Backend ili Frontend - Šta Je Bolje Za Vas?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 11. 10. 2023
  • Budžet za kafu ☕: / @filipristovic
    ----------------------------------------------------------------
    📚 Najbolje knjige za programiranje 📚
    ----------------------------------------------------------------
    Osnove programiranja - bit.ly/48bLJGE
    HTML, CSS I JavaScript - bit.ly/49B9Xem
    ⚠️ PREPORUKA za JavaScript - bit.ly/3wiPD3h
    ⚠️ PREPORUKA za TypeScript - bit.ly/4bFUxr5
    Uvod u Python - bit.ly/3un2tNq

Komentáře • 15

  • @boza4477
    @boza4477 Před 6 měsíci +1

    Hvala

  • @predragmilovanovic3627
    @predragmilovanovic3627 Před 9 měsíci +4

    Hvala Vam na ovome gospodine Henry Jones Jr, moze li sledeci klip da bude o Cyber Sec (Ethical Hacking) ili o QA, sportski pozdrav.

    • @FilipRistovic
      @FilipRistovic  Před 9 měsíci +5

      Može, ali kad i sam budem naučio Cyber Security :D Do tada možda može neka dobra duša iz komentara da pomogne

  • @borisbubicko8717
    @borisbubicko8717 Před 9 měsíci +3

    Super video, kao i ostali!
    Imam pitanja, kao neko ko želi da počne da uči progremiranje. Od kog programskog jezika je najbolje početi? Ako bih, potencijalno, hteo da postanem fullstack, da li je bolje početi sa bekendom ili frontednom, tj. koji od ova dva se lakše da savladati?
    Hvala 😁

    • @bullandrooster
      @bullandrooster Před 9 měsíci +2

      Za fullstack:
      Kreni backend prvo (c#, java, ili python), prvo da shvatis logiku, konzolne aplikacije, api, baza-sql.
      Pa krenes web aplikacije, mvc.. i tu se upoznajes sa javascriptom, css.
      Nakon toga poželiš nešto bolje i kreneš Angular/React.. ili mobile development i kad sve to prodjes (2 godine) znaćeš dalje sta bi.

    • @BastionSrpstva
      @BastionSrpstva Před 9 měsíci +1

      Po meni kao neko ko tek uci itd fronted je po meni zanimljiviji pa samim tim i laksi.

    • @FilipRistovic
      @FilipRistovic  Před 9 měsíci +8

      Nisam nikada razmišljao o tome sta bi bilo bolje prvo ali mislim da bi ti i ja savetovao kao komentar iznad da krenes od BE prvo. Mislim da ce ti biti mnogo lakše da ukapiraš šta se zapravo događa i jednostavno ces bolje razumeti kako sistemi funkcionišu. Kasnije ubacuješ FE interfejs koji se naslanja na logiku koju vec znaš kako da napraviš i to ti je to.
      Nemoj preterano da razmišljaš doduše kako ćeš i kojim ćeš redosledom. Uči šta ti dođe po redu prirodno. Ako te zanima neki konkretan fullstack roadmap imas i ovaj video na kanalu kako bukvalno od nule da postaneš fullstack web developer: czcams.com/video/gUGuAWx_r1o/video.htmlsi=P2J_Nv_JYI3Ja1s5

    • @mdaljac
      @mdaljac Před 9 měsíci +1

      Ja kao FE developer bi ti preporučio prvo front jer će ti biti zanimljivije i ucit ces programiranje u js-u, neces se zamarat logikom i podacima u backendu.... imas servise poput jsonplaceholder iz kojeg mozes dobit podatke kao json u front i onda vjezbat s tim, da vidis otprilike kako cijeli sistem funkcionira(dohvacanje podataka i ispis u frontu). prijedlog je naucit html, css, js i neki css i js framework(predlazem tailwind i vue). A kasnije onda kad to skuzis, mozes prelazit na backend da vidis kako i na koji način pripremiti podatke za front koji si vec prošao :)

    • @radojkosamja
      @radojkosamja Před 9 měsíci +3

      Full stack se podrazumeva da znas Javascript+HTML +CSS na frontendu i nodejs na backendu. Ali i i to je veoma sirok pojam posto na frontendu za JS imas gomiju frejmworka koji su totalno razliciti, Angular, React, Vue i obicno radis samo jedan od njih, onaj koji ti najvise odgovara. Ja mislim da je za kasnije bolje da se specijalizujes za samo ili frontend ili backend, retko ko po firmama radi oba posto je posao podeljen na timove, mozda u nekoj manjoj firmi. Isto tako frontend ne mora uopste da bude JS ako ga posmatras kao korisnicki interfejs pa za mobilne aplikacije na androidu imas Javu, Kotlin, Dart, za iOS Swift, za desktop na primer .Net, pa cak za igrice Unity u kome mozes automatski da dobijes aplikaciju za dekstop, web, android i iOS. Ako kreces probaj vise stvari, bitno je da ti odgovara i da ti je zanimljivo i ne mnogo komplikovano da se mucis. JS frontend nije lak, dok JS za backend nije mnogo tezak. Python ti je extra, mozes i backend da radis u njemu , kao i obradu i analizu podataka, za AI je glavni jezik, , gotovo sve sto zamislis. Za Python VisualCode editor je extra, kao i jupyter notebook i VSCode plagin za njega. Javu i C# bih preskocio, ja sam zbog C# bio zamrzeo programiranje.

  • @markojotovic8991
    @markojotovic8991 Před 9 měsíci +1

    Full-Stack je definitivno vazan za obe strane ,jer prosto moras da znas i drugu stranu medalje. E sada evo jedno pitanje za tebe,dakle znam python i on mi je favorite ❤ Ali shvatio sam da moram da naucim JavaScript i uopsteno prodjem ceo put da bih savladao i front-end, e sad se pitam moram li ja da ucim node.js i framework-ove koje prati backend iz JavaScripta ili mogu za back da koristim Django ili Flax ali da to opet bude celina na kraju tunela

    • @mdaljac
      @mdaljac Před 9 měsíci

      Ne trebaš node.js znati za backend da bi naučio javascript... za front trebaš html, css i js - ugrubo 😂

    • @radojkosamja
      @radojkosamja Před 9 měsíci

      Ne moras da ucis node, sve isto mozes da dobijes i sa pythonom. Node je odlican za web, ali je i python odlican i za web a pogotovo za AI, data analizu i za jos gomilu drugih stvari. Ako ti ide python samo nastavi dalje, sigurno neces pogresiti jer ga gomila jakih firmi korist i u sirokoj je primeni. Extra stvar u pythonu je i Jupyter notebook, pogotovo kao plugin u VSCode. U sustini na backendu je osnovno da napravis REST Api koji je povezan na bazu i kreiras CRUD(create, read, update, delete) funkcionalnosti, autentifikaciju, privilegije i neku logiku.

  • @markomilinkovic179
    @markomilinkovic179 Před 9 měsíci +2

    Filipe top video. Je l’ bih mogao da te pitam koji si faks završio?

  • @0xdjole
    @0xdjole Před 7 měsíci

    2023 - To realno i ne treba puno da vas brine. Na koju god poziciju pokusate da se zaposlite, necete dobit posao.