Video není dostupné.
Omlouváme se.

Styropian czy wełna - jak wybrać materiał dociepleniowy?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 10. 09. 2018
  • Podstawowym kwestią, nad którą należy zastanowić się, planując ocieplanie budynku, jest wybór materiału termoizolacyjnego. Styropian czy wełna - oto jest pytanie.
    Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, który z materiałów dociepleniowych jest lepszy. Wszystko zależy od specyfiki budynku oraz warunków, panujących w okolicy. Przemyślenia wymaga nie tylko wybór pomiędzy wełną a styropianem, ale również dopasowanie konkretnej odmiany materiału do potrzeb projektu. W przypadku wełny mówimy o jej dwóch podstawowych odmianach: kamiennej i szklanej. Styropian występuje natomiast w postaci płyt standardowych, ryflowanych, sprężystych, elastycznych, wodoodpornych oraz perforowanych.
    Oba materiały mają podobne zdolności do hamowania ucieczki ciepła. Na rynku dostępne są również ich ulepszone wersje, które charakteryzują się niższym współczynniku Lambda, określającym wartość przenikania ciepła.
    Tym, co wyróżnia wełnę na tle styropianu jest trwała elastyczność, umożliwiająca idealne dopasowanie materiału do podłoża, oraz lepsza paroprzepuszczalność. Wełna cechuje się niewielkim oporem dyfuzyjnym, co pozwala parze wodnej przenikanie przez jej strukturę, a dodatkowo jest jedynym niepalnym materiałem dociepleniowym.
    Zdecydowaną zaletą styropianu jest natomiast bardzo niska nasiąkliwość, dzięki której woda nie przenika w głąb materiału, a on sam szybko wysycha. W porównaniu z wełną jest również zdecydowanie lżejszy. Styropian nie może jednak pochwalić się w pełni naturalnym składem, który charakteryzuje wełnę mineralną. W 2% zbudowany jest bowiem z polistyrenu.
    Wybierając materiał dociepleniowy, warto dokładnie przyjrzeć się właściwościami dostępnych na rynku produktów. Ich odpowiedni dobór to podstawa efektywności systemu termoizolacyjnego budynku, a więc gwarancja komfortu termicznego jego użytkowników.
    Powiązane porady:
    Docieplenie elewacji wełną czy styropianem? - różnice w materiałach - www.foveotech....
    Niezbędne narzędzia i materiały do docieplenia budynku - www.foveotech....
    Najczęściej popełniane błędy podczas dociepleń budynków. TOP 7 - www.foveotech....
    Obserwuj nas na Instagram: / foveotech

Komentáře • 21

  • @cezaryzieba5344
    @cezaryzieba5344 Před 4 lety +2

    O mnie sprawdził się styropian, brałem pod uwagę cenę i konstrukcje budynku, nie chciałem zbyt obciążać ścian i dlatego zrezygnowałem z wełny.

  • @jarosawzybertowicz9042
    @jarosawzybertowicz9042 Před 4 lety +2

    Wiele
    też zależy od tego, jakim budżetem dysponujemy. Nie da się ukryć, że styropian
    jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym. Plusów jest sporo, można go łatwiej
    kłaść samemu, nie trzeba do tego się ubierać jakość. No i jest bardziej lekki

  • @anetalis1454
    @anetalis1454 Před 4 lety +2

    My z mężem zdecydowaliśmy się na płyty styropianowe i chcemy ocieplić dom systemem ETICS. Jestem na etapie poszukiwania ekipy, która wykona mi taki montaż :)

  • @michazimnicki3868
    @michazimnicki3868 Před 4 lety +1

    Trzeba wybrać to co komu pasuje, mnie pasuje styropian, jest lekki, jest super termoizolatorem, nie nasiąka wodą, a cena jest dużo niższa.

  • @Shodgan89
    @Shodgan89 Před 6 měsíci

    Witam czy jak wełna zmoknie to trzeba ją wymienic ? Czy sama pod tynkiem wyschnie i nie będzie problemu ?

  • @konradmichlicki6998
    @konradmichlicki6998 Před 5 lety +6

    dlaczego nie ma słowa o zdrowiu i samopoczuciu co będzie dla człowieka lepsze

    • @rafal777jojoboy5
      @rafal777jojoboy5 Před 4 lety +1

      A co bedzie lepsze?

    • @rafal777jojoboy5
      @rafal777jojoboy5 Před 4 lety +1

      I jaki ma wplyw?

    • @DobryChloooopak85
      @DobryChloooopak85 Před 2 lety

      @@rafal777jojoboy5 oczywicie że wełna. Naturalna, paroprzepuszczalna. "oddychając" może pozbyć się pozostałości wody technicznej z muru oraz z późniejszego bytowania. czcams.com/video/LS-aPZ1M5_4/video.html

    • @mariuszmariusz3698
      @mariuszmariusz3698 Před rokem

      Styropian bo tak wszyscy robią- błędne myślenie ludzi. W nie których Państwach już styropianu nie używają

  • @limpao-2421
    @limpao-2421 Před 4 lety +1

    Osobiście mogę polecić styropian - posiada świetne właściwości izolacyjne, nie pyli i dobrze znosi upływający czas :)

  • @DobryChloooopak85
    @DobryChloooopak85 Před 2 lety

    Ważnym aspektem jest też efekt zdrowego domu i samopoczucie mieszkańców. Mając to na uwadze wtedy obliczamy ile to dla nas warte.
    czcams.com/video/LS-aPZ1M5_4/video.html

  • @rafas.476
    @rafas.476 Před 3 lety +1

    Temat przewałkowany 1000 razy. Co lepsze kawa czy herbata? Zależy.

  • @pcplsdxtc
    @pcplsdxtc Před 2 lety +1

    dlaczego każdy komentarz to reklama styropianu na systemie etics? Za bezczelność i lokowanie będę omijał szerokim łukiem owy system.

  • @aleksandergrocik1185
    @aleksandergrocik1185 Před 4 lety +1

    Po przeanalizowaniu, mnie bardziej pasuje styropian, ale nie biały tylko grafitowy. Ma bardzo dobre parametry termoizolacyjne, jest lekki, nie pyli, nie nasiąka wodą. W obecnym czasie najpopularniejszym systemem montażu jest Etics, według mnie jest najlepszy.

  • @cezaryzieba5344
    @cezaryzieba5344 Před 4 lety +1

    Trudny wybór, wybiorę chyba styropian o dobrych parametrach, wyjdzie o 1/3 taniej., a będzie tak samo ciepło. Trzeba położyć styropian tym systemem Etics i dom będzie zabezpieczony przed rozprzestrzenianiem się ognia w razie pożaru.

  • @ukaszkuczynski3988
    @ukaszkuczynski3988 Před 5 lety +2

    Filmik o wszystkim i o niczym... :-( nie ma mowy o tym, który materiał będzie lepszy na na podłogę a który na dach a ponadto różnic jest więcej, cena, współczynnik przewodzenia ciepła, pylenie, trwałość materiału.

  • @semeron7218
    @semeron7218 Před 4 lety +2

    Chciałbym tylko zauważyć, że styropian jest materiałem samogasnącym i jeśli zostanie zamontowany zgodnie z systemem ETICS to takie ocieplanie jest w 100% bezpieczne ;)

  • @pawebaranski77
    @pawebaranski77 Před 2 lety

    Teraz nie trzeba resztek styropianu palić lub wywozić do lasu, Broń Boże! W Radomsku (od 20 lat) w Termeko przyjmą od Was każdą ilość styropianu odpadowego czy z rozbiórki, czysty i brudny. Całkowicie bezpłatnie.