Pamiršto didžiausio Lietuvoje Kruopių lobio pėdsakais

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 28. 08. 2024
  • Pamiršto didžiausio Lietuvoje Kruopių lobio pėdsakais...
    Daugiau nei 17 kilogramų senovinių Carinės Rusijos sidabro monetų lobis buvo rastas šalia Kruopių miestelio, 1986-ųjų birželio mėnesį. Tai įspūdingas, net 892 monetų lobis, kurį sudarė 790 rublių ir 102 pusrubliai. Lobiai, dažniausiai slepiami prasidėjus karui, taip pat trėmimo ar kitų didžiulių negandų laikotarpiu. Pagal paskutinę monetos datą galima spręsti su kokia neganda susidūrė lobio savininkas, kuris nebegrįžo pasiimti lobio. Šio Kruopių lobio monetos yra 1776-1864 metų. Tai gali būti siejama su 1863-ųjų metų sukilimu. Kaip žinome, dalis mūsų krašto dvarininkų palaikė 1863-ųjų metų sukilimą, - už ką ir buvo persekiojami Caro valdžios, tremiami, iš jų buvo atimami dvarai. Lobis tikrai įspūdingas ir svarbus mūsų kraštui.
    VŠĮ "Akmenės istorijos muziejaus" komanda mėgins aiškintis šio lobio istoriją, nes tokią didžiulę pinigų sumą galėjo turėti tik neeilinis Akmenės krašto gyventojas.
    Mūsų komandai pavyko pakalbinti Šiaulių „Aušros" muziejaus (kur saugomas lobis) vyriausiąjį specialistą Saulių Bieliauską, į kurio rankas pirmiausia ir pateko lobis.
    Pasak Sauliaus Bieliausko, lobis buvo rastas bulvių lauke, šalia aukštos įtampos laidų, apie kilometrą į rytus nuo Kruopių miestelio. Kai jis nuvyko, vieta jau buvo vietinių gyventojų iškasinėta, buvo rastos kelios molinės šukės. Tai buvo paskutinis toks didelis lobis, patekęs į “Aušros” muziejų. Interviu su Sauliumi Bieliausku ir vaizdo medžiaga apie didijį Kruopių lobi.
    Pasakojama, kad vietiniai dar išsidalino apie 100 lobio monetų. Didžioji dalis jų buvo pusrubliai ir senienų pirkėjai jas supirko. Dar visai neseniai lobio vietoje buvo rasti - rublis (1831 m.), du pusrubliai (1815 m., 181? m.) ir taleris.
    Sklando kalbos, kad išpopuliarėjus pirmiesiems metalo ieškikliams, - toje vietoje ilgai dar buvo randamos likusios lobio monetos. Labai gaila, kad dėl sudėtingų įstatymų niuansų jos nepateko į muziejų. O pagal to meto įstatymus, radėjui S.N.Volunkovui buvo išmokėti 25 procentai lobio vertės. Šiuo metu Kruopių lobio numizmatinė vertė gali siekti apie 100 000 eurų.
    Mūsų kraštotyrininkų komanda domisi šio lobio istorija, taigi, jei turit papildomos informacijos, - susisiekite…
    Dėkojame Šiaulių „Aušros" muziejaus kolektyvui, kur ir saugomas Kruopių lobis.

Komentáře • 2