ZABURZENIA PRZETWARZANIA SŁUCHOWEGO. Objawy, diagnoza, terapia, wspomaganie dziecka w domu i szkole.

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 21. 12. 2021
  • Zaburzenia przetwarzania słuchowego (CAPD) mogą zakłócać koncentrację uwagi, wpływają na nieprawidłowy rozwój mowy, powodują trudności szkolne, utrudniają naukę czytania i pisania.
    Czym jest CAPD? Czym różni się od zaburzeń słuchu? Jakie objawy wskazują na zaburzenia przetwarzania słuchowego? Na czym polega diagnoza i terapia? Jak wspomagać dziecko w szkole i w domu?
    Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w dzisiejszym odcinku. Zapraszam :)

Komentáře • 47

  • @gosiam.9153
    @gosiam.9153 Před rokem +1

    Znakomite, dziękuję :)

  • @joannapolinska2754
    @joannapolinska2754 Před 2 lety +6

    Bardzo dokładnie i prosto wytłumaczone trudne zagadnienie. Jak zawsze. Czekam na następne. I ciągle ćwiczymy i dodajemy nowe ...

  • @user-ui4wr7hs8o
    @user-ui4wr7hs8o Před 9 měsíci

    Bardzo dziękuję za te cenne informacje. Bardzo prosty, do zapamiętania przekaz. Świetny.

  • @dorotaosipowska1836
    @dorotaosipowska1836 Před 2 lety +10

    Szukałam filmu godnego polecenia rodzicom. Pracuję z dziećmi z trudnościami w czytaniu i pisaniu. I znalazłam prawdziwy brylant - jest Pani wspaniała. Rodzicom często wydaje się, że przyczyną trudności jest lenistwo lub ograniczenia intelektualne. Zawsze szukajmy przyczyny tego stanu - trafna diagnoza i wsparcie to podstawa. Trudności zawsze mają swoją przyczynę.

    • @logospektrumkatarzynamatyasik
      @logospektrumkatarzynamatyasik  Před 2 lety +4

      Oj tak! Bardzo często słyszę np., że dziecko nie mówi, bo jest leniwe. Zawsze trzeba trzeba szukać przyczyny. Dziękuję bardzo za Pani komentarz i ciepłe słowa.

    • @jarosaw4614
      @jarosaw4614 Před rokem +2

      @@logospektrumkatarzynamatyasik najgorsze, że często lekarze lub pielęgniarki mówią, to chłopczyk to oni są leniwi i mówią później.... I jak rodzic ma im ufać jak sam nie ma wiedzy w tym temacie? Przykre to jest, ale dobrze, że u Pani można znaleźć wiedzę i jak rodzic chce, a się zorientuje to może tu poszukać wiedzy i później iść dalej.

    • @logospektrumkatarzynamatyasik
      @logospektrumkatarzynamatyasik  Před rokem +1

      @@jarosaw4614 niestety ciągle spotykam się z komunikatami od lekarzy "on ma jeszcze czas". Ja zawsze wolę działać, by jednak nie mieć poczucia zmarnowanego czasu, gdy okaże się, ze dziecko naprawdę ma jakieś dysfunkcje.

  • @aniakaabangaicolourdots

    Super pomoc!!! dzięki! :)

  • @annagromala8100
    @annagromala8100 Před rokem

    Profesjonalne podejście do tematu! Klarownie wyjaśnione i kompleksowo. Dziękuję i gratulację👏👏👏 Cieszę się, że trafiłam na Pani kanał. Na pewno skorzystam jeszcze wielokrotnie 😊

  • @katarzynazimon3522
    @katarzynazimon3522 Před 8 měsíci +1

    Świetny materiał, prosto i zwięźle tłumaczy zagadnienie które jest niestety jeszcze za mało znane wśród nauczycieli przedszkoli i szkół.
    CAPD bardzo często wspolwystepuje z dysleksją która jest w Polsce bardzo późno diagnozowana, a tak naprawdę już w wieku przedszkolnym można wychwycić pewne problemy o których mowa w filmie.

    • @logospektrumkatarzynamatyasik
      @logospektrumkatarzynamatyasik  Před 8 měsíci +1

      Doskonałe spostrzeżenie. Ja też uważam, że już na etapie przedszkola zaburzenia są widoczne i należy podjąć odpowiednie działania. Dlatego właśnie tworzę te filmy, by rodzice i nauczyciele poznali problem. Proszę udostępniać innym te materiały. Myślę, że będzie to duża korzyść dla wielu dzieci.

  • @ingalill
    @ingalill Před 2 lety +3

    Mój syn ma to zdiagnozowane. Jesteśmy juz na II etapie terapii Neuroflow. Dziękuję za ten potrzebny film, większość osób traktuje takie dziecko jak dziecko z adhd lub aspergerem (bo to byly pierwsze zaburzenia jakie mu sugerowano).
    Syn ma trudność z czytaniem sylabami, czyta literujac/głosując wyrazy po czym sklada je w całośc, czyli p-o-m-i-d-o-r i za chwile powie pomidor.
    Natomiast bardzo dobrze radzi sobie z matematyka. Chodzi do logopedy,bo nadal mimo 7 lat zdarza sie seplenić i nie mowi głoski R tylko L.
    Co ciekawie głosowania i sylabizowanie 1 wyrazu bardzo dobrze robi, natomiast podczas czytania zdania nie potrafi tego użyć.
    Najgorzej jest z pamięcią: nie pamieta co bylo w szkole co jadl na obiad w szkole, nie pamieta ck Pani zadala do domu, zapomina rzeczy ze szkoły itd itp :(

    • @logospektrumkatarzynamatyasik
      @logospektrumkatarzynamatyasik  Před 2 lety +2

      Dziękuję, że się Pani tym podzieliła. Mylenie CAPD z ADHD i Zespołem Aspergera nie należy do rzadkości. Jestem ciekawa, czy widzi Pani efekty treningu Neuroflow

    • @ingalill
      @ingalill Před 2 lety +1

      @@logospektrumkatarzynamatyasik Tak, jest lepiej jak było :) po 1 etapie wyniki badan słuchu poprawiły się znacznie, ćwiczymy 2 etap i potem kolejna kontrola.

    • @logospektrumkatarzynamatyasik
      @logospektrumkatarzynamatyasik  Před 2 lety +1

      @@ingalill wspaniale! Trzymam kciuki za dalsze sukcesy :)

  • @legotechnic8997
    @legotechnic8997 Před 21 dnem

    ❤😊

  • @margarita9116
    @margarita9116 Před rokem +1

    Jest jeszcze możliwość diagnozy i terapii metodą SPPS (z Kajetan) - stymulacja polimodalnej percepcji sensorycznej

  • @tomaszkowalczyk94
    @tomaszkowalczyk94 Před 2 lety +1

    tylko ja nie dostrzegam różnicy w sensie zdań w 6:36? Powinienem się martwić? :D

  • @jarosaw4614
    @jarosaw4614 Před rokem

    Czy diagnoza różnymi metodami jest równoznaczna? Jaką metodę wybrać Johanssona, neuronowa, Varnkiego? Jaka będzie najlepsza?

    • @logospektrumkatarzynamatyasik
      @logospektrumkatarzynamatyasik  Před rokem

      Dużo zależy od wieku i możliwości poznawczych dziecka w tym umiejętności rozumienia poleceń. Nie ma jednej najlepszej metody. Zawsze dobieramy metodę do dziecka.

  • @Raczyna
    @Raczyna Před 2 lety

    Ciekawe, bo u nas głównie apraksja, a objawy nieco podobne. Wszystkie badania słuchu zrobione i wszystkie wzorcowe.

    • @logospektrumkatarzynamatyasik
      @logospektrumkatarzynamatyasik  Před 2 lety

      Wiele zaburzeń daje podobne objawy, jednak w zależności od przyczyny dobiera się inne ćwiczenia. W innym przypadku terapia będzie po prostu nieskuteczna. Dlatego tak ważne jest dobrze postawione rozpoznanie.

  • @annakorzen6848
    @annakorzen6848 Před 2 lety

    Super odcinek :) która metodę poleciła by Pani dla 5,5 letniego chłopca? Która ta najlepsze efekty?

    • @logospektrumkatarzynamatyasik
      @logospektrumkatarzynamatyasik  Před 2 lety

      Pani Aniu, niestety nie jestem w stanie doradzić nie mając żadnych danych o dziecku. Sama informacja o wieku to za mało. Ważne są możliwości poznawcze, koncentracja uwagi, motywacja, chęć współpracy, a przede wszystkim rodzaj trudności, z jakimi mamy do czynienia. Metoda Warnkego przeznaczona jest dla dzieci powyżej 6 roku życia, pozostałe nadają się dla młodszych dzieci. Neuroflow wymaga dobrej współpracy i rozumienia poleceń. Proszę skorzystać z pomocy specjalisty, który dobierze rodzaj treningu do potrzeb dziecka.

  • @kamilalewandowska9517

    Czy stosuje się jakieś ćwiczenia na usprawnienie tej funkcji poznawczej?

    • @logospektrumkatarzynamatyasik
      @logospektrumkatarzynamatyasik  Před rokem

      No jasne. Oprócz klasycznych treningów słuchowych, można wykonywać ćwiczenia percepcji słuchowej. Opracowałam skrypt, w którym opisałam 50 ćw. percepcji słuchowej. Jeśli jest Pani zainteresowana zakupem (35 zł), proszę napisać na adres logospektrum.trzebnica@gmail.com

  • @urszulabartoszewicz1340

    Czym to różni się od zaburzeń integracji sensorycznej ?

    • @logospektrumkatarzynamatyasik
      @logospektrumkatarzynamatyasik  Před 2 lety +2

      Zaburzenia SI są zupełnie inną grupą dysfunkcji i mogą, ale nie muszą towarzyszyć CAPD. W zaburzeniach integracji sensorycznej mamy do czynienia z nadwrażliwością lub podwrażliwością zmysłów w tym słuchu, u dzieci z CAPD nadwrażliwość lub podwrażliwość wcale nie musi wystąpić, a mimo to dzieci źle odbierają, to co słyszą, nie rozumieją komunikatów itp. Zaburzenia SI dotyczą wielu zmysłów, a także układu ruchowego oraz obejmują zab motoryczne na skutek przetrwałych odruchów wczesnodziecięcych. W zaburzeniach przetwarzania słuchowego te elementy nie muszą występować. Są to zupełnie inne dysfunkcje, które też występują na innym poziomie układu nerwowego

  • @wiolazurkowska2526
    @wiolazurkowska2526 Před 2 lety

    a czy niebezpieczne są treningi słuchowe dla dzieci z epilepsją?

  • @agnieszkalik8166
    @agnieszkalik8166 Před 5 měsíci

    U nas niedosłuch od urodzenia analiza i synteza dobrze wszystko, pamięć super zero problemów z nauką a ma CAPD

    • @logospektrumkatarzynamatyasik
      @logospektrumkatarzynamatyasik  Před 5 měsíci

      Jeśli to niedosłuch, to nie CAPD. O klasycznych zaburzeniach przetwarzania słuchowego mówimy wtedy, kiedy słuch fizyczny jest w normie.

  • @glubelek
    @glubelek Před 2 lety

    Mój syn ma problem z głoskami s sz cz, ale logopeda robiła mu ćwiczenie na rozpoznawanie, w których słowach są które głoski i potrafił rozpoznawać.
    Teraz wyszło u niego, że nie znosi brzmienia dźwięku dż, przestał go używać.
    Czy to wciąż może być zaburzenie przetwarzania słuchowego?
    Test audiometryczny wyniki ok.

    • @logospektrumkatarzynamatyasik
      @logospektrumkatarzynamatyasik  Před 2 lety

      Na podstawie tak małej liczby informacji, nie jest możliwe, aby określić podłoże trudności. Problemy z wymową mogą wynikać zarówno z zaburzeń CAPD, jak i zaburzeń motorycznych i kinestetycznych w obrębie narządów artykulacyjnych.

    • @glubelek
      @glubelek Před 2 lety

      @@logospektrumkatarzynamatyasik ech, jest problem z diagnostyką, u nas co by dziecko nie miało diagnozują zaburzenia mieszane i kierują na psychomotorykę i logopedię, która często nie ma nic wspólnego z logopedią polską (mój syn sepleniący 4 lata chodził do logopedy i ani razu nie miał ćwiczenia na wymowę).
      Teraz chodzi prywatnie gdzie indziej i jest lepiej ale o sprawach o których Pani pisze nie ma co marzyć.
      Środkowe Włochy.

    • @logospektrumkatarzynamatyasik
      @logospektrumkatarzynamatyasik  Před 2 lety

      @@glubelek cos o tym wiem. Szczególnie temat jest gorący w czasie wakacji, kiedy rodzice wraz z dziećmi przyjeżdżają do Polski z różnych zakątków świata i próbują nadgonić w terapii właśnie u nas.

  • @annarzepka5582
    @annarzepka5582 Před 8 měsíci

    Moje dziecko ma zaburzenia przetwarzania słuchowego trudności w wycinaniu itp.rzeczy a ma już 6lat pomóż

    • @logospektrumkatarzynamatyasik
      @logospektrumkatarzynamatyasik  Před 8 měsíci +1

      Trudno udzielać porad na odległość. Myślę, że warto w pierwszym kroku wykonać diagnozę w najbliższej poradni psychologiczno-pedagogicznej, a także test gotowości szkolnej dziecka. Powodzenia

  • @jarosaw4614
    @jarosaw4614 Před rokem

    Czy jeśli dziecko szybko zapamiętuje piosenki, czy inne muzyczne elementy, ale jednak pozostałe objawy występują to jednak i tak może mieć problemy z przetwarzaniem słuchowym? Wszystko mi się pokrywa, poza tym jednym aspektem.

    • @monik887
      @monik887 Před rokem

      Podpinam się pod pytanie.

    • @logospektrumkatarzynamatyasik
      @logospektrumkatarzynamatyasik  Před rokem

      No pewnie, że może! Przetwarzanie słuchowe to nie tylko różnicowanie dźwięków ze względu na wysokość, dlugość. To także umiejetność selekcjonowania istotnych dźwięków z tła, koncentracja uwagi słuchowej, różnicowanie głosek itd

  • @69Koza
    @69Koza Před rokem

    Po co ta muzyka w tle, kiedy Pani tak ciekawie mówi. Niektórych to rozprasza.

  • @kubas610
    @kubas610 Před rokem +1

    Ma Pani źle ustawione poziomy dźwięku w nagraniu. Głośność fragmentów, kiedy Pani mówi, jest niższa od głośności przerywników dźwiękowych (dżinglów), które Pani wstawia do nagrania. Te skoki głośności są irytujące.