Kvantumszámítógépek - mítosz és valóság

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 19. 05. 2024
  • Zimborás Zoltán előadása (2022. november 8.)
    0:00 | Intro
    0:25 | Az előadót bemutatja Gilyén András matematikus, az est házigazdája
    2:10 | Zimborás Zoltán előadása
    35:08| Kérdések és válaszok
    Az utóbbi években szinte naponta találkozunk olyan hírekkel, hogy a hamarosan megépítendő kvantumszámítógépek új korszakot nyitnak, alapjaiban forgatják fel az informatikát, és mindent megváltoztatnak. Az előadás során ezeknek az állításoknak járunk utána. Először megismerjük azokat az alapvető kvantumfizikai elveket, amelyek elvezettek a kvantumszámítógép ötletéig. Ezután áttekintjük, hogy egy esetlegesen működő kvantumszámítógép milyen feladatokban és mennyire múlja felül a klasszikus számítógépeket. Az előadás második felében pedig kiderül, mit lehet tudni a különböző egyetemek, kutatóintézetek és multinacionális cégek kvantumszámítógép-fejlesztéseiről.
    Névjegy
    Zimborás Zoltán PhD, fizikus, a Wigner Fizikai Kutatóközpont tudományos főmunkatársa, a Kvantumszámítás és Informatika Kutatócsoport vezetője. Jelenlegi kutatási területe a közeljövőben megvalósuló kvantumszámítógép-prototípusok vizsgálata, a fellépő hibák elleni védekező módszerek fejlesztése és zajtűrő algoritmusok kidolgozása.
    #kvantumszámítógépek #ismeretterjesztés #mta
  • Věda a technologie

Komentáře • 50

  • @klarakerpely4212
    @klarakerpely4212 Před rokem +10

    Olyan magasságokba ért a tudomány, hogy azt már földi halandóként már szinte lehetetlen követni. Nagyon jó előadás, sokat segít közelebb kerülni a kavantum világhoz. Köszönöm!

  • @ateistaeletszemlelet3492

    Nagyon jó előadás volt, én a kvantum-számítógépek elméleti lehetőségét régóta értem, de valamennyire szkeptikus voltam, mert "túl jó ahhoz, hogy igaz legyen". És aztán nem is jött a forradalom. Most megértettem, hogy mi lehet a gond. Az is jó volt, hogy bemutattad, hogy a tudományos-népszerűsítő és hír-oldalak és a google, tehát az eredményt elérő intézet maga, hogy hype-olnak valamit, és, hogy emögött mi a valóság.

  • @rD-xr5nq
    @rD-xr5nq Před rokem

    Mikor lesz ?! Általában!! használható az utca emberének?

  • @ateistaeletszemlelet3492

    Az optimalizálásban és a gépi tanulásban egy kis zaj nem is árt, hanem hasznos. És legtöbbször az sem baj, ha nem a legszigorúbb globális optimumot találjuk meg, hanem csak egy nagyon jó lokálisat.

  • @Vid.186
    @Vid.186 Před rokem +1

    👍👍👍

  • @endike
    @endike Před rokem +8

    egyszer olvastam egy híres kvantumfizikustól olyat, hogy lehet, hogy az emberi agy is használ kvantumfizikai hatásokat. ezt azzal magyarázta, hogy csak így tudja elképzelni az agy hatalmas teljesítményét. ez igaz lehet?

    • @endike
      @endike Před rokem +8

      ja, 53:00 körül el is hangzik ez :)

    • @pribaric
      @pribaric Před rokem +5

      Nem Penrose volt ? Ő társszerzője egy, tudatosságot kvantumfizikai szinten értelmező modelnek

    •  Před rokem

      Penrose lehetett az, es ez egyelore egy feltetelezes - nincs igazolva. Bar o szerintem nem az agy teljesitmenye (az intelligencia) miatt tartja ezt szuksegszerunek, hanem a tudatossagot (az ontudatot) es a szabad akaratot magyarazza ezzel. Es valami olyat is allit, hogy emiatt eros altalanos mesterseges intelligencia (AGI) nem is hozhato letre hagyomanyos szamitogepekkel. (Ami engem amugy meglepne - figyelemmel kiserve a gepi tanulas utobbi tizen egynehany evet, meg az elotte levo idoszakot.)

    • @silence766
      @silence766 Před rokem

      🦅Az emberi agy kvantum számítógég, minden egyes sejtjében nukleonok halmazával. [Ez az állításom lehet hamis és lehet igaz. A kvantuelmélet értelmében semmilyen jelenség bekövetkeztére, semmilyen állítás igaz voltára nincs bizonyosság, mert a kvantumelmélet főtételeiben bennefoglaltatik a bizonytalansági faktor. {W. Heisenberg} Akkor adódhat bizonyosság, ha Schrödinger macskájának szerepét egy olyan fejlett idegrendszerrel rendelkező humanoid veszi át, aki képes szuperponált állapotba hozni az elméjét és betölti a kozmikus cenzor szerepét.]
      A kvantumelmélet kimondja, hogy az anyag az energiáknak egy tipikus változata; lényegében ezt fejezi ki a tömeg-energia ekvivalencia híres E=m×c2 képlete is.
      A kvantumszámítógépeknek a tárháza és ezzel összefüggésben az adatátviteli sebessége jelenti a magasabb dimenziót. Einsteinnek abban feltétlen igaza volt, hogy amig az emberek tömegének kb. 99%-a csak az agyi kapacításának a kb. 5%-át képes-hajlandó használni, addig az a veszély fenyeget, hogy összetéveszti a technika ördögét a védangyalaival. Ezt látjuk most kifejeződni a "transzhumanizmus -mesterséges intelligencia" fogalmának erőteljes térnyerése által. - "És akkor jött a Tenkes kapitánya..." No ez az ami nem fog menni a kvantumszámítógépeknek sem, képtelenek lesznek elvonatkoztatni a programozójuk programhibáitól.

    • @ateistaeletszemlelet3492
      @ateistaeletszemlelet3492 Před rokem

      Hülyeség. Az emberi agy neuronjai nem kvantumos méretben vannak. Másrészt a neuronok száma bőven tudja magyarázni az emberi agy képességeit. Amelyek egyébként sem olyan nagyon. Az emberek közel sem olyan okosak, hanem elég hülyék.

  • @gyulamolnar8971
    @gyulamolnar8971 Před rokem

    És azt nem lehet, hogy tranzisztorokkal +-0 állapotok lennének? Vagy különböző jól elhatárolható feszültségszintek, pl. 0; 6; 12?

  • @qwertzuiop8070
    @qwertzuiop8070 Před 6 měsíci

    Állítólag 1000 kvantumbitet kell összehozni a teljesen hibátlan számításokhoz

  • @lolab1597
    @lolab1597 Před rokem

    Jezus Maria !

    • @laszlobizsok26
      @laszlobizsok26 Před rokem

      ...de nehéz beszélni, barátom, komplett zűrzavar...

  • @franekfranek2339
    @franekfranek2339 Před 7 měsíci

    Jó lenne, ha leállnál ezzel a technológiával, mert ha nem vennéd észre minden digitalizációt az emberiség ellen használják. Könyörgök!!!

  • @noebabi652
    @noebabi652 Před rokem

    a következő műsor fidesseseknek nem ajánljuk !!

  • @franekfranek2339
    @franekfranek2339 Před 7 měsíci

    Hagyjátok ki a pénzt! Most is a pénz az irányító eszköz. Ha beleszóltok ebbe is, akkor még jobban elmegy a pénz a monopólium felé, akár egy főfő kezében lenne a rabszolgavezérlés. Nagy a tudás, nagy a veszély. írtózatosan nagy a veszély.

  • @thisisajewtube
    @thisisajewtube Před rokem +3

    A kvantumfizika maga nem túl meggyőző számomra, bár bizonyosan teljesen hülye vagyok ehhez is, de akkor sem...

    • @silence766
      @silence766 Před rokem +4

      🦅Dehogy vagy te hülye! Egy neves kvantumfizikus mondotta: "Egyetlen olyan kollégámat sem tudom komolyan venni, aki komolyan veszi az elméletünket." - Talán ez magyarázza, hogy amikor egy kvantumfizikus betéved a pszichológushoz és kibeszéli magát, akkor a pszichológus semmi értelmes konklúziót nem képes levonni, csak annyit mantráz: "Komolyan vette már magát valaki is ebben a büdös életben?" - Nem sejtheti, hogy lovat ad a kvantumfizikus alá.

    • @thisisajewtube
      @thisisajewtube Před rokem +2

      @@silence766 😀 👍

    •  Před rokem

      A kvantumfizikanak (meg ugy altalaban a tudomanynak) nem feladata meggyozni sem teged, sem mast. Ezek eszkozok a valosag leirasahoz es megertesehez. A fizikusok szerint, akik ugye ertenek hozza, a kvantumelmelet nagyon jol es pontosan irja le a valosagot (azok kozt a feltetelek kozt, ahol ez ertelmes es szukseges, tehat leginkabb az atomoknal kisebb meretekben).
      Ha teged nem gyoz meg, akkor a te keszulekedben van a hiba. Leginkabb amugy valoszinuleg keves kiserletet, keves jelenseget ismersz, amiket a kvantumfizika megmagyaraz, mas elmelet viszont nem (vagy esetleg epp mas viselkedest josol, mint amit tapasztalunk).
      Nyilvan ezek a hetkoznapi eletben nem nagyon jonnek szembe, ezert is idegen elso ranezesre a dolog.

    • @silence766
      @silence766 Před rokem +3

      @ Bizony mondom néked, a ""valóság" a kvantum jelenségek folytonos áramlásának mintázata. A te nézőpontod (kvantummeződ) egyedi, személyre szabott (szubjektív). Tartalmazza mindazon döntési lehetőségeid halmazát, amelyek lehetségesek számodra a kozmosszal ápolt viszonyrendszeredben. Ha különféle spirituális technikákkal emeled a tudatszintedet és megismerési hatékonyságod, akkor az interakció törvényei (W. Heisenberg) ennek megfelelően szélesítik az eseményhorizontodon észlelhető jelenségeket, felkínálva azokat a fókuszodnak.
      Jelenleg a kvantumfizikusok egy hányadának fókuszában a "szuperponált elmeállapot" kapcsán a "kozmikus cenzor" elvének gyakorlati érvényesülése áll". Azonban száz szónak, és trilliárdokszor milliárd jelenségnek is egyetlen szó; egyetlen végkifejlet a következménye:
      a szó az "igazság"; a kvantuelméleti végkifejlet a "bizonyosság". S lám, mindkettő csupán csak egy szó, egy fogalom és ez okból állhatnak olyan közel egymáshoz az emberiség nyelveiben!🦅

    • @thisisajewtube
      @thisisajewtube Před rokem +1

      @ Szerintem meg mindeniknek dolga, és elvárása is, hogy a másikat meggyőzze. Abszolúte hülye vagyok a fizikához, ellenben az átlagnál sokkal jobb vagyok a kamu, és kamuzás felismerésében...