Video není dostupné.
Omlouváme se.

Размисли и страсти - Фарар

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 28. 09. 2018
  • Facebook : / georgi.krastev.165
    Пчеларско Сдружение Бургас : / @user-ei4io4ey6h

Komentáře • 69

  • @bogdankalev6744
    @bogdankalev6744 Před 5 lety +2

    И аз до година ще се мятъм на фарар и оплодни съндъчета и всичко моляте намери време на пролет за един клип как са презимували да ни покажиш благодаря за клипа пак си беше полезен чудих се как да ги прехвърля семействата от дб на фарар и вече знам как 😊😊😊 дано всичко е нарет и ще чакам с нетърпение

    • @urakuu1
      @urakuu1 Před 4 lety

      Би ли споделил как смяташ да го направиш? И аз това се чудя

  • @PchelinKostadinov
    @PchelinKostadinov Před 3 měsíci +1

    👍🐝

  • @jelqzkopetrov9161
    @jelqzkopetrov9161 Před 5 lety +1

    Жорка благодаря за клипчето.Направи клип за хранилките които използваш.Благодаря предварително.

  • @havi7435
    @havi7435 Před 4 lety +3

    Здравей, Георги! Имам въпрос свързан с зазимяването на фарарите. При зимната подредба на корпусите слагаш ли найлон, астролон или нещо друго между плодника и празния корпус под него? Жалко, че не качваш вече видеа, защото научих доста неща от теб. Успех!

    • @user-wj4td5yw7w
      @user-wj4td5yw7w  Před 4 lety

      Здравей, пробвал съм с найлон но дали защото сме близо до морето става много конденз в кошера и текват едни реки вътре . После мухъл и тнт.. при по-слаби семейства го ползвам.

  • @user-ir7se8je9u
    @user-ir7se8je9u Před 5 lety +2

    Здравей Жоре,искам да те поздравя за канала ти, мисля че е много полезен,искам да те попитам къде си поръчваш кошерите.Поздрави и всичко най-добро!

    • @user-wj4td5yw7w
      @user-wj4td5yw7w  Před 5 lety

      Здравей, благодаря за подкрепата. Кошерите са от гр. Троян, майстори са братя Тотевски. facebook.com/profile.php?id=100000941374386

  • @user-yv8gp5tn2j
    @user-yv8gp5tn2j Před rokem

    Здравей Георги
    Ако може да ви дадедете контакт със вас

  • @ljubisazdravkovic561
    @ljubisazdravkovic561 Před 5 lety +2

    Поздравлјам идеју ама много је мало меда у твојим рамовима Поздрав из Србије

    • @user-wj4td5yw7w
      @user-wj4td5yw7w  Před 5 lety

      Да и др хора ме посъветваха да им дам сироп. Налях им 3кг

  • @bayrakov
    @bayrakov Před 5 lety +1

    От тази пролет и аз почнах да преминавам от ДБ към Фарар с 10 рамки. Много пчелари в моя район (Западни Родопи) почнаха да работят с тази система. При нас пашата е слаба и работата е с 2 корпуса за плодник, които се ротират и 1 или 2 за магазин отделен с ХР. Стесняването е на 6 рамки в зависимост от семейството. Някои ползват изолатор за майки и тогава е на по 4 рамки. Задължително слагаме пределни дъски с фибран от двете страни. На пролет ще видим как се справят!

    • @user-wj4td5yw7w
      @user-wj4td5yw7w  Před 5 lety

      С хмара във вашия край работи Андрей.

    • @bayrakov
      @bayrakov Před 5 lety +1

      Да и още два по-малки пчелина! Аз от тях гледам:)

  • @leksbgleksbg6131
    @leksbgleksbg6131 Před 5 lety

    Здравей, благодаря за килипа и много ме замисли и мен аз гледам 2 корпуса ЛР отгоре с магазини и нещо ми иде в повече хубавото е че имам доста вече изградени магазинни рамки и ще ми е лесно да премина на фарар но доколкото знам и там има ротации на майката ако си запознат да споделиш ще съм благодарен :)

  • @SashoYazadzhiev1
    @SashoYazadzhiev1 Před 5 lety +1

    Гледам, че корпусите са ти без тези метални релси за рамките. Не заклейват ли рамките и в един момент да не можеш да ги прибутваш? Мисълта ми е, дали и аз да ги правя без релсите. Поздрави!

    • @user-wj4td5yw7w
      @user-wj4td5yw7w  Před 5 lety +1

      Повярвай няма нужда от тези релси.

  • @rayaangelova5406
    @rayaangelova5406 Před 5 lety

    Здравей Георги. Би ли ми казал как работиш през годината с фарар. Майката на един корпус ми е горе-долу ясно,но на два корпуса какво правиш с ротациите?Да не би да го гледаш като ДБ с ханеманова отгоре?Правиш ли демари и ако го правиш по кое време на годината?

    • @user-wj4td5yw7w
      @user-wj4td5yw7w  Před 5 lety +1

      Здравей опита ми с фарар е толкова малък че не смея да споделя каквото и да било като технология на отглеждане. Имам опит с 8р лр кошери и от там си правя изводи, сравнявам и работя. За идния сезон ще се опитам вече да приложа технология. Тя ще е майката да бъде винаги на 2 корпуса, като на пролет ще се направят 2 вдигания на зп 1 корпус над хр и поставяне на празен корпус отдолу . Едното ще е преди рапицата с цел анти роево, демари и вадене на повече мед, 20 дена по- късно ще е отнемане на 1 корпус със зп и пчели в същия кошер над снелгрова дъска с цел създаване на помощно семейство отгоре.... ще има клипове

  • @user-pr1nz3ku1w
    @user-pr1nz3ku1w Před 5 lety +2

    Казваш добра история, но музиката се намесва, когато гледаш клипа

  • @Vogda
    @Vogda Před rokem

    Здрасти Георги, радвам се да видя това че търсиш различни системи и варианти. Пробваш това или онова. Аз самия съм отгледан от баща си сред пчелина, за сега нямам пчелин (нямам условия, а и работя друга работа) но смятам че в обозримо бъдеще си направя мой. Много чета и гледам разни системи по-ютуб и т нат. с цел да си направя система която ми допада. Интересно е че преди да гледам твойто видео аз стигнах до същия извод а именно 8-мак Фарар. Интересно ми е да видя също така, че корпуса който си направил ми прилича на корпуса на Гърдев. БРАВО страхотно, това беше и моята идея. Явно мислим по един и същи начин. Сега помисли върху две неща: Първо: Защо ние пчеларите ползваме ханеманова решетка? Когато се замислиш ще видиш че ОСНОВНАТА причина е, че вадим мед през май-юни рядко юли. А какво ще стане ако изобщо не вадим мед до края на август а само блъскаме корпуси когато и където е необходимо? Където и да снася яйца, тези пчели ще се излюпат през това време и повечето ще се запълнят с мед. Края на август майката ще намали яйцеснасането а семейството естественно ще се ориентира към посока зазимяване: Отгоре само мед, отдолу кълбо с пило за млади пчели за зимата. Тогава си вадиш толкова мед колкото е небходимо. Баща ми ме учеше: рано зазимявай, късно отзимявай. Предимство: не се занимаяаш с хамалогия на разместване и ханеманова решетка, семейството се развива както си прецени, медът е узрял, пчелите си имат достатъчно мед през целия сезон така че да се чувстват добре. Погледни тези два линка за т.нар Роуз метод:
    czcams.com/video/dMcBiCcuC8w/video.html
    czcams.com/video/3Aa2s4vqeiY/video.html
    Аз мисля, че единствената причина поради която ханемановата рамка би могла да се използва е за кратко време за ограничаване на майката да снася по време на главната паша ако искаш повече мед, но не и в другото време. Ханемановата решетка смо пречи на пчените.
    Второ: Защо не ползваш хранилката и дъното от Гърдевия кошер? това ще ти улесни живота. Те имат добри хитринки по кошера.
    За вароата: Когато ограничиш яйцеснасането на майката седмица преди и по време на главната паша, това води до две неща: увеличаване на медосъбора и ДО РЕДУЦИРАНЕ НА ВАРОАТА, защото има дупка с много малко пило. А това разбира се ще намали развитието на вароата.
    Успехи, Жив и здрав, ще се радвам да видя и други твои видеа.

    • @user-wj4td5yw7w
      @user-wj4td5yw7w  Před rokem +2

      Здравей, решетката при мен е задължителен елемент. Мед неможе да вадиш на края на сезона на веднъж поради ред причини. Първата причина е че това ти заема и ангажира огромен брой корпуси и рамки за сезона! Втората е че ще ти се струпа голям обем от работа на веднъж. Това ще доведе до забавяне на качествено третиране и подхранване на пчелите за зимата. ХР помага за лесно и бързо вадене на мед, вече го правя с духалка! Инъче ще има голям процент издухани майки! Не ползвам хранилките на Гърдев вече, ползвах ги и прецених че не са ми нужни. Дъната няма да коментирам, но Гърдевите не ми допадат хич! Дръжките на корпусите са супер удобно и всички корпуси са ми така (около 2000 бр). Когато тръгнеш да работиш с 8р фарар едно е с 3, друго е с 30 а трето с 300. Успех!

  • @user-rt5oy1sz5x
    @user-rt5oy1sz5x Před 5 lety

    Аз си направих изпитания за моя район с Фарар, 10 рамки. Две години го изпитвах с три кошера и предвид абсолютно незадоволителните резултати се отказах категорично да работя с него. Няма да пиша какво точно ми е било проблемно- накратко всичко. Особено зимуването с голяма смъртност и още какво ли не по развитието на семействата.

    • @unclemicho576
      @unclemicho576 Před 5 lety +1

      А защо смяташ, че Фарара е причина за зимната ти смъртност, а не породата пчели, например ? А не мислиш ли, че е колкото е по-ниска рамката, толкова по-бързо е пролетното развитие, защото обема се разширява по-малко, особено и ако знаеш кога да го направиш ? ;)

    • @user-rt5oy1sz5x
      @user-rt5oy1sz5x Před 5 lety

      Пчелар съм от 1990 г. и знам какво правя. Тук мисля, че не е място за развитие на тези, но при Фарара особено неблагоприятно се оказа преодоляването на междурамковото разстояние от долен и горен корпус с медовите запаси. Даже и когато изтеглях рамка-две с пило в горен корпус, за да опитам да излъжа пчелите да захванат кълбото частично и в горен корпус. Семейството в 10 рамков Фарар при мен никога не направи зимното кълбо , изпълвайки целия корпус до стените, просто защото не може да развие силно семейство поради среднослабата паша в моя район. А изпитанията ми с алпийския кошер са направо блестящи и ще работя с него в бъдеще. Дори и в клиповете на Георги Кръстев се вижда, че той има много осмаци , и ЛР , и други системи като Фарар . Защото в осмака , за разлика от 10 и 12 рамков кошер има допир на зимното кълбо при средно и силно семейство до стените и използуване на пълния медови запас. Породата пчели не ме интересува особено , аз купувам по няколко майки годишно от Апиакта, за поддържане на генофонда в пчелина ми.

    • @unclemicho576
      @unclemicho576 Před 5 lety

      бай Кольо, от отговора ти разбирам, че ти не си правиш майки, демек, не водиш племенна работа /селекция по нашенски/ ? Ами, че тогава с какво право твърдиш, че "знаеш какво правиш" ? Най- честата грешка при фарара е не-навременното, прибързаното разширение на семейството. Дори, често се практикува ( при лошо време) да се прави само ротация (или ротации на 14-20дни) без разширение. Целта на тия ротации е запечатаното пило да е в първи корпус, където е по-хладно с 3-4 градуса. А ,че осмака е първи братовчед на алпиеца, спор няма.

  • @petarpeshev2128
    @petarpeshev2128 Před 5 lety

    Здравей Георги ! Имам въпрос относно зимуването - видях, че използваш наелон и отгоре капак. Предполагам дъното е дълбоко, ще го оставиш ли отворено (ако Да колко товорено) да влиза въздух, за да няма влага в кошера ?

    • @user-wj4td5yw7w
      @user-wj4td5yw7w  Před 5 lety

      Дъното ми е 100% мрежа и е отворено така целогодишно. Обърни внимание на капаците, основно са топли капаци, не минава вятър/въздух..

    • @petarpeshev2128
      @petarpeshev2128 Před 5 lety

      Супер мерси !
      Още един въпрос - слагаш ли под втория корпус (отгоре надолу) наелон, астролон или нещо подобно ? Ако Да предполагам има разстояние за да може да влиза въздух ?

    • @stoyanparapanov3964
      @stoyanparapanov3964 Před 5 lety +1

      Георги радвам се че има млади хора с абстрактно мислене гото ви да експериментиратОт доста време ми се върти тази идея за магазинната рамка особенно след като прочетох книгата на др Станчо Георгиев Корпусен кошер Смятам че обема от два корпуса за плодник не оставя време за други дейности освен постоянно наблюдение на малкия плодник да не изпадне в ройМоже би три корпуса иханеман ще успокоят нещата Аз зазимих също един десет рамков фарар по Егошин и ще го наблюдавам тази зима Надявам се да общуваме по резултатите С уважение Д р Парапанов

  • @Stoqn_Velikov
    @Stoqn_Velikov Před 2 lety

    още ли ги гледаш на два корпуса за плодник .или им хвана цаката да ги държиш на един.

    • @user-wj4td5yw7w
      @user-wj4td5yw7w  Před 2 lety +2

      Здравей. На 1корпус ми е плодника.

    • @boev30
      @boev30 Před 2 lety

      @@user-wj4td5yw7w Здрасти, следя клиповете ти от доста време и научих доста от тях, даже имам желанието да се запознаем лице в лице някой хубав ден. Намирам те за доста иновативен. Тази година си направих отводки тип Гол Рой от ДБ към 8 рамков фарар на голи основи. Не мога да кажа как са, понеже беше миналата седмица, но са с доста летяща пчела и мисля, че ще станат силни до есента. Базирано на твоите клипове, смятах да работя с 2к за плодник догодина. Гледал съм също и технологията с 1к за плодник на Даниел Димитров. Въпросът ми е, като ги държиш на един корпус за плодник, винаги ли го правиш с помощно семейство отгоре или не? Също така виждаш ли някаква разлика в добива сравнено с 2к за плодник? Предполагам прилагаш отново Демари преди рапицата като противороева мярка? До рапицата като конфигурация може би ги държиш най-отгоре върху всички останали корпуси, като този под плодника пак се явява прашецов? Извинявай за многото въпроси, но се каня от много време да ти пиша.
      Поздрави,
      Александър Боев

  • @user-tk7xq3hy7d
    @user-tk7xq3hy7d Před 5 lety +1

    Жоро, мани ги тия фантазии майката да е ограничена в 1 корпус! Кой го прави и заща го прави си е негов проблем, но не го прави и свой. Ако ще е на 1 к. то тогава трябва още един с друга майка/двумайчино. Хубаво и здраво семейство по това време на годината трябва да има по същество пило и в долната част на рамките на горния корпус. Ако не е така значи нещо не е наред. Добре е,че си качил 2 рамки с пило горе,но това е спасителен вариант и по същество-голяма утрепия. При тази система не съществува мъртва зона, защото кълбото във всеки един момент би трябвало да има контакт с горния корпус. Знаеш при ЛР не е баш така.
    Аз тебе няма на какво да те науча,но бих те посъветвал само тези неща. НЕ ограничавай майки и не работи с рамки при тази система иначе ще се блъскаш като мокро коте у довар и накрая и мед няма да има.
    Поздрави и успех с начинанието!

    • @user-wj4td5yw7w
      @user-wj4td5yw7w  Před 5 lety

      Мисля че го правят с цел оеднаквяване на семействата за да се работи по-лесно. Как да няма какво да науча от теб... От всеки може да се научи нещо! Успех и на теб.

    • @unclemicho576
      @unclemicho576 Před 5 lety

      Семейството от клипа е СЛАБО, така, че качването на две рамки с пило в най-горния корпус е добро решение. При нормално ( силно) семейство тая манипулация е безсмислена загуба на време. А относно ограничаването на майката на един фарар корпус ( и/или обезмайчаването ), смятам, че идва времето, когато това ще стане стандарт и у нас. Въпрос на време за да се пречупят наложените стереотипи, посредством трупане на знания и селектиране (племенна работа) на пчела, която по-малко се стресира при отнемане на майката.

    • @user-wj4td5yw7w
      @user-wj4td5yw7w  Před 5 lety

      Бай Мичо както виждаш умишлено снимам такова. Най- ми беше лесно да застана зад НАЙ-СИЛНИЯ си кошер и да избивам комплекси ;)

    • @unclemicho576
      @unclemicho576 Před 5 lety

      Жорката, така и трябва, защото от теб се учат/учим/ много хора. Пробвай лентите с оксалова и глицерин ! Показват превъзходни резултати.

  • @mariqfoteva3049
    @mariqfoteva3049 Před 2 lety

    Здравей ,от къде закупуваш кошер фарар?

    • @user-wj4td5yw7w
      @user-wj4td5yw7w  Před 2 lety +1

      Здравейте, от различни производители на кошери може да си поръчате. Пламен Тотевски от Троян. Фирма Палисандър Ракитово. Ако ви трябват по подробни контакти пишете

    • @mariqfoteva3049
      @mariqfoteva3049 Před 2 lety

      Напишете ми по подробни контакти!

    • @user-wj4td5yw7w
      @user-wj4td5yw7w  Před 2 lety +1

      0887891168 Пламен Тотевски

    • @user-wj4td5yw7w
      @user-wj4td5yw7w  Před 2 lety +1

      www.palisandar.com/?gclid=Cj0KCQiAgP6PBhDmARIsAPWMq6nJKcPnEL0CjVm-5PBJo5cVxx2JjeQYx8qCOTw_5kN_psFJ_fZUueMaAi-5EALw_wcB

  • @ljubisazdravkovic561
    @ljubisazdravkovic561 Před 5 lety +1

    Георги несрећо ако хоћеш да их помогнеш сипај инвертни сахар ане сируп сега је октобарПоздрав и не замери на коментар

  • @denislavbonchev1997
    @denislavbonchev1997 Před 5 lety

    Как премина зимуването?

    • @user-wj4td5yw7w
      @user-wj4td5yw7w  Před 5 lety

      За сега перфектно, но зимата не е свършила а и то беше една зима...

    • @denislavbonchev1997
      @denislavbonchev1997 Před 5 lety +1

      @@user-wj4td5yw7w да так е но наближава краят и успех при пролетното развитие и още много видеа

  • @venelinlubenov6092
    @venelinlubenov6092 Před 5 lety

    Всичко добре, ама тая музика, моля те смени я малко, че на 10-тата минута вече ми идеше да си срежа вените :)

  • @vencislavzdravkov1486
    @vencislavzdravkov1486 Před 5 lety

    Поздравления за клипа. Ако може да споделиш как работи с прелките на всеки един корпус от прехвърлянето на пчелното семейство до зазимяването и как ще оставиш прелките зимата.

  • @user-nc2ij7ed6c
    @user-nc2ij7ed6c Před 5 lety

    Няма проблем д-р Кючуков те чака!

  • @GeorgiHr
    @GeorgiHr Před 5 lety +1

    Аз имам 8 и 10 рамкови фарари.Осем рамковите не ми харесват,защото при двумайчино отглеждане стават много високи и са неудобни за работа.А и плодника по лесно се задръства с мед.

    • @user-wj4td5yw7w
      @user-wj4td5yw7w  Před 5 lety

      Плодника от колко корпуса ти е?

    • @GeorgiHr
      @GeorgiHr Před 5 lety +1

      @@user-wj4td5yw7w Най отдолу в повечето случеи корпуса е с прашец.Отгоре като напълнят два корпуса с пило слагам трети,отгоре един или два магазина,ХР и второто семейство от два или три корпуса.Повече от 8 корпуса не съм ги правил.Понякога май е нужен и девети.Но това е много рядко,при много силни семейства.В повечето случи и са ми на 7к.Това е за 8 рамковия фарар.10рамковия е с един корпус по малко.Никога не съм ограничавал майката да снася в 1 или 2 к. Винаги съм усигорявал достатъчно пространство на семействата.Това може и да ми е грешка.

    • @user-wj4td5yw7w
      @user-wj4td5yw7w  Před 5 lety

      При положение че има къде да слязат на долу, в корпуса с прашец, как така се задръстват? Този прашецов корпус не играе ли анти роеви в случая? Защо второто семейство отгоре ти е с толкова много корпуси? На теб ти трябва да генерира пчели. Значи 1 макс 2 корпуса са достатъчни. Моята конфигурация ще е около 6-7к. 2 за плодник хр, 3 за мед и 1 или 2 за помощното. Помощното като се напълни с пчели ще се отнемат.

    • @GeorgiHr
      @GeorgiHr Před 5 lety +1

      @@user-wj4td5yw7w През активния сезон майката трудно слиза да снася долу.В плодниковите корпуси при 8р фарар от двете страни на пилото пчелите като запълнят по две рамки с мед в средата остават 4р за пило.На 2к за плодник на основното семейство няма ли да е малко?Защо ще ограничиш основното семейство и същевременно ще добавяш помощно към него.Аз осигурявам достатъчно пространство и на двете семейства за да се развият максимално и преди слънчогледовата паша,която е основна за мен,обединявам двете семеиства.Не е ли целта да се развият силни семейства преди главните паши и да се ограничи яицеснасянето по време на тях?Поне аз така мисля,може и да греша:)

    • @user-wj4td5yw7w
      @user-wj4td5yw7w  Před 5 lety

      Защото съм с междинна паша, на единия пчелин имам, рапица, акация, липа, слънчоглед. На другите имам, рапица, драка слънчоглед магарешки бодил.. голям плодник целогодишно ми изяжда меда...

  • @user-mm9em8jv4j
    @user-mm9em8jv4j Před 5 lety +1

    Несериозни доводи против два корпуса Лангстрот за плодник. Това е системата за най-много пчели с една майка.

    • @user-wj4td5yw7w
      @user-wj4td5yw7w  Před 5 lety +1

      МНОГО пчели не значи много мед всеки път

    • @user-mm9em8jv4j
      @user-mm9em8jv4j Před 5 lety +1

      Все пак пчелите носят меда.

    • @unclemicho576
      @unclemicho576 Před 5 lety +1

      Вальо, забрави да напишеш 2рия пчеларски лаф - " Пчелите не четат теория и не разбират от биология" ;)

    • @user-mm9em8jv4j
      @user-mm9em8jv4j Před 5 lety +1

      Ми не разбират. Те знаят само да носят мед и да се множат. Другото са подробности.

  • @iliyanivanoviliev1689
    @iliyanivanoviliev1689 Před 5 lety

    Защо ти е гадно да вадиш мед от корпусна рамка?

    • @user-wj4td5yw7w
      @user-wj4td5yw7w  Před 5 lety +3

      Защото бавно зрее меда там, защото корпуса тежи, защото меда в корпусна рамка рядко е монофлорен, защото рамките по-често се късат в центрофугата... най-добрата рамка за мед от наличните стандартни е магазинната. Най-добрата рамка за живеене на пчелите е ДБ, но с потдържането на средни и силни семейства всяка система е успешна, важно е колко труд и време отделяш .