Kim są Ojcowie? | Wykłady patrystyczne (1) | ks. Przemysław Szewczyk

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 13. 04. 2021
  • Kim są Ojcowie? | Wykłady patrystyczne (1) | ks. Przemysław Szewczyk

Komentáře • 34

  • @halinapanek8957
    @halinapanek8957 Před 2 lety

    Bóg zapłać za mądre treści .

  • @mariaignatowska7621
    @mariaignatowska7621 Před 3 lety +12

    Daję lajka w ciemno, Ksiądz Przemysław zapewnia mądry i interesujący przekaz

    • @frontwyzwoleniamurzynow4524
      @frontwyzwoleniamurzynow4524 Před 2 lety +2

      Tylko czekać profesury ,mitry ,bo ksiądz młody duchem jak i wiekiem. Te wykłady to prawdziwy skarb, szczęśliwy kto tego słucha.!

  • @mariaignatowska7621
    @mariaignatowska7621 Před 3 lety +13

    Mam nadzieję że poradzę sobie z tym materiałem. Internet daje możliwość kilkakrotnego przesłuchania danego wykładu, a także jego poszczególnych fragmentów.
    Dzięki za tą inicjatywę, potraktuję te nauki jako swoisty Uniwersytet Trzeciego Wieku. Pozdrawiam

  • @killualol4842
    @killualol4842 Před 3 lety +4

    Studiuje teologie i filozofie , bede sluchal jako uzupelnienie , swietny wyklad wysoki poziom ,konkretnie i rzeczowo .Serdeczne Bog zaplac.

  • @annaolczyk2180
    @annaolczyk2180 Před 3 lety +2

    Dziekuje serdecznie za ten wyklad !!! Dzisiaj bardzo nam potrzeba takich wykladow w Kosciele Swietym aby byc uczniem Chrystusa PANA. Pozdrawiam z Chicago gdzie jest bardzo trudno znalesc wiernych Chrystusowi kaplanow a przynajmniej, takich ktorzy wiedza czym Kosciol JEST i prawidlowo nauczaja. Thank you :)

  • @jarthad4422
    @jarthad4422 Před 3 lety +2

    to wspaniały pomysł gratuluje i dziękuję

  • @OdysSynLaertesa
    @OdysSynLaertesa Před 3 lety +1

    Szczęść Boże i Bóg zapłać... Mam nadzieję że to dopiero początek dłuższego cyklu wykładów i każdy z ojców (a może potem i doktorów? a propos od razu pytanie o różnicę między nimi) zostanie przedstawiony w równie interesujący sposób... Ich historia to w końcu nasza tożsamość, i oręż do rozeznawania błędów, a przynajmniej nie powtarzania tego co im się błędnego przytrafiło.

  • @bozenakulwicka9541
    @bozenakulwicka9541 Před 3 lety +1

    Szczęść Boże. Ciekawy wykład. Wiedza przekazywana, zawsze pomaga w utwierdzaniu w wierze. Dobrze poznać, źródło Kościoła, prawdziwe. Dzisiaj bardzo modne powiedzenie - należy wrócić do źródła Kościoła. Teraz, poprzez wykłady, zrozumie, co to oznacza. Rodzi się we mnie pytanie, ale jeszcze .muszę przemyśleć i powtornie posłuchać wykladu. BÓG ZAPŁAĆ.

  • @annaolczyk2180
    @annaolczyk2180 Před 3 lety +1

    nareszcie slysze PRAWDE o fundamencie KOSCIELE

  • @robertszmigielski9210
    @robertszmigielski9210 Před 2 lety

    Studiowałem teologię i historię sztuki. Uwielbiam teologię i sztukę Kościoła wczesnego Chrześcijaństwa i Bizancjum.
    Bez okresu Apostolskiego z lat 30-100 Ojców Kościoła po roku 100 a raczej od czasu Klemensa I Rzymskiego oraz Patrystyki i Patrologii nie da się zrozumieć nie tylko przesłania Kościoła zarówno łacińskiego jak i greckiego, a także sztuki pierwotnego Chrześcijaństwa i Bizancjum.
    Nil z Ancyry.
    Dziękuję za wykłady

  • @annaolczyk2180
    @annaolczyk2180 Před 3 lety +1

    polecam, polecam

  • @tadeuszmajewski5761
    @tadeuszmajewski5761 Před 3 lety +4

    Może praktyczna wskazówka jak przez internet rozpocząć naukę łaciny lub greki?

  • @KarolDruid
    @KarolDruid Před 3 lety +1

    Proszę Księdza, bardzo bym chciał usłyszeć więcej o osobie i nauce Orygenesa. Co nieco już przeczytałem, ale chciałbym uniknąć spojrzenia jednostronnego. Na razie posłucham tego cyklu wykładów. Ale potem będę drążył temat Orygenesa. Czy Ksiądz ma jakieś wystąpienie na jego temat? A może wskazać mi inne wartościowe źródło...

  • @silaczka1996
    @silaczka1996 Před 3 lety +2

    Wchodzę w to! Ale poznanie języków to chyba dla mnie za trudne...
    Natomiast z chęcią posłucham i poczytam.

  • @mateuszwojda9261
    @mateuszwojda9261 Před 3 lety +1

    Szczęść Boże! Czy książka "Ojcowie Kościoła" Hansa von Campenhausena jest rzetelna i godna polecenia do ewentualnego podszkolenia się z patrologii?

  • @Pawel_Jozwik
    @Pawel_Jozwik Před měsícem

    Czemu w playliście odcinki nie sa po kolei?

  • @gregoriusp
    @gregoriusp Před 3 lety +1

    Czy stwierdzenie "wrócił do domu Ojca" jest poprawne? Myślę, że tylko o Jezusie można powiedzieć, że wrócił do domu Ojca. Odnoszę wrażenie, że to zdanie stało się modne po ogłoszeniu śmierci św. Jana Pawła, ale, czy jest ono poprawne?

  • @JanKowalski-dn9si
    @JanKowalski-dn9si Před 3 lety +2

    Gdzie można poczytać po polsku Ojców Apostolskich?

    • @apawlak
      @apawlak Před 2 lety +2

      Odpowiedź piszę po roku, ale może Panu lub komu innemu jeszcze się przyda…
      Pisma Ojców Apostolskich są wydane w książce:
      Pierwsi świadkowie. Pisma Ojców Apostolskich, tłum. Anna Świderkówna, red. Marek Starowieyski (seria: Biblioteka Ojców Kościoła 10), Kraków: Wydawnictwo M 1998.
      Pewnie nie da się tego kupić obecnie, trzeba poszukać w bibliotece. Starsze wydanie z 1988 r. widziałem dostępne w antykwariatach, ale bardzo drogo.

  • @krystynajarosawska9297

    A Hildegarda.

  • @johnrambo1423
    @johnrambo1423 Před 2 lety

    Jedno małe pytanie: jaką mamy pewność, że Ojcowie nie popełnili błędu? Nie zakładam, że popełnili ale szukam ostatecznej pewności. Jezus wiele mówił w przypowieściach czy alegoriach i skąd mamy pewność, że refleksja Ojców jest 100% zgodna z pierwotnym sensem słów Jezusa? Skąd wiemy, że Ojcowie dokonując refleksji odczytali symbolicznie to co było naprawdę symboliczne a dosłownie to co było dosłowne? Refleksja nad "prawdą" nie gwarantuje, że dotykamy istoty "prawdy".
    Wykłady są genialne i często do nich wracam. Może warto pokusić się o wykłady z dalszych losów Kościoła? :)

  • @leonkerol2818
    @leonkerol2818 Před měsícem

    Czy Ojcowie zalecali błogosławienie par nienormatywnych?

  • @katarzynapoec3446
    @katarzynapoec3446 Před 3 lety

    Tylko czemu wychodząc z jednego "pnia" jednych ksiąg wyszło tyle religii. Chrześcijanie nawet zmienili dziesięć przykazań - ponoć danych przez samego Boga, na górze Synaj - dla zwiększenia dochodów z tej religii.

    • @3stefany
      @3stefany Před 3 lety +1

      A dlaczego wychodząc z "jednego pnia" jakim jest rzeczywistość powstało tyle różnych filozofii? Każdy światopogląd składa się z elementów weryfikowalnych empirycznie i ich interpretacji dokonywanej w świetle doświadczenia osobistego, wewnętrznego, które jest nieprzekazywalne, a najwyraźniej - różne dla poszczególnych osób. To powszechne i w tym sensie normalne zjawisko w procesie poznania.
      Co do drugiego Pani zdania - polecam zapoznać się z tematem, ale nie poprzez memy, broszurki lub polemistów, tylko poprzez poważnych historyków. Być może w kwestii popularnego skrótu Dekalogu zdania Pani nie zmieni (mnie się on też nie podoba), ale nie będzie go tak kłamliwie wyjaśniać.

  • @katarzynapoec3446
    @katarzynapoec3446 Před 3 lety

    Innymi słowy pewnych ludzi długo po ich śmierci nazywa się ojcami kościoła, nie bacząc, bo nie wiedząc tego co Ci ludzie w ogóle o kościele czy religii myśleli. Przyjmuje się że swoim życiem, czynami (nie wiem skąd wiedza na ten temat) przyczyniali się do ożywiania Kościoła. Czyli Kościół nie mógł sobie sam utorować drogi, pomimo podobno boskiej opieki. Jest to logika typowa dla manipulacji, oszukiwania, wycyzelowania z niczego czegoś. Tak, aby w to wszystko uwierzyć trzeba być ślepo wierzącym.

    • @Maskacjusz
      @Maskacjusz  Před 3 lety +3

      O właśnie! Bardzo celnie podsumowała Pani swój komentarz: „Jest to logika typowa dla manipulacji, oszukiwania, wycyzelowania z niczego czegoś”.

  • @katarzynapoec3446
    @katarzynapoec3446 Před 3 lety

    Przecież w pierwszych wiekach w ogóle nie było myśli teologicznej, nikt z tzw ojców kościoła nie miał żadnej idei tworzenia czegoś co dzisiaj nazywamy Kościołem. Wszystko zostało wymyślone w dalszych wiekach dopiero wtedy gdy uznano że na potrzebie wiary jaką mają ludzie, można zrobić niezły interes albo chociaż mieć we władaniu grupę wyznawców, co też okazało się bardzo dobrym interesem . Gdyby nie potrzeba cesarstwa rzymskiego w posiadaniu na swoich rozległych terenach urzędników skupiających poddanych wokół Rzymu, to ta religia nigdy by nie rozpowszechniła się i pewnie by zanikła. Jako że trzymanie prowincji w ryzach po przez wyprawy zbrojne było zbyt kosztowne i rodziła sprzeciw tych że poddanych.

  • @bogumibacaje8764
    @bogumibacaje8764 Před 3 lety

    Jak można w czasie wykładu akademickiego publicznie głosić że nie pamięta się źródła. Czy to jest wykład akademicki czy improwizacja jakie było przygotowanie? Traktujmy się poważnie jeżeli ma być to wykład akademicki. Kilka minut A może kilkanaście sekund zabiera znalezienie w internecie że chodzi o pierwszy list do Koryntian rozdział 4 wers 15.

    • @PMSzewczyk
      @PMSzewczyk Před 3 lety +11

      Możliwe, że pan podczas wykładu akademickiego zawsze pamięta wszystko. Zapewniam, że wykłady przygotowuję, tylko że inaczej niż publikacje i dlatego pozwalam sobie na spontaniczność, a tym samym na niewiedzę. Nie ma pan pojęcia, jak mnie cieszy, że brak informacji podczas wykładu zachęcił pana do jej poszukania! Wykłady to nie odczytanie encyklopedii. Wykłady to wskazanie kierunku poszukiwań. Przynajmniej ja tak wykładam, ale może pan ma inną metodę.