Wordpress / Framer / Webflow co wybrać, gdy dopiero zaczynasz projektowanie stron internetowych ?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 8. 11. 2023
  • Jeśli masz ochotę dołączyć do mikro społeczności, gdzie uczę jak zarabiać na stronach internetowych, abonamentach i automatyzacjach #nocode to wskakuj na pokład tutaj:
    www.lovemyweb.net/join
    Wstęp free dla pierwszego tysiąca chętnych 🔥
  • Krátké a kreslené filmy

Komentáře • 52

  • @createwithmike4842
    @createwithmike4842 Před 7 měsíci +2

    Zbudowałem na Wordpress już nie wiem ile stron. Było tego do bólu. I fakt ma swoje plusy jak ilość darmowych wtyczek etc. Pod katem elastyczności budowania projektu stricte wizualnie do framera mu daleko, pod katem prędkości stron leży Wordpress i płacze. Po zapoznaniu się z farmerem a teraz z webflow nie mam zamiaru się przesiadać znów na wordpressa. Klient premium chętnie płaci premium, jak się umie te premium sprzedać. Webflow i make to jest dla mnie gamechanger, możliwości są niewyobrażalne. Dzięki temu odkryciu projekt który miał być 4K eskalował do grubo ponad 10 🚀

    • @MichalCzerlikowski
      @MichalCzerlikowski  Před 7 měsíci

      I O TO CHODZI

    • @rozackipawel
      @rozackipawel Před 7 měsíci

      Cześć, czemu projekty które kosztują 4k na Wordpress kosztują ponad 10k na Webflow? Jaka jest różnica?

    • @createwithmike4842
      @createwithmike4842 Před 7 měsíci

      To nie jest tylko kwestia samej technologii webflow-Wordpress tylko tez kwestia umiejętności sprzedaży rozwiązań które maja realizować jakieś konkretne cele biznesowe.

    • @MichalCzerlikowski
      @MichalCzerlikowski  Před 7 měsíci +1

      @@createwithmike4842 Dokładnie tak, w projektowaniu stron już nie sprzedajemy technologii od bardzo dawna chociaż wiele firm wciąż tego nie rozumie. Idziemy w kierunku rozwiązywania problemów, obsłudze samej sprzedaży jak i tego co się dzieje po sprzedaży...
      Druga sprawa, to że developerów Webflow w stosunku do pozostałych jest bardzo mało, zapotrzebowanie na Webflow też jest oczywiście mniejsze ale patrząc na rozwój tego narzędzia kto teraz ustabilizuje swoją pozycję ekspercką na rynku będzie z tego czerpał przez długie lata, o tym i wielu innych aspektach opowiadam w kursie Człowiek orkiestra :)

    • @rozackipawel
      @rozackipawel Před 7 měsíci

      @@MichalCzerlikowski czy kurs znajdę na Twojej stronie? 😁

  • @adrianstrugala
    @adrianstrugala Před 7 měsíci

    Witam. Od 19 lat jestem grafikiem, a od ponad roku uczę się tworzenia stron i myślę że idzie mi to coraz lepiej, zacząłem już zarabiać na tym pieniążki... Śledzę Twoje filmy już jakiś czas, szacun bo odwalasz naprawdę mega dobrą robote!! Po obejrzeniu tego filmu odpaliłem ostatnią konferencję Webflow i rozwaliło mi mózg jakie możliwości daje i będzie dawało to narzędzie w przyszłości!!! Do dzis byłem sceptycznie nastawiony, ale już wiem że zmieniam technologie! Ręczne klepanie i "użeranie" się z kodem nie ma sensu skoro można to zrobić ileś razy szybciej i przyjemniej, a znając juz dość dobrze html i css będzie tylko łatwiej... Serdeczne pozdrowionka dla Ciebie. Dzięki

    • @MichalCzerlikowski
      @MichalCzerlikowski  Před 7 měsíci

      Dziękuję za komentarz, to się dzieje cały czas. Dzięki nocode coraz więcej grafików bierze sprawy w swoje ręce dzięki czemu sieć jest coraz piękniejsza :) ktoś jeszcze podzieli się swoją historią?

  • @pex-pl
    @pex-pl Před 7 měsíci +3

    Cześć - Ciekawy materiał. W WP własny kod dodaję tylko CSS i to nie zbyt często. Nie wiem skąd wzięło Ci się, że WP = "pisanie dużej ilości kodu" - masz teraz pełno builderów - np. Elementor, Spectra, Bricks, które pozwalają na tworzenie layoutu totalnie "nocode" - wszystko robisz w edytorze wizualnym zbliżonym do Webflow. Można oczywiście mówić - "wtyczki spowalniają stronę" - TAK, jeżeli używa się jej bez pomysłu - szybkość strony na WP można spokojnie ogarnąć na poziomie 95+/100. Można oczywiście pisać własne rozszerzenia i tutaj oczywiście wchodzi kwestia znajomości JS/PHP itd, ale uwierz - zdecydowaną większość rzeczy - np automatyzacja niektórych procesów - mogę zrobić bez 1 linijki kodu napisanej przez mnie ;) Do WebFlow się przymierzam, żeby spróbować, ale na ten moment problemem jest czas ;< Pozdrawiam

    • @MichalCzerlikowski
      @MichalCzerlikowski  Před 7 měsíci +1

      Pewnie dlatego, że jeszcze nie spotkałem w swoim życiu dobrze wyglądającej i szybkiej strony mobilnej zrobionej na Elementorze i innych tego typu kreatorach, dlatego nie biorę ich nawet pod uwagę. Może się coś zmieniło, ale kiedy chciałem zbudować fajne mobilne menu, nie mogłem :D
      Za każdym razem, gdy trafi mi się migracja z WP do Webflow, ilość wtyczek w tych projektach jest tak spora, że czasem naprawdę zastanawiam się, po co to wszystko tam jest.
      Ale wszystko o czym mówię na tym kanale pochodzi z mojego doświadczenia, które nie zawsze jest dobre ;)

    • @pex-pl
      @pex-pl Před 7 měsíci

      @@MichalCzerlikowski też kiedyś sprzątałem po innych "Twórcach", ale z tym skończyłem - za dużo czasu - za duże ryzyko, a za mała kasa z tego. Aktualnie na stronie instaluję średnio 6-8 rozszerzeń, z czego 2 to dodatki do panelu admina Klienta - bardziej taki custom design by poprawić odbiór wizualny użytkownika, więc na dobrą sprawę 4-6 rozszerzeń - rekord jaki widziałem to 98 wtyczek (!). Też się zawsze zastanawiam - "co autor miał na myśli". Z ciekawości - podeślij "fajne mobilne menu" w WebFlow- chciałbym zobaczyć co dokładnie masz na myśli ;)

    • @Next-nb9pr
      @Next-nb9pr Před 7 měsíci

      @@MichalCzerlikowskiA jak to wygląda od kwestii edycji strony czy dodawania nowości przez klientów, w wordpressie mają gotowy panel a na webflow ?

    • @MichalCzerlikowski
      @MichalCzerlikowski  Před 7 měsíci

      @@Next-nb9pr W Webflow edycja odbywa się bezpośrednio na stronie internetowej przez aktywowanie tryby edycji: domena.pl/?edit. Dodawanie nowego kontentu np na blog polega na wypełnieniu pól, które my zaprogramujemy i odpowiednio opiszemy klientowi, a nie pól które narzuca nam CMS...

  • @user-ur7me9sm9z
    @user-ur7me9sm9z Před 7 měsíci

    Cześć Michał :) Jak zwykle super film. A powiedz mi na czym hostujesz strony klientów, którym exportujesz kod z prostymi stronami na zewnątrz? Jeśli możesz doradzić i co jest wg. Ciebie sprawdzone. Dużo tego jest, a i dużo słyszę, że na tych tanich hostingach często strony są zawirusowane.

    • @MichalCzerlikowski
      @MichalCzerlikowski  Před 7 měsíci

      Niestety nie znam polskiego rynku, więc zastanawiam się, którą polską firmę mogłbym w swoim kursie Webflow.
      Raczej nie obawiałbym się problemów związanych z wirusami ;) Ważniejsze jest dostępność usługi i stabilności poczty, ponieważ do HTML'a z Webflow nie potrzeba wiele zasobów serwera.
      Osobiście korzystam z hostingu w UK, za który płacę około 200 zł miesięcznie. Mam tam ponad 200 domen i setki skrzynek klientów, i wszystko działa stabilnie od około 5 lat, odkąd opuściłem firmę OVH, Więcej o tym jest w moim kursie i naprawde dziwie się, że jeszcze Cie tam nie ma :P bo cena kursu ciągle rośnie i aktualnie są już jedynie 25% rabaty, a były 50% :) Materiału na najbliższy rok zaplanowane jest tyle, że aż głowa boli :)

  • @kasiaszwarc6312
    @kasiaszwarc6312 Před 7 měsíci

    Michał, a ten export dotyczy też strony z CMS? Czy tylko exportujesz takie proste stronki bez CMS?

    • @MichalCzerlikowski
      @MichalCzerlikowski  Před 7 měsíci +1

      CMS nie można eksportować ale...
      Jeśli oferujesz klientowi obsługę miesięczną strony, to możesz spokojnie eksportować projekt zawierający blog. Nie wdrażasz CMS, tylko operujesz na statycznych podstronach (aktualnie limit takich podstron to 150 więc wystarczy na wiele długich lat).
      Obsługa takiego bloga wymaga większej liczby kliknięć, ale zaoszczędzone 30 dolców miesięcznie na site planie strony może wpadać dodatkowo do Twojej kieszeni :)
      Życie pokazuje, że większość pomysłów klientów na prowadzenie samodzielnie bloga upada po 1-3 miesiącach :) ale to oczywiście zależy od projektu/klienta.

  • @dorotamaz
    @dorotamaz Před 7 měsíci

    Wordpress zawsze mnie zniechęcał swoim interfejsem i wtyczkami. Może innym wydawać się że Webflow jest trudniejsze, ale po obejrzeniu oficjalnych kursów z Webflow (kocham ich poczucie humoru, najlepsze tutoriale jakie oglądałam w życiu) wszystko było jaśniejsze, a budowanie (ładnych!) stron stało się przyjemnością.
    Teraz przerzuciłam się na Framera, wiadomo, że się dopiero rozwija, ale może ze względu, że jestem designerką i całe dnie siedzę w Figmie to Framer przekonuje mnie do siebie swoim sposobem budowania tam stron. I też Framer dużo wybacza, w Webflow pilnowanie klas nie było moją mocną stroną, ze wzgl jak pracuję. Mam nadzieję tylko że Framer nie stanie się "Canvą" web builderów 😅🙏

    • @MichalCzerlikowski
      @MichalCzerlikowski  Před 7 měsíci

      Dzięki za komentarz, Framer bardzo spoko i świetnie się rozwija, dzięki czemu Webflow też rośnie :) Naromiast planowana synchronizacja Figmy z Webflow, która oglądaliśmy na ostatniej konferencji może trochę znowu namieszać :)

  • @przemyslawjarzynski
    @przemyslawjarzynski Před 7 měsíci

    Na tą chwilę Framer nie planuje wprowadzenia eksportu kodu. Ja bym się uczył obu Framer i Webflow 😉 Tym bardziej jeśli Framer będzie się utrzymywał w czołówce narzędzi nocode do tworzenia stron. Bo nie chodzi tylko o nowych klientów i gdzie my im zrobimy stronę, ale także o tych co już mają stronę i szukają pomocy w utrzymaniu lub rozbudowie. Ja już miałem kilka pytań o Framera z PL co mnie trochę pozytywnie zdziwiło 😀

    • @MichalCzerlikowski
      @MichalCzerlikowski  Před 7 měsíci

      No zostać pierwszy w Polsce youtuberem od Framera czy Make'a to byłaby świetna przyszłość, może ktoś podłapie temat 😁

    • @przemyslawjarzynski
      @przemyslawjarzynski Před 7 měsíci

      @@MichalCzerlikowski No może 😂

  • @rozackipawel
    @rozackipawel Před 7 měsíci

    Cześć! Które rozwiązanie jest najlepsze pod kątem optymalizacji SEO jeśli nie mam dużych umiejętności w kodowaniu?
    Podobno builder Elementor PRO w Wordpress generuje dużo zbędnego kodu co wpływa na pozycjonowanie. Jak to wygląda przy Webflow / Framer?

    • @MichalCzerlikowski
      @MichalCzerlikowski  Před 7 měsíci

      Każde z tych narzędzi to tylko młotek albo potrafisz się nim posługiwać albo uwalisz sobie palca
      Framer będzie pewnie najprostszy jeśli zaczynasz od zera, ale Webflow + SEO także nie wymaga jakieś tajemniczej wiedzy. Sporo osób pyta o Webflow SEO dlatego szykuje właśnie mini kurs w tej kwestii, więc zapisz się do społeczności jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś

  • @MCbyGracjan
    @MCbyGracjan Před 7 měsíci

    A jak wygląda sklep eCommerce w Webflow i wrzucenie go na osobny hosting? Będzie potrzeba skonfigurować tylko bazę danych?

    • @MichalCzerlikowski
      @MichalCzerlikowski  Před 7 měsíci

      W takim przypadku jedynie wykorzystanie Webflow do przygotowania HTML plus reszta custom code z jakimś backendem np foxy.io

  • @michaolszewski7708
    @michaolszewski7708 Před 7 měsíci

    Z tym kodem i Wordpressem to już chyba nie jest tak do końca jak piszesz. Buildery do WP też się bardzo rozwijają. Ja obecnie korzystam z Wordpressa z builderem Breakdance. Nie umiem kodować, a spokojnie buduje w nim proste strony, a Breakdance naprawdę daje duże możliwości designu. Strony można budować naprawdę szybko, a Breakdance także generuje prosty kod. Oczywiście nie umniejszam niczego Webflow, kóreg zamierzam się wkrótce nauczyć. :)

    • @MichalCzerlikowski
      @MichalCzerlikowski  Před 7 měsíci +1

      Tak fajnie że się rozwijają bo korzystamy z tego wszyscy ale do pełnego "design freedom" jakie mamy w Webflow jeszcze troche im brakuje 😀 Jak przyjdzie Ci zbudować stronę w Webflow z zaawansowanym CMS to wtedy dopiero się zakochasz 😁

    • @Davenport83
      @Davenport83 Před 7 měsíci

      ok super ale jak się klientowi sprzedaje takie strony na Webflow? Koszt wykonania + koszt abonamentu rocznego za chmurę Webflow często wyższa niż typowy hosting... @@MichalCzerlikowski

  • @user-vk5bc7nz8s
    @user-vk5bc7nz8s Před 7 měsíci

    Używasz Figmy? Jeśli tak to mógłbyś nagrać jak wyesportować plik z niej do polecanego przez Ciebie WebFlow?

    • @MichalCzerlikowski
      @MichalCzerlikowski  Před 7 měsíci

      Coś takiego obecnie nie jest możliwe, ale jeśli chcesz przyspieszyć pracę, możesz skorzystać z pluginu Webflow do Figma. Jednak layout w Figmie musi być odpowiednio przygotowany, aby to miało sens, więc nie zawsze ma to sens :)
      Osobiście jeszcze nie otrzymałem dobrze wykonanej Figmy od UX'a, więc wdrażam Webflow ręcznie, ponieważ jest to szybsze niż poprawianie Figmy.
      university.webflow.com/lesson/figma-to-webflow-plugin?topics=layout-design
      Plugin jest ciągle rozwijany, więc z czasem powinno być coraz więcej możliwości.

  • @TakToJa2
    @TakToJa2 Před 7 měsíci

    Cześć, a co myślisz o takim podejściu, aby zacząć budowanie stron internetowych dla klientów nie korzystając z żadnych gotowych narzędzi jako WP, WF tylko pisać te projekty "ręcznie" od podstaw w technologiach front-end i nowoczesnych frameworkach? Chodzi mi o wykorzystanie np. React i stylowanie w CSS (framework Tailwind) . Czy takie projekty mogą się wyróżnić na tle konkurencji i przynieść wartość klientowi? Oczywiście taka usługa obejmie również ręczną optymalizację SEO, narzędzia do Analityki, zakup domeny, hosting, SSL oraz Headless CMS, aby zarządzać treścią strony. Czy z Twojej perspektywy takie podejście ma sens czy jest to Overkill i lepiej korzystać z tego z czego korzysta rynek, bo nikt nie doceni ręcznej pracy, nie zapłaci więcej, a dużo więcej czasu zajmie budowa takiej strony.

    • @MichalCzerlikowski
      @MichalCzerlikowski  Před 7 měsíci +1

      Według mnie wszystko zależy od tego, kto jest Twoim klientem, ale dla większości firm to będzie po prostu strata czasu. Nikt i tak tego nie doceni czy wykorzysta potencjału.
      Firma dzięki stronie ma zarabiać, a to, czy będzie ona na szablonie WP, Webflow czy na custom code, w większości przypadków to sprawa raczej drugorzędna.
      Natomiast co innego mocno customowe rozwiązania czy aplikacje Web, w takim przypadku nowe technologie będą na plus, pytanie tylko czy firma wybierze freelancer'a czy raczej stabilną agencję? według mnie to drugie...

    • @CentrumPoradpl
      @CentrumPoradpl Před 7 měsíci

      Moim zdaniem kwestia tego, do jakich klientów chcesz uderzać. Np. zakład fryzjerski czy zakład mechaniki pojazdowej raczej nie będą zainteresowani takim rozwiązaniem, ponieważ nie będą rozumieć, dlaczego mają płacić bardzo dużo, kiedy oni chcą mieć tylko stronę - często po prostu, żeby była, bo wszyscy mają. Takim osobom lepiej pewnie zaproponować stronę w czystym html lub, jeśli chcą mieć bloga, to np. na Wordpress lub nawet Webflow. Natomiast jeśli chcesz budować aplikacje internetowe, to celujesz w zupełnie innych klientów. Kwestia również co dokładnie potrafisz :) Natomiast tu również masz pewien "sufit", ponieważ w pojedynkę nie ogarniesz jakieś wielkiej i skomplikowanej aplikacji, więc pewnie lepiej dołączyć do jakiegoś software house'u.

    • @TakToJa2
      @TakToJa2 Před 7 měsíci

      Hmm.. trzeba zacząć od zbudowania portfolio, aby przyciągnąć w przyszłości "tych lepszych" klientów na aplikacje. Póki co skupię się na budowaniu stron internetowych opartych o autorski kod. Mimo że to nie ma za dużego sensu jeśli chodzi o czas, wynagrodzenie to może zaowocują takie umiejętności w przyszłości.
      Myślę, że to może być dobry sposób na zarabianie w przyszłości szczególnie, bo rozwijając się w takim customowym kodzie, oprócz tych stron internetowych będę w stanie tworzyć aplikacje webowe oraz aplikacje mobilne na IOS oraz Android. Praktycznie z JavaScript dzisiaj wszystko jest możliwe.

    • @MichalCzerlikowski
      @MichalCzerlikowski  Před 7 měsíci

      @@TakToJa2 jak cię to kreci to jestem na tak!

  • @imatpol
    @imatpol Před 7 měsíci

    Powiedziałeś, że strony webflow to tylko czysty kod html bez baz danych. Czyli w webflow klient nie może sobie zażyczyć na przykład bloga na stronie?

    • @MichalCzerlikowski
      @MichalCzerlikowski  Před 7 měsíci

      Oczywiście, że może ale strony Webflow z CMS hostujemy wyłącznie na serwerach Webflow. Export kodu o którym mówiłem dotyczy projektów bez CMS

  • @emilparuszewski5824
    @emilparuszewski5824 Před 6 měsíci

    Czy tworzenie stron we Framer jest dobrym pomysłem pod względem SEO?

    • @MichalCzerlikowski
      @MichalCzerlikowski  Před 6 měsíci +1

      Myślę, że nie ma żadnych przeciwwskazań, ale musisz wziąć pod uwagę, że nie będziesz mógł zainstalować np popularnego pluginu Yoast. W związku z tym większość specjalistów SEO będzie prawdopodobnie mówić, że Framer to zły pomysł :)

  • @lukaszmilos
    @lukaszmilos Před 7 měsíci

    W kontekście hostowania stron klientów u siebie, to wiele osób przed tym przestrzega. Po pierwsze hosting musi być z izolacją, aby w przypadku zainfekowania jednej strony - inne się od niej nie "zaraziły". W związku z tym najprostszy hosting może nie wystarczyć. Po drugie stajemy się odpowiedzialni za coś, za co nie powinniśmy być odpowiedzialni. Jak coś się stanie, hosting będzie miał awarię, przerwę w działaniu, to do nas wszyscy będą dzwonić z pretensjami, zamiast do dostawcy hostingu. Po trzecie myślę, że wielu prostych klientów trudno jest przekonać do jakiegokolwiek abonamentu, chyba, że jest on naprawdę wartościowy. A co w przypadku domeny? Też zakupiona przez Ciebie? Jeśli klient przestanie płacić abonament, to przedłużysz mu własność domeny, czy ją straci? Przerabiałem temat, głównie teoretycznie i jestem niemal przekonany, że hosting i domena powinny być zawsze własnością klienta. Oczywiście pomagam mu w wyborze i zakupie, ale on jest ich właścicielem i decyduje o ich przedłużeniu lub nie.

    • @MichalCzerlikowski
      @MichalCzerlikowski  Před 7 měsíci +1

      Przy Webflow nie trzeba żadnych izolacji bo to czysty HTML, co innego z Wordpress …
      Co do abonamentów to każda firma, która pozyskuje klientów dzięki stronie internetowej będzie opłacać abonament i to radością tylko trzeba go odpowiednio zaoferować.
      Najlepszymi klientami na abonamenty są te firmy, które robią już kolejna stronę bo poprzedni wykonawcy zapadli się pod ziemię jak tylko pojawiły się problemy. Takie firmy tylko czekają, aż ktoś zaoferuje im opiekę zamiast odsyłać ich na hosting "radź sobie sam". Dla wielu właścicieli nawet założenie nowej skrzynki na hostingu to nie lada wyzwanie. Takiego podejścia do klienta i co oferować w abonamentach uczę w kursie Człowiek orkiestra 🎉

  • @M.A.G.N.E.T.E.R
    @M.A.G.N.E.T.E.R Před 7 měsíci

    Ciekawy film, ale w Polsce to jednak jeszcze długo WordPress będzie panował. Według mnie przynajmniej.

    • @MichalCzerlikowski
      @MichalCzerlikowski  Před 7 měsíci

      Dobrze, bo by nagle wszyscy zaczęli migrować do Webflow to człowiek nie miał by kiedy zmrużyć oka :)

    • @M.A.G.N.E.T.E.R
      @M.A.G.N.E.T.E.R Před 7 měsíci

      @@MichalCzerlikowski trzeba uderzać w klienta z USA w takim razie :D

  • @Davenport83
    @Davenport83 Před 7 měsíci

    Z tego co sprawdziłem, Webflow to jeden, dany pakiet na jedną domenę. Z tego co zrozumiałem z filmiku to Framer tak ma ale nie Webflow. Trochę to jest ograniczenie jednak jak na PL warunki - na Wordpress wiadomo jak jest, cena to hosting a tu abonament wyższy niż typowy hosting który wystarczyłby dla takiej jednej domeny, czego ja nie rozumiem ktoś oświeci?

    • @MichalCzerlikowski
      @MichalCzerlikowski  Před 7 měsíci +1

      Jeśli strony są z CMS, zarówno Webflow, jak i Framer wymagają osobnego planu dla każdego projektu. Natomiast strony bez CMS można eksportować na swój hostingu jedynie w Webflow.
      Hosting pod Wordpress to tylko wynajęcie miejsca na serwerze, podczas gdy plany w Webflow czy Framer gwarantują bezpieczeństwo i brak kosztów związanych z utrzymaniem, ponieważ jest to usługa SAS, jak np squarespce czy shopify tylko tutaj mamy pełną dowolność w projektowaniu myszką.
      Czy hosting pod Wordpress jest tańszy? Dla małych stron prawdopodobnie tak, ale przy dużych zaawansowanych projektach z dużym ruchem, nie wydaje mi się :)

    • @Davenport83
      @Davenport83 Před 7 měsíci +1

      dzięki już mi się skleiło co i jak :) @@MichalCzerlikowski