Janusz Wawrowski / José Gallardo "Aurora"

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 17. 04. 2013
  • Niezwykła płyta, którą Janusz Wawrowski rozpoczyna swoją współpracę z EMI nosi tytuł symbolizujący wszystko to, co tajemnicze i piękne. Aurora, rzymska bogini Jutrzenki, wprowadza nas w oszałamiający świat pełen niezliczonych barw, świeżości i ożywiającej energii.
    Muzyka, którą słyszymy w wykonaniu Janusza Wawrowskiego i towarzyszącego mu znakomitego, argentyńskiego pianisty -- Jose Gallardo, mieni się różnorodnością. Brzmienie albumu nawiązuje do znanych nam z malarstwa tendencji impresjonistycznych oraz do modernizmu. Pełne ekspresji, inspirowane mitologią i magią "Mity" Karola Szymanowskiego, to jeden z najpiękniejszych utworów na skrzypce i fortepian. Poruszający wyobraźnię i skłaniający do refleksji nad istotą piękna. W kolejnych jego fragmentach odkrywamy tajemnice pożądania (źródło Aretuzy), samouwielbienia (Narcyz), a nawet lęku przed brzydotą i odrzuceniem (Driady i Pan). Zanurzona w magicznej symbolice i mitologicznej atmosferze jest także sonata skrzypcowa Eugene Ysaye'a, której płyta zawdzięcza swój tytuł. "Aurora", to fajerwerk wirtuozerii, wymagający od skrzypka niesamowitej techniki, a także wyjątkowej muzykalności. Z tego powodu jest nagrywana i wykonywana nadzwyczaj rzadko. Wyzwanie Jutrzenki jest jednak kuszące, a w wykonaniu Janusza Wawrowskiego trudno oprzeć się jej przemożnemu urokowi. Zapierająca dech w piersiach sonata Ravela zaskakuje Bluesem i energetyzującą Perpetuum Mobile, a Subito Lutosławskiego ukazuje gwałtowność i dynamikę współczesnego świata.
    Wawrowski "Aurorą" przełamuje stereotyp myślenia o muzyce poważnej. Repertuar zawarty na płycie jest inspirującym przeżyciem, wciągając słuchacza w sen, z którego nie chcemy się obudzić.
    reżyseria: Tomasz Knittel
    zdjęcia: Michał Rułka
    montaż: Paweł Kołaniewski
    kierownik produkcji: Tomasz Piotrowski
    reżyseria dźwięku: Aleksandra Nagórko, Joanna Popowicz
    montaż dźwięku: Jakub Jęczmionka
    lektor: Andrzej Krusiewicz
    Szczególne podziękowania dla:
    Stanisława Leszczyńskiego oraz Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie
    oraz
    Muzeum Sportu i Turystyki w Centrum Olimpijskim w Warszawie
    Dziękujemy także patronom medialnym płyty:
    RMF Classic, fineLIFE.pl, Muzyka W Mieście, MG/MGB, POLMIC, The Visitor, Maestro, Rzeczpospolita, Przegląd
  • Hudba

Komentáře • 2