Petrovice u Karviné ► Mikulášská nadílka v petrovických školách │ Region

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 6. 12. 2016
  • Televize Karvinsko Vám přináší reportáž z akce "Petrovice u Karviné ► Mikulášská nadílka na petrovických školách" z regionu KarvinskoTěšínska.
    Mikulášská tradice patří zejména u dětí k těm nejoblíbenějším, rozdávají se dárky, veselí vzbuzují i obávaní čerti. Slaví se v předvečer svátku Svatého Mikuláše, který spadá na 6. prosince.
    Namaskovat se v mytické bytosti , naložit dárky a vyrazit do všech mateřských a základních škol na území Petrovic a odměnit všechny ty, kteří po celý uplynulý rok byli hodní.
    Tento nelehký úkol čekal v úterý 6. prosince na Mikuláše a jeho věrného pomocníka čerta.
    Nejprve zavítali do závadské školy, kde již na ně čekaly nejen děti z mateřské školy, ale i prvního ročníku školy základní.
    Na ty zlobivé měl čert připravený veliký pytel.
    Některé děti byly z počátku z hrozivě vypadajícího čerta vylekané, trošičku se i bály a chtěly se před čertem schovat, protože neměly až tak úplně čisté svědomí, ale paní učitelky nikoho nedaly a dokonce se za některé hříšníky i přimlouvaly.
    Děti měly pro Mikuláše s čertem připraveny nejen písničky a básničky, tanečky ale i to co se již ve škole naučily.
    A jak byli Mikuláš s čertem spokojeni s petrovickými dětmi?
    Na všechny tedy čekala zasloužená odměna.
    Do pekla tak i letos odcházel čert sám, ale jak slíbil, bude nadále sledovat všechny malé hříšníky, aby se zase za rok vrátil a konečně si někoho sebou odnesl do pekla.
    Mikuláš bývá oblečen v červeném, někdy v bílém a dokonce i ve zlatém plášti, na hlavě mívá biskupskou mitru a v ruce biskupskou berlu, celý kostým většinou doplňuje bílý plnovous. Mikuláše podle tradice doprovází éterický anděl celý v bílém s bělostnými křídly, symbol dobra. Poslední postavou v trojici je čert, který děti straší svým hrozivým vzhledem a je symbolem zla. Čert většinou nosí řetěz, kterým hrozivě chrastí a pytel, aby si v něm mohl zlobivé děti odnést do pekla.
    Svatý Mikuláš byl reálná historická postava. Narodil se někdy kolem roku 270 na území dnešního Turecka a stal se biskupem. Byl velmi štědrý a rád lidem pomáhal. Legenda vypráví o třech dcerách chudého muže, které aby si vydělaly na věno, byly nuceny k prostituci. Mikuláš je ale zachránil tím, že jim tajně vhodil do pokoje valouny zlata, jimiž jejich otec nejen splatil dluhy, ale ještě zbylo na věno. Z této legendy vychází i typické znázorňování sv. Mikuláše se třemi zlatými jablky na knize. Za všechny své dobré skutky byl Mikuláš později prohlášen za svatého.
    V té době ale docházelo k velkému pronásledování křesťanů, kteří byli zavíráni do žalářů a mučeni. Tomuto osudu se nevyhnul ani Mikuláš a 6. prosince byl umučen k smrti. Právě na toto datum proto připadá jeho svátek.
    Ve stejný den chodí převlečení Mikuláši po celém světě. Liší se nejen jmény ale vzhledem a oblečením. Vždy je ale návštěva Mikuláše spojena s rozdáváním dárků. Jeho vlídná vousatá tvář vyvolává pocit moudrosti a laskavosti. Právě Mikuláš jakoby vytvářel respekt ke stáří a ohleduplnosti. A jeho společník anděl je ztělesněním krásy, něhy a pokory.
    České děti navštěvuje Mikuláš 5. prosince večer už od 13. století a naděluje jim ovoce, bonbóny, čokoládu nebo jiné pochutiny. Zlobivé děti se ale mohou připravit na to, že místo dobrůtek za trest dostanou uhlí nebo brambory. Pro malé dítě je příchod Mikuláše, čerta a anděla přímo zázrak. A na dospělých je, aby tuto tradici předávali ba přímo hýčkali, protože je jedním ze světlých bodů v našem jinak všedním putování po tomto světě.
    V minulosti bývaly děti obdarovány jen na Mikuláše, nikoli na Štědrý den. Dostávaly jablka, oříšky, marcipánové figurky Mikuláše, čerta nebo jiné sladkosti. Děti před Mikulášem dříve nerecitovaly básničku jak je tomu v dnešní době, ale musely se pomodlit, například Andělíčku můj strážníčku…
    Ještě i dnes se v některých vesnicích, zejména na Slovácku, udržuje tradice, že je přesně dáno, kdo ve vesnici bude chodit za Mikuláše a anděla. Tuto možnost má pouze stárek a stárka, kteří ve stejném roce stárkovali na slováckých hodech. Tato tradice se udržuje například v Kostelanech.
    Mikulášské oslavy se dřív také pojily s oslavou masopustu, který je vždy spojen s rejděním maškar. V 18. století dokonce chodili v takových průvodech často až čtyři Mikulášové, doprovázení čerty, anděly a také
  • Zábava

Komentáře • 413