„Język czy języki? O współczesnych tendencjach rozwoju języka polskiego”

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 13. 09. 2024
  • Wykładem prof. Marka Łazińskiego (Uniwersytet Warszawski, Komitet Językoznawstwa PAN) na temat: „Język czy języki? O współczesnych tendencjach rozwoju języka polskiego” zainaugurowaliśmy dzisiaj projekt: „Młode słowa i nowe trendy. Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży - wchodzisz i wiesz!”.
    Interesująca, syntetyczna prelekcja Pana Profesora, ze wskazaniem m.in. na zmiany społeczne w języku polskim w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, wartość budowania Narodowego Korpusu Języka Polskiego (nkjp.pl/), najnowszą reformę ortografii, wybór Młodzieżowego Słowa Roku i działalność Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży (obserwatorium-..., kierowanego przez prof. UJK Annę Wileczek, odbyła się w auli Biblioteki UJK w ramach trwających właśnie na naszej uczelni Dni Jakości Kształcenia.
    Serdecznie dziękujemy prelegentowi i wszystkim uczestnikom wykładu, w tym: prof. Beacie Wojciechowskiej, dziekan Wydziału Humanistycznego i rektor-elekt UJK, prof. UJK Marzenie Marczewskiej, dyrektor Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa oraz prezes Kieleckiego Towarzystwa Naukowego, beneficjenta naszego projektu, współpartnerom projektu, pracownikom uniwersyteckim i studentom oraz zaprzyjaźnionym z nami nauczycielom wraz z uczniami z Zespołu Szkół Społecznych im. Mikołaja Reja, II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego i VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego.
    Wielkie podziękowania także dla Biblioteki UJK i Uniwersyteckiego Centrum Mediów za pomoc w organizacji i zarejestrowaniu naszego wydarzenia.
    Kolejne wykłady, prelekcje, warsztaty już wkrótce!
    Polecamy stronę Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży i zachęcamy do współpracy i zgłaszania tam młodych słów: obserwatorium-...
    Przypominamy, że nasz projekt uzyskał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty - dodaj do ulubionych. Edycja 2024.

Komentáře • 3

  • @jarekzawadzki
    @jarekzawadzki Před 2 měsíci

    LGBT funkcjonuje jako przydawka rzeczownikowa, a nie przymiotnik.

  • @maria8720
    @maria8720 Před 2 měsíci

    Niknie dialekt śląski, bo musi... Takie czasy.

  • @jarekzawadzki
    @jarekzawadzki Před 2 měsíci

    Kanji to nie alfabet, kana też nie. Jak językoznwca może takie bzdury wygadywać!