ODRADZAM TE ROZWIĄZANIA W BUDOWIE DOMU Izabela Siwik Cityprojekt

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 3. 08. 2024
  • Projektując i budując domy, zyskujemy masę doświadczeń i... porażek. W dzisiejszym filmie dzielę rozwiązaniami, których użycia żałuję lub od początku unikam w budowie kolejnych domów.
    Niektóre z nich powszechnie uważane są za wygodę, czy nawet luksus, ale w rzeczywistości tracimy na nich kilkadziesiąt jak nie kilkaset tysięcy złotych!
    Zapraszam do oglądania!
    ROZDZIAŁY
    0:00 WSTĘP
    2:00 PŁASKI DACH
    3:15 BALKONY
    4:30 WYKUSZE I LUKARNY
    6:00 OKNA POŁACIOWE
    7:45 KOMINY WENTYLACYJNE
    O NASZYM KANALE
    Na naszym kanale znajdziesz wiele informacji na temat budowy, modernizacji i dbania o dom.
    Dowiesz się tutaj jak przygotować się do budowy, na co zwrócić uwagę przy budowie domu oraz jak wygląda cały proces budowy.
    Sprawdź nasz kanał:
    / cityprojekt
    Nie zapomnij zasubskrybować!
    Nasza strona internetowa
    www.cityprojekt.pl
  • Jak na to + styl

Komentáře • 151

  • @sylwiaplaszczyk144
    @sylwiaplaszczyk144 Před rokem +6

    Witam Pani Izabelo. Przez około 5 lat zmienił mi się gust i sposób patrzenia na nowo wybudowane domy. Stałam się zwolenniczką domów pasywnych i energooszczędnych. Swój własny dom staram się budować w systemie energooszczędnym. Prawie że pasywny. I wszystkie te wykusze, itp uważam teraz za bardzo nietrafione rozwiązania konstrukcyjne. Ale każdy buduje to co lubi , a Pani dziękuję za te rady bo myślę zupełnie tak samo jak Pani . 👍

  • @TipTomi
    @TipTomi Před rokem +2

    Miło posłuchać, że w branży są jeszcze fachowcy jak pani Izabela, którzy potrafią z rozmysłem patrzeć na architekturę. Co projekt na rynku to lukarny, balkony, okna połaciowe i inne wynalazki ładnie wyglądające na wizualizacji. Pierwsze zdziwienie inwestora już na etapie budowy jak wychodzi drożej budowa od kosztorysu, który z rozmysłem jest zaniżany co by inwestor wybrał "tańszy" projekt w realizacji. Drugie rozczarowanie przychodzi po latach jak z przytaczanym cieknącym oknem dachowym.

    • @Cityprojekt
      @Cityprojekt  Před rokem

      Tak niestety jest z cenami inwestorzy się zderzają od razu a po latach żałują pewnych rozwiązań.

  • @adapass4189
    @adapass4189 Před rokem +4

    Fajnie zreferowane, szybko, sprawnie, bez zbędnych historii wokół :)

  • @magdalenaburdzy2315
    @magdalenaburdzy2315 Před rokem +1

    Super kanał ❤😊 Nie mogę się doczekać spotkania z Panią w sierpniu w sprawie projektu. Mega fajne przydatne informacje i dzięki tym filmom wiem jak wstępnie ma wyglądać domek 😊

  • @gorialczarny
    @gorialczarny Před rokem +5

    Taaa te wszystkie technologie- pompy ciepła, panele, rekuperacje są super pod warunkiem że kogoś na nie stać i pod warunkiem że się nie psują- a z tym to już różnie bywa. A jak są przerwy w dostawie prądu to w ogóle biada.

    • @Cityprojekt
      @Cityprojekt  Před rokem +1

      No na przerwy w dostawie prądu nic nie poradzimy. Ale reszta jak najbardziej ok. Pompę mam od 4 lat, panele od 6 lat, rekuperację od 13 lat i zero problemów i awarii.

    • @pawe3691
      @pawe3691 Před 5 měsíci

      Rekuperacja wcale nie wychodzi o wiele drożej, pod warunkiem że uwzględni się ją w projekcie i zrezygnuje z kominów wentylacyjnych.

  • @yaro6749
    @yaro6749 Před rokem +1

    Dziekuje za wiedzę i doświadczenie.

  • @jankocyfrant931
    @jankocyfrant931 Před rokem +3

    rewelacja! chcemy więcej takich odcinków!

  • @robertrudnik8121
    @robertrudnik8121 Před rokem +1

    Super informacje - dodam że każdy komin to mostek termiczny. Ja zrobiłem obok spalinowego 2 drogi wentylacyjne. - górą wykorzystuje jako wyrzutnię z rekuperatora, drugi do odpowietrzenia kanalizacji. Dołem mi służą jako przewody do rekuperacji i dość łatwo mogę je przerobić na wentylację grawitacyjną - jak coś się wydarzy z rekuperatorem/ prądem. W projekcie miałem 1 lukarnę - miałem dylemat czy może zrobić okno dachowe, czy zostawić lukarnę. Narobiłem się bardzo - nie wiadomo jak to ocieplać i kiedy - po wykonaniu dachu bardzo kiepsko robi się boki - narobiłem się bardzo.

  • @bronisawwolak2824
    @bronisawwolak2824 Před rokem +3

    Jestem budowlańcem tak właśnie postawiłem dom dla siebie jestem zadowolony , popieram panią powodzenia

  • @KosmatyPoradnik
    @KosmatyPoradnik Před rokem +1

    Wykusze czyli tzw. kukawki i okna dachowe zwane przez Panią połaciowymi to w mojej opinii same problemy.
    Rekuperacja nie jest opłacalna ekonomicznie, ale jest raczej wygodna, jednak przy jednym kominie wentylacyjnym nie wiem czy jest sens na siłę montować rekuperację.
    Osobiście stawiam na garaż w bryle budynku raz ze względów podatkowych (ostatnio były zmiany), dwa ze względu na odmrażanie auta i garażowanie sprzętu pod kluczem.
    Dobudowywanie jakichkolwiek "zajobków" wystających z bryły budynku to sam kłopot a dobrze to to wygląda jedynie na wizualizacjach- potem przychodzi życie.
    Generalnie konkretna fajna opinia osoby, która wie co mówi!

    • @Cityprojekt
      @Cityprojekt  Před rokem

      Dziękuję bardzo za podsumowanie. Pozdrawiam,

  • @pl-kx6fs
    @pl-kx6fs Před rokem +4

    po części się zgodzę, po części nie, jeśli chodzi o dach płaski to widząc jaki ogrom prac jest przy dachu dwuspadowym wybrałbym płaski - technicznie jest to kolejny strop nad głową a jeśli się strop zrobi zgodnie ze sztuką i dba o niego w pierwszym dniu po zalaniu to nie popęka i dach będzie szczelny, później na taki dach ocieplenie, warstwa zazbrojonej "wylewki" i papa i dach jest wieczny, a zalet takiego dachu jest mnóstwo począwszy do łatwego dostępu do możliwości zamontowania na nim klimatyzacji i innych tego typu urządzeń. kolejna rzecz to kominy - moim zdaniem należy je robić i przy dachu płaskim nie ma z nimi problemów bo jest łatwy dostęp, łatwo też je zaizolować, a zaleta kominów jest taka że nie wiadomo jakie przyjdą czasy, może jeszcze być tak że wciągną nas w wojnę i będzie problem z prądem i trzeba będzie opalać dom drewnem, co wtedy?

    • @Cityprojekt
      @Cityprojekt  Před rokem

      Dziękuję za komentarz. Kluczowe przy dachach plaskich jest" jak się zrobi zgodnie ze sztuka". Jeden nasz klient 3 razy robił Dach płaski 200m2. Wydał setki tysięcy, bo nie ma dobrych wykonawców. .

    • @pl-kx6fs
      @pl-kx6fs Před rokem +3

      ​@@Cityprojekt być może że nie ma dobrych ekip ale to kwestia złego wykonania a nie tego że dach płaski sam w sobie jest zły bo nie jest. ja u siebie sam robiłem stropy i żaden nie popękał (nad piwnicą i nad parterem), oba były "szczelne" a największą głupotą jaką zrobiłem to właśnie dach dwuspadowy w wykonanie którego poszło mnóstwo kasy i nawet dostępu do kominów nie ma jak się należy...

    • @radosawrajczyk4381
      @radosawrajczyk4381 Před rokem +2

      @@Cityprojekt są dobrzy wykonawcy tylko klient chytry i 3 razy stracił bo priorytetem była cena. Szukał najtaniej bo dobrzy fachowcy się cenią i w jakości materiałów też jest rozbieżność straszna.

  • @zbychu611
    @zbychu611 Před rokem +1

    super dzieki wielkie :) czy sie zgadzamy czy mamy inne zdanie zawsze warto posłuchać kogoś kto sam wypróbował pewne rozwiązania i chce sie z nami podzielić swoimi przemyśleniami. dzięki jeszcze raz

  • @ukaszc8582
    @ukaszc8582 Před rokem +1

    Mądrego to aż miło posłuchać
    . Prosto i na temat. Widać że Pani się zna na rzeczy. Już mam dosyć tych ludzi co się broszurek naczytali A później referują te treści na swoich kanałach na yt.

    • @Cityprojekt
      @Cityprojekt  Před rokem

      Dziękuję i zapraszam do oglądania kolejnych

  • @macm4395
    @macm4395 Před rokem +1

    Bardzo mądre porady

  • @gro9no
    @gro9no Před rokem +4

    Będę budować swój pierwszy dom, mam nadzieję że nie dla wroga :) Ogólnie to założenia mam jak na filmie, stanowcze nie dla wykuszy, balkonów i nieszczęsnych okien dachowych, ale dach chciałbym płaski i bardzo mnie zaskoczyła Pani opinia. Czekam jeszcze na WZ, bo ciężko uzyskać przyzwolenie urzędników na płaski dach, ale jeśli się uda chyba zaryzykuje. Dach będę robił sam, nie będzie tam problematycznych elementów jak kominy i okna dachowe. Ogólnie to widzę same plusy takiego dachu, tańszy bo mniej materiału, więcej paneli wejdzie i jak trzeba wejść na dach to jest to komfortowe, przy spadzistym trzeba się gimnastykować żeby nie zlecieć.

    • @Cityprojekt
      @Cityprojekt  Před rokem +1

      Dziękuję za komentarz

    • @pl-kx6fs
      @pl-kx6fs Před rokem +3

      moim zdaniem bardzo dobra decyzja z tym dachem płaskim, tylko zrób żelbet, i najważniejsze, po zalaniu betonem czekasz chwile (4-5 godzin aż troszkę zwiąże) i od razu ustawiasz zraszacz do trawy i lejesz wodę żeby strop cały czas był mokry, bo inaczej ci popęka i będzie nieszczelny

    • @dgregd
      @dgregd Před rokem +1

      Jak zamierza Pan wykonać przepusty w płaskim dachu? Gdzieś wyczytałem, że przepusty powinny być ogrzewane tak, aby woda mogła zawsze odpływać, nawet w zimie, inaczej mamy basen na dachu co obniża jego żywotność.

    • @Cityprojekt
      @Cityprojekt  Před rokem

      @@dgregd tak w płaskim dachu dajemy kable grzewcze, aby woda w rynnach nie zamarzła. Mogą być sterowane elektronicznie.

    • @alberteinstein4059
      @alberteinstein4059 Před rokem

      Ja bym zrobił żelbet a na to lekko skośny dach jednak... Drożej ale bezpieczniej ze szczelnością...

  • @krzysiekkrzysiek8234
    @krzysiekkrzysiek8234 Před rokem +1

    Zastanawia mnie co nie zostało jeszcze uwzględnione ,
    -nie robić korytarzy
    -łazienka jako najcieplejsze pomieszczenie powinna być tak zaprojektowana żeby miała najwięcej ścian wewnętrznych, zapewni to mniejsze straty ciepła.
    -nie robić okien na północ i zachód?

    • @Cityprojekt
      @Cityprojekt  Před rokem

      Dobre uwagi. Jeszcze na pewno o uzytuowaniu względem stron świata, zawsze to podkreślam a tutaj zapomniałam. A mało m2 komunikacji to zawsze lepiej finansowo.

  • @sewerynwisniewski5954
    @sewerynwisniewski5954 Před 6 měsíci +1

    Tez mam kawałek dachu plaskiego 50m2, musiałem zaplacic jak za 100m2 bo nikt nie chciał go robić. A i tak sam uszczelniałem, ukladalem styropian, szalowalem itd Nigdy więcej

  • @madejson87
    @madejson87 Před rokem +1

    bardzo dobry material, nie zrobilem zadnego z tych bledow

    • @Cityprojekt
      @Cityprojekt  Před rokem

      Gratuluję

    • @tomaszk5021
      @tomaszk5021 Před rokem

      To nie są błędy, jeśli kogoś stać na garaż to dobie robi w budynku itd. To są raczej preferencje mniej zamożnych ludzi

    • @Cityprojekt
      @Cityprojekt  Před rokem

      @@tomaszk5021 ja mówię czego bym nie zrobiła u siebie a nie ze to są błędy. Tak jak toś na pieniądze to można i 400m2 domu dla 2 osób wybudować. 😀 Ważne żeby być świadomym co się robi, bo mam wrażenie, że często ludzie nie wiedzą że garaz będzie kosztował x a dom kolejne y a przyłącza itd... I na koniec manko

    • @madejson87
      @madejson87 Před rokem

      @@tomaszk5021 kolego odpowiem ci tak, wielu ludzi buduje sie tylko raz w zyciu, i te osoby tak naprawde nie maja pojecia jak zaprojektowac taki dom zeby bylo dobrze, jakbys ich spytal po dwoch czy trzech latach to dostalbys odpowiedz ze 20 rzeczy zrobiliby inaczej gdyby mieli sie budowac jeszcze raz, i wlasnie o tym jest ten film, o tych najczestszych "bledach" ktore ludzie pozniej zaluja, zdrowka

  • @wszystkosami
    @wszystkosami Před rokem +3

    No to jak ani lukarny ani okna połaciiwego to najlepiej wogle nie mieć okien tylko żarówki moim zdaniem duża lukarna robi robotę na górze dużo mniej stosowanie ale koszty większe to się zgadza

    • @Cityprojekt
      @Cityprojekt  Před rokem

      Nie mówię, że świecić żarówką, bo światło naturalne jest zawsze najlepsze, ale jeśli możemy gdzieś zrezygnować z tych rozwiązań to będzie lepiej. Jak się nie da, bo taki jest projekt to trzeba bardzo mocno pilnować wykonawstwa.

    • @wszystkosami
      @wszystkosami Před rokem

      @@Cityprojekt to prawda tylko to tak zabrzmiało że wszystko jest złe nie dała pani alternatywy żadnej

    • @Cityprojekt
      @Cityprojekt  Před rokem

      @@wszystkosami sama w domu mam okna poloaciowe 2sztuki

  • @jarosawkozio5755
    @jarosawkozio5755 Před rokem +1

    HA! nie buduję domów od 100 lat - jeszcze nie mam swojego - ale wszystko co Pani powiedziała mi się zgadza! jaki jestem mondry? xD
    Pozdrawiam!

  • @piotrsobieraj9125
    @piotrsobieraj9125 Před rokem +2

    Dzień dobry, dla mnie to są rady jak tanio wybudować dom, ponieważ nie da się tak ogólnie stwierdzić co dla kogo będzie dobre. Jeżeli dom znajduje sie przy ruchliwej ulicy, to rekuperacja super czyste powietrze, cisza. Ale jak dom jest blisko natury, to ja bym podziękował. Garaż, pewnie najlepiej osobno, ale jeśli ktoś posiada działkę , że mieści się tylko dom to gdzie ma postawić ten garaż czy wiatę. Moim zdaniem głupotą jest jak ktoś wyda kilkadziesiąt tysięcy na okno panoramiczne przesuwne, a za oknem jest betonowy płot. Najważniejsza jest funkcjonalność , ale i wygląd ma znaczenie tak w przypadku wszystkiego nie tylko domu. To tylko moje skromne zdanie. pozdrawiam

    • @Cityprojekt
      @Cityprojekt  Před rokem

      Ja również jestem takiego zdania. Każdy musi to do pasować do swojej rodziny, działki i potrzeb. Ja tylko chciałam zwrócić uwagę aby przemyśleć aspekty i świadomie podejmować decyzje. Dziękuję za komentarz.

    • @piotrsobieraj9125
      @piotrsobieraj9125 Před rokem +1

      @@Cityprojekt Najważniejsze ,to chyba zasobność portfela 🙂

    • @Cityprojekt
      @Cityprojekt  Před rokem

      @@piotrsobieraj9125 tak to też ma duże znaczenie

    • @alberteinstein4059
      @alberteinstein4059 Před rokem +1

      Rekuperacja w zimie zapewnia świeże powietrze. W lecie to jak kto woli (można się zamknąć przed komarami np.)...

    • @Cityprojekt
      @Cityprojekt  Před rokem

      @@alberteinstein4059 zgadzam się całkowicie.

  • @kalinach8472
    @kalinach8472 Před rokem +1

    Praktycznie do wszystkich zasad mam zamiar się dostosować 😉 Garaz będzie osobno. Żaden ocieplany bo i po co. A samochody i tak będą pod chmurką i to przed brama bo już widzę jak nam się będzie chciało wjeżdżać pod dom i wykręcać itd. Specjalnie robimy a'la parking na kilka aut przed ogrodzeniem.
    Okna dachowe... Będę miała jedno lub 2. Akurat nie w sypialniach ale w garderobie połączonej z pralnia gdzie będzie pokój dla zwierzaków. Myślałam o małym oknie na ścianie kolankowej ale nie będę miała wtedy jak wietrzyć a przy szczeniakach raczej jest to mus 🫣😁 myślę jeszcze o oknie na klatce schodowej w dachu... Ale się waham.
    Projekt mam bardzo prosty, tani w budowie, okna przerabiam na standardowe rozmiary bo wcale w akwarium mieszkać nie muszę, ba! Nie chce.
    Nad rekuperacja też się waham... Z moich wyliczen to ona się nie zwróci a wietrzyć dom i tak będę, ponieważ ja lubię jak wieje złem 😅

    • @Cityprojekt
      @Cityprojekt  Před rokem

      Gratuluję. Zyxmcze powodzenia w budowie.

  • @annastepniak2911
    @annastepniak2911 Před 9 měsíci

    Ja mam pytanie co Pani myśli o samym garażu z płaskim dachem? Dodam, że dach domu jest tak zaprojektowany, że deszcz i śnieg będą lecieć na ten garaż.
    Bardzo się obawiam takiej konstrukcji.

  • @joannapinkus7005
    @joannapinkus7005 Před rokem

    Skoro kierownik odebrał ten płaski dach i był dobrze zrobiony to jak to możliwe, że został zalany.
    Za komuny wszystkie domy miały płaskie dachy i nikomu deszcz na głowę nie kapał. Przynajmniej nikomu kogo znam, a miał taki dom.
    Mam okna kolankowe w domu w którym obecnie mieszkam, od 10 kat i nic się nie dzieje, a są już ponad 20 lat. Teraz buduję nowy dom w Polsce i mam prawie 12 okien kolankowych i dodatkowo, płaski garaż. Mam nadzieje, że w Polsce są do tego odpowiedni fachowcy. Co do rekuperacji, mam i nie polecam. Bezsensu wydana kasa. Do tego trzeba system czyścić, więc są to dodatkowe wydatki nie tylko na jeden raz. Jeżeli ktoś w domu ma alergie, jest jeszcze gorzej, my musieliśmy czyścić filtry 2 razy do roku. I tak to nic nie dawało. Nie wspomnę o Polskim powietrzu.

    • @Cityprojekt
      @Cityprojekt  Před rokem

      Niestety tak to wygląda. Kierownik nie jest w stanie sprawdzić każdego zgrzewu.... Fakowcy są różni stąd uprzedzam gdzie można natrafić na kłopoty.

  • @nrth6586
    @nrth6586 Před rokem +3

    Co do balkonów to dorzuciłbym problem z uszczelnieniem (zacieki) i ociepleniem (mostki termiczne). Iluż moich sąsiadów klnie swoje balkony. Co do wykuszy to się absolutnie nie zgodzę - mam 2 w salonie, podświetlone i wyglądają genialnie. Nadają charakteru domowi wewnątrz i na zewnątrz i mimo wyższych kosztów, wg mnie warte każdej wydanej złotówki. Widziałem realizacje tego samego projektu bez wykuszy i wygląda to po prostu źle.
    Nie zgodzę się też że garaż nie ma sensu, lepsza wiata. W życiu! Mam garaż na 2 auta z wewnętrznym wejściem z sieni i uważam to za świetne i bardzo wygodne rozwiązanie. Lubię sobie też trochę podłubać przy samochodzie czy rowerze. Niech Pani spróbuje to zrobić w swojej wiacie przy obecnych temperaturach i pogodzie. Wiata nie zabezpieczy przed mrozem, więc nie chce mi się wierzyć, że szyb Pani zimą nie skrobie, już nie mówiąc o wsiadaniu do zimnego samochodu czy odpalaniu na mrozie. Wiata nie zabezpieczy też przed kradzieżą i wpływem warunków atmosferycznych na kondycję samochodu - kto dba o swoje auto, wie o czym piszę.
    Natomiat czego bym nie robił przy budowie domu - to nieprzemyślanych odstępstw od projektu na etapie budowy, czyli np. uleganie pokusie podniesienia ścianki kolankowej o bloczek albo dwa - częste podszepty wykonawców - panie, koszt prawie żaden a zamiast strychu to se pan poddasze zrobisz, będzie dla dzieci itp. a później stoją takie architektoniczne koszmarki z zaburzonymi proporcjami i na oko za małym dachem, w których finalnie i tak z tej potencjalnej możliwości nikt nie korzysta a szpetota zostaje na wieki. Fuj!

    • @Cityprojekt
      @Cityprojekt  Před rokem

      Dziękuję za komentarz

    • @jacekzuranski5299
      @jacekzuranski5299 Před rokem

      Poczytaj sobie o wiacie, szyby pod nią nie zamarzają zimą - jest to związane ze zjawiskiem wyparowywania ciepła. Wiec Twój argument nie ma uzasadnienia.

    • @nrth6586
      @nrth6586 Před rokem

      @@jacekzuranski5299 Ale który argument? Ten, że pod wiatą dłubanie przy np. samochodzie czy rowerze zimą w kufajce i uszatce to wymarzone zajęcie i trening silnej woli? A może ten, że jak rano pod wiatą nie znajdziesz samochodu, to pomyślisz - wiata to tanie rozwiązanie, za oszczędności przecież se kupię nowy. Tamtego pod wiatą już ruda żarła, więc nie żal. Super! Niech żyje wiata. Tak więc zgadzamy się - hurrra ! wiata rulez!

    • @jacekzuranski5299
      @jacekzuranski5299 Před rokem

      @@nrth6586 @nrth6586 ten, że szyby zamarzają to jedno. Garaż jako zabezpieczenie przed kradzieżą to kpina. I potwierdzi Ci to każda firma ubezpieczeniowa, nawet nie biorą tego pod uwagę przy wystawianiu polisy od kradzieży. Nie twierdzę, że wiata nie zabezpiecza przed warunkami atmosferycznymi lepiej, ale za 30 tysi lepiej wydac np na rekuperacje niż na domek dla samochodu. W tym wypadku otynkowany i ocieplony blaszak robi taką samą robotę za ułamek kwoty.

  • @tomek6599
    @tomek6599 Před 7 měsíci

    Zapomniała Pani dodać, że istotny jest brak skosów w części mieszkalnej! Ludzie budują skosy a potem łóżka stoją w poprzek pokoju. Takie pokoje są totalnie nie ustawne a mnie jeszcze przyprawiają o klaustrofobię.

  • @mateuszlbz3574
    @mateuszlbz3574 Před 11 měsíci +1

    Jakie schody będą lepszym wyborem żelbetowe czy drewniane?

    • @Cityprojekt
      @Cityprojekt  Před 11 měsíci

      Tańsze drewniane, ale mogą hałasować. Jeżeli skomplikowana klatka to drewniane, jak prosta to zależy ile kasy się ma.

  • @rafkucz1452
    @rafkucz1452 Před 10 měsíci

    Od 100 lat ?! Dobrze panie wygląda jak na taki wiek

  • @JPolaq
    @JPolaq Před rokem +1

    Tak z praktyki
    Okna od północy jak najmniejsze i jak najwyżej od poziomu zerowego.
    Wychodzą lepsze parametry cieplne.
    A znowu okna południowe , zamieniać na dużo większe powierzchnie np drzwi balkonowe, ale z barierką na zewnątrz.
    Słoneczne dni w zimę powodują nagrzewanie pomieszczeń (darmowa energia).
    No a latem, niestety niezbędne są żaluzje w jakiej kolwiek formie chroniące przed przegrzaniem.
    Pozdrawiam

    • @Cityprojekt
      @Cityprojekt  Před rokem +1

      Tak dokładnie tak się projektuje zgodnie ze sztuką

  • @bronisawrak1865
    @bronisawrak1865 Před rokem +1

    Mam połaciowe 30 lat i nic si3 nie dzieje ani przy lukarnach,zależy od wykonawstwa ,balkon natomiast jest tylko do sprzątania, byłem na nim że 2 razy

    • @Cityprojekt
      @Cityprojekt  Před rokem

      Okna polacuowd to też zależy od wykonawstwa. Jak dobrze zrobione to ok. Lukarny to samo. Jak dla mnie balkony to najdroższe suszarki świata

  • @radosawrajczyk4381
    @radosawrajczyk4381 Před rokem +16

    Mam dom bez garażu i to jest największa porażka. Garaż i to dwustanowiskowy! Ciepło miło i zakupy wygodnie wyjąć jak na zewnątrz deszcz czy śnieg. Dzieci nie trzeba budzić jak zasną w trakcie jazdy. Nie zainwestowałbym w wiatę garażową bo to wyrzucenie pieniędzy w błoto. Szyby tak samo zamarznięte. Kuny tak samo kable gryzą. Myszy tak samo wchodzą. I samochód tak samo niszczeje jak pod chmurką. Jedynie chroni przed skutkami gradu. I nasłonecznienia częściowo. Wiata garażowa to idiotyczne rozwiązanie.

    • @nrth6586
      @nrth6586 Před rokem +2

      Pełna zgoda!

    • @pl-kx6fs
      @pl-kx6fs Před rokem +2

      ja z kolei w kwestii garażu/wiaty zgadzam się z autorką kanału, ale to kwestia indywidualna

    • @radosawrajczyk4381
      @radosawrajczyk4381 Před rokem +4

      @@pl-kx6fs rowery i inne rzeczy ogrodowe też pod wiatą? Mija rok i potem trzeba budować garaż osobno i tutaj pojawia się problem z osobnym ogrzewaniem o wiele większymi kosztami i najważniejsza rzecz podatek x10

    • @pl-kx6fs
      @pl-kx6fs Před rokem +2

      @@radosawrajczyk4381 prawo budowlane mówi tyle że wiata może mieć maksymalnie 50m2 i nie trzeba na taką pozwolenia, więc jaki jest problem zrobić wiatę 5x10m i wygospodarować tam "pomieszczenie 3x5m na rowery, opony, kosiarkę etc? i po co ogrzewanie do takiego pomieszczenia?

    • @KamilKamil-sc4vj
      @KamilKamil-sc4vj Před rokem +1

      otóż w garażu ogrzewanym samochód szybciej rdzewieje ;) to też jedna z wielu jego zalet

  • @lidianowak7152
    @lidianowak7152 Před 7 měsíci

    Tylko że kominy budujemy raz, a za rekuperację płacimy ciągle, a garaż to konieczność w domu, może w ogóle pani powinna zamieszkać w namiocie.

    • @Cityprojekt
      @Cityprojekt  Před 7 měsíci +1

      Ciekawe czy to co zużywa Rekuperacja przewyższa koszty budowy komin. Nie przewyzylszy. Polecam kilka specjalistycznych filmików zwentylacji. A garaz to nie jest konieczność. Przynajmniej takie jest moje zdanie. Zapraszam do dyskusji. Wentylacja grawitacyjna to tylko straty ciepła i tyle. Brak możliwości filtrowania powietrza. Wentylowane tylko łazienek i kuchni a nie pokoi oraz w rekuperacji odzyskujemy ciepło zima i nie musimy dużo dogrzewac powietrza wpadające go zima do domu. Polecam 14 lat już mam w 1 domu, 5 lat w drugim mój brat i 1 rok w trzecim nie zamieniłabym na grawitacyjna.

  • @wojciechpienkowski2222
    @wojciechpienkowski2222 Před rokem +1

    Rekuperacja? Nie, dziękuję. Mam dosyć po 11 latach pracy w budynku z takim „udogodnieniem”.
    Garaż? - zdecydowanie tak.
    Veluxy? - nie zabierają miejsca i doskonale doświetlają.

    • @Cityprojekt
      @Cityprojekt  Před rokem

      Dobrze jest też innego zdania posłuchać. Super.

    • @mim2561
      @mim2561 Před 11 měsíci

      Ja o rekuperacji słyszałam że to jest jeden wielki syf w rurach a ludzie to wdychają.Pozatym i tak robią okna otwierane.A ty dlaczego jesteś na nie?

  • @radosawrajczyk4381
    @radosawrajczyk4381 Před rokem +4

    Jak Panią słucham to mam wrażenie że Pani ma wiedzę z wikipedii i projektować domu bym Pani nie zlecił. Uszy więdną.

    • @Cityprojekt
      @Cityprojekt  Před rokem

      To co mówię, to z własnego doświadczenia, nie Wikipedii. 3 domy wybudowałam, kolejne 2 bralam udział przy budowie. Dziękuję za komentarz.

  • @fixknorr8121
    @fixknorr8121 Před rokem +1

    Parterowy w lekkiej konstrukcji, minimalizm, minimum metrażowe 67mkw maksimum 80mkw.... Do tego doszedłem przez 22lata od budowy pierwszego domu 170mkw z poddaszem, balkonem i veluxami w dachu......

    • @Cityprojekt
      @Cityprojekt  Před rokem

      Super. Też popieram. Trzeci dom dla siebie zaprojektowałam 70m2 w parterze szkieletowy.

    • @fixknorr8121
      @fixknorr8121 Před rokem +1

      @@Cityprojekt ja projekt gotowca kupiłem "Z262" i do tego 100proc samemu buduję, taki kaprys, chcę sobie udowodnić, że potrafię być bohaterem własnego domu....

    • @Cityprojekt
      @Cityprojekt  Před rokem

      @@fixknorr8121 trzymam kciuki. Na pewno dasz radę

    • @fixknorr8121
      @fixknorr8121 Před rokem +1

      @@Cityprojekt SSO w zeszłym sezonie od stanu zero na chudziaku w marcu, po kompletny dach i ostatni wkręt farmer na kompletnym dachu pod koniec listopada.... Teraz elektrykę zacząłem na paroizolacji rozkładać, bo wełnę w środku już opanowałem..... :)

    • @Cityprojekt
      @Cityprojekt  Před rokem

      @@fixknorr8121 super. Ja też do przodu z domkiem dla rodziców. Już Kartongipsy i Wykonczeniowka idzie

  • @arturstepniak3258
    @arturstepniak3258 Před rokem +1

    Balkon jest dobry żeby wyjść puścic bąka i wejść,

  • @lukassilvan3844
    @lukassilvan3844 Před rokem

    Nie robię wentylacji grawitacyjne bo... Dekarz źle obróbkę zrobi?... Cóż za oryginalny argument... Tak a rekuperacji źle wykonać się nie da?

    • @Cityprojekt
      @Cityprojekt  Před rokem

      Nie robię grawitacyjnej, bo Ciepłe powietrze przez kominy wentylacyjne ucieka od razu z domu. To jest kluczowy argument. Ciepłe powietrze jest lżejsze i szybko ucieka tyle. Kolejny argument to że wentylujemy każde pomieszczenie z nie tylko łazienki i kuchnie. Pozostałych argumentów brak, to były komentarze.

    • @lukassilvan3844
      @lukassilvan3844 Před rokem +1

      @@Cityprojekt Ciężko by uciekało zimne. A wymiana powietrza tak czy siak jest konieczna - patrz PN-EN 12831. Dobrze zaprojektowany dom uwzględniający podstawowe prawa fizyki (jakimi rządzi się wentylacja) wentyluje także inne pomieszczenia. Za to sprawić, że rekuperacja w istocie będzie tylko umiarkowanie komfortową wentylacją mechaniczną nie jest znowu trudno...

    • @Cityprojekt
      @Cityprojekt  Před rokem

      @@lukassilvan3844 tak z nawietrznikami w oknach z których wieje zimą, taki są realia. To juz dla mnie niej błędów można popełnić przy wentylacji mechanicznej jeśli jest dobrze zaprojektowana. Ja mam rekuperację od 13 lat i jestem bardzo zadowolona. Świeże powietrze i praktycznie zero obsługi. Polecam

    • @lukassilvan3844
      @lukassilvan3844 Před rokem

      @@Cityprojekt Czy Pani naprawdę jest architektem? Bo takie argumentą są słabe.... Tak "popełnie mniej błędów w rekuperacji jeśli jest dobrze zaprojektowana "- zaprawdę fajny sofizmat. Sęk w tym, że pierwszym problemem jest to, że większość nie ma dobrego tj uczciwie liczonego projektu. Schemat instalacji to jeszcze nie projekt. Po drugie układ ma więcej elementów co oznacza, że więcej elementów można sknocić na etapie wykonawstwa. Przykładowo Ile osób sprawdza czy i jak bardzo ma szczelne okna, drzwi itp aby im lewe powietrze (spoza układu wentylacji) nie napływało? Tak w grawitacyjnej są nawietrzniki z których wieje - bo ma wiać. Bo na tym polega wentylacja. Przez nawietrzniki ma wpływać świeże powietrze, a kominem odprowadzane ma być zużyte... W stosownej ilości. (Dom nie okręt podwodny w zanurzeniu) W wentylacji mechanicznej / rekuperacji też "wieje" - z anemostatów. W końcu skądś "świeże powietrze" musi się pojawić - i to w tych samych ilościach (patrz norma). Z rekuperacją jak ze wszystkim nie w każdym przypadku jest zasadna i opłacalna.