CZYM JEST METODA 5S?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 12. 09. 2024
  • Jeśli potrzebujesz porady dotyczące 5S w Twojej działalności - napisz do nas biuro@akademia.produkcji.pl
    www.akademia.produkcji.pl
    Częściowy transkrypt:
    5S to 5 japońskich słów zaczynających się na literę S i symbolizuje 5 stopniowy styl działania.
    Seiri - czyli Sortowanie lub segregacja. Rozróżniamy przedmioty na te potrzebne i niepotrzebne. Tych drugich się pozbywamy lub przechowujemy w wydzielonym miejscu przez pewien czas. Elementem decydującym jest ich użyteczność na danym stanowisku - jeśli nie jesteśmy pewni czy coś wykorzystamy - musimy daną rzecz etykietować i dać przedmiotom określony termin po którym jeśli dalej nie będą potrzebne - należy się ich pozbyć. Rzeczami, które z reguły powinny zniknąć z miejsca pracy to stare rozpiski godzinowe, stare instrukcje, narzędzia z innego działu, zbędne przedmioty nie przydatne w bieżącej pracy. Rzeczy zbędne oznaczamy czerwonymi etykietami, na których notujemy w jaki sposób firma powinna pozbyć się danego produktu, datę wypełnienia i usunięcia, charakterystykę wyrzucanej rzeczy. Z reguły decyzję zasugerowaną na czerwonej kartce należy podjąć do dwóch tygodni.
    Gdy pozostaną nam na miejscu pracy rzeczy tylko przydatne wówczas przechodzimy do kolejnego stopnia systemu 5S
    Seiton - czyli Systematyka. To sposób i miejsce składowania tego co potrzebne w taki sposób, by dana rzecz była dostępna łatwo i w odpowiednich ilościach. To bardzo wyraźne oznaczanie miejsc konkretnych narzędzi pracy, w taki sposób, by sprzątać mogła również osoba, która nigdy nie pracowała na tym stanowisku. Istotna jest w szczególności wzrokowa przejrzystość. Dzięki systematyce uzyskujemy potencjał do analizy marnotrawstwa. Możemy wyeliminować:
    zbędny ruch przy szukaniu narzędzi
    zbędne przekładanie rzeczy niepotrzebnych
    pomyłki, które wpływają na jakość
    niebezpieczeństwa i zagrożenia pracy w bałaganie
    spadek kreatywności spowodowany przez niską kulturę pracy.
    Należy do tego stopnia usprawnić Systematykę, by można było wzrokowo, bez zadawania pytań stwierdzić czy stanowisko jest kompletne.
    Gdy mamy stanowisko przesortowane i systematycznie poukładane pora na trzecie S
    Seiso - czyli Sprzątanie. Z jednej strony brzmi to może trywialnie, bo zawiera się w tym wycieranie kurzy, przecieranie blatów i narzędzi. Z drugiej strony sprzątanie pełni bardzo ważne funkcje
    jedną z nich jest funkcja diagnostyczna, kiedy np. pracujemy z maszynami - wyciek z określonego miejsca może sygnalizować nadchodzącą większą awarię, której możemy zapobiec. Również pozbędziemy się elementów, które przypadkiem upadły i mogą przyczynić się do marnotrawstwa i potencjalnego wypadku.
    funkcja psychologiczna - o “nowe” miejsce pracy po prostu dba się dużo chętniej
    funkcja estetyczna - przy czystym stanowisku pracuje się dużo przyjemniej i wzmaga się zadowolenie.
    Sprzątanie powinno być procesem ciągłym tj. powinniśmy każdorazowo tylko utrzymywać czystość, a nie sprzątać od zera. Jeśli masz problem z uporządkowaniem stanowiska pracy najpewniej popełniony został błąd w systematyczności lub innym aspekcie ułożenia stanowiska pracy. Sprzątanie to także kontrola czy selekcja i systematyka zostały wykonane poprawnie, jest to okazja aby sprawdzić i udoskonalić to co do tej pory wprowadziliśmy.
    Gdy mamy już nawyk sprzątania, należy opracować
    Seiketsu - czyli Standaryzację. To oznacza, że gdy już usunęliśmy zbędne rzeczy, opracowaliśmy ich optymalne i bezstratne ułożenie i opisaliśmy wszystkie miejsca na narzędzia pracy. Do tego wszystko posprzątaliśmy na błysk całe stanowisko należy cały proces postępowania przy stanowisku właściwie opisać i ustandaryzować. W tym kroku także mamy szansę na drobne korekty i modyfikację zwiększające efektywność. Dzięki sporządzeniu wizualnej prostej instrukcji postępowania lub checklisty łatwo skontrolować cały proces postępowania. Rozpisujemy również sposób w jaki pracujemy. Najlepiej ten proces dokumentujemy zdjęciami
    Gdy już mamy tak przygotowane stanowisko pracy należy wszystko zacementować piątym S, czyli
    Shitsuke - Samodyscypliną. Pierwsze cztery kroki mogą przynieść dużo satysfakcji, to fakt, ona bywa jednak złudną pułapką. Każdy dobry nawyk trzeba ćwiczyć i pielęgnować by osiągnąć rezultaty. Tym bardziej nasze stare nawyki mogą na początku przeszkadzać - należy mieć szczególną uwagę na swoje przyzwyczajenia. Pamiętaj również w jakim celu zrobiliśmy pierwsze 4S - to usprawnienie pracy, które sprawia sporo przyjemności. Warto w tym etapie pracować zespołowo - tak, by w razie powrotu naszych niewłaściwych nawyków łatwo zostały one wyłapane przez naszych współpracowników i dzięki temu będziemy się lepiej pilnować.

Komentáře • 8

  • @PimplePB
    @PimplePB Před 7 lety +8

    Sztandardowe narzędzie lean. W polskiej kulturze łatwo wdraża się pierwszych 3S. Schody zaczynają się później, dopiero 4te i 5te "S" to wyzwanie. ;)

  • @leanshaman
    @leanshaman Před rokem

    Świetna porcja ciekawej wiedzy. Dzięki.

  • @the_.shadow1291
    @the_.shadow1291 Před 3 lety +7

    kto tu z e-lekcji?

  • @adammoszynski7125
    @adammoszynski7125 Před 4 lety +3

    teraz idzie się też w kierunku 6S

    • @ewelinapiesta3711
      @ewelinapiesta3711 Před 4 lety

      Jaki jest szósty es?

    • @adammoszynski7125
      @adammoszynski7125 Před 4 lety

      @@ewelinapiesta3711 bhp - safty

    • @xayrix
      @xayrix Před 2 lety

      @@adammoszynski7125 6S nie jest oficjalnym "s". Różne firmy w różny sposób definiują zagadnienia safety - są firmy które skutecznie audytują punkty safety w normalny arkuszu 5s. Są również przedsiębiorstwa które tak jak Pan napisał wdrażają 6s a tym ostatnim jest np Safery albo Shukan (Nawyk) lub inne. Jak dla mnie to nic innego jak próba bycia fancy ;) Solidnie wdrożone i działające 5S - i żadne następne "s" nam nie jest potrzebne.