Rumunsko. PŘECHOD POHOŘÍ FAGARAŠ OD ZÁPADU K VÝCHODU - 2019.

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 1. 01. 2020
  • fotografie
    outdoor photography
    trekking
    turistika
    outdoor adventure
    Rumunsko
    rumunské Karpaty
    Jižní Karpaty
    Făgăraș
    Moldoveanu
    Turnu Roșu
    Plaiul Foii
    Šestidenní přechod nejvyššího rumunského pohoří Fagaraš jsme uskutečnili v srpnu 2019. Šest dní jsme strávili v horách, protože jsme chtěli být týden v přírodě. Hřeben Fagaraše se dá přejít i za tři čtyři dny. V takovém případě bychom si vzali zásoby jídla na čtyři dny; a nechal bych doma stativ a jeden objektiv.
    Tzv. rychlo-přechody Fagaraše trvají jeden až čtyři dny. Vše je o tom, jak těžký nebo lehký máte batoh. Vezmete-li si jídlo na týden, půjdete týden; budete-li mít s sebou jídlo na tři dny, půjdete hřebenovku tři dny.
    Žel, většina filmů o Fagaraši se nezmiňuje o tom, proč přechod trval tak či onak dlouho a už vůbec nejsou informace o tom, co kdo nesl v batohu.
    Nicméně, limitující faktor na hřebenovce Fagaraše je počasí. Všeobecně platí, že dobré počasí vydrží v tamních horách tři maximálně čtyři dny a potom se zhorší. Nám přálo štěstí a bylo slunečno, maximálně oblačno, po celých šest dní, bez jediné kapky deště. Co si přát v horách více?
    Ve videu se zmiňuji, že nejkratší přechod Fagaraše trval cca 13 hod; letos na podzim byl tento rekord překonán Robertem Hajnalem (Rumun), který zdolal celou hřebenovku za 12 hod 41 min; jeho čas je platný pro úsek Mănăstirea Turnu Roșu - canton silvic (hájovna) Rudarița, tedy pro úsek dlouhý 81,2 km; s pozitivním převýšením 5893 m.
    Náš úsek byl delší asi o 17 km a celkový čas přechodu činil asi 144 hod, včetně noclehů (přechod celého hřebene Fagaraše je spočítán na cca 44 hod, tedy asi 5 a půl dne chůze).
    Důležitou součástí celé akce bylo fotografování. Proto jsem s sebou nesl fotografické vybavení o hmotnosti cca 3,5 kg = tělo aparátu + tři objektivy + filtry + stativ! Micméně, celé video bylo pořízeno levným smartphonem namontovaným na selfie tyči, kterou jsem kdysi našel na cestě v rumunském pohoří Maramureș.

Komentáře • 10

  • @peterpokstefl213
    @peterpokstefl213 Před rokem +1

    Krása akorát mě překvapila ta UA vlajka všude, před třemi léty, ale tak dnes jsou již celosvětový hegemon, který inspiruje a vede národy celého světa 🙂 Neuvěřitelné, něco jako Mogolové, kteří se zjevili z východních stepí a skoro dobili svět... 🤔 Případně jste to popletli a byli jste v jiných Karpatech 🙂😂

    • @ottohauck899
      @ottohauck899  Před rokem +1

      Tehdy v roce 2019 tam byla skupina ukrajinskych turistu, kteri si kazdy vecer vyvesovali na taboristi vlajku. Kdyz clovek jde prechod Fagarase, vetsinou kazdy vecer tabori se zhruba stejnymi lidmi, proto tam je ta vlajka nekolikrat. 😀

    • @peterpokstefl213
      @peterpokstefl213 Před rokem +1

      @@ottohauck899 děkuji no, já už jsem asi takový trošku alergický a hlavně to stojí velké prachy, jednoduchým výpočtem jsme zjistil, že zaplatím náklady 200 000,- Kč ročně, vynásobil deseti miliony obyvatel a teď pláči a ptám se kam nám všem utekli naše korunky, přeci nemají nožičky.... 😪😪😪

    • @ottohauck899
      @ottohauck899  Před rokem +1

      Penize se nam v poslednich letech trochu rozkutalely, to je pravda. Na to nepotrebuji nozicky, staci na to nekompetentni vlada. No ale tehdy slo o skutecnou turistiku, dnes je to jinak. Jinak ale Fagaras stoji za prechod dnes i tehdy. Dosud se tam da spat ve stanu, treba i vedle horske chaty. Pro nas je to raj.

  • @janafiserova7850
    @janafiserova7850 Před 3 lety

    Super dokument