MIASTO bardziej EKO - jak to zrobić? | GOOD IDEA

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 21. 09. 2019
  • Jak sprawić, by miasta były bardziej przyjazne środowisku i... mieszkańcom?
    Zapisz się na NEWSLETTER: www.subscribepage.com/aiagi
    ZAMÓW naszą książkę: www.empik.com/archistorie-jak...
    Obserwuj nas także na Instagramie:
    / architectureisagoodidea
    / natalia_aiagi
    Dołącz do Patronów: patronite.pl/aiagi
    Subskrybuj kanał: czcams.com/users/rgajda?su...
    Odwiedź nas na / architectureisagoodidea
    Architecture is a good idea - nasze tematy to architektura i dziedziny pokrewne: sztuka i technika. Jeśli doczytałeś opis do końca, to dziękujemy! Aby to uczcić, napisz w komentarzu: "Zielonym do góry!"

Komentáře • 295

  • @_kiewicz6340
    @_kiewicz6340 Před 4 lety +113

    Bardzo ciekawy ten argument z tym że ekologiczne miasta nie są pomysłem „lewackim”, ale konserwatywnym, tradycjonalistycznym :D
    Bardzo dziękuję za kolejny wspaniały materiał, zielonym do góry!

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  Před 4 lety +11

      Dziękujemy! Jak ktoś napisał w innym komentarzu - ten cały new urbanism jest w istocie bardzo oldschoolowy :) 🌱🌲🌳

    • @PKM1010
      @PKM1010 Před 4 lety +17

      Tak właściwie to powinien być po prostu temat apolityczny. Powinniśmy się starać aby niezależnie od tego jaką partię wspieramy, dać jej do zrozumienia że nam na tym zależy, i że im też powinno.

    • @prkp7248
      @prkp7248 Před 3 lety +1

      @@hehost283 Le Corbusier był liberałem, a nie lewicowcem, bardzo przejętym indywidualizem, a "Ku nowej architekturze" jest kierowane owszem do architektów i urbanistów, ale też do bogatych fabrykantów.
      Wielkie, trujące miasta nie są efektem modernizmu, są efektem XIX wiecznej rewolucji przemysłowej. Wielki przemysł potrzebował armii pracy i rezerwowej armii pracy, a taką można dostać tylko skupiając masy w pojedynczych miejscach na mapie.
      Modernizm chciał i rozwiązał problemy które wykreowała XIX wieczna rewolucja przemysłowa. Dał ludziom dostęp do słońca, bieżącej wody, zieleni, z dala od dymiących kominów fabryk i hut. Tego nie było w zwartej zabudowie kwartałowej kamienic. Dziś gdy przemysł uciekł za granicę to można się sprzeciwiać wielkim miastom i oddzielaniu strefy mieszkaniowej od przemysłowej, ale kto by chciał mieszkać obok huty wydzielającej toksyczne substancje do powietrza?
      Zresztą wracając do wcześniej wspomnianiego "Ku nowej architekturze" zobaczysz, jeśli przeczytasz te książkę, że Le Corbusier nie był antyestetą, że sprzeciwiał się sztuce i pięknu - wręcz przeciwnie, stwierdzał że w rozwiniętych kulturach ludzie tworzą sztukę wolną od użytkowości - rzeźbę, obraz, arras itd., a ozdabianie sprzętów użytku domowego czy malowanie bochomazów na ścianach, futrynach, oknach itd. to ostoja "wieśniactwa".

  • @papieskimegatron
    @papieskimegatron Před 4 lety +39

    taaaa, za każdym razem jak się ledwie wspomni o którymkolwiek z tych podpunktów, to wielu ludzi z automatu przypnie ci łatkę przebrzydłego aktywisty(A CO TY JAKIS GREENPEACE JESTES????) i lewaka(AUTA SĄ DLA LUDZI CHCESZ TO JEZDZIJ ZBIORKOMEM REEEE).
    świetny film, jak zwykle zresztą!

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  Před 4 lety +10

      Dziękujemy! :) No niestety tak to jest, że podziały na liniach politycznych ogarnęły też wydawać by się mogło dalekie od bieżących sporów sprawy architektury i urbanistyki... Miejmy nadzieję, że w trosce o jakość miast - w końcu naszego wspólnego dziedzictwa - uda się porozumieć ponad podziałami :)

  • @Ma88la88
    @Ma88la88 Před 4 lety +97

    Ideał gęstej zabudowy to kopenhaga 😊 żyje się tu idealnie. I fajnie, ze w mojej komunie burmistrz inwestuje mocno w zieleń miejska😊 co do przemieszczania się to tylko rower i transport miejski. Po przeprowadzce do Danii stwierdzam, ze samochód jest totalnie zbędny. No i ścieżki rowerowe są totalnie przemyślane a nie tak jak w Polsce😉pozdrawiam z gentofte

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  Před 4 lety +19

      Nawet właśnie z Kopenhagi jest jeden z obrazków w filmie ilustrujących zwartość :)

    • @Ma88la88
      @Ma88la88 Před 4 lety +3

      Radosław Gajda & Natalia Szcześniak zauważyłam 😁 serdecznie pozdrawiam. Cudowny odcinek

    • @EpicFail89fun
      @EpicFail89fun Před 4 lety +12

      Totalnym przeciwieństwem jest wielka brytania. Tam nawet w małym 10-15tyś. mieście samochód jest wręcz niezbędny jako że rozbudowa miast jest zmaksymalizowana w poziomie a każdy kto ma kawałek terenu albo go betonuje albo asflaltuje dla wygody. Dodatkowo praktycznie 0 chodników i 0 zieleni miejskiej. "Komunikacja miejska" istnieje ale jest w opłakanym stanie. Wszystko to skutkuje tym że już temperatura 25-28 stopni C jest nieznośna, a w zimie dzięki braku jakiejkolwiek izolacji na budynkach bojlery w domach chodzą pełną parą 24/7 próbując podtrzymać te 18-20 stopni przy temperaturze 0 na zewnątrz. Szkoda tylko że brytyjczycy to zbyt dumny naród by adaptować dobre rozwiązania z Europy. Pozdrawiam niestety z GB

    • @zielonyork1316
      @zielonyork1316 Před 4 lety +1

      Dlatego Dania wspiera ubój zwierząt futerkowych? Tam eko to pozór.

    • @anatolschmitt2135
      @anatolschmitt2135 Před 4 lety +9

      @@zielonyork1316 Ale tak definicyjnie to chyba nie jest postulat eko. Nie trzeba być przeciwnikiem hodowli i zabijania zwierząt dla futra, aby być zwolennikiem ekologii.

  • @ZielonePogotowie
    @ZielonePogotowie Před 4 lety +60

    W punkcie drugim dodałbym informacje o trawnikach, które nie nadają się do miast i obok drzew polecalibyśmy łąki kwietne, które obniżają temperaturę...są kolorowe i kwitnące, przyjazne owadom i moim zdaniem najważniejsze, znacznie eliminują hałas ( mniej koszenia) i utrzymują wilgoć w glebie miejskiej. Pozdrawiamy!

    • @Terrus_38
      @Terrus_38 Před 4 lety +6

      Zielone Pogotowie W Białymstoku są takie łąki :) Piękne są!

    • @marsokbk
      @marsokbk Před 4 lety +1

      Terrus Ciekawostki
      O tak. Słoneczniki, kwietne łąki - wyglądają wspaniale

    • @Terrus_38
      @Terrus_38 Před 4 lety +3

      marsokbk Tak, przed jednym kościołem (nie pamiętam jego nazwy) jest piękna duża łąka kwietna ze słoneczników!

    • @piotrfi6613
      @piotrfi6613 Před 4 lety +5

      O! Zielone Pogotowie! :) To byłoby świetne połączenie - Zielone Pogotowie i AIAGI :) Natalia i Radek opowiedzieliby o koncepcji urbanistycznej nieco bardziej szczegółowo a Pan Grzegorz więcej o roślinach :) które najlepiej by się nadawały na dachy, które na ściany, które drzewa spełniłyby swe funkcje osłony przed słońcem i poradziłyby sobie w warunkach miejskich. Idealnie gdyby z tego powstał taki przepis na dobrą, przyjazną zabudowę :)

  • @konstantynpiatkowski1814
    @konstantynpiatkowski1814 Před 4 lety +63

    W obecnej atmosferze zmian społeczno-politycznych, naprawde milo jest wysłuchać konstruktywnej rady w celu ochrony srodowiska. Ludzie stają się pomału coraz bardziej z informowani, im więcej takich treści tym zmiany będą szybsze.

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  Před 4 lety +7

      Bardzo dziękujemy za komentarz! Miejmy nadzieję, że uda nam się sprawić, aby miasta były lepsze dla środowiska i dla swoich mieszkańców :)

    • @konstantynpiatkowski1814
      @konstantynpiatkowski1814 Před 4 lety +1

      @@goodidea_archi W Niemczech eko - elektorat się powiększa i widzę że ludzie coraz głośniej i liczniej dyktują zmiany w kierunku ochrony naszego środowiska.
      Napisałem do Państwa wiadomość mail w sprawie wystawy Vincenta Van Gogh. Byłbym szczerze zaszczycony będąc Państwa przewodnikiem po Frankfurcie nad Menem, gdyby byli Państwo zainteresowani wyprawą do Städel Museum.

  • @Singularitarianist
    @Singularitarianist Před 4 lety +17

    Przyznaję, że mam auto, duże kombi w dieslu, ale na szczęście w Poznaniu wystarczy mi rower i tramwaj. Auto służy do dalszych wyjazdów, nad morze, na spływ kajakowy czy wyjazd rowerowy gdzieś dalej niż 50-100km. Najfajniej jeździ mi się w starszych dzielnicach, Zentrum, Wilda, Łazarz, Jeżyce, Stary Grunwald. Fajnie się jeździ ciągami rowerowymi wzdłuż Warty które o porankach zamieniają się w przestrzeń służącą nie tyle co rekreacji, ale międzydzielnicowemu transportowi do pracy. Kilka lat temu cieszyłem się widząc 25-30 os dziennie na rowerze. Dziś już nie liczę, bo wokół praktycznie stale widać kogoś na rowerze. Zakupy? Nic prostszego, rowerem na rynek (w innych miastach mówi się bazar, targ).
    A zimą? Nie marznę, bo jestem w ruchu, nie tracę czasu, bo nie stoję w korku. Zapocenie czy ew przemoczenie deszczem? To kwestia rzeczy na zmianę w plecaku który można przewieźć na bagażniku. Najgorsze warunki to te gdy temperatura jest bliska zera i jest mokro. Mróz jest już fajny, bo jest sucho.
    Zła jakość powietrza? Wystarczy maska AFL z oczyszczaczem powietrza i filtrem. Na zewnątrz jest więcej spalin i dymu niż powietrza? W masce masz powietrze bliskie laboratoryjnemu.
    W kwestii zwartości miasta cieszę się, że żyję w Poznaniu. Zwarto, względnie gęsto, jeszcze tylko więcej zieleni, mniej aut w ruchu i będzie dobrze.

    • @jacekm3287
      @jacekm3287 Před 4 lety +1

      Moim skromnym zdaniem komunikacja miejska w Poznaniu to wielkie nieporozumienie. Mieszkałem tam przez rok 2013-2014. Może teraz coś się zmieniło, ale wspomnienie zostało.

  • @dofist
    @dofist Před 4 lety +36

    Koszula Natalii

  • @gabrielaschwarz7418
    @gabrielaschwarz7418 Před 3 lety

    Uwielbiam te wasze AGI!!! Bardzo dziękuję. Serdecznie pozdrawiam.

  • @edytajaneczek9490
    @edytajaneczek9490 Před 4 lety +42

    Chętnie posłuchala bym więcej o budynki 22-26

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  Před 4 lety +12

      My chętnie byśmy zrobili o nim odcinek, bo jest to fascynująca historia :) Może kiedyś się uda...

    • @MichalThe100
      @MichalThe100 Před 4 lety +1

      Dokładnie. O tym i innych, budynkach zero-emisyjnych, pasywnych i pewnie jeszcze wielu innych typach.

    • @jarekmadejski
      @jarekmadejski Před 4 lety +2

      Nawet więcej. Warto by rozwinąć temat i zrobić materiał dla przyszłych inwestorów domów jak wybrać projekt, który będzie jak najbardziej efektywny. Jak planować rozkład pomieszczeń i radzić sobie z różnym ukształtowaniem działek. Temat jest bardzo rozległy i wymagałby większej serii. Przy okazji warto powiedzieć o wadach i zaletach wielu rozwiązań, tak aby ktoś kto nie jest inżynierem zrozumiał, że każdy kija ma dwa końce i każda super nowoczesna technologia ma swoje wady. Taki materiał anty wielkim korporacjom, które wciskają głupie rozwiązania, byle zarobić.

  • @maciejsaferna
    @maciejsaferna Před 4 lety +11

    Takie filmy kocham u Was najbardziej 🤩👍🏼👊

  • @marcinpotrzebny8027
    @marcinpotrzebny8027 Před 4 lety

    Świetny film, z resztą jak wszystkie na tym kanale, ale końcówka po prostu genialna - argument, którego mi brakowało.

  • @ksiazeczerni4733
    @ksiazeczerni4733 Před 4 lety +1

    Bardzo fajnie że powstał taki odcinek. Daje do myślenia

  • @wierzbakukulcza6423
    @wierzbakukulcza6423 Před 2 lety

    Super projektuje ! Trzymam kciuki 💪❤️

  • @michalswiatecki6699
    @michalswiatecki6699 Před 4 lety +1

    Obowiązkowa lektura dla wszelkiej maści decydentów, tych którzy mają wpływ na rozwój naszych miast. Jest już niewiele do zepsucia, ale mnóstwo do naprawy. Brawo.

  • @Mack0793
    @Mack0793 Před 4 lety +8

    Mnie w moim mieście wkurza to, że mimo, że jest dosyć ciasne, to w ostatnim czasie widzę tendencję do wciskania nowych budynków w każdą szczelinę, co tworzy nieprzyjemny ścisk, a najczęściej nowe w żaden sposób nie współgrają ze starymi budynkami. Tak jakby w scenie filmu wojennego nagle zaczął biegać Scooby-Doo... :)
    Nowe, ciasne osiedla mają do zaoferowania widok jedynie na parking, bo deweloperzy są nastawieni na maksymalny zysk.
    W tych czasach powinno być czymś oczywistym budowanie parkingów podziemnych w blokach, bo ile pojazdów pomieści taki parking przed czy dookoła bloku? - nie wszystkie.
    Niepotrzebny ścisk, chaos i zmniejszenie komfortu życia.
    (Nie mówię o wnętrzach)
    Myślę, że najważniejsza jest przestrzeń i wyważenie pomiędzy miastem a naturą.

    • @dominp1988
      @dominp1988 Před 4 lety +1

      W Wawie 99% nowych bloków ma garaże podziemne. Nowego mieskania bez parkingu nikt nie kupi. Gorzej jest na starych osiedlach i tam jest masakra z samochodami.

  • @denhuchenko
    @denhuchenko Před 4 lety +2

    Rewelacyjny odcinek, dziękuję.

  • @Corneliu555
    @Corneliu555 Před 4 lety +2

    Idealny odcinek dla mnie! Na to czekałem! :D :D :D

  • @jawiglo4605
    @jawiglo4605 Před 4 lety +20

    No właśnie, ten cały „new urbanism”, wbrew swojej nazwie, jest w gruncie rzeczy bardzo oldschoolowy

  • @michalkuziemski2950
    @michalkuziemski2950 Před 4 lety

    Świetny materiał, ze wszystkim się zgadzam, a Pani Natalia wypadła bardzo dobrze :)

  • @karolinao.3121
    @karolinao.3121 Před 4 lety +15

    Zielonym do góry! 🌱🌳

  • @justynakrupa
    @justynakrupa Před 4 lety

    Bardzo ciekawy i bardzo ważny odcinek. Punkt 3 jest mi bardzo bliki i to jest smutne, że tak łatwo "pozbywamy" się budynków, które pozostawiły dla nas poprzednie pokolenia.
    Pani Natalio bardzo ciekawe wnioski :)
    Dziękuję za ten odcinek :)

  • @macpolandtour446
    @macpolandtour446 Před 4 lety +1

    Jak zwykle fajny i ciekawy materiał. Dziękuję. I to uświadomienie nam, że obecne trendy w urbanistyce to tak na prawdę powrót do średniowiecznych wzorców, też bardzo mi się podobało. Dziś jednak eko-architektura kojarzy się bardziej z budynkiem biurowym klasy A który odzyskuje wodę deszczową, energię słoneczną i wietrzną wykorzystuje do działania (pomysł na jeden odcinek) albo z budynkami które mają zielone fasady z ogrodami wertykalnymi, balkony z drzewami i krzewami, ogrody na dachu itp (pomysł na drugi odcinek). Może uda Wam się przygotować takie właśnie filmiki, które pokażą to co już w Polsce mamy (np: ogród na dachu BUWu czyu centrum konferencyjnego w Katowicach) w zestawieniu z podobnymi realizacjami na świecie i odniesieniami do historii, choćby nawet wiszących ogrodów Semiramidy ;-)

  • @AqEva
    @AqEva Před 4 lety +7

    Stanowczość, z jaką pani Natalia mówi o centrach handlowych, robi wrażenie.

  • @rafagabriel926
    @rafagabriel926 Před 4 lety +1

    To co zostało powiedziane od 16:40 jest jedną z najbardziej istotnych rzeczy wypowiedzianych w tym odcinku i, to powinno być, punktem wyjściowym w dyskusjach, autorefleksji, refleksji w ogóle, w każdej dziedzinie.
    Bo problemem jest to, że bardzo często przylepia się pewnym rozwiązaniom, sposobom, propozycjom łatkę ideologii, często mylnie rozumianych, jak zresztą słusznie wykazał Radosław.

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  Před 4 lety +1

      Dziękujemy za komentarz. Wydaje się, że pozwoliliśmy za bardzo politykom na opisywanie i interpretowanie za nas świata i przedstawianie kwestii zupełnie neutralnych, technicznych czy organizacyjnych jako nacechowanych politycznie. Może uda się to kiedyś zmienić, trzymajmy kciuki! :)

  • @katarzynabalawajder9464
    @katarzynabalawajder9464 Před 4 lety +1

    Świetny odcinek

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  Před 4 lety +1

      Bardzo dziękujemy za miłe słowa! Pozdrawiamy i zapraszamy na kolejny odcinek już w najbliższą niedzielę o 19 :)

  • @anitaszatkowska3608
    @anitaszatkowska3608 Před 4 lety +1

    Swietny filmik😍

  • @leonboss8147
    @leonboss8147 Před 4 lety +7

    Obawiam się że jednym z największych problemów związanych z powrotem do gęstszych miast jest podejście nie tylko zwykłych ludzi ale i architektów i urbanistów. Niestety żyjemy w czasach post-modernistycznych ( używam tego stwierdzenia ponieważ nie stworzono jeszcze nazwy dla tej epoki architektury) i pokłosiem tego jest społeczeństwo i grupa architektów przesiąknięta ideaami postępu rozumianego dawnymi ideałami z doby modernizmu. W Polsce dalej modernizacja kojarzy się z nagłą i wielką przebudową. Usunięciem starej architektury i zastąpieniem jej nowej i modnej. Więc wydaje mi się że sedno tego problemu niestety tkwi w samych architektach bardziej niż w społeczeństwie ogólnie to pojmując. Pozdrawiam serdecznie , film jak zwykle na najwyższym poziomie :)

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  Před 4 lety +1

      Dziękujemy za komentarz, niestety także widzimy ten problem z polskimi architektami....

    • @hanami741
      @hanami741 Před 4 lety

      i wlaśnie budowanie kurników, mieszkałam w takim, mieszkanie 20 m, i takich mieszkań kilkanaście w budynku przy braku infrastruktury do takiego typu życia jak porządnia pralnia, budka na rowery, przestrzeń wypoczynkowa dla mieszkańców, klatka schodowa może 1,5 metra, brak skrzynek pocztowych, brak domofonu i to wszystko w dość nowym budynku. Ciekawe jak to możliwe, że prawo budowlane pozwala na takie ekscesy, że to jest legalne ludziom takie 'apartamenty' wynajmować. Masakra.

    • @lostrawkos
      @lostrawkos Před 4 lety

      @@hanami741 Nie znam ceny za to mieszkanie, ale zakładam, że niższy standard i powierzchnia wiąże się z niższą ceną, a zatem jest odpowiedzią na potrzeby konkretnej grupy docelowej, której nie stać na wyższy standard lub po prostu nie chcą wydawać dużo na mieszkanie i nie potrzebują dużo. Istnieje przecież już tiny-house movement (przepraszam, że po angielsku, ale nie znam polskiego odpowiednika tego terminu).

  • @bartek.poplawski
    @bartek.poplawski Před 4 lety +1

    Bardzi lubię słuchać Panią Natalię ;)

  • @monika7559
    @monika7559 Před 4 lety +1

    Super ciekawy odcinek.

  • @Siapiej
    @Siapiej Před 4 lety +1

    Czyli dyskusja sprowadza się do tego czy lepsza pod względem ekologicznym jest zabudowa wielorodzinna czy jednorodzinna? Czy lepiej postawić wysoki blok z setką mieszkań, skwerem zieleni i wielkim parkingiem obok lub wielopoziomową halą garażową która będzie ingerować w wody podziemne i krótką ulicą czy lepsze dla ekologii jest sto prostych domków jednorodzinnych zajmujących większą powierzchnię niż blok, z kawałkiem zieleni, garażem i drzewem obok każdego domku i rozbudowaną siatką ulic?

  • @waldemarwieligda2690
    @waldemarwieligda2690 Před 4 lety +3

    Dzięki, że poruszacie takie zagadnienia w swoich materiałach....
    Po Waszych spontanicznych wypowiedziach w tym odcinku nie da się nie odnieść wrażenia, że temat ten jest dla Was ważny .
    Pozdrawiam.
    Waldziu.

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  Před 4 lety +1

      Dziękujemy! Tak - przyszłość miast jest dla nas bardzo ważna. Głęboko wierzymy w to, że rozsądne planowanie przynosi pożytek i poszczegópnym mieszkańcom, i społecznościom.

  • @annak8964
    @annak8964 Před 4 lety

    Dziękuję za kolejny świetny odcinek!
    Czy moglibyście polecić jakieś materiał poszerzające temat; książki, wykłady, filmy?
    Pozdrawiam Was serdecznie !

  • @MultiCholera
    @MultiCholera Před 4 lety +4

    Dziękuję Wam za ten odcinek. Świetny i ważny. Szkoda że włodarze naszych miast nie uczestniczą w takich kursach.

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  Před 4 lety +1

      Dziękujemy za komentarz i miłe słowa! Może niektórzy burmistrzowie i prezydenci też ten odcinek obejrzą? :)

  • @kasiaupinska7072
    @kasiaupinska7072 Před 4 lety +2

    doskonały i bardzo potrzebny odcinek! wydaje mi się, że taka edukacja ekologiczna w dużych dawkach jest dziś niezbędna - przydałaby się zwłaszcza tym, którzy podejmują decyzje dotyczące rozwoju miast i infrastruktury.
    słuchając poszczególnych punktów / zagadnień, już miałam przed oczami obraz jakiegoś niemalże utopijnego miejskiego raju - pozostaje chyba tylko robić wszystko, co w naszej mocy, żeby ta wizja w końcu się urzeczywistniła ;) dzięki!

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  Před 4 lety +1

      Bardzo dziękujemy za komentarz! Może miejskiego raju nie uda nam się zbudować, ale zawsze warto próbować! A wdrożenie chociaż najprostszych z naszych postulatów na pewno choć trochę pomoże :)

  • @MsJoChannel
    @MsJoChannel Před 4 lety

    Super temat, dobrze opracowany i opisany. Dziwna praca rak;)

  • @antilamazury
    @antilamazury Před 4 lety +2

    Hmm... Ciekawy odcinek...wymusza chwilę refleksji.
    Was uwielbiam i pozdrawiam

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  Před 4 lety

      Bardzo dziękujemy za ten konentarz! Dokładnie o to - o tefleksję nam chodziło, kiedy przygotowywaliśmy ten odcinek :)

  • @kerdaw
    @kerdaw Před 4 lety

    Wiosną byłem na takiej wycieczce samochodowej i zahaczyłem o Lublin. W życiu nie widziałem bardziej rozlazłego miasta z tak szerokimi ulicami. Wszędzie do wszystkiego daleko, miałem wrażenie że jak ktoś chciałby ze swojego mieszkania dojść do pobliskiej apteki to musiał by iść z kilometr wśród tych gigantycznych dróg, do tego te dziwaczne trolejbusy zamiast zwykłych tramwai sprawiały że samochodem ciężko się poruszać bo może ci takie coś nagle wyjechać znikąd. Oczywiście pomimo, że miałem GPS non stop gubiłem się w ruchu drogowym i krążyłem w kółko. W końcu zirytowany wyjechałem z tego miasta w obawie, że w końcu zaliczę jakąś stłuczkę i postanowiłem że w dalszej podróży będę zahaczał już tylko o mniejsze miasteczka. Niby po tak szerokich ulicach fajnie się jeździło samochodem, ale miasto było za duże żeby wypatrzeć następny cel a i o postój było trudno. Ale przynajmniej kierowcy byli uprzejmi i na tak szerokich drogach nie wpychali się na chama tylko zachowywali się grzeczniej ale to był jedyny plus, dla pieszego takie miasto to koszmar, zwłaszcza zimą.

  • @martynamynska3502
    @martynamynska3502 Před 4 lety +3

    13.10 😆😆 ten sarkazm

  • @dawidjuszkiewicz3101
    @dawidjuszkiewicz3101 Před 4 lety +5

    Świetny odcinek

  • @magnetiaPL
    @magnetiaPL Před 4 lety +1

    A w miniaturce wideo Bosko verticale (Pionowy las) w Mediolanie! :D Niedawno tam byłam i byłam go zobaczyć. To budynki mieszkalne, rośliny mają specjalny system nawadniający i dba o nie administrator budynku. Jest ich tyle, że tworzą mikroklimat, i faktycznie było tam o wiele chłodniej niż w centrum.

  • @TarLocesilion
    @TarLocesilion Před 4 lety +2

    Najbardziej irytujący w wypowiedziach "tradycjonalistów" wydaje mi się argument, że "może i to nie jest lewactwo (chociaż jest), ale to, co gdzieś tam się sprawdza, u nas niekoniecznie zadziała, więc może poczekajmy z dyskusjami o zmianach jeszcze ze 3-4 kadencje". I można powtarzać, że nie trzeba być czerwonym ideologiem, żeby lubić zapach terenów zielonych po deszczu albo w letnią noc, czy że chodzenie na piechotę po mieście nie jest "transportem dla ubogich". Nie, po prostu "najpierw dogońmy Zachód na paradygmatach z epoki planu Marshalla, a potem wydajmy na zbytkowe, ideologiczne niby-inwestycje".

  • @agatafiakowska436
    @agatafiakowska436 Před 4 lety +1

    Dopiero co wróciłam z Mediolanu, a tu Bosco Verticale na okładce AIAGI :O

  • @user-pg3fp6nb5m
    @user-pg3fp6nb5m Před 4 lety +2

    "Zielonym do góry!" - Dobry odcinek ^^

  • @dancolombo6050
    @dancolombo6050 Před 4 lety +1

    Emisja CO2 przy produkcji cementu wynosi tylko w samej Polsce (a Polska ma nowoczesne cementownie) ok. 3/4 tony CO2 na 1 tonę cementu!
    Na 1 m3 betonu potrzeba średnio przynajmniej 1/3 tony cementu.
    Zatem każdy 1 m3 wyprodukowano kosztem emisji ok. 250 kg CO2.
    Przy ciśnieniu atmosferycznym jest to objętościowo ponad 100 m3 CO2!

  • @PeryMetalu
    @PeryMetalu Před 4 lety +3

    Co do galerii to tak. Wygodne jest, ze latem nie wchodzimy z 33stopni do sklepu gdzie.jest 20 by potem znowu wyjsc i tak dalej. I analogicznie zimą - kurtki, plaszcze, czapki, w sklepie cieplo, trzeba zdejmowac, trzymac w rece etc. Ludzie glosują nogami i wybierają handel pod dachem.

    • @piotrnowak3194
      @piotrnowak3194 Před 10 měsíci

      Trzy zdania pełne realnej oceny, a nie nawiedzonej ekologii tych którym się z dobrobytu w dupach poprzewracało.

  • @jakubkuakowski9309
    @jakubkuakowski9309 Před 4 lety +2

    samochody to nie tylko wożenie babci i narzędzi. Komunikacja zbiorowa ma ograniczony zasięg, nie można na niej polegać, dojazd często zajmuje więcej czasu nawet mimo korków i w końcu zbiorkom jest zatłoczony i niewygodny. Współczesne miasta są rozproszone czy tego chcemy, czy nie. Nie przebudujemy ich z dnia na dzień. Proponowane rozwiązania sprzyjające ruchowi pieszemu nie przystają do zastanej rzeczywistości. Właśnie w tym znaczeniu mówi się o tych pomysłach, że są "postępackie". Bo jest to myślenie życzeniowe. Warszawa zwyczajnie nie jest Kopenhagą.

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  Před 4 lety +2

      Nie jest Kopenhagą, jest Warszawą. Można zidentyfikować jej problemy i zacząć im przeciwdziałać, lecz można je też pogłębiać, jeśli będzie się je ignorowało lub nie zauważało.

    • @jakubkuakowski9309
      @jakubkuakowski9309 Před 4 lety

      @@goodidea_archi
      Pełna zgoda. Moje zastrzeżenie jest takie, że póki co pojawiają się głównie pomysły wprowadzania zakazów, zwężania ulic itd., bo o wiele łatwiej jest czegoś zakazać niż zbudować dobre systemowe rozwiązanie. Niestety należy się spodziewać, że nasze niekompetentne, populistyczne władze (na każdym szczeblu) będą raczej szły na łatwiznę i oberwie się zwykłym ludziom.

  • @kgerus1631
    @kgerus1631 Před 4 lety

    Czyli nagle okazuje się że te znienawidzone szare blokowiska z wielkiej płyty były najbardziej przemyślaną zabudowa jaką mieliśmy po wojnie! Na osiedlu na którym się wychowałem były 2 szkoly, przedszkole, żłobek, kilka "pasaży handlowych" gdzie były wszystkie możliwe sklepy, w pobliżu były 2 arterie komunikacyjne z liniami tramwajowymi,autobusami ktorymi dało się dojechać do centrum. Bez przesiadek można było dojechać na dworzec PKS czy PKP... Słowem ideal :) nie było może dużo zadbanej zieleni ale ta "rosnąca dziko" na skarpach i pagórkach robiła robotę. Nie było tylko... parkingów.

  • @janekksiazek9461
    @janekksiazek9461 Před 4 lety +3

    Jak zawsze świetny film.
    PS Czy będzie coś jeszcze o architekturze średniowiecznej?

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  Před 4 lety +2

      Niestety nie wiemy, jak długo jeszcze damy radę prowadzić ten program... Chcielibyśmy zrobić jak najwięcej różnorodnych filmów, ale niestety nie jest to łatwe. Polecamy nasze filmy z wiosny o paryskiej Notre-Dame: czcams.com/video/UmT58BaIDsc/video.html

    • @ArturRaiter
      @ArturRaiter Před 4 lety

      Radosław Gajda & Natalia Szcześniak bardzo proszę Państwa, nie załamujcie mnie i nie zasmucajcie, jaki koniec? AIAGI to jedyna rzecz, którą regularnie, w całości i każdy odcinek oglądam, nie wyobrażam sobie abyśmy, my Wasi fani, zostali pozbawieni tak profesjonalnej audycji. Proszę nawet nie myśleć o jej zakończeniu.

  • @vojak5540
    @vojak5540 Před 4 lety

    Ten 22 a 26°c to najlepszy pomysł jaki słyszałem ale wątpię żeby górze na tym zależało 😉😉

  • @86milka
    @86milka Před 4 lety

    Świetny film! Obecnie mieszkam w Gdańsku i co mnie tu uderza, to to, że komunikacja miejska jest w tragicznym stanie (chociaż powszechna opinia jest taka, że jest super, bo jest SKM, ale niestety większość ludzi nie mieszka w Trójmieście w zasięgu SKM), autobusy są stare, częstotliwość kursowania w godzinach szczytu to często 20 minut, poza godzinami szczytu wiele linii w ogóle nie kursuje, linii tramwajowych jest za mało i nie dojeżdżają tam, gdzie mieszka najwięcej ludzi. Zawsze jest rower, ale właśnie przez to, że miasto jest mało zwarte, wszędzie jest daleko (i często pod górkę), a przez większą część roku jest wietrznie i zimno, to są to dla mnie zbyt uciążliwe warunki na jazdę rowerem. Mam to szczęście, że mieszkam w okolicy, gdzie w wiele miejsc mogę dojść pieszo, ale wiem, że bardzo dużo ludzi wybiera samochód. Niestety.

  • @jocwiklinski2797
    @jocwiklinski2797 Před 4 lety +4

    Raz na jakiś czas budynek grozi zawaleniem ?! Na Śląsku 1/4 zwartej zabudowy jest w stanie krytycznym i tylko układ mafijny w administracjach miejskich odciąga ewakuacje. Górotwór pracuje , stan budynków się pogarsza - klimat i cykle roku rozsadzają tą lichą zabudowę. CAŁE kwartały powinny iść pod młot. Tylko system wykorzystywany m.in w Austrii (burzenie konstrukcji z wyjątkiem fasady) jest w tym przypadku prawidłowy.Nie mówiąc już o smrodzie na całe dzielnice niewydolnej kanalizacji , rozszczelnionej instalacji gazowej , nieefektywnym i drogim ogrzewaniu , i totalnej zgniliźnie. Pozdrawiam prezydenta Chorzowa.

  • @arthurmartin5320
    @arthurmartin5320 Před 4 lety +5

    Bardzo ciekawy odcinek. Co do komunikacji zbiorowej polecam miasto Jaworzno, stawiają na pojazdy elektryczne, a cena biletu to tylko 180 złotych roczne.

  • @xMhLx
    @xMhLx Před 4 lety

    Mówiąc o poruszaniu się po mieście zapomnieliście o elektrycznych pojazdach, które zyskują popularność. Jest to dobra alternatywa dla roweru, który nie zawsze jest dobra opcją, nie każdy chce przyjechać do pracy spocony, bo nie ma dobrej kondycji.

  • @rejmons1
    @rejmons1 Před 4 lety +2

    Problem z samochodami w Polsce polega na tym, że samochód wciąż jest nie tylko środkiem komunikacji, ale także widomym symbolem prestiżu i pozycji społecznej. I to wśród sporej części społeczeństwa. No bo - "skóra, fura i komóra". Ja, z racji na to, że wszędzie chodzę na piechotę lub jeżdżę rowerem uważany jestem za co najmniej dziwaka. Bo tendencja jest taka, by jedna rodzina miała przynajmniej dwa samochody. A szczególnie wśród ludzi z niedawnego awansu społecznego. Myślę, że wpierw musi wymrzeć pokolenie 40+, by cokolwiek dało się z tym zrobić.

  • @danielgrzegorczuk9195
    @danielgrzegorczuk9195 Před 4 lety +3

    Wszędzie blisko i gęste zabudowania. Co więc z przeludnieniem?

  • @mateuszscor
    @mateuszscor Před 4 lety +1

    Idea miasta anglosaskiego gdzie nawet duże miasto to małe okręgi połączone w 1 organizm. Ale co z przedmiesciami? Bo student na rowerze wynajmujący kawalerkę w centrum ma inne potrzeby niż splacajaca kredyt na 200 metrowy dom rodzina mieszkająca pod miastem. Deszcz listopadowy również przemawia za galerią, lepiej zaprojektowaną owszem ale jednak użytecznym budynkiem. Ale jeśli chodzi o osiedla brakuje planu zagospodarowania by tworząc nowe nie robić samej sypialni ale władze miasta powinny żądać od inwestora niezbędnych do życia miejsc pracy sklepów itp

  • @MollTheWitch
    @MollTheWitch Před 4 lety +5

    Proszę wybaczyć, że tak płytko skomentuję, ale ten moment z "lewacką propagandą" ubawił mnie do łez;)
    Poza tym akcentem - temat bardzo potrzebny. Baaardzo. Może przydałoby się uświadomić także mieszkańców na temat budżetów obywatelskich?

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  Před 4 lety

      Bardzo dziękujemy za komentarz - jak wpadliśmy na ten passus do filmu, to też u nas było wesoło :)

  • @marekzadyma5835
    @marekzadyma5835 Před 4 lety

    No no - idea zawsze jest piekna ale nie mozna zapominac o klimacie. Mieszkam w tej czesci Canady gdzie w zimie jest bardzo zimno a w lecie bardzo goraco. No i tu koncepcja chodzenia czy uniwersalne uzywanie roweru zupelnie odpada. W Kopenhadze jest inny klimat i dlatego jest jak jest. Ale Stockholm zupelnie inne opowiadanie. W Canadzie galeria czyli mall jest rozwiazaniem rewelacyjnym!! Bez wzgledu na warunki pogodowe mozna sobie pochodzic - sprobuj spacerowac gdy na dworze jest -30 st. Tu dawno dawno temu zaprojektowano miejska cywilizacje samochodowa - i teraz nasuwa sie ciekawe pytanie - jak to zmienic na tzw. ekologiczny system? Zapalency rodem z green namowili miasto do budowy sciezek rowerowych na wzor europejskich - tyle ze prawie nikt nimi nie jedzi i miliony wyrzucono w bloto.

  • @MrRomano22
    @MrRomano22 Před 4 lety

    Zrobcie odcinek o Kopenhadze :D zapomieliscie dodac jeden wazny punk jesli chodzi o ekologie miast. Zbiorniki wodne :D

  • @JanuszJotgie
    @JanuszJotgie Před 4 lety

    Fajny temat. Bardzo mi się podobało! W tym wszystkim jest jednak jeden problem - kasa! Kasa na wszystko! Np. nigdy sklepy w centrum miast nie będą konkurencyjne dla "galerii" handlowych ze względu na koszty. Zwykle czynsze w centrum miast są tak wysokie, że nawet zwykły chleb czy mleko muszą być dużo droższe! Poza tym centra miast są zwykle obarczone pewnymi niedogodnościami jak np. słabszy dostęp do stacji paliw, składów budowlanych (remonty mieszkań), droższe usługi utrzymaniowe (remonty). A także większym hałasem - ruch uliczny, głośni sąsiedzi, czasami windy, odbiór śmieci o 6-tej rano. Na szczęście nie ma już mleczarzy! :) No i "zanieczyszczenie światłem" - choć w tej kwestii są już technologie!

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  Před 4 lety +1

      Dziękujemy! W kwestii kosztów handlu - to prawda, czynsze w centrach miast za lokale handlowe i usługowe mogą być bardzo wysokie, jednak wielkie centra handlowe odbijają się też negatywnie na handlu w obrzeżnych dzielnicach, gdzie czynsze są dość niskie, niższe niż w "galeriach" i gdzie "galerie" skutecznie zablokowały procesy tworzenia się lokalnych uliczek handlowych. Ogólnie rzecz biorąc prowadzenie sklepu w "galerii" jest drogie - oprócz czynszu trzeba także przecież zapłacić swój udział za ogrzewanie i chłodzenie alejek, utrzymanie parkingu, zarządzanie "galerią" itp, do tego to zarząd galerii ma zawsze decydujący głos w kwestii tego, jakie rozwiązania zostaną przez najemcę użyte w realizowanym przecież na jego koszt remoncie - zarząd może się nie zgodzić na tańsze i wymusić droższe, np. po to, aby podnieść ogólną jakość witryn, a do tego każda obowiązkowa konsultacja projektu własnego sklepu z zarządem kosztuje. Warto zauważyć, że w wielkich centrach handlowych jest mało sklepów prowadzonych przez pojedyncze osoby, rodzinnych spożywczaków itp - dla nich próg wejścia, by wyłożyć np. 100 000 zł na samą tylko witrynę może być wysoki. Oczywiście to jest jeszcze bardziej złożony temat i Radek miał na wiosnę o tym półtoragodzinny wykład :) Dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy!

  • @piotr132
    @piotr132 Před 4 lety +8

    Którego z tych podpunktów nie spełnia Kraków? Dogęszczanie zabudowy, zieleni dużo i coraz więcej obszarów zagospodarowywanych, rzadko burzy się zdatne do użytkowania budynki, raczej się remontuje, ulice handlowe w centrum są (Galeria Krakowska w znacznym stopniu utrudniła tą sprawę, ale nie do stanu krytycznego), ekologiczny transport publiczny. Oczywiście te tendencje będą rozwijane.

    • @ptrson
      @ptrson Před 4 lety +2

      myślę, że jest jeszcze dużo do poprawy w dziedzinie zrównoważonego transportu

    • @piotr132
      @piotr132 Před 4 lety +2

      Jak wszędzie. Jak napisałem - wszystkie z tych rzeczy będą w miarę możliwości rozwijane.

    • @Chmielok
      @Chmielok Před 4 lety +2

      Chociażby zabudowywanie naturalnych wywietrzników - dogęszczanie miasta, ale w sposób niekontrolowany.

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  Před 4 lety +4

      Wydaje się, że obrzeża Krakowa nie dorównują jego śródmieściu pod względem jakości urbanistyki...

    • @aryon55
      @aryon55 Před 4 lety +1

      To co napisałeś ma praktycznie każde większe historyczne miasto.

  • @janpiwowarczyk2858
    @janpiwowarczyk2858 Před 3 lety

    Szklarnie na dachach są świetne. Są w Holandii.

  • @TibooPL
    @TibooPL Před 4 lety

    @Radosław Gajda & Natalia Szcześniak - Ostatnio zastanawiałem się nad tym zwłaszcza w kontekście punktu 6 (ekologiczny transport) stojąc, a jakże, w korku. Według mnie ekologiczną "rewolucją" dla urbanistyki będzie pierwsze miasto gdzie będzie obowiązywał całkowity zakaz posiadania samochodu na własność, zamiast tego całość transportu byłaby oparta na elektrycznych samochodach autonomicznych. Idea może na pierwszy rzut oka szalona i radykalna, ale takie rozwiązanie było pokazane bodaj chyba w "Raporcie mniejszości" i moim zdaniem ma szanse się sprawdzić. Po pierwsze obecnie nasze samochody przez ponad 90% czasu stoją nieużywane i zajmują miejsce. Jeśli samochody działy by w trybie 'indywidualnej komunikacji miejskiej' prawie wszystkie byłby w ciągłym użyciu, a zatem potrzeba by ich wielokrotnie mniej. Zamówienie samochodu pod dom zajmowałoby krócej niż obecnie Ubera bo byłyby zawsze w okolicy, w dodatku podwoziłby cię spod drzwi pod drzwi, w przeciwieństwie do tradycyjnej komunikacji miejskiej.
    Po drugie jeśli całość ruchu byłaby oparta na samochodach autonomicznych spowodowałoby to drastyczne usprawnienie ruchu. Problem z autonomicznymi pojazdami obecnie polega na tym, że muszą myśleć "po ludzku" bo człowiek na drodze zachowuje się często nieprzewidywalnie, łamie przepisy, etc. Jeśli wszystkie pojazdy komunikowałyby się między sobą i z "centralną jednostką zarządzania ruchem" problem płynność ruchu wzrosłaby gigantycznie, a korki prawie przestałby istnieć. Na popularnych trasach samochody mogłyby zabierać dodatkowych pasażerów, żeby nie "wozić powietrza", jeśli potrzebujesz przewieźć coś większego lub jesteście większą grupą znajomych zamawiacie większe auto itp. itd.
    Ergo: szybkość przemieszczania się po mieście drastycznie by wzrosła, koszty byłyby wielokrotnie niższe niż posiadanie własnego auta, a być może nawet nieco niższe komunikacji miejskiej obecnie (autobusy muszą jeździć bez względu na to czy mają pasażerów czy nie), smog byłby smutnym wspomnieniem, a z hektarami powierzchni po niepotrzebnych już miejscach parkingowych to wręcz nie wiem co byśmy zrobili ;)
    Ja chyba chciałbym mieszkać w takim miejscu, nawet kosztem tego, że nie będę mógł mieć nigdy swojego Porshe ;P
    Co myślicie?

    • @Slythia
      @Slythia Před 4 lety

      Jak chciałbyś wyjechać z takiego miasta?

  • @sarnastar
    @sarnastar Před 4 lety

    Chciałabym takie przyjemne piesze miasta, obecnie jak tam musze jechac to wybieram godzine 20 zeby nie stac 40 minut na sam wjazd do Wrocławia w godzinach 13-17 a rano juz nie komentuje. Smród z tysiąca puszek metalowych wiozących dzieci do szkol przedszkoli a sami do pracy. Bardzo zdrowe i ekologiczne. Czas poza domem trzeba doliczyc 2 godziny na wyjazd i powrót. Czyli godziny pracy tez się wydłużają, czas dla rodziny i wolny jest tez krótszy o te pare godzin. A jak jeszcze roboty drogowe modnie pracujące również od 8 rano to trzeba doliczyc kolejną godzinę. Sypialnie Wrocławia nie mają wogole drog a mnożą się w zastraszająco szybko.
    Moje miasto a nie wrocilabym tam ze wsi za skarby. Moze Wasze programy podniosą swiadomosc tych co budują te fabryki smrodu;)))

  • @VideoObsydias
    @VideoObsydias Před 4 lety

    W moim mieście na głównej ulicy znajdowało się mnóstwo sklepów do momentu kiedy nie powstało centrum handlowe. Kilka powodów dlaczego te wszystkie większe sklepy uciekły to zbyt mała powierzchnia lokali , za duże podatki od miasta i czynsze lokalu , brak parkingów i protesty mieszkańców mieszkających wyżej .

  • @stanisawpodsiado4776
    @stanisawpodsiado4776 Před 4 lety +3

    Jak zwykle świetny odcinek!
    Czy grafika w tle to Jan Tarasin?Pozdrawiam!

  • @toja5434
    @toja5434 Před 4 lety

    Rozlewanie się miast jest efektem stosunkowo taniej energii z paliw kopalnych. W średnioweieczu nie było samochodów czy tramwajów, dlatego miasta były zwarte. Skończą się kaliwa kopalne, to miasta siłą rzeczy staną się bardziej zwarte. Poza tym zwartość najlepiej się objawia poprzez bloki. Nie każdy chce tak mieszkać. Mieszkanie w zgodzie z naturą, to posiadanie chociażby kawałka ogródka o co w blokach ciężko. Co jest ważniejsze ekologia czy życie w warunkach jakie ludziom bardziej odpowiadają? Burzenie budynków z tego co wiem jest spowodowane głównie zużyciem funkcjonalnym. Dostosowanie starych budynków do obecnych wyśrubowanych wymogów ustawowo-budowlanych jest często droższe niż ich budowa od podstaw. Kolejna kwestia to ekologiczne zapisy MPZP, zapisy takich planów powodują, że ziemia jest droga, bo nie wszędzie można budować. Chcąc optymalizować dochód buduje się wysoko ale pomimo tego ceny lokali są dalej wysokie. Wiąże się to z kredytem na pół życia, a w efekcie także ze stresem. I teraz podstawowe pytanie czy warto być bardziej ekologicznym czy mniej zestresowanym ?

  • @martamezykowska1991
    @martamezykowska1991 Před 4 lety

    skrajnym przykładem ograniczania ruchu drogowego jest singapur - kupno i utrzymanie auta Państwo wywindowało do takich cen, że jest to dostępne dla nielicznych. jednocześnie komunikacja miejska jest ponoć doskonała.

  • @sylwiaswiesciak6704
    @sylwiaswiesciak6704 Před 4 lety +7

    Czekałam na taki temat! Zielonym do góry ;)

  • @ratiolibek
    @ratiolibek Před 2 lety

    Wszystko spoko dopóki mówimy o mieszkańcach miast. Tymczasem wydaje mi się, że spory ruch w mieście robią jednak przyjezdni. Sam mieszkam pod Rzeszowem i do pracy jeżdżę pociągiem, bo pracuję niedaleko dworca. Ale dopóki studiowałem to używałem samochodu, bo nim dostawałem się na uczelnię w 25 minut, kiedy na zbiorkom musiałem poświęcić prawie godzinę, a biorąc pod uwagę, że rzadko kiedy kursy z mojej miejscowości były dopasowane do zajęć musiałem nieraz i ponad godzinę wcześniej wyjść / godzinę później wrócić do domu. Irytuje mnie podejście władz i rzeczonych aktywistów (nie mówię o Was ;) ), którzy myślą, że zwęrzaniem ulic czy podnoszeniem opłat za parkingi cokolwiek zmienią. W rzeczywistości najbardziej uderzają w tych, którzy nie mogą przyjechać rowerem, bo mają 30+ km w jedną stronę, a zbiorkom (do którego też niejednokrotnie trzeba dojechać kilka kilometrów) jest poza centrum miasta zwyczajnie nieefektywny.

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  Před 2 lety

      To jest pytanie nie tylko z urbanistyki, ale i z zakresu filozofii politycznej - w jakim stopniu władze miast powinny brać pod uwagę interesy osób, które nie są ich mieszkańcami? Albo inaczej - jeśli interes mieszkańców jakiejś okolicy jest sprzeczny z interesem dojeżdżających codziennie do pracy spoza niej i tylko przejeżdżających przez nią - to które interesy dla organów samorządu powinny być na pierwszym planie? Nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Dlatego zarządzanie miastami jest trudne :)

  • @michassio
    @michassio Před 4 lety +3

    Świetny odcinek! Byliście w Polinie na wystawie Gdynia-Tel Awiw?

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  Před 4 lety

      Dziękujemy! Byliśmy :)

    • @michassio
      @michassio Před 4 lety

      Jak wrażenia? Będzie relacja na kanale? ;)

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  Před 4 lety

      Wystawa nam się podobała, ale chyba nie uda nam się zrobić takiego filmu, jaki chcieliśmy - z wyjazdem do Tel Awiwu i w ogóle :/

    • @michassio
      @michassio Před 4 lety

      Trzymam kciuksy, żeby powstał ;)

  • @sjdarlak
    @sjdarlak Před 4 lety

    Swietny odcinek, akurat cos nad czym ostatnio sie zastanawialem. Jestem anty-lewakiem😉 ale zupełnie zgadzam sie z koncepcja eko miast. Zauwazylem ze w UK gdzie mieszkam centra handlowe sa w coraz gorszej sytuacji. Juz sie nie buduje kolosow ,wlasciwie to sie buduje rzadziej centra handlowe. Jest to chyba kwestia zakupów przez internet. Czesciej natomiast powstaja galerie handlowe w samych centrach miast ( lub tzw Town Centre- nie znam pol odpowiednika), np pod ziemia badz w biurowcach, jest to ciekawe i wygodne. Jedyny problem ro komunikacja ,parkingi w duzych centrach sa wieksze, i "odporne" na pogode. Mam nadzieje ze rynek znajdzie wyjscie i ulice handlowe na starowkach wroca do łask.

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  Před 4 lety +2

      Ulice handlowe nie muszą być tylko w centrach miast - są też centra lokalne (myślimy, że to jest odpowiednik tego, co Pan napisał - town centre), które mogę obsługiwać mniejszy obszar i tam też mogą pojawić się uliczki rozprowadzające ruch np. od jakiegoś węzła komunikacyjnego. Odwrót dużych centrów handlowych jest też widoczny w USA - na pewno Internet ma na to duży wpływ. Dziękujemy za komentarz i wgląd w sytuację w UK!

  • @Jakub_Maracewicz
    @Jakub_Maracewicz Před rokem

    W większości się zgadzam, szczególnie ten budynek 2226 - piękna sprawa. Co do centrów handlowych (galerii handlowych), krytykujecie. Popatrzcie najpierw jak trudno dojechać do centrów miast dla kogoś z poza miasta, jak drogie tam są ceny za metr, za najem, podatki dla miasta, przez to handel ten jest droższy. Jadąc spoza miasta (gdzie mieszkam) do kina, nawet nie myślę wyjeżdżać do centrum Wrocławia. Omijam to miasto szerokim łukiem. Wszystko co potrzebuje załatwić handlowego jest w centrum handlowym Bielany. Kino, odzież, elektronika, obiad, rekreacja. Jak będę chciał iść do drugiej restauracji to do centrum się wybiorę. Ale znowu, muszę zostawić samochód i liczyć na komunikację, która jest słabiutka we Wro, i stracę na nią szmat czasu. Najpierw niech miasto nie przeszkadza wszystkim dookoła, potem moze małe biznesy wrócą do centrów miast, i będą relatywnie opłacalne.

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  Před rokem

      Ale to, że jest Ci wygodnie pojechać na Bielany a nie do centrum Wrocławia to jakoś poprawia ekologiczność tego, że dojeżdżasz samochodem albo tego, że alejki w galerii handlowej muszą być klimatyzowane i ogrzewane? Ten film jest o tym.

  • @marzena6970
    @marzena6970 Před 2 lety

    Co myślicie o betonowych rynkach bez zieleni?

  • @sebastianmilewski1413
    @sebastianmilewski1413 Před 4 lety +2

    Super odcinek, uważam że trzeba edukować ludzi na te tematy, w końcu miasta to nasze wspólne dobro - zielonym do góry!

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  Před 4 lety

      Bardzo dziękujemy! Trzymajmy kciuki za przyjazne miasta! 🌷🌱🌳

  • @radekpietka6483
    @radekpietka6483 Před 4 lety

    Moim zdaniem aby wrócić do idei zwartej zabudowy trzeba skończyć z koncentracją handlu , usług i pracy ale to chyba niewykonalne i skończyć z transportem samochodowym . Samochody zajmują więcej powierzchni miast niż ludzie którzy w nich mieszkają . Wynalazek który miał zbliżyć do siebie tak naprawdę oddalił nas od siebie. Tylko czym go zastąpić i czy nowy środek lokomocji nie przysporzy nowych problemów.

  • @nihilistycznyateista
    @nihilistycznyateista Před 4 lety

    Generalnie bardzo często jest tak, że nawet na piechotę jest szybciej, niż innym środkiem transportu. Dlaczego? Dla przykładu moja droga do obecnej pracy - droga piesza - obejmuje przejście takim specjalnym skrótem, przez przejście tak jakby wycięte w budynku, potem ślepą uliczką zakończoną parkingiem i chodnikiem wzdłuż prostopadłej ulicy oraz przejściem dla pieszych. No i na koniec wchodzę do budynku, gdzie pracuje bocznym wejściem z przeciwnej strony, niż jest parking i główne wejście. Zajmuje mi to jakieś 13 minut od drzwi od domu, do drzwi miejsca pracy.
    Ta sama droga samochodem? Zakładam optymistycznie, ze jest lato i nie muszę w ogóle najpierw pojazdu odśnieżać i od razu ruszam - mijam przede wszystkim budynek, przez który przechodzę, a to kawał bloku - 8klatkowiec, dalej mijam ślepą uliczkę i jadę dość okrężną trasą, w rezultacie poprzez konieczność wielu zakrętów wcale nie poruszam się wiele szybciej, a nadkładając trasy ostatecznie w te 13 minut niby jestem pod budynkiem - ale muszę jeszcze zaparkować - z nie tej strony budynku, która mnie interesuje i przejść kawał korytarza, żeby znaleźć się w tej części budynku, gdzie pracuję - i od drzwi do drzwi mam ponad 20minut.
    Rower? Nie tylko to przejście skrótem jest za wąskie, żeby tam jechać, ale nawet w jednym punkcie za wąskie jak na rozstaw kierownicy - wiec pierwszy budynek omijam dookoła, to jeszcze jakbym szedł tą ślepą uliczką z pierwszego przykładu - to bym przez połowę trasy musiał albo jechać bardzo powoli, albo rower po prostu prowadzić - bo tam jest zwyczajnie za dużo pieszych, także wybieram ścieżkę rowerową lekko nadrabiając drogi. Ale poruszam się de facto nawet szybciej, niż samochodem i nie aż tak dookoła, bo scinam trochę trasy chodnikiem, omijając jedno skrzyżowanie z rondem i pod budynkiem jestem w 7 minut. Tylko, że nie z tej strony... bo przy bocznym wejściu roweru nie przypnę, a przy głównym, także znowu kilka minut korytarzami, winda itd. - w rezultacie trasa na 17 minut.
    Czyli jak widać - są sytuacje, gdzie samochodem jest najwolniej, a pieszo najszybciej. A tak porównując kształt trasy - to pieszo linia prosta mniej więcej, rowerem powiedzmy trójkąt prostokątny, dla którego trasa piesza byłaby przeciwprostokątną, a samochodem? To taka trasa z Warszawy do Krakowa przez Gdańsk, Poznań i Wrocław.

    • @piotrfi6613
      @piotrfi6613 Před 4 lety

      Owszem, są różne sytuacje. Ja mam przykład, z mojej dawnej pracy, dokładnie odwrotny. Drugi koniec miasta - pieszo odpada. Praca na 6 rano, więc samochodem w granicach 20 min (od drzwi mieszkania). Rowerem - ok 45 min. Jak po rozpoczęciu sezonu już poprawiłem kondycję to pewnie bym zszedł i do 30 ale koncepcja utopionego we własnym pocie już od samego rana jakoś mi nie pasowała ;) Zbiorkom? 55 min. W wersji optymistycznej, czyli jak się udało złapać wcześniejszą przesiadkę. Jakieś 2-3 razy w miesiącu się udawało. Zazwyczaj trzeba było czekać na inny autobus i wychodziło już ponad godzinę. Zresztą najciekawsze spostrzeżenie mam takie, że podróżowanie zbiorkomem bardziej mnie męczyło niż rowerem...

  • @inoutphoto
    @inoutphoto Před 4 lety

    Czy organizujecie jakies spotkania aby móc na żywo sie zobaczyc i porozmawiać? :) Moze jakis odcinek na temat planowanego nowego teatru muzycznego w Poznaniu który wzbudza sporo kontrowersji :) Pozdrawiam i super odcinek ;)

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  Před 4 lety

      Organizujemy. Tej jesieni Radek będzie miał kilka wykładów w Warszawie, w tym 4 w Muzeum Powstania Warszawskiego. Szczegóły podamy w najbliższą niedzielę. Zapraszamy!

  • @piotrg858
    @piotrg858 Před 3 lety

    Dlaczego na większości biurowców, galerii handlowych, aprtamentów nie ma np. instalacji fotowoltaicznej?

  • @krystiankowalski4180
    @krystiankowalski4180 Před 4 lety +5

    Zielonym do góry!
    Absolutnie zgadzam się ze wszystkim. Ekoterroryzm i ekopropaganda górą! 💚🌱

  • @kaem4338
    @kaem4338 Před 4 lety

    Odcinek o oczywistych oczywistościach..... pozornie patrząc na polskie miasta. Powinniście wybrać się w trasę od miasta do miasta i wcielając w życie idee pracy u podstaw oświecać swoją światłością włodarzy miast. Dodalabym jeszcze zagadnienie miejskiego pszczelarstwa. Film świetny jak zawsze.

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  Před 4 lety

      Niby oczywiste oczywistości, a jednak krótko przed emisją tego odcinka zmieniono prawo tak, że nie trzeba już zostawiać miejsca na drzewa, projektując miejsca parkingowe wzdłuż budynków. Na przełom kwietnia i maja planujemy trasę wykładową po 10 polskich miastach. Zachęcamy do zapisu na newsletter (link w opisie filmu), gdzie będziemy informować na bieżąco o zbliżających się wykładach.

    • @kaem4338
      @kaem4338 Před 4 lety

      Czekam na listę miast jakie odwiedzicie. Bardzo bym chciała by był to Piotrków Trybunalski, ale Łódź też będzie okej. uważam że na liście moglibyście mieć wszystkie powiatowe miasta bo Wasz kanał jest świetny. Wiedza jaką się dzielicie jest nieoceniona. Nie znalazłam do tej pory innego kanału, który trzyma tak wysoki poziom przez tyle odcinków. Mistrzostwo.

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  Před 4 lety

      Obawiamy się, że liczba biletów, które moglibyśmy sprzedać na nasz wykład w Piotrkowie Trybunalskim nie pokryłaby kosztów organizacji wykładów. Ale w Łodzi planujemy być :)

    • @kaem4338
      @kaem4338 Před 4 lety

      Fantastycznie.

  • @alexiack11
    @alexiack11 Před 4 lety

    Skąd jest koszula Natalii? :)

  • @Tepacz
    @Tepacz Před 4 lety

    Już wiem czemu nagrodę Mies van der Rohe ostatnio wygrywają renowację!

  • @karolkrl
    @karolkrl Před 4 lety +2

    może galerie handlowe zwą się galeriami bo posiadają (zazwyczaj) galerie w postaci pięter z dużymi, otwartymi, "klatkami schodowymi "( podobnie nazywa się "tarasy" na kominach)?

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  Před 4 lety

      Nazwa "galeria" oczywiście wzięła się od rozwiązania architektonicznego, ale odkleiła się od niego i teraz "galeriami" nazywane są także centra handlowe, które galerii nie mają :)

  • @gracjantriglav6141
    @gracjantriglav6141 Před 4 lety +1

    Planują (w końcu) zrobić tramwaj do Wilanowa, który będzie jechał przez Dolny Mokotów. Wydawałoby się że wszyscy będą zadowoleni - ale niemała liczba mieszkańców Mokotowa (np. Stegny) uważa że to będzie paraliżować ulice i generować korki - WTF?! Może będą mieli gorzej właściciele mydelniczek, ale bus-pasy i tramwaje to priorytet.

  • @pykamariusz77
    @pykamariusz77 Před 4 lety +1

    Nie zgodzę się z tym, że centrum miasta jest najbardziej przyjazne. Skoro tak jest to dlaczego ludzie biorą kredyty i budują sobie domy na obrzeżach miasta lub na okolicznej wiosce, a nie naprzykład kupuja mieszkania w centrum ? Bo w centrum nie masz żadnej swobody, nie masz ogrodu gdzie możesz zrobić grilla, nie masz garażu dwustanowiskowego. Nie masz tarasu na którym się możesz poopalać. Nowoczesny syl życia zmienił się poprzez ogólno dostępne samochody. Dzięki temu nie musisz mieszkać w zatłoczonym centrum żeby mieć blisko do sklepu. Zakupy robisz raz na dwa lub trzy dni w hipermarkecie po drodze z pracy do domu i mieszkasz sobie komforowo w domku pod miastem z dużym ogrodem i garażem dwustanowiskowym. I śmiejesz się z tych wszyskich ludzi którzy mieszkają stłoczeni w blokowiskach na osiedlach lub centrum. Centrum nie jest ci wogóle porzebne do życia.

    • @anatolschmitt2135
      @anatolschmitt2135 Před 4 lety

      Bo ludzie wybierają głupie i niewydajne rozwiązanie, które należy zeyczajnie w świecie zakazać. Zakaz budowy domków jednorodzinnych powinien być pierwszym krokiem ku zrównoważonym miastom. Ten zuchwały indywidualizm to jakiś przeżytek z czasów złotej wolności szlacheckiej. Zresztą ludzie wybierają też owe domki zamiast centrów, bo same centra idealne nie są i trzeba je polepszać np. poprzez budowę nowoczesnych bloków z dużymi tarasami i ogrodami wertykalnymi. Ale do tego trzeba woli politycznej, aby zmienić prawo na lepsze, a nie poklepywania się po plecach, że zbudowało się koljny smrodliwy budyneczek na przedmieściach.

  • @Slythia
    @Slythia Před 4 lety

    Szczerze nienawidzę ulic handlowych. Bardzo też nie podoba mi się podejście 'bez klimy / ogrzewania w uliczkach między sklepami nie wyginiemy'. Oczywiście, że nie wyginiemy. Przez brak youtuba też nie wyginiemy. Podobnie z internetem (będzie ciężko na początek), lodówkami, pralkami, prądem, ogrzewaniem centralnym. Tylko czy o to nam chodzi?
    Ulic handlowych nie znoszę ponieważ:
    - to osobne sklepy, nie jeden wspólny organizm - każdy lokal samodzielnie ustala sobie godziny pracy, zwykle identyczne jak moje, efekcie muszę brać wolne by w ogóle coś kupić - to akurat da się zmienić;
    - brak publicznych toalet - to też da się zmienić;
    - często brak możliwości wygodnego dojazdu / parkingu - podróż z większymi zakupami komunikacją miejską jest niewygodna zarówno dla zainteresowanego, jak i współpasażerów, rowerem także średnio jeździ się z dużym bagażem;
    - brak dachu nad alejkami (deszcz, śnieg) - też niby można stworzyć, trzeba tylko uważać, by latem nie spowodował sauny
    - brak ogrzewania zimą / klimy latem w alejkach.
    Może to ostatnie wydawać się śmieszne. Lecz przypomnijmy sobie zimę - śnieg a raczej breja, mróz -5 (tak, nadal taka pogoda się zdarza). Zakupy na uliczce handlowej będą w takich warunkach wyglądać następująco - idę, wchodzę do sklepu, zdejmuję tony warstw (co mam z nimi zrobić?), oglądam asortyment, zakładam warstwy, wychodzę, wchodzę do kolejnego sklepu, zdejmuję warstwy, oglądam, zakładam warstwy, wychodzę. W efekcie w sklepie jest mokro (od błota), każdy przeciska się trzymając w rękach mokrą (przypominam - śnieg) kurtkę czy płaszcz. Ponieważ moich warstw jest dużo i zajmują sporą objętość to musiałabym chyba wrzucać je do torby z Ikei by móc się poruszać. Plus spędzić te 5 minut na założenie wszystkiego i 5 minut na zdjęcie. Ah, i skończyłoby się to przeziębieniem przez ciągłe zmiany temperatur (i tydzień na L4). Pamiętam, gdy tak robiło się zakupy. Nikt mnie nie zmusi, by do tego wrócić.
    Co do komunikacji miejskiej. Niestety, obecnie istniejąca w Polsce nie sprzyja dobrowolnemu wyborowi. Tłok, brak miejsc stojących (o siedzących wolę już nie myśleć), smród (zwłaszcza zimą). Do tego czas podróży znacznie dłuższy niż autem. Centrum Warszawy, punkt A-B. ZTM - 30-45 min, auto / Uber - 10 minut. Rower? Brak DDR więc albo ryzykujesz jazdę ulicą (przypomnę, centrum, ruch gigantyczny), albo ryzykujesz mandat jadąc chodnikiem.

  • @aaaaazzzzzist
    @aaaaazzzzzist Před 4 lety

    Miasta zwarte są doskonałe w przypadku miast niewielkich. Inaczej z miastami dużymi które mogą być jednakże projektowane jako zbiór zwartych dzielnic. Zabudowa jest też uzależniona od rzeźby terenu. Ja osobiście nie znoszę takich galeryjnych spędów, wielkich supermarketów. Obserwując to, jaki mają one wpływ na infrastrukturę miejską śmiem twierdzić, że negatywny.

  • @Milson44
    @Milson44 Před 4 lety

    Z tego co wiem z drogą graniczy krawężnik zwykle o wysokości około 10 cm także bez różnicy czy będzie przy drodze las czy nie na ulicy rzeka i tak będzie ;)

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  Před 4 lety +1

      Szczęśliwie udało się już opracować rozwiązania, które pozwalają na poradzenie sobie z tym problemem :)

    • @Milson44
      @Milson44 Před 4 lety

      @@goodidea_archi super, w takim razie jest za! :)

  • @gaterfck6083
    @gaterfck6083 Před 4 lety +1

    Konserwanty sposób przemieszczania się

  • @konstruktywnymechanik9925

    I tak oto historia zatoczyła koło lewactwo tak kręciło w lewo aż wyszło od prawej strony. 😀

  • @kolakpatolik1857
    @kolakpatolik1857 Před 4 lety

    No ja to w kwestii przyjazności dla pieszych to jestem za konserwactwem, ale tak generalnie to postępactwo jest spoko.

  • @TypowyFitnesiak
    @TypowyFitnesiak Před 4 lety +4

    Zielonym do góry!

  • @janpiwowarczyk2858
    @janpiwowarczyk2858 Před 3 lety

    Panie Radosławie, ma pan ładny zegarek.

  • @lwprzybysz
    @lwprzybysz Před 4 lety

    Panie Radku, proszę na koniec mówić raczej "dziękujemy" niż "dziękuję", bo obecnie pomija Pan Panią Natalię, bez której ten kanał nie może mieć takiego poziomu. Reszta, jak zwykle super. A mam dodatkową kwestię trudną w temacie ekologiczne miasto: mieszkanie na przedmieściach i kilkadziesiąt km od miasta i konieczność dojeżdżania do pracy. Tym się jeszcze Państwo nie zajmowali, a to żywy temat w Polsce. Nie każdy musi i może mieszkać w mieście, gdzie wszystko na piechotę... Czekam na taki odcinek i mądre pomysły

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  Před 4 lety

      Zajmowaliśmy się tym już kilka razy. Pisaliśmy też o takim ekstensywnym modelu rozwoju szeroko w naszej książce "Archistorie", można ją zamówić tu: www.empik.com/archistorie-jak-odkrywac-przestrzen-miast-gajda-radoslaw-szczesniak-natalia,p1211352717,ksiazka-p Polecamy!

  • @xjelonekx6175
    @xjelonekx6175 Před 11 měsíci

    Mi się wydaje że takie mieszkania nie powinny mieć drogiej ceny iż jak prawie nikt nie będzie mogł zamieszkać to ludzie bedą mieszkać w tych domach co mieszkamy teraz i które będą stare bo jak to by spojżeć z strony chyba każdego to nasz gatunek wyginie raczej prędzej niż zdołamy zniszczyć naszą planete

  • @Ilka871
    @Ilka871 Před 4 lety +1

    Zielonym do góry ;-)

  • @hanami741
    @hanami741 Před 4 lety +1

    to bezsensowne burzenie to bodajże domena Tokio, i specjalne budowanie na jakieś 15 lat. W Polsce jest jednak taki problem, że remonty są często przeprowadzane nieudolnie i tylko po fasadzie a tzw. dziadostwo pozostaje. Wielka płyta to przeważnie ohydna pasteloza a na klatkach syf. Z kolei zabytkowe kamienice odremontowane z zewnątrz, ale często pomalowane tak kiepskiej jakości farbą, że wszystko jest brudne i odrapane po niedługim czasie - na klatkach to samo co w wielkiej płycie + komfort wchodzenia po stromych schodach na 4-5 piętro do lokali usługowych albo co gorsza szkół dzień w dzień - takie są moje obserwacje. Centra handlowe może są i marnowaniem energii na ogrzewanie i klimatyzację, ale w upalne lato po prostu miło jest tam spędzić dzień nie będąc zlanym potem i nie musząc nosić ciężkich zakupów cały dzień i wszystko załadować do auta i odjechać (szczególnie jak się mieszka na prowincji, gdzie i tak nie ma w ogóle takich sklepów) a zimą fajnie jest zostawić grubą kurtkę w aucie i nie przepychać się w małych sklepach w centrum, które są małe, drogie i pełne turystów (bo wysoki czynsz). Jasne, takich centr nie potrzeba 20 na jedno miasto, ale jako takie skupiska podmiejskie zamiast sklepów rozwalonych po całym mieście, to chyba lepsze rozwiązanie, szczególnie, że centra handlowe coraz częściej mają jeszcze funkcje co-worka i siłowni gdzie ludzie i tak będą jeździc autem (chyba że ktoś ma plecy do dźwigania wielkiego plecaka pełnym zakupów i rzeczy do pracy). Tak więc wg mnie bycie eko jest super ale bez przesadnej rezygnacji z komfortu i funkcjonalności, żeby trochę czasu jeszcze na życie zostało :)

  • @LuliBlu24
    @LuliBlu24 Před 4 lety +1

    Bardzo lubię Wasz kanał, ale ten odcinek uważam za crème de la crème! Może materiał o przykładach pozytywnych i negatywnych z kraju w temacie eko? Pozdrawiam!

    • @nataliaszczesniak1176
      @nataliaszczesniak1176 Před 4 lety

      Ech, niestety jeśli chodzi o decyzje urbanistyczne w Polsce to mało jest ciekawych przykładów. Pozytywnych jest w ogóle bardzo mało i przeważnie jest do nich jakieś ALE, a negatywne są smutne.

  • @kasiasek.lifestyle
    @kasiasek.lifestyle Před 4 lety

    Uwielbiam mieszkać w Katowicach... nie jest perfekcyjnie, ale jest dobrze i całkiem wygodnie :)

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  Před 4 lety

      To świetnie się składa, bo mamy bardzo fajny odcinek o katowickich kamienicach: czcams.com/video/DuUZvzhl9TM/video.html Zapraszamy! :)