Jak si vybrat záchranný obor, pokud se hlásíte na medicínu

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 3. 02. 2020
  • Podáváte si přihlášky na vysoké školy do konce února. Proto je na čase, abyste si rozmysleli i záchranný obor mimo medicínu, kdyby to náhodou nevyšlo.
    Ve videu se bavím o možnostech oborů bez přijímaček nebo oborech, kde je větší pravděpodobnost přijetí než když jdete na medicínu (well, to je asi skoro každý :D ).
    Bavím se čistě o oborech, kde byste rok přečkali a zkoušeli to znovu v dalším roce, a o oborech, kde byste teoreticky zůstali, ale stále byli nablízku medicíně.
    Na konci videa jsem přidala zkušenosti studentů, kteří mi napsali na instagramu @oliniumchemistry / oliniumchemistry
    Koukněte také na můj návod, jak se co nejlépe připravit na chemii k přijímačkám: • Jak se připravit a dos...
    Nasdílejte svůj záchranný obor, o kterém uvažujete nebo své zkušenosti, ať se ostatní mohou inspirovat.

Komentáře • 21

  • @michaelahaunerova7579
    @michaelahaunerova7579 Před 4 lety +4

    Nevím, jak je to na adikto nebo nutri, ale fyzio moc jako "záchranný" obor úplně není:D Je to momentálně hodně žádaný obor a poměr přihlášených/přijatých je dost šílený (hlavně na 1.LF - procentuální úspěšnost je cca 11% .. na medinu zhruba 36% - jen pro porovnání).. Pokud něco mohu doporučit, co je k fyziu hodně blízko a přitom tam ještě není takový nával, je ergoterapie. :) Ale to je samozřejmě na uvážení každého. Přeji všem hodně štěstí u přijímaček!
    Video je fakt super, dá se o tom hodně diskutovat. Děkujeme, že tomu věnuješ tolik času!

    • @Olinium
      @Olinium  Před 4 lety

      Díky moc za to, na těch lékařských je to prostě nával. :/

    • @zuzanakosatkova7975
      @zuzanakosatkova7975 Před 3 lety +1

      Rozhodně souhlasím s Míšou, úspěšnost u přijímaček na fyzioterapii, minimálně v Praze (včetně FTVS), se pohybuje na těch 10%. Nenazývala bych to úplně záchranným oborem. Že by byly přijímačky stejné, jen jiná hranice, také není pravda. Znám mediky co se nedostali na fyzio a na medicínu ano, znám fyzia, co se nedostali na medicínu, ale většina studentů fyzia se na medicínu prostě nehlásí, protože ji studovat nechce. Dostat se na fyzio není lehčí, než se dostat na medicínu (pokud se nebavíme o některých školách "regionálních"). Studium fyzia není tak obsáhlé, co se teoretických vědomostí týče, to tak samozřejmě je. Ale říkat uchazečům, že je to záchranný obor, když to není pravda, jenom škodí budoucí týmové spolupráci zdravotníků.
      Chtěla bych tímto požádat v těchto případech o ověřování si faktů, děkuju :)

    • @janavalenova7865
      @janavalenova7865 Před 2 lety +1

      @@zuzanakosatkova7975 Ano, naprostou souhlasím s tímto názorem, viz můj komentář výše. Bohužel někteří berou, mezi zhruba 40 obory ve zdravotnictví, jako jediný prestižní obor medicínu. Částečně tomu bohužel nahrávají extrémně nízké kompetence všeobecných sester, ale i fyzioterapeutů, v porovnání se zahraničím.

  • @oveckashaun96
    @oveckashaun96 Před 4 lety +3

    Spolužáci měli jako záchranný obor na UPOLu Optometrii, ale není to bez přijímaček. Žádaná je hlavně znalost fyziky a biologie. Pokud chcete na optometrii, tak hlavně neztrácejte čas s Kladnem (netuším jak je to učí, ale takový nezájem a laxní přístup k oboru většiny jejich absolventů se jen tak nenajde O.o).

    • @Olinium
      @Olinium  Před 4 lety +1

      Na optometrii na upolu jsen byla jako pokusný kralicek, zkouseli si na mne studenti všechny možné metody na vyšetření očí. :)

  • @SmillingLussie
    @SmillingLussie Před 4 lety +5

    Porodní asistentky studují normálně na VŠ, jen tak pro upřesnění :)

    • @Olinium
      @Olinium  Před 4 lety +2

      Omlouvám se. Díky za upozornění. Oli

  • @janavalenova7865
    @janavalenova7865 Před 3 lety +1

    Nechápu, proč se profese všeobecné sestry, porodní asistentky nebo třeba fyzioterapeuta bere jako nějaká záchrana místo medicíny či méně prestižní profese.
    Mám zkušenost ze zahraničí, kde je situace zcela jiná a konkrétně všeobecná sestra je vysoce prestižní povolání. Samozřejmě v těchto zemích má sestra vyšší kompetence a je mnohdy schopna zcela nahradit lékaře a pracovat samostatně.

    • @Olinium
      @Olinium  Před 2 lety +1

      Mrzí mne, že to tak vyznělo, nemyslím si, že je to něco podřadného. Příště zvolím jiný popis! Oli

    • @Lukas-sk6vt
      @Lukas-sk6vt Před 2 lety +1

      Ukažte mi jedinou zemi, kde je sestra schopna zcela nahradit lékaře.

    • @janavalenova7865
      @janavalenova7865 Před 2 lety +1

      @@Lukas-sk6vt Například anesteziologická sestra ve Švýcarsku, USA, v některých oblastech i Skandinávie. Rovněž v primární péči. Nurse practitioner je sestra s velmi pokročilou pravomocí. K tomu je nutné dodat, že všeobecná sestra je nenahraditelná rovněž v ošetřovatelské péči. Zkrátka, chtěla jsem poukázat na to, že ve zdravotnictví je cca 40 profesí, avšak mrzí mne, že do popředí zájmu se dostává pouze lékař.

  • @doremireiko1087
    @doremireiko1087 Před 3 lety +3

    Za mě doporučuju bio/molekuláru na přf UK, přijímačky jsou lehké a předměty si pak volíte sami (pokud tam chcete zůstat jen rok, tak nemá smysl řešit moduly), můžete si tedy zvolit předměty, co vám pomohou u přijímaček.
    Určitě ne sestru nebo fyzioterapii!!! Předměty sice nejsou tak náročné, ale je tam nárok na prezenci a mnoho hodin povinné praxe...
    Když chce člověk vědět, jak to v nemocnici chodí, tak může pracovat jako pomocný nezdravotník nebo si udělat sanitářský kurz atp, nemocnice to i často proplácí za dohodu, že tam pak budete určitou dobu pracovat.

    • @taubbe2767
      @taubbe2767 Před 2 lety

      Ahoj, máš na mysli obor Molekulární biologie a biochemie organismů? Studoval/a jsi ho? :)

    • @janavalenova7865
      @janavalenova7865 Před 2 lety

      Předměty na všeobecné sestře nebo fyzioterapii jsou poměrně náročné. Zeptám se stejně jako tazatel níže, jestli jsi některý z nich studoval/a? Jinak souhlasím, časová náročnost studia všeobecné sestry je obrovská + ještě jako bonus cca 7 týdnů povinné klinické praxe o letních prázdninách.

    • @doremireiko1087
      @doremireiko1087 Před 2 lety

      @@janavalenova7865 Ano, studovala, nebudu tu rozepisovat detaily. Mám osobní zkušenost jen se sestrou a molekulárou, na fyzioterapii mám známé. Pokud ti to na těchto oborech přijde náročné, tak není asi moc pravděpodobné, že medicínu dokončíš (jiná věc by byla pokud by tě ty dva obory nebavily a proto ti nešly...)

    • @janavalenova7865
      @janavalenova7865 Před 2 lety

      @@doremireiko1087 K nám do oboru všeobecná sestra přestoupila medička a byla poměrně překvapená, že náročnost mnoha předmětů není zase o tolik nižší, než na medicíně. Bavíme se o těch zásadních, čímž jsou anatomie, fyziologie, klinická propedeutika, biochemie, atd.. O časové náročnosti studia ani nemluvě. Avšak náročnost studia je na mnohých fakultách rozdílná, pochopitelně.

    • @doremireiko1087
      @doremireiko1087 Před 2 lety +1

      @@janavalenova7865 Já mám za sebou sestru na 2.lf, kde je to vcelku v pohodě, velkým zabijákem byla ale např. patofyziologie. Třeba to u vás těžší je, to vyvrátit nemůžu :) Ve srovnání s medinou na 1.lf je to tam ale jako procházka růžovou zahradou.