[4K] Modernizacja przejazdu kolejowego | Suchatówka

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 4. 07. 2024
  • Materiał ukazujący postępy prac przy modernizacji przejazdu kolejowo-drogowego w miejscowości Suchatówka między Inowrocławiem a Toruniem. Przejazd ten znajduje się w kilometrze 120,990 linii 353 Poznań Wschód - Skandawa na szlaku Gniewkowo - Chorągiewka. Przy przejeździe znajduje się przystanek osobowy. Niegdyś mieścił się tu posterunek odstępowy, po którym został już tylko budynek nastawni.
    Przed rozpoczęciem prac przejazd należał do kategorii C. Wówczas posiadał urządzenia SSP typu SPA-2 zabudowane w dość nietypowej dla tych urządzeń szafie, a obsługiwały one 4 sygnalizatory świetlne SD-1M (we wcześniejszych latach najprawdopodobniej były to EHZ-32) oraz głośnik akustyczny modulowany EHL-S08.
    Prace budowlane rozpoczęto w 2. kwartale 2021 roku przy okazji już trwającej przebudowy peronów przystanku osobowego Suchatówka. Przystanek ten wcześniej posiadał niskie perony, znajdowały się wtedy również maszty po dawnych semaforach odstępowych. W marcu ukończono modernizację peronu 1 i tym samym rozpoczęto przebudowę drugiego peronu.
    W sierpniu rozpoczęto próbną eksploatację nowych urządzeń SSP zachowując stare w stanie czynnym. Zabudowano nowe urządzenia SSP typu RASP-4.4Ft produkcji Kombud z trzema sygnalizatorami SD-K2 LED, trzema napędami rogatkowymi RHR-95 oraz dwoma głośnikami EHL-S10. Nowe urządzenia posiadają również komplet tarcz ostrzegawczych przejazdowych, zarówno od strony Gniewkowa jak i posterunku odgałęźnego Chorągiewka. Przejazd jak i perony wyposażono w oświetlenie LED. Ciekawostką jest fakt, że przejazdu nie wyposażono w monitoring, co w dzisiejszych czasach jest coraz bardziej powszechne.
    Nowe urządzenia RASP-4.4Ft oddano do użytku mniej więcej w połowie października 2021 roku. Od tamtej pory przejazd należy do kategorii B. Nowe podzespoły SSP podpięto pod już istniejący od 2015 roku system RASP-UZK na nastawni dysponującej stacji Gniewkowo.
    Odnośniki minutowe filmu:
    0:00- 24 sierpnia 2021
    Stan po skończeniu prac budowlanych zarówno na przejeździe jak i na peronach. Trwała wówczas próbna eksploatacja urządzeń RASP-4.4Ft produkcji Kombud. Z nowych urządzeń działały tylko czujniki torowe, TOPy oraz napędy rogatkowe, sygnalizatory świetlne ponoć też działały (a przynajmniej takie były wskazania monitora UZK).
    W dniu nagrywania filmu nastąpiła awaria kabla zasilającego powtarzacz UZK typu ERP-5 na nastawni w Gniewkowie. Ze względów bezpieczeństwa wprowadzone zostało ograniczenie prędkości biegu pociągów do 20km./h. Jeszcze tego samego dnia awaria została usunięta, a obostrzenia odwołane.
    2:16- przelot EP07-479 na czele pociągu IC 57100 Ukiel z Olsztyna Głównego do Zbąszynka
    4:00- Traxx 386 017 Metrans luzem z Torunia Towarowego TrB do Gądek
    5:08- EP07-1044 z opóźnionym 30 minut pociągiem IC 65103 Mamry relacji Wrocław Główny - Białystok
    7:05 | 9 stycznia 2022 - Po modernizacji
    8:20 - EN57Alc-2214 jako Regio 75309 relacji Poznań Główny - Toruń Wschodni
    10:25 - EP07-312 z pociągiem IC 75101Ukiel relacji Zbąszynek - Olsztyn Główny
    12:55- EP07-411 z pociągiem IC 65102 Mamry relacji Białystok - Wrocław Główny

Komentáře • 17

  • @PolskiMK
    @PolskiMK Před 2 lety +3

    Klasycznie świetna prezentacja urządzeń. Poza bardzo ładnymi nowymi urządzeniami, moją uwage przyciągnęło niesamowite oddanie klimatu, który był gdy nagrywałeś :D

  • @bartosz.9988
    @bartosz.9988 Před 2 lety +2

    Ciekawe, że jeden z sygnalizatorów SD-K2 jest zamontowany nietypowo na sztucznie dorobionym do masztu wysięgniku. Ale dziwne, że po modernizacji przejazd nie otrzymał monitoringu, tym bardziej że to jest ruchliwa linia. Zauważyłem że teraz niemal każdy zmodernizowany przejazd (nawet na lokalnej linii) go dostaje. Inaczej niż to miało miejsce jeszcze 10-15 lat temu.

    • @kolejowywariat5602
      @kolejowywariat5602  Před 2 lety

      Ten wysięgnik jest ciekawym sposobem na zapewnienie dobrej widoczności tego sygnalizatora. A brak kamer no to cóż.... bardzo dziwnie rozpisany przetarg na te urządzenia. Generalnie od ładnych paru lat na przejazdach kategorii B zawsze zakłada się kamery, na kategorii C różnie.

    • @bartoszm.drugiekontozamkni5666
      @bartoszm.drugiekontozamkni5666 Před 2 lety

      @@kolejowywariat5602 Możliwe, że monitoring zostanie zamontowany w późniejszym terminie. Wiele jest takich przejazdów kat. B, co nie dostawały od razu po modernizacji monitoringu, tylko dopiero w czasie późniejszym.

  • @Pkwpz
    @Pkwpz Před 2 lety +2

    Czemu S2 jest na wysięgniku?

  • @Pkwpz
    @Pkwpz Před 2 lety +1

    4:26 Co to za dźwięk?

  • @prezentacjorzkolejarz2137

    Mam do Ciebie pytanie. Czy nagrałeś też przejazd położony w lesie, w stronę Torunia? Niestety linku nie mogę wysłać ale na mapach jest obok budynku IZO-SERWIS. Ma automatykę spa2, sygnalizatory ehz32 i nie ma dzwona.
    A co do filmu-dobrze przemyślana konstrukcja z tym sygiem na wysięgniku

  • @kon1przejazdy
    @kon1przejazdy Před 2 lety +1

    co to za wymyslny kontener na spa-2 pierwszy raz cos takiego widze
    a czemu bylo ograniczenie i tablice na przejezdzie na tym pierwszym nagraniu? bo ssp wyglada na sprawne
    problem z uzk jakis?

    • @kolejowywariat5602
      @kolejowywariat5602  Před 2 lety

      Jest informacja w filmie, jest szersze objaśnienie w opisie, trzeci raz powtarzać mi sie nie chce.
      też mnie zaskoczyło takie rozwiązanie z kontenerem, ale jak widac można i tak

    • @kon1przejazdy
      @kon1przejazdy Před 2 lety

      @@kolejowywariat5602 dzieki juz widze

  • @Pkwpz
    @Pkwpz Před 2 lety +1

    Ja dzisiaj nagrywałem ten przejazd

  • @Dawniej_zipper_track_maps.

    I chyba też podnieśli prędkość pociągów bo te pociągi kotórw nagraleś przed modernizacją to jakieś zlekka spowolnione...

  • @Pkwpz
    @Pkwpz Před 2 lety +2

    12:58 Bez sensu postawili sygnalizator po modernizacji