Pompa ciepła która nie TAKTUJE 😳🤯🤯 - Toshiba Estia R32

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 25. 08. 2024

Komentáře • 72

  • @Nowato
    @Nowato Před 8 měsíci +1

    Pawle, lubię Twoje filmy. Użytkownik-Instalator to skarb dla inwestora. A Ty jeszcze potrafisz rzeczowo i bez nachalności przekazać różne perełki. Modulacja pc Estia stawia ją na najwyższym poziomie wśród pomp ciepła
    Jak wiesz moją Estię przyłapałem na 11 Hz. Pozdro dla Praktyka ;)
    Polecam Pawła jako Autoryzowanego Instalatora Toshiba Estia.

    • @AirVac
      @AirVac  Před 8 měsíci +1

      Dzięki Jacek za ciepłe słowa 😃

    • @offgridipodobnesprawy5024
      @offgridipodobnesprawy5024 Před 8 měsíci

      Super wynik ....a jak wyglada smarowanie przy tak niskiej czestotliwosci...

    • @AirVac
      @AirVac  Před 8 měsíci

      Sprężarka by nie zaburzać gospodarki olejowej wkręca się co jakiś czas na 25Hz.@@offgridipodobnesprawy5024

    • @offgridipodobnesprawy5024
      @offgridipodobnesprawy5024 Před 8 měsíci

      @@AirVac Ja mam kaisaia w splicie najniższa czestotliwosc to 29Hz na 2 A i tak sobie pyka przez wiekszosc swojej pracy. W mrozniesze dni pobiera okolo okolo 3 do 4 A.
      Podstawa przy montazu pompy wody w domu z 100% kaloryferach to przewymiarowanie grzejnikow..( ja tak mam).
      Zasilanie wody to 35 w tym sezonie przez kilka dni na 36 ze wzgledu na lazienki ,gdzie sa drabinkowe grzejniki. Dla zainteresowanych kazde podniesienie temperatury o 1 stopien to zwiekszenie zuzycia mniej wiecej o 20% kwh( tak zaobserwowalem u siebie.
      W domu temperatura 22,5 do 23,5 stopnia..
      Jestem mega zadowolony z tego typu ogrzewania w porownaniu do ekogroszku.
      Na ta chwile przy tych cenach produ mam taniej niż weglem...
      Dom okolo 170 m sciany 24cm siporex scyropian 10cm okna zwykle 15 letnie dach kopertowy welna 20cm plus 5 twardej. 9 okien dachowych.

    • @AirVac
      @AirVac  Před 8 měsíci

      @@offgridipodobnesprawy5024 Jakiej mocy masz tego KAISAIa? 10 kW? Ja pozostawiłem stare grzejniki po kotle gazowym 😁, zwykłe blaszaki Purmo C22 o długości od 90cm do 140cm. U mnie w domu 21°C. Najważniejsze, że pompa ciepła spełnia Twoje oczekiwania.

  • @AdamBuk
    @AdamBuk Před 7 měsíci

    warto też wspomnieć o szerszym zakresie modulacji sprężarek dwurotacyjnych w porównaniu do spiralnych, co wynika wprost z cech konstrukcyjnych

    • @AirVac
      @AirVac  Před 7 měsíci

      Tak, rzeczywiście warto również podkreślić że we wszystkich pompach Toshiba Estia R32 stosowana jest sprężarka dwurotacyjna. Przekłada się to na bardzo duży zakres modulacji a tym samym mniejsze zużycie prądu.

  • @M25413
    @M25413 Před 8 měsíci

    Super filmik. Dom chociaż nie nowy to chyba jednak dobrze ocieplony i sporo grzejników (przewymiarowane) bo inaczej przy takiej temperaturze czynnika byłoby chłodno. Pokazany na filmie przykład to dowód na to, że dobrze wykonana instalacja grzejnikowa może współpracować z pompą ciepła. Mam Panasonica t-cap split 3 fazy 9 kW. Schodzi do 19 Hz przy poborze energii 0,6 kW Cop przy takiej modulacji to 7 lub nieco powyżej (temp zewnętrzna +6 stopni), a więc moc produkowana to nieco ponad 4 kW. Twoja pompa schodzi z poborem do 2.9 ampera to też około 0,6 kW Moja pompa pracuje na R410A Sądzę, że parametry obu pomp są bardzo podobne. Jakie COP osiągała pompa w trakcie kręcenia filmu? Panasonic pokazuje tylko pobór sprężarki bez uwzględniania poboru wentylatorów i pompki obiegowej. Porównanie danych podlicznika i danych sterownika wskazuje, że dane ze sterownika są zaniżone o około 20%

    • @AirVac
      @AirVac  Před 8 měsíci +2

      Dzięki za konkretny komentarz 😀. Sprężarka w Toshibie rzeczywiście z poborem prądu schodzi do 600W, a co ciekawe dotyczy to całego typoszeregu - nawet najmocniejszej wersji 14 kW. Sam jestem pozytywnie zaskoczony jak ta pompa świetnie współpracuje z grzejnikami. Po części to również zasługa bufora AFRISO, praktycznie brak w nim podmieszania - z moich obserwacji wynika że sięga zaledwie 0,5°C. Zużycie prądu, które podaję pochodzi z aplikacji producenta i jest dość realne. Na podliczniku wychodzi około 8% więcej ale zlicza on również dwie pompy obiegowe za buforem oraz pompkę cyrkulacji. Niestety Toshiba nie generuje COP więc nie wiem jakie wychodzi, nie mam również zamontowanego ciepłomierza (w sumie szkoda, mogłem się pokusić). Dom jest wykonany z gazobetonu - ściana trójwarstwowa (ściana konstrukcyjna 25cm w środku 10cm styropianu, osłonowa 12cm), poddasze ocieplone 25 cm wełny. Więc jak na dzisiejsze standardy dość słabo, ale ojciec budując dom pracował w hurtowni budowlanej. Wiedział jak ważna jest izolacja i jak prawidłowo powinna być wykonana. Zostały zastosowane jak na tamte lata materiały o najlepszych współczynnikach. Grzejnik to standard z tamtych lat, płytowe C22 z Purmo. Długość od 140cm do 90 cm. Podsumowując jeśli dom nie jest dziurawy, a instalator pompy ciepła wie co robi to jej eksploatacja nawet z grzejnikami nie zrujnuje domowego budżetu 😃

    • @M25413
      @M25413 Před 8 měsíci

      @@AirVac Dom jeszcze na dzisiejsze czasy całkiem ok. Mój oddany do użytku pięć lat temu ma gorsze ocieplenie solbet 24 cm + 15 cm styropian grafit. Parter 200 m2 podłogówki, góra jeszcze stan surowy. Na strop położyłem 5 cm styropianu i przykryłem to wszystko 10 cm wełną. Taka prowizorka ( trwa to już 5 lat :) ) Góra 170 m2 czeka z wykończeniem na lepsze czasy. To już zadanie dla syna. Dom to bliźniak 2x po 100 m2. Jedna pompa ciepła. COP , o którym napisałem jest tak wysokie dopiero jak temperatura podłogi zbliża się do zadanej i pompa "schodzi" z mocą. Ogólnie dwa pierwsze sezony grzałem ekogroszkiem, teraz pompą ciepła. Spalałem około 4500 kg ekogroszku, kocioł z podtrzymaniem, a więc pracował cały rok. Jestem zdziwiony zużyciem energii przez pompę bo średnio rocznie zużywa około 4500 kWh (wskazania podlicznika) CWU dla sześciu osób ale nie ma tragedii bo jeszcze nie przekroczyłem na przygotowanie CWU 1100 kWh w rozliczeniu rocznym. Ja mam bardzo uproszczoną instalację. Nie mam bufora ani dodatkowych pompek. Pompa pracuje na krzywej i świetnie sobie radzi. Mój ekspert od CO twierdzi, że górę zasilimy powrotem z podłogi na parterze. Panasonic ma bardzo silną pompkę więc sobie poradzi. W planach u góry też podłogówka. Biorąc pod uwagę, że góra potrzebuje mniej energii jestem pewien, że temperatura powrotu z dolnej kondygnacji powinna wystarczyć do ogrzania góry. Jestem zwolennikiem prostych rozwiązań.

    • @AirVac
      @AirVac  Před 8 měsíci +2

      Rzeczywiście, najprostsze układy są najlepsze. Jeśli miał bym podłogówkę to również wpiął bym w nią bezpośrednio pompę ciepła. U mnie niestety grzejniki co wiąże się z małym zładem wody (problem z defrostem) oraz małymi przekrojami rur dobiegowych w instalacji CO. Przy dofroście pompa obiegow w PC wkręca się wysoko na obroty i przy grzejnikach słychać szumy w instalacji. Przy podłogówce nie ma tego problemu.

  • @Golempl
    @Golempl Před 8 měsíci

    U mnie LG monoblock ss 14kw schodzi do 1.2kw 10hz ale również ważne jest do ilu Hz się taktuje. Bo kiedy mamy poniżej -20c pompa dalej jechała pełną mocą i samym kompresorem dawała radę, . Pompa przy -25c jak nie da rady samym kompresorem to wam w taki dzień pobierze że 150kw na dobę. I dlatego warto to patrzeć na dolną i górną granicę taktowania kompresora.

    • @AirVac
      @AirVac  Před 8 měsíci

      W moim regionie temperatura poniżej -8°C występuje statystycznie w okresie grzewczym przez około 72 godziny. Moim zdaniem nie ma sensu przewymiarować pompy ciepła by przez kilka godzin w roku nie użyła grzałki elektrycznej. Zdrowy punkt biwalentny w mojej okolicy to od -7°C do -10°C. U mnie wypada przy -12°C.

    • @Golempl
      @Golempl Před 8 měsíci

      @@AirVac no właśnie czasy przewymiarowania pomp się kończą wraz z pompami inwerterowymi. I myślę że o ile każdy powinien teraz patrzeć nie tylko na absolutne minimum mocy a to żeby pompa miała jak największy zakres pracy na minusie. I tu wchodzi dolną i górną granicą Hz. Dolną obniżamy moc a górną nadrabiamy przy mocnym minusie. I nie koniecznie tu chodzi o przewymiarowanie a możliwość wyciśnięcia pełnej mocy przy najniższych temperaturach. Taktowanie możemy załatwić buforem ale moc na mocnym mrozie tylko grzałkami. Chyba że pompa ma wysokie Hz to jeszcze do -25c poleci z marnym cop typu 1.7 ale zawsze coś . Więc warto przyglądnąć się na obie strony.

  • @BartoszBielecki
    @BartoszBielecki Před 5 měsíci

    LG z kompresorem R1 (R32) potrafi zejść do około 15% modulacji.

    • @AirVac
      @AirVac  Před 5 měsíci

      Nieźle jak na LG 😉

  • @mietekmazur9556
    @mietekmazur9556 Před 6 měsíci

    Mam pompę Tosziba 11kW jednowazową dom do ogrzania ok.160 m2 pompa ogromnie się męczy po zagrzaniu wody bardzo długo nie może osiągnąc zadanej temperatury, myślę ze mam za mało czynnka chodniczego ciśnienie 1.1bar.Proszę o pomocne wpisy, z góry dziękuję. Pozdrawiam.

    • @AirVac
      @AirVac  Před 6 měsíci

      Witam, wina nie musi być po stronie układu chłodniczego. Równie dobrze może coś się dziać ze stroną hydrauliczną. Najlepiej skontaktować się z firmą instalacyjną, ona zna instalację i warunki w których pracuje pompa ciepła.

  • @rotechklimatyzacje3061
    @rotechklimatyzacje3061 Před 7 měsíci

    Za kilka dni będę montował Estię 11kW3f u siebie. Bufor i zbiornik po 200l na 160m2 z 100% kaloryferami. Nie mogę znaleźć polecanej wielkości zabezpieczenia prądowego dla tego modelu. Czy dane dotyczące zużycia prądu podczas pracy urządzenia są miarodajne, czy lepiej założyć podlicznik ?

    • @AirVac
      @AirVac  Před 7 měsíci

      Witam. Zasilanie jednostki zewnętrznej 5x2,5mm2 - zabezpieczenie B16. Zasilanie Hydrobox 5x2,5mm2 - zabezpieczenie B16. Jeśli w zbiorniku CWU jest wbudowana grzałka 3kW to do Hydroboxu trzeba jeszcze doprowadzić 3x2,5mm - zabezpieczenie B16. Przewody połączeniowe Hydrobox/jednostka zewnętrzna 4x2,5mm2. Zawsze lepiej zamontować podlicznik :). Proszę o kontakt mailowy to podeślę pełną instrukcję montażu.

    • @rotechklimatyzacje3061
      @rotechklimatyzacje3061 Před 7 měsíci

      @@AirVac Dziękuję za odpowiedź, przesłałem prośbę na mail. Pozdrawiam

  • @user-zx6bi6fd9z
    @user-zx6bi6fd9z Před 7 měsíci

    Ccy w meni Toshiba estia R32 można sprawdzic prace sprężarki tzn ilość włączeń , czas pracy ? bo jakoś nie moge tego znaleść

    • @AirVac
      @AirVac  Před 7 měsíci

      Z poziomu menu użytkowania ani instalatora nie ma takiej możliwość.

  • @katarzynadumalewska2876
    @katarzynadumalewska2876 Před 7 měsíci

    Dzień dobry mamy pompę taka jak tu na filmiku tylko 11 , jednak temperatura w domu jest niska mimo ustawienia pompy na 35-40 stopni . Co może być nie tak ?? Podłogowe ogrzewanie pompa podłączona jest na powrocie.

    • @AirVac
      @AirVac  Před 7 měsíci

      Nie znam Pani instalacji więc nie jestem w stanie udzielić odpowiedzi. Najlepiej skonsultować to z firmą która montowała urządzenie.

    • @katarzynadumalewska2876
      @katarzynadumalewska2876 Před 7 měsíci

      Pan który montował twierdzi że wina leży w tym że dom jest źle docieplony . Dom ocieplony styropianem 20 podłoga 15 na stropie styropian 10 w dachu wełna.

    • @AirVac
      @AirVac  Před 7 měsíci

      Problemu nie rozwiąże Pani pytaniami pod filmem - jest to zbyt rozległe zagadnienie. Proszę o kontakt telefoniczny, numer znajduje się w opisie filmu. @@katarzynadumalewska2876

    • @tlokston
      @tlokston Před 7 měsíci

      Proszę sprawdzić czy wkładki termostatyczne na rozdzielaczach nie są zakręcone.

    • @DamianKowalski-ir7js
      @DamianKowalski-ir7js Před 5 měsíci

      Pani Katarzyno z zapytaniem czy udało się Pani rozwiązać problem ponieważ u mnie występuje ten sam :/ pompa włącza/wyłącza kilka razy dziennie nawet jeśli nie osiągnie temp powrotu wyłącza się nie mam pojęcia co jest?

  • @romiki2697
    @romiki2697 Před 8 měsíci

    Dzień dobry. U mnie też moduluję na takim poziomie. A jakie ma Pan zużycie energii za listopad albo teraz grudzień.?

    • @AirVac
      @AirVac  Před 8 měsíci

      Czyli mamy potwierdzenie moich słów 😆
      Listopad 450 kWh, a do 23 grudnia 460 kWh. W tym oczywiście CWU.

    • @romiki2697
      @romiki2697 Před 8 měsíci

      No to u mnie 475 za listopad bez cwu. Dom 200 m2. 40% podłogówki

    • @AirVac
      @AirVac  Před 8 měsíci

      Świetny wynik 🙂@@romiki2697

    • @bartoszbr
      @bartoszbr Před 7 měsíci

      @@romiki2697 jakiej mocy pompa u Pana ?

    • @romiki2697
      @romiki2697 Před 6 měsíci

      8 KW

  • @offgridipodobnesprawy5024
    @offgridipodobnesprawy5024 Před 6 měsíci

    A co w tym wypadku z czasem pracy pompy w okresie grzewczym?

    • @AirVac
      @AirVac  Před 6 měsíci

      Przepraszam ale nie rozumiem pytania.

    • @offgridipodobnesprawy5024
      @offgridipodobnesprawy5024 Před 6 měsíci

      @@AirVac czas pracy sprezarki w ciagu sezonu powinien wachac sie w granicach 1800 do 2500 godzin.
      Jesli sprezarka tylko moduluje czestotliwosc , to jest wstanie zmiescic sie w tym przedziale..?
      Pozdrawiam

    • @AirVac
      @AirVac  Před 6 měsíci

      @@offgridipodobnesprawy5024 Sprężarka w Toshibie ma rzeczywiście dużą zdolność modulacji ale to nie oznacza, że się nie wyłącza podczas grzania w temperaturach dodatnich. Robi to po prostu rzadziej niż produkty konkurencji. Podany zakres 1800-2500 godzin jest mocno umowny.

    • @offgridipodobnesprawy5024
      @offgridipodobnesprawy5024 Před 6 měsíci

      @@AirVac dziekuje za info..pytalem bo widze u siebie ze nie zmieszcze sie w tym umownym czasie ze swoja praca sprezarki.

  • @brado0469
    @brado0469 Před 8 měsíci

    ta pana 8 -ka to jednofazowa monoblok?

    • @AirVac
      @AirVac  Před 8 měsíci

      Nie, to jednofazowy Split. Jest też wersja trójfazowa.

  • @a-test-serwis
    @a-test-serwis Před 8 měsíci

    Czy można nabyć hydrobox bez grzałek (bo mam kocioł gazowy) ?

    • @Nowato
      @Nowato Před 8 měsíci +2

      Nie, ale można połączyć automatykę kotła do PC Estis żeby uruchamiała jako żródło szczytowe.

    • @AirVac
      @AirVac  Před 8 měsíci +2

      Dokładnie tak jak kolega napisał, kocioł gazowy może zastąpić grzałki jako źródło szczytowe lub przy określonej temperaturze zastąpić całkowicie pompę ciepła.

    • @a-test-serwis
      @a-test-serwis Před 8 měsíci

      @@AirVac Ale czy można tak ustawić żeby grzałka nie załączyła się bo jest kocioł gaz. ? Bo boję się że pomimo kotła gaz. grzałka i tak będzie się załączała.

    • @a-test-serwis
      @a-test-serwis Před 8 měsíci +1

      Acha, doczytałem teraz. Dzięki za odpowiedzi.

  • @Golempl
    @Golempl Před 8 měsíci

    29c na grzejniki? Szkoda pompek obiegowych

    • @AirVac
      @AirVac  Před 8 měsíci

      Możesz rozwinąć???

    • @Golempl
      @Golempl Před 8 měsíci

      @@AirVac no grzejnik zwykły przy 29c prawie nie oddaje ciepła.

    • @AirVac
      @AirVac  Před 8 měsíci

      U mnie przy takim zasilaniu jest w domu temperatura dokładnie 21,5°C😁. Grzejnik rzeczywiście w dotyku wydaje się zimny ale mimo wszystko odpowiednio grzeje. To jest właśnie "magia" pompy ciepła 😉 @Golempl

    • @Golempl
      @Golempl Před 8 měsíci

      @@AirVac bardzo dziwne. 30c na wyjściu to nowy domek dobrze docieplony potrzebuję na 100% podłogówce przy temp 0c

    • @AirVac
      @AirVac  Před 8 měsíci

      Przy 0°C na dworze idą u mnie w instalację 32°C@@Golempl

  • @januszjankowski501
    @januszjankowski501 Před 8 měsíci

    Te filmy o pc to szukanie jeleni na montarz jedyna prawda w tych filmach to to że takie ustrojstwo istnieje

    • @AirVac
      @AirVac  Před 8 měsíci +2

      Proszę nie mierzyć innych swoją miarą.