Volební metody #4: Tříštění hlasů

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 17. 08. 2020
  • Datový analytik Prokop tentokrát na téma tříštění hlasů. Jak může složení kandidátů ve volbách ovlivnit jejich výsledek? 60% obyvatel vesnice chce nechat postavit knihovnu, 40% je pro parkoviště, jak je ale možné, že nakonec vznikne parkoviště? Odpověď najdete ve videu.

Komentáře • 7

  • @dobryczlovek2964
    @dobryczlovek2964 Před rokem +1

    Děkuji za tahle videa, děláte záslužnou práci. Udivuje mě, že se o tom víc nemluví a nevidím u politiků snahu volební systém změnit na některou z variant více hlasů. Na reálných i modelových příkladech krásně ukazujete nesmyslnost současného systému, kdy má každý volič jen 1 hlas. Vlastně se i divím, že nám taková podoba demokracie dosud stačila. Myslím, že vícehlasé volební systémy jsou směr, kterým by se demokratické systémy měly vyvinout. Jen je třeba tyto myšlenky víc rozšířit mezi lidi a politiky. Nebo stačí, aby se myšlenka zalíbila ústavnímu soudu a můžeme tu mít další shození současného volebního systému s odůvodněním, že není dostatečně spravedlivý? Možná by pak tento upgrade mohl proběhnout během pár měsíců.

  • @jantichy9918
    @jantichy9918 Před 3 lety

    Vím, že tento komentář by se spíše hodil pod video Janečkova metoda. Přesto si ho ale dovolím napsat sem. Pokud by opravdu v naší zemi byl volební systém, kde by voliči mohli dát více jak jeden hlas+ např. dát i k těm dvěma hlasům hlas záporný, jak by se to potom počítalo? Kolik by na to muselo být lidí? Jak dlouho by ono počítání hlasů zabralo volební komisi? Týkalo by se to všech voleb nebo jen těch, kde je většinový volební systém jako jsou senátní, či prezidentské volby? Tohle všechno jsou otázky, které si kladu já a nemám na ně odpověď a tyto otázky jsou zcela zásadní, pokud by nějaká strana chtěla změnu volební metody při volbách.

    • @InstituteH21
      @InstituteH21  Před 3 lety

      Hezký den Jane, dovolím si tvrdit, že by sčítání hlasů nebylo o moc složitější, než je tomu nyní. Možností, jak by to mohlo vypadat, je více, např. na hlasovacím lístku by voliči mohli v jednom sloupečku zakřížkovat, kterým kandidátům udělí své plusové hlasy a v dalším sloupečku, komu své minusové hlasy. Případně by mohl být jen jeden sloupeček se všemi kandidáty, kde by do kolonky voliči vepisovali znaménka "+" a "-". Volební komise by pak u každého kandidáta počítala získané plusové i minusové hlasy. Samotné sčítání by pak zabralo podobné úsilí jako třeba volby do zastupitelstev obcí, kde komise také musí sčítat více hlasů v podobě preferenčních hlasů (tzv. "kroužkování"). Pro senátní volby (a obdobně by tomu bylo v prezidentských volbách) v současné době prosazujeme variantu bez minusových hlasů, protože hlavní podstatou D21 - Janečkovy metody je efekt více hlasů. Senátní volby by tak byly jednokolové, kde by voliči v obvodech s více než 8 kandidáty mohli udělit až tři plusové hlasy, v obvodech s 3-8 kandidáty až 2 plusové hlasy a v obvodech jen s 2 kandidáty jen jeden plusový hlas. Podrobnější pravidla metody najdete zde - www.ih21.org/navod-k-pouziti. S pozdravem Jan za Institute H21

    • @StormMarek
      @StormMarek Před 3 lety

      další možností by bylo automatické sčítání při volbě online, při pochybách by bylo možné přepočítat i ručně

    • @dobryczlovek2964
      @dobryczlovek2964 Před rokem

      @@InstituteH21 Jen pozor, že kroužkování není křížkování. Při volbách do zastupitelstev obcí se křížkuje.

  • @thompsonunknown7910
    @thompsonunknown7910 Před 3 lety +1

    Něco

    • @InstituteH21
      @InstituteH21  Před 3 lety

      Díky. Nemůžeme než souhlasit. Za Institute H21 Vojtěch