Promyslete jak zálohovat!

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 2. 01. 2024
  • Před realizací zálohování promyslete následující věci:
    Rychlost vs množství dat vs cena
    Rychlost/cena: Rotační disky vs SSD disky
    Rychlost/cena: Lokální úložiště vs na Internetu
    Kopiedisku1:1 vs zálohování dat a jen těch co je třeba.
    Něco jiného je pokud máte Virtual, tam jsou dělat snapshoty.
    Univerzální nástroj vs nástroj pro daný OS.
    Rychlost obnovení jednoho souboru u kopie disku vs zálohování souborů.
    Uživatelská přívětivost.
    Šifrování. Co se vlastně šifruje.
    Pokud chcete šifrovat zálohy máte v první řadě šifrovaný i váš PC?
    Šifruje celý disk nebo mějte na disku soubor v kterém jsou zašifrovaná data
    Zvážit jestli k zálohám má přístup i ten kdo zálohuje nebo ne
    A jestli ten kdo má k zálohám přístup je může smazat.
    === bezpečné zálohování:
    www.snapbackuper.com/cs
    === instalace linuxu na servery:
    www.linuxserveradmin.eu/
    === about me:
    blog: blog.josefjebavy.cz
    nabídka služeb: www.josefjebavy.cz
    === social networks:
    / josefjebavy
    / 100004847447510
    / josefjebavy
    / josef-jebavy
    === kontakt:
    email: youtube@josefjebavy.cz
  • Věda a technologie

Komentáře • 3

  • @seotestycz9174
    @seotestycz9174 Před 4 měsíci +1

    Ahoj, pro běžné uživatele externí HDD, jinak zajímavý je nástroj Duplicati myslím, že to lze i pro win, s tím cloudem to je dobré zmínit (šifrování) např. mega nabízelo 50 GB zdarma nyní 20 GB data se šifrují právě na cloudu a s tím i rizika, nebo taky Google Disk docela levný, opět záleží na připojení k síti, kdežto exterák rychlost rovná se W/R disku stanice a exteráku + rychlost řadiče.Zálohy do NASu opět, linka, kapacita disků, umístění, požár.. , nastavení pravidelného zálohování, je také dobrá věc, ať již scriptem přes cron pro nás třeba rsync, dd, cp, přes SSH atd, je to téma samo pro sebe. Není to sranda jak se zdálo, když dělal člověk v životě první zálohu nebo ji vypaloval na DVD 🙂 obecně to vím stále, že lidé zálohování extrémě ale extrémě podceňují.V rodině bratr stáhl cracklou hru na win, a ransomware mu zašifroval disk, účetnictví, dokumenty, hrůza...o vše přišel.Nástrojů je spousty ale umět jeden a dobře s ním pracovat je další věc. Zmínil bych i nextcloud/owncloud to by bylo spíše pro ty co mají fyzický server a veřejnou adresu, to už bych asi radil NAS, opět kdo hledí na peníze pořídí stará NTB, narve tam HDD/SSD + externí a může použít i tyto nástroje, ovšem co výpadek sítě, elektřiny,požár jak jsem zmínil atd..zálohování PC, serverů vše má pro i proti 🙂 moc dobré video díky !

  • @MarekMilfait
    @MarekMilfait Před 4 měsíci

    Potřebuji celkově zálohovat TB dat, takže rychlost na lokální síti řeším tak, že mám dva rychlé 1TB M.2 SSD v RAID1 jako cache, jeden slouží k zápisu, druhý ke čtení a z těch se následně data zálohují na HDD v RAID6. Díky tomu může třeba být na HDD záloha komprimovaná, protože mě netrápí rychlost zálohování. Limitem je nakonec třeba rychlost WiFi u notebooku.
    Záloha je rozdílová a software odstraňuje duplikace. Takže když zálohuji vícero zařízení, tak mi záloha nenarůstá třeba o duplicitní data OS. Také mohu díky tomu držet i historické zálohy a obnovit klidně 3 roky starý soubor. OS mimochodem zálohuji také, například z důvodu, když zařízení napadne ransomware, tak jednoduše na pár kliknutí obnovím PC do stavu před jeho napadením. Dělám to tak z důvodu, že je to rychlejší.
    Samozřejmě pro běžného uživatele je toto řešení drahé, protože i bez HDD disků se pohybujeme cenově 30+ tis (server, 10 Gbits síťovky, kabely, lepší router, SSD) a nezanedbatelnou položkou je i cena elektřiny, mě osobně si to vezme cca 200W. Stále je to ale nesrovnatelně levnější, než zálohovat data do cloudu u kterého často nemáte jistotu, zda je tam někdy v budoucnu najdete.

  • @JosefJebavy
    @JosefJebavy  Před 4 měsíci

    zalohujte do cloudu: www.snapbackuper.com/cs