyszczacza, to filtr hepa ma żywotność na ok 5 lat więc liczę, że do czasu konieczności jego wymiany Dyson łaskawie uzupełni stany magazynowe i przestanie się tłumaczyć zakłóceniami w łańcuchach dostaw. Filtr węglowy to ok 2 lata, więc tutaj ewentualnie będzie potrzeba wcześniejszej wymiany. Osobiście nie wyobrażam sobie sytuacji, kiedy mi się kończy jakiś w tych filtrów, a producent mi mówi, że są problemy z łańcuchem dostaw i niestety nie mają na stanie.

  • @przemekuczkowski9477
    @przemekuczkowski9477 Před rokem

    Witam, jaki oczyszczacz polecacie dla alergika ? Chodzi o alergię na psa i kota. Konkretnie na sierść i naskórek zwierzęcia.

    • @marcinchmielak7
      @marcinchmielak7 Před 10 měsíci

      ja polecam marke air essence, kupiłem jeden z droższych modeli a siostra ma jakiś inny malutki i kompaktowy i oba fajnie działają

  • @jacekwawrzyniak6169
    @jacekwawrzyniak6169 Před 20 hodinami +1

    Witam, mam pytanie.. dlaczego należy wybierać oczyszczacz bez nawilżacza jeżeli zależy mi na oczyszczaniu ze smogu?

    •  Před 2 hodinami +1

      W tej sytuacji skupilibyśmy się na dwóch istotnych rzeczach:
      1. Pojedynczy oczyszczacz (w przeciwieństwie do 2w1) będzie miał większą wydajność - po prostu szybciej przywróci odpowiednią jakość powietrza w pomieszczeniu albo obsłuży większy pokój.
      2. Często oczyszczacze bez nawilżaczy są bardziej restrykcyjnie zaprogramowane - mają dokładniejsze czujniki i bardziej surowy algorytm, który steruje urządzeniem.
      Zapraszamy na naszą stronę www.ranking-oczyszczaczy.pl po więcej informacji!

  • @kamilr.9128
    @kamilr.9128 Před rokem +1

    Ile razy już widziałem u kogoś oczyszczacz w salonie, po drugiej stronie mieszkania niż sypialnia, to się pytam, czy w sypialni też mają, na co słyszę "nie trzeba, on ogarnia 70 metrów kwadratowych".

    •  Před rokem +1

      Niestety wiele osób nie rozumie, że w takim wariancie miejsce, gdzie spędzają najwięcej czasu (sypialnia), może być oczyszczone tylko nieznacznie, a w wielu przypadkach wręcz wcle.
      Smutną praktyką jest to, że w elektromarketach sprzedawcy zupełnie się tym nie przejmują i tam eksponuje się metraże pudełkowe, które często nijak mają się do CADR i realnych możliwości w polskich warunkach, wciskając oczyszczacz powietrza do całego mieszkania.
      Ludzie wydają pieniądze często na bardzo drogie oczyszczacze powietrza Dyson czy Philips, wstawiają je do salonu, włączają tryb nocny i cieszą się, że jest już ok. Jakość powietrza wdychanego poprawi się maks. o 20% w skali pobytu w domu.

    • @kamilr.9128
      @kamilr.9128 Před rokem +4

      @ No markety to jest ostatnie miejsce, gdzie zasięgałbym porady na temat czegokolwiek. Internet wygrywa pod praktycznie każdym względem - dużo większy wybór, dużo więcej wiedzy na temat sprzętu, możliwość porównania, przeczytania opinii, niższe ceny, a jednak ciągnie ludzi do tych sklepów, bo niektórzy twierdzą, że jak coś się kupuje to trzeba to dotknąć i nie przekonasz.

  • @RMKry
    @RMKry Před rokem

    Czemu we wszystkich serwisach mowa o jednym oczyszczaczu na pomieszczenie? Np: w pokoju gdzie jest komputer mam kilka oczyszczaczy a i tak kurz zbiera sie na matrycy monitora i w ciągu 24h muszę przynajmniej raz wycierać stanowisko.

    •  Před 3 měsíci +1

      Analogia: żarówka nie oświetli całego domu, tylko 1 pomieszczenie, stąd podobne twierdzenie o oczyszczaczach.
      Oczyszczacze nie wyeliminują całkowicie kurzu, my też mamy u siebie w biurze wiele oczyszczaczy, które testujemy i pracują 24h i też monitory zakurzone, co więcej, same oczyszczacze są zakurzone 😁Poza tym, monitor elektrostatycznie przyciąga kurz, a oczyszczacz zbiera to co unosi się w powietrzu. Kurz jak podatki, nie unikniesz. Za to ze smogiem oczyszczacze radzą sobie niemal ze 100% skutecznością.
      Pozdrawiam
      Dominika z ranking-oczyszczaczy.pl

  • @Babajaga13
    @Babajaga13 Před 3 měsíci

    Witam planujemy kupić oczyszczacz powietrza do mieszkania 60m2 ale głównie będzie w salonie o wielkości ok 17m2 ale napewno też powędruje do sypialni też. jestem alergikiem I myślę że trochę to ułatwi życie ale dobrze by było jak by pochłaniał też jakieś zapachy np z kuchni obok , no nie październiku będziemy mieć nowego członka rodziny czyli psa 🐶 nie zależy mi żeby był najtańszy wolę kupić raz a porządnie . Który filtr jest lepszy ten zintegrowany czy każdy osobno ?? Z góry dziękuję za pomoc 🙂pozdrawiam

    •  Před 3 měsíci +1

      Cześć,
      do mieszkania nie za bardzo, rozumiem ideę, ale np. nie kupujemy jednej żarówki do mieszkania, bo nie oświetli go, tylko jeden pokój :) Co do salonu to 17m2 to do takiego metrażu jest wiele oczyszczaczy, ze swojej strony polecam oczyszczacz Klarta, Electrolux.
      Każdy oczyszczacz z filtrem węglowym usunie zapachy, a ten filtr ma 95% oczyszczaczy na rynku.
      Filtry czy zingetrowany czy osobno - każdy będzie sobie radził z pyłami alergicznymi, smogowymi.
      Pozdrawiam
      Dominika z ranking-oczyszczaczy.pl

    • @Babajaga13
      @Babajaga13 Před 3 měsíci

      @ oczywiście racja zależy nam na salonie i przeniesieniu go do sypialni na noc . Bo kupno do każdego pomieszczenia trochę nie opłacalne chyba .

    • @Babajaga13
      @Babajaga13 Před 3 měsíci

      Dziękuję za informację 👌

    •  Před 3 měsíci

      @@Babajaga13 tak, a też kupienie większego oczyszczacza na zapas jest częstym pomysłem i powiem tak - z jednej strony to fajne, bo większa moc oczyszczacza sprawia, że urządzenie ogarnia dużą powierzchnie przy względnie cichej pracy, ale w praktyce, w małym pomieszczeniu jak testowałam, miałam duży przeciąg :D Powietrze ciągle krążyło i aż mi było zimno :)

    •  Před 3 měsíci +1

      @@Babajaga13 polecamy się!

  • @PixelMotionHD
    @PixelMotionHD Před rokem

    Srutu tutu, a co w sytuacji, jak mieszkanie jest jednym pomieszczeniem?

    •  Před rokem +2

      Jeżeli jest małe, to stosować się do reguły wyboru, jak do jednego pomieszczenia. Jeżeli jest duże, większe już nawet niż 50 m2, to warto rozważyć więcej niż jeden oczyszczacz powietrza. W przypadku dużych sal przedszkolnych rekomendowaliśmy 2 oczyszczacze po przeciwległych stronach sali, by zwiększać objętość czystego powietrza. Dużo zależy od układu takiego pomieszczenia oraz przepływu powietrza wymuszonego wentylacją. Jak opiszesz dokładniej swoje potrzeby, to postaramy się doradzić sensowny wariant.
      Warto jeszcze pamiętać, że jeden mocny oczyszczacz powietrza w dużym pomieszczeniu może działać dość skutecznie, ale będzie generował spory ruch powietrza, który będzie niekomfortowy dla osób przebywających w pomieszczeniu.

    • @amadeuszczerwinski6689
      @amadeuszczerwinski6689 Před rokem

      Jest tylko jeden dobry oczyszczacz na rynku jest to Klarta. Kup pan trzy 🥳

  • @EssuniaRK
    @EssuniaRK Před rokem +2

    muzyka za glosno

  • @dzonykalesony3036
    @dzonykalesony3036 Před 5 měsíci

    Dobra widze ze ladnie je testujecie ;)
    Haha nic sie nie stalo komenatarze dla zasiegu beda ;)
    Literowki itd sa bo jest pozno ;) bardzo pozno ;)
    Ale filtry co 3 msc. Zreszta to widac ;)
    Moze da sie dluzej a moze jestem brudasem :D

    •  Před 3 měsíci

      Dziękuję za komentarz.
      Nie we wszystkich oczyszczaczach filtry co 3 msc, w niektórych nawet 2 lata :) Ostatnio zmieniłam filtr w oczyszczaczu u siebie, bo filtr był na 1 rok, a ja miałam już go ponad 2 lata (celowo). Okazało się, że bardzo długo czekałam aż z pokoju usunie smog, wartości pyłów bardzo wolno spadały, więc nie polecam nie wymieniać. To dla zdrowia.
      Pozdrawiam,
      Dominika z ranking-oczyszczaczy.pl

  • @dzonykalesony3036
    @dzonykalesony3036 Před 5 měsíci

    Job twoja mac :D filtwy co rok czy dwa to chya jak je wstawisz do jakichs laboratoryjnych wsrunkow :D
    Mam oszuszacz z oczyszczaczem i wymieniam nie wiem co ile teraz chodzi zadko bo nie osusza i dlatego szukam samego oczyszczacza ale mysle ze co 3 msc to maks ja wymienialem co msc bo mialem duzo ziemi w pokoju. Mam ogromne terarium 2.5 m
    Teraz mam tam scinki drewniane to sie nie pyli.
    Ale prosze nie rok ;)

    •  Před 3 měsíci

      Nie, nie. My jesteśmy z Wrocławia i serio wytrzymują nawet ponad rok :) Zależy od warunków. Jeśli oczyszczacz ma sobie radzić z terrarium i pyłem z niego, to rzeczywiście rok to na wyrost.
      Pozdrawiam,
      Dominika z ranking-oczyszczaczy.pl

    • @dzonykalesony3036
      @dzonykalesony3036 Před 3 měsíci

      @ już mam takie jak by trociny a wtedy prawie 2.5 m2 ziemi ;)
      I to wydmuchiwalo bo mam wentylatory ;)
      Zeczywiscie bez tego może być inaczej ;)
      Umnie po 3 msc był już czarny ;)
      Może kiedyś tam as odwiedzę ja z okolic wrocka i to nie daleko od granicy.
      Jak się ogarnę to może zamówię jakąś maszynę z prawdziwego zdarzenia ;)
      Słyszałem że są takie że robią powietrze jak w Alpach ale nie chce mi się wierzyć. Tak siak czy owak kupię tylko u was jak już coś drogiego ;)

    •  Před 3 měsíci

      @@dzonykalesony3036 no zapraszamy, pokażemy co testujemy i co jest fajnego :)

  • @bartoszx5389
    @bartoszx5389 Před 5 měsíci

    Jaki oczyszczacz z nawilżaczem do 1000zl pomieszczenie ok 16m2

    •  Před 3 měsíci

      Hej,
      zobacz do nas: ranking-oczyszczaczy.pl/poradnik-czystego-powietrza/oczyszczacz-powietrza-z-nawilzaczem/
      Jesli nie znajdziesz tego czego szukałeś, to chętnie odpowiem na wątpliwości :)
      Pozdrawiam
      Dominika z ranking-oczyszczaczy.pl

  • @solshine2510
    @solshine2510 Před rokem

    Czy rzeczywiście oczyszczacz powinien pracować 24h na dobę jeśli stoi w pokoju, w którym nie ma nikogo przez 10h codziennie, bo wychodzimy do pracy?

    •  Před rokem +2

      Cześć, u mnie w domu oczyszczaczach pracuje 24h, ale też mam uchylone okno. Lubię mieć tą świadomość, że jeśli pyły dostaną się przez okno, nie osiądą na meblach czy jedzeniu np. owocach, które trzymam na zewnątrz w tak dużym stopniu jak bez oczyszczacza.
      Niemniej jeśli nie czujesz potrzeby użytkowania oczyszczacza podczas nieobecności, to zalecałabym ustawienie harmonogramu pracy (o ile oczyszczacz posiada aplikację. Funkcja harmonogramu jest dostępna w każdej apce, nawet tych najprostszych). Będzie to skuteczne działanie :)
      Godzinę przed przyjściem do domu, ustaw regułę, która włącza oczyszczacz w dowolną prędkość np. w tryb auto lub średnią prędkość i przez godzinę usunie to co unosi się w powietrzu.
      Pozdrawiam ciepło,
      Dominika z ranking-oczyszczaczy.pl.

    • @solshine2510
      @solshine2510 Před rokem +1

      ​@ Dzięki za odpowiedź :)Harmonogram czasowy jest rozwiązaniem, nie wiedziałam, że jest taką oczywistością przy oczyszczaczach, bo dopiero się przymierzam.

    •  Před rokem

      Super 💪🏻

  • @FLUFFQ3
    @FLUFFQ3 Před rokem +2

    W materiale jest powiedziane że im więcej filtrów, tym więcej płacisz, a zyskujesz nie wiele. Skoro połączenie filtra HEPA i węglowego jest wystarczające, po co jest filtr wstępny ? Czy tym samym nie zmniejszamy wydajności oczyszczania (dodatkowy opór zmniejszający maksymalną wydajność) ?
    Poza tym świetny materiał.

    • @dromeozaur
      @dromeozaur Před rokem +1

      filtr wstępny to zapewne siateczka na wejściu, którą łatwo odkurzyć.

    •  Před rokem +4

      Dzięki za zwrócenie uwagi na ten element! Zdecydowanie lepiej byłoby powiedzieć, że wystarczające są 3 filtry - wstępny, HEPA i węglowy. Jednak HEPA i filtr z aktywnym węglem są filtrami wymiennymi, za które przychodzi nam płacić w trakcie wymiany (zazwyczaj) i dlatego o nich głównie wspomnieliśmy. Filtr wstępny jest też standardem, a węglowy niekoniecznie (istnieją np. modele marki Philips bez tego filtra). Filtr wstępny to oczywiście filtr bardzo potrzebny, bo wyłapuje duże zanieczyszczenia, takie jak kurz. Ogólnie oczyszczacze powietrza nie służą do jego eliminacji i nie robią tego najlepiej, ale zawsze go ograniczają. Filtr wstępny chroni więc inne filtry przed zapychaniem dużymi cząsteczkami kurzu. Filtr wstępny należy regularnie odkurzać, bo warstwa kurzu będzie ograniczała przepływ powietrza i wydajność.
      Co do spadków wydajności przepływów powietrza, to można przyjąć, że największym obciążeniem dla oczyszczaczy jest filtr HEPA, który pochłania około 30-40% mocy. Filtr węglowy to 10-15%, a filtr wstępny zazwyczaj ogranicza przepływ powietrza do 5%. Nie jest więc bardzo istotny dla obniżania wydajności całego systemu.