#05 - Odrolnienie działki i wyłączenie z produkcji rolnej

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 4. 11. 2021
  • #odrolnieniedziałki #wyłączeniezprodukcjirolnej #odrolnienie #działkarolna #warunkizabudowy #kosztodrolnieniadziałki
    Cześć
    W tym odcinku opowiem czym jest odrolnienie działki i co to jest wyłączenie z produkcji rolnej. Czy naprawde taki diabeł straszny?
    A i ile kosztuje?
    Zwolnienie z podatku rolnego:
    Ustawa z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (tekst jednolity: Dz.U. z 2006 r. Nr136, poz. 969 - ostatnia zmiana: Dz.U. z 2008r. Nr 116 poz. 730)
    Zwolnione są niektóre grunty, takie jak:
    1) użytki rolne klasy V, VI i VIz oraz grunty zadrzewione i zakrzewione ustanowione na użytkach rolnych; Zwolnienie stosuje się z urzędu.
    2) grunty położone w pasie drogi granicznej; Zwolnienie stosuje się z urzędu.
    3) grunty orne, łąki i pastwiska objęte melioracją - w roku, w którym uprawy zostały zniszczone wskutek robót drenarskich; Zwolnienie stosuje się na wniosek podatnika.
    4) grunty przeznaczone na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do powierzchni nieprzekraczającej 100 ha
    a) będące przedmiotem prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego, nabyte w drodze umowy sprzedaży,
    b) będące przedmiotem umowy o oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste,
    c) wchodzące w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, objęte w trwałe zagospodarowanie;
    Zwolnienie to stosuje się na wniosek podatnika.
    Zapraszam:)

Komentáře • 72

  • @mariuszkijowski2180
    @mariuszkijowski2180 Před měsícem +1

    Bardzo dziękuję za materiał, krótko i na temat :)

  • @mar-mz8kv
    @mar-mz8kv Před 10 měsíci +3

    Muszę pana słuchać w szybszym tempie o u mnie zbyt wolno to wszystko chodzi 😅

  • @MrJasickiS
    @MrJasickiS Před rokem +3

    Świetny Materiał. Wyjaśnione bardzo prosto.

  • @annastopka9988
    @annastopka9988 Před 2 lety +4

    bardzo interesujace. konkretna wiedza. lubie to!!!!

    • @BudujemyNASZAZYL
      @BudujemyNASZAZYL  Před 2 lety

      Dziękuję za miłe słowa. Cieszę się jeżeli mogę pomóc 👍

  • @MC-zu5lj
    @MC-zu5lj Před 2 lety +5

    Może napiszę jeszcze trochę szczegółów na swoim przykładzie bo czasami nie jest to takie proste jakby się wydawało :-)
    Generalnie wszystkie wiadomości oczywiście są prawidłowe ale.. czasami są różnie interpretowane.
    1. Od 2022 w moim starostwie nie potrzeba ani Warunków Zabudowy ani decyzji o wyłączenie (4-6 klasa mineralna oczywiście) do budowy obiektu do 35m2 nie będącego domem jednorodzinnym. Jeszcze w poprzednim roku przepisy interpretowali inaczej. Jest to ważne o tyle, że są takie osoby, które chcą najpierw postawić szopę na narzędzia + wystąpić o docelowe przyłącze energetyczne (rok czekania). Taką szopę możecie stawiać (4-6 mineralna) na zgłoszenie bez żadnych formalności po kupnie działki. Oczywiście projekt trzeba mieć do zgłoszenia ;-)
    2. Może zdarzyć się sytuacja (taka miała miejsca w moim przypadku), że nie wiemy jakiego pochodzenia grunty mamy. Klasa jest zawsze opisana w wypisie z ewidencji gruntów ale pochodzenie ... nie :-) Różnica jest kolosalna bo w Polsce ziemie organiczne i mineralne są naprawdę mocno poprzeplatane. Co zrobić? Można sprawdzić grunty na mapie glebowo-rolniczej (odsyłam google). Urzędnicy na ogół z tej mapy korzystają ale .. 100% pewności mieć nie będziecie.
    3. Może się zdarzyć (mój przypadek), że pechowo teren mojej działki w latach 70 był lasem (działka LS) i nie było badane pochodzenie gruntu (wszystkie te mapy są z jeszcze z komuny). Co wtedy zrobić? Zadzwonić do starostwa. Ja na ten przykład dzwoniłem 3 razy spytać co to za ziemia. Raz do wydziału gosp. nieruchomościami (oni wyłączają z produkcji rolnej) - niestety byli leniwi i mi tego sprawdzić nie mogli. Potem zadzwoniłem do wydziału geodezji - też byli leniwi "proszę złożyć wniosek to się Pan dowie" - owszem dowiem się, tylko jak złożę wniosek o wyłączenie to nie ma zmiłuj - jeśli ustalą że jednak organiczna to MUSZĘ zapłacić. Zadzwoniłem do wydziału (żeby nie skłamać coś z pozwoleniami na budowę) i tam miła Pani sprawdziła i powiedziała "gruntu Panu nie mogę podać ale.. nie potrzebuje Pan decyzji o wyłączeniu z produkcji rolnej" :-).
    4. Jeśli macie grunty klasy 4-6 organiczne to NIE WYŁĄCZAJCIE z produkcji rolnej więcej niż trzeba. Niby macie za darmo ale... po wybudowaniu domu przychodzi geodeta, wykonuje inwentaryzacje i wpisuje do ewidencji gruntów ile ziemi się zmieniło na "B - zabudowaną" a ile zostało "R-rolnej". Na tej podstawie wyliczą wam podatek od nieruchomości. Od ziemi rolnej 0zł, od budowlanej +- 57gr/m2. Czyli za standardową działkę 30 arów będzie to 3000zł*0.57 =1700zł. Jeśli nie daj boże chcecie tam zarejestrować działalność to stawka będzie dramatycznie wysoka. Do tego podatek od domu + ew. budynku gospodarczego (10 razy wyższy niż dom) i garażu (10 razy wyższy niż dom). Spokojnie 2000zł/rok - a kto wie ile zażyczy sobie gmina za 5 lat :-)
    5. Jeśli wyłączacie z produkcji rolnej tylko część działki to... po zakończonej budowie, przy wizycie geodety (która jest potrzeba do odbioru budynku i jego dalszemu użytkowaniu) na działce miejcie tylko to co jest ABSOLUTNIE KONIECZNE. Dom, garaż, dojazd, resztę głupot. Nie sadźcie kwiatów, grządek, nie budujcie altan, spiżarni czy innych szklarni. Jeśli nie znacie geodety to również nie ogradzajcie całej działki. Czemu? Bo wszystkie te budowle z ogrodzeniem włącznie są zmianą funkcji na budownictwo. Jeśli geodetę znacie to do płotu się nie czepnie (chociaż z murowanym może być kiepsko) - po prostu uważajcie.
    6. Robiąc zagospodarowanie pamiętajcie aby wyłączyć z produkcji rolnej REGULARNĄ figurę geometryczną. Nie jakieś zygzaki po obrysie domu, podjazdu, wiaty czy czego tam tylko jeden-dwa ładne regularne prostokąty tak aby pozostały "pas" ziemi rolnej był jak najbardziej zbliżony do kwadratu czy prostokątu. Czemu? Bo większość starostw nie pozowoli Wam na pozostawienie pasków ziemi rolnej o szerokości 3-4m czy jakichś innych nieregularnych. Czemu? Bo przepis mówi, że tereny te mają być zdane do uprawy roli - pomimo tego, że każdy wie, że tak nie będzie ale jednak zgodnie z przepisem ma tak być i kropka. Zalecam również zadzwonienie do swojego starostwa i zapytanie. Znam sprawy sprzed 7 lat gdzie ludzie mieli działki po 3000m2 i kazali im wyłączać całość. Czemu? BO TAK. Wbrew obmiarowi dokonanemu przez geodetę z uprawnieniami. Musieli się odwoływać od decyzji a przez cały ten czas (np. 2 lata) nie mogli mieszkać w domu legalnie bo przecież był nieodebrany.
    Podsumowując - ostatnio dużo się zmieniło na lepsze w starostwach ale jednak polecam podzwonić i dopytać gdybyście mieli pytania. Co starostwo to inne interpretacje.

    • @BudujemyNASZAZYL
      @BudujemyNASZAZYL  Před 2 lety

      Dzięki za komentarz. Mam już to poogarniane. Moja działka jest bardzo duża i wyłączę tylko to co niezbędne.

  • @marzenawojtuch3740
    @marzenawojtuch3740 Před 2 lety +2

    Mega wartościowe materiały prezentujesz. Pozdrowienia 👍

  • @jagoska3
    @jagoska3 Před rokem +1

    Swietny materiał. Bardzo dobra forma przekazu. Trzymaj tak dalej!

  • @rafaherta2191
    @rafaherta2191 Před rokem +1

    Dziękuję za materiał

  • @mazowiecka1
    @mazowiecka1 Před rokem +1

    Dla zasięgu 😊

  • @krzysztofbiwan2996
    @krzysztofbiwan2996 Před 2 lety +1

    👍

  • @bajabongosoffgrid
    @bajabongosoffgrid Před 2 lety +1

    poszła łapka i subik ciekawe zagadnienia - ja zajmuje się na mikroskale off-grid /mam taki mały azyl na mojej działce .pozdrawiam

  • @krzysztofdominiak525
    @krzysztofdominiak525 Před rokem +2

    Cześć, mega wartościowe filmy. Jesteś inspiracją i impulsem by spróbować samemu tej drogi! Chciałbym wyjaśnić dwie kwestie. Jesteśmy na etapie kupna działki (za kilka dni minie miesiąc jak działka wisi na stronie kowr) oraz składania wniosku o warunki zabudowy. Gmina w okolicy działki nie posiada MPZP, posiada jedynie studium na którym działka ma oznaczenie R. Działka ma 3,5ha, ziemie mineralną o klasach IVb i gorszych. I tu moje pierwsze pytanie: czy oznaczenie na studium niesie jakiekolwiek konsekwencje? Moim zdaniem nie, bo to nie jest wiążący dokument jak MPZP, tylko koncepcja. Druga sprawa: architekt twierdzi, że mimo to iż dostaniemy warunki zabudowy to nie ma to większego znaczenia, bo nie dostaniemy na tej działce pozwolenia na budowę jeżeli nie jesteśmy rolnikami. Pokazywał przypadki jego innych klientów i pisma które składali (że planują zostać rolnikami). W tamtym momencie zbił mnie z tropu, ale gdy się później nad tym zastanawiałem doszedłem do wniosku, że sytuacja którą nam przedstawiał musiała zachodzić albo gdy istniał MPZP i działka była siedliskowa albo dostał WZ na działkę siedliskową albo chcieli ominąć konieczność płacenia za wyłączenie z produkcji rolnej. Kierując się wiedzą przekazaną przez Ciebie i jeszcze z kilku miejsc wszystko powinno być raczej proste: otrzymuję WZ na dom jednorodzinny, fragment objęty wnioskem się automatycznie odrolnia, składam wniosek o wyłączenie z produkcji rolnej, a właściwie o stwierdzenie braku konieczności ze względu na klasę ziemi na działce i to powinno wystarczyć do uzyskania pozwolenia na budowę. Skąd architekt wziął tutaj konieczność bycia rolnikiem?

    • @BudujemyNASZAZYL
      @BudujemyNASZAZYL  Před rokem +2

      Cześć. Dzięki za miłe słowa.
      Pierwsza rada: zmień architekta. Jeśli kupisz ziemię, i dostaniesz WZ na dom jednorodzinny to się budujesz. Kropka. Faktycznie, gdyby były WZ na siedlisko lub zagrodę to byłoby trudniej. Wyłączenie odbywa się po inwentaryzacji podwykonawczej przez geodetę. Od momentu zgłoszenia końca budowy ziemia przekształcona trwałe pod budynek i podjazdy zostaje wyłączona z produkcji rolnej a reszta jest dalej oznaczona jako R.

  • @jaDev-Robert
    @jaDev-Robert Před 2 lety +2

    Słuchanie pana na `1.5` szybkości jest całkiem ok. Pozdrawiam

  • @szmoncess
    @szmoncess Před 6 měsíci +1

    Zasmuciłeś mnie. Ale dobrze, że obejrzałem. Działka, którą zamierzałem kupić to klasa IIIa i IIIb. Było tam kiedyś siedlisko i jest prąd. Obecny właściciel nie dostał warunków zabudowy ze względu na konieczność zmiany przeznaczenia gruntu. Co ciekawe w studium zagospodarowania (nie ma mpzp) część działki oznaczona jest jako zabudowa jednorodzinna/zabudowa zagrodowa. Czarno to widzę obecnie.

    • @BudujemyNASZAZYL
      @BudujemyNASZAZYL  Před 6 měsíci

      Szkoda. Musiałbyś być rolnikiem "pełną gębą" żeby tam cokolwiek zbudować. Niestety. Szukaj dalej.

    • @szmoncess
      @szmoncess Před 6 měsíci +1

      @@BudujemyNASZAZYL Dzięki za odpowiedź :) Będę próbował zmienić klasę gruntu. Moim zdaniem są podstawy.

    • @BudujemyNASZAZYL
      @BudujemyNASZAZYL  Před 6 měsíci

      @szmoncess próbować warto. Powodzenia 👍 Daj koniecznie znać jak poszło 👍

  • @pawepawlik550
    @pawepawlik550 Před rokem +1

    Bardzo dobrą robotę robisz 👌👊 a to 500 m bezpłatnie ma się do każdej klasy czy od 4rki ? Wysyłam pozytywną energię 👊💥

    • @BudujemyNASZAZYL
      @BudujemyNASZAZYL  Před rokem +1

      Dzięki. Od 4ki. Poniżej trzeba odrolnić i zapłacić.

  • @lokrzysio
    @lokrzysio Před 7 měsíci +1

    Świetna robota. Prostym słowem trudny temat.
    Rozumiem, ewentualna sprzedaż tej działki lub jej części dopiero po 5 latach? Wydzielone działki poniżej 0,3 ha też to obowiązuje? Zamierzacie ewentualnie zmniejszać swój teren?

    • @BudujemyNASZAZYL
      @BudujemyNASZAZYL  Před 7 měsíci

      Nie zamierzam zmniejszać terenu. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę mogłem wydzielić działkę pod dom i hipotekę ok 2000 m2. Sprzedaż tak. Po 5 latach

  • @J4si3k1992
    @J4si3k1992 Před 2 lety +2

    Dzięki za film :-) Wiesz może ile mniej więcej czeka się na warunki zabudowy przy działce rolnej?

    • @BudujemyNASZAZYL
      @BudujemyNASZAZYL  Před 2 lety +4

      Tyle samo co przy każdej innej bez MPZP. Ja czekałem 4 miesiące ale to zależy od poziomu nieróbstwa urzędników w danej gminie

  • @RandomParrot881
    @RandomParrot881 Před 6 měsíci +1

    Dzięki za super wyjaśnienie. Mam tylko jedno pytanie - gdzie można sprawdzić czy gleba jest pochodzenia mineralnego czy organicznego?

    • @BudujemyNASZAZYL
      @BudujemyNASZAZYL  Před 6 měsíci

      To jest właśnie lipa. Trzeba pytać w gminie. Są mapy gdzie jaka ziemia występuje, ale ich wiarygodność jest znikoma.

  • @IHATEJUSINBIBER
    @IHATEJUSINBIBER Před 2 lety +1

    Dzień dobry. Posiadam działkę 12 arów, grunt rolny klasa IIIB i skrawek IV. Działka w granicy administracyjnej miasta. Działka posiada wydane warunki zabudowy na budowę domu jednorodzinnego. Rozumiem, że "odrolniła się z automatu"? Teraz wyłączenie z produkcji rolnej- budowac się będę może za 5 lat. Teraz chce ją użytkowac w sposób rekreacyjny. Aby móc utwardzić wjazd na działkę z DROGI GRUNTOWEJ PRYWATNEJ (do której to mam służebność) czy muszę wpierw wyłączyć część działki z produkcji rolnej? Składając wniosek o wyłączenie - czy sam mogę narysować zakres terenu który chcę wyłączyć czy to musi być narysowane przez osobę uprawnioną? Następnie, czy dobrze rozumiem przepisy- mogę podnieść poziom gruntu 200kg/m2 ziemią pochodzącą z innej działki bez żadnego zgłoszenia, projektu czy jakiś negatywnych konsekwencji prawnych?

    • @BudujemyNASZAZYL
      @BudujemyNASZAZYL  Před 2 lety

      Teoretycznie, zmieniając trwale przeznaczenie gruntu, musisz wyłączyć go z produkcji rolnej, a to wytycza geodeta.
      Zależy jak urząd by do tego podszedł.
      Tzn. zależy czy ktoś Cię podj... czy nie ..🤣
      Żeby to było zgodne z prawem powinieneś mieć na to WZ, zaniesione na mapy i wyłączone z produkcji rolnej.

  • @marekzmian3991
    @marekzmian3991 Před rokem +1

    Ciekawe

  • @choinaziom
    @choinaziom Před rokem +1

    Dzięki za super wyjaśnienie. Mam tylko jedno pytanie - niektóre materiały podają, że od opłaty wyłączenia z produkcji rolnej odlicza się wartość gruntu. Czy tak jest rzeczywiście?

    • @BudujemyNASZAZYL
      @BudujemyNASZAZYL  Před rokem +1

      Dziękuję.
      Tak serio to nie pamiętam teraz. Ten materiał robiłem ze dwa lata temu 😁 ale chyba było coś takiego.

  • @miroslawagrzela917
    @miroslawagrzela917 Před 2 lety +1

    Studium planu zagospodarowania jak zmienić ?Chodzi o to ,że zmieniono działkę rolną na teren zielony 0,38 h klasa 5 .Działka położona przy drodze gminnej i drodze S77 Grójec -Piaseczno.Obok działki są zabudowania .

    • @BudujemyNASZAZYL
      @BudujemyNASZAZYL  Před 2 lety

      No to lipa. Jak już jest plan zagospodarowania to oczywiście można próbować składać wnioski, ale może być ciężko. Chociaż jeśli to studium to może łatwiej. Bo rozumiem, że mpzp jeszcze nie ma jako takiego? Próbuj pytać w gminie. Wydział architektury i budownictwa.

    • @miroslawagrzela917
      @miroslawagrzela917 Před 2 lety +1

      @@BudujemyNASZAZYL Dziękuje za odpowiedż.Nie ma jeszcze mpzp. i będziemy składać wniosek o zmianę studium .

    • @BudujemyNASZAZYL
      @BudujemyNASZAZYL  Před 2 lety

      Super. W tej sytuacji jest jeszcze spora szansa na powodzenie. Trzymam kciuki i koniecznie dajcie znać jak poszło bo to może pomóc innym 😀

  • @Living_InA_Van
    @Living_InA_Van Před 2 lety +1

    Cześć
    Obejrzałem do tego momentu wszystkie filmy na Twoim kanale. Bardzo fajnie wszystko tłumaczysz przede wszystkim dlatego, że na swoim przykładzie i nie piszesz palcem po wodzie jak na większości kanałów. Nabyłeś, z urzędami walczyłeś, wiesz co jest pięć. Ja zaczynam aktualnie szukanie działki rolnej pod budowę domu nie będąc rolnikiem. Raczej interesuje mnie działka do 1ha. Większość zagadnień mi rozjaśniłeś, ale zastanawia mnie co autorzy przepisu o wyłączaniu powierzchni z produkcji rolnej mają na myśli w kwestii drogi dojazdowej. Czy dwie wyjeżdżone koleiny moim samochodem w trawie mają status drogi, czy raczej mają tu na myśli drogę utwardzoną…? Ja to wyglada u Ciebie?

    • @BudujemyNASZAZYL
      @BudujemyNASZAZYL  Před 2 lety

      Z tego co kojarzę to chodzi o drogę utwardzoną, czyli obszar zmieniony nieodwracalnie. Ale pamiętaj, że projekt musi zawierać dojazd do domu i to oznaczony jako utwardzony.

    • @Living_InA_Van
      @Living_InA_Van Před 2 lety +1

      @@BudujemyNASZAZYL aaa widzisz. Czyli muszę się liczyć z drogą utwardzoną. Dziękuje!

    • @BudujemyNASZAZYL
      @BudujemyNASZAZYL  Před 2 lety +1

      Zawsze lepiej zakładać ten gorszy scenariusz 😀

  • @jagodkibuzka7218
    @jagodkibuzka7218 Před 2 lety +1

    Dobrze podane, dzięki. Pytanie czy wg Ciebie, jesli odrolnie działkę rolną np 3100 m2 to będę mógł ją podzielić na 2 działki po 1550 m2 ?

    • @BudujemyNASZAZYL
      @BudujemyNASZAZYL  Před 2 lety

      Cześć.
      Jeśli jest na terenach wiejskich to może być problem. To wiele zależy też od lokalizacji, dostępu do drogi itd.
      Najlepiej pytać geodetów. Oni się najlepiej orientują.
      Pozdrawiam

    • @jagodkibuzka7218
      @jagodkibuzka7218 Před 2 lety +1

      @@BudujemyNASZAZYL Jest dostęp do drogi, podziliłem parę hektarów wg podziału rolnego a wieć trochę powyżej 3000m2

    • @BudujemyNASZAZYL
      @BudujemyNASZAZYL  Před 2 lety

      Według przepisów ( art. 93 ust. 2a) możesz podzielić na mniejsze niż 3000m2 pod dwoma warunkami.
      1. Działka musi zostać przeznaczona na powiększenie sąsiedniej nieruchomości lub,
      2. Podział musi być związany z regulacją granic między sąsiadującymi nieruchomościami.
      Więc jeśli w rejestrze gruntów działki są jako rolne to kicha.
      Musiałby ją odrolnić, więc chyba gra nie warta świeczki...

    • @BudujemyNASZAZYL
      @BudujemyNASZAZYL  Před 2 lety

      Jeśli w rejestrze gruntów będzie jako budowlana, a nie rolna to tak.
      Tylko pamiętaj, że mogą się nie zgodzić na zmianę.

  • @MrJasickiS
    @MrJasickiS Před rokem +1

    Mam takie pytanie? Ile razy mogę wyłączać te 500 m2 na działce rolnej 3400m2? (Tylko raz czy mogę więcej? ( Działka Klasa RV i ŁsV posiada dostęp do drogi publicznej, posiada z przodu sąsiedztwo budynków gospodarczych a po bokach działki rolne)

    • @BudujemyNASZAZYL
      @BudujemyNASZAZYL  Před rokem

      Zawsze, kiedy zamieniasz trwale grunt, tak, że nie będzie już mógł być wykorzystywany do produkcji rolnej, musisz to wyłączyć.

  • @jagodkibuzka7218
    @jagodkibuzka7218 Před 2 lety +1

    Drugi wariant do poprzedniego pytania, jesli wystąpie o warunki zabudowy na działce 3100m2 na 2 budynki mieszkalne i je uzsykam, będę mógł tą działkę rolną podzielić na 2 działki po 1 050m2 ?

    • @BudujemyNASZAZYL
      @BudujemyNASZAZYL  Před 2 lety

      Jeśli podzielisz działkę przed uzyskaniem ostatecznego pozwolenia na budowę, to będziesz musiał wystąpić o nowe WZ.
      Jeśli nie masz WZ to lepiej najpierw podzielić a potem wystąpić o WZ na każdą działkę osobno.

    • @jagodkibuzka7218
      @jagodkibuzka7218 Před 2 lety

      @@BudujemyNASZAZYL Nie można podzielić działki rolnej na mniejsze działki poniżej 3000m2. Ale po uzyskaniu WZ na 2 domy, kiedyś niektórzy tak robili i dawało radę, był to klucz do podzielenie na mniej niż 3000m2

  • @mfun3856
    @mfun3856 Před 2 lety +1

    Cześć, mam pytanie. Niżej daje link do filmu gdzie koleś mówi że najpierw należy odrolnić działkę by przekształcić ja na budowlana a później dopiero wyłączyć część powierzchni pod zabudowę, czyli inaczej jak Ty to tłumaczysz, albo ja czegoś tu nie rozumie. czcams.com/video/g90Ko3syl5E/video.html Będę wdzięczny o wyjaśnienie bo sam mam działkę rolna ale mówią mi w gminie ze nie można się tam budować bo to działka rolna a nie można jej przekształcić na budowlana, pozdrawiam

    • @BudujemyNASZAZYL
      @BudujemyNASZAZYL  Před 2 lety

      czcams.com/video/J46w55yrYNc/video.html
      A czym jest działka budowlana?
      Występujesz o WZ i jesli je dostaniesz to nie ma problemu. Z odrolnieniem to wszystko zależy od klasy gruntu.

    • @BudujemyNASZAZYL
      @BudujemyNASZAZYL  Před 2 lety +1

      Przepraszam, ale wytrzymałem 2 minuty, bo facet pieprzy 3 po 3. Jeśli jest MPZP to żadne odrolnienie nie pomoże. Trzeba zmienić plan a jest prawie niewykonalne. Jeśli nie ma planu to występujesz o WZ. W filmie #03 i #03a tłumaczę o co chodzi. Facet totalnie myli pojęcia więc nie wytrzymałem do końca... 😁

  • @pawelmardyka9816
    @pawelmardyka9816 Před rokem +1

    Dzień dobry mam działkę rolną 26ar w miejscowym planie zagospodarowania jest rolna czy mogę wyłączyć ją z produkcji rolnej?

    • @BudujemyNASZAZYL
      @BudujemyNASZAZYL  Před rokem

      Cześć. Wszystko zależy od klasy ziemi. Ale przy tej powierzchni nie powinno być problemu.

  • @marianoxxx3881
    @marianoxxx3881 Před 2 lety +1

    Witam, mam 64ary gruntu rolnego , ktorego po 10 latach doczekalem sie odrolnienia tego gruntu. Chcialbym te 64 ary podzielic na mniejsze dzialki.Rozumiem, ze pierwsze co gmina musi ustalic mpzp, po tym nastepuje proces wylaczenia gruntu z produkcji rolnej?

    • @BudujemyNASZAZYL
      @BudujemyNASZAZYL  Před 2 lety

      Cześć?
      Wyłączasz to co zająłeś pod zabudowę. Całości się nie opłaca chociażby ze względów podatkowych. Ale po takim podziale gmina upomni się o opłatę adiacencką, bo wartość tych działek wzrośnie.