NAJLEPSZE MATERIAŁY na dom murowany | Porotherm vs Silka vs Ytong

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 11. 06. 2021
  • W dzisiejszym odcinku wracamy do materiałów budowlanych. Tym razem skupimy się na materiale nośnym, z którego zbudowane są ściany. W porównaniu skupimy się na produktach wiodących producentów, ale wnioski można przełożyć także na ich zamienniki. Co jest lepsze? Ceramika, silikaty czy beton komórkowy? Zapraszamy do obejrzenia :)
    Materiały termoizolacyjne - część 1:
    • Materiały termoizolacy...
    Wełna skalna vs wełna szklana:
    • Wełna szklana czy skal...
    ➡️ Wejdź na naszą stronę: punktwidzenia.org/
    ➡️ W czym mogę Ci pomóc? maciej@punktwidzenia.org
    ➡️ Facebook: / punktwidzenia.arch
    ➡️ Instagram: / punktwidzenia_arch
    DZIĘKI, ŻE OBEJRZAŁEŚ!
  • Jak na to + styl

Komentáře • 53

  • @ziomal266
    @ziomal266 Před rokem +10

    SUPER! Krótko, zwięźle i na temat bez lania wody. Tak powinny wyglądać "poradniki"

  • @ukaszgotszald1475
    @ukaszgotszald1475 Před 10 měsíci +18

    Zapomniałeś powiedzieć o najważniejszych tematach dla wymagającego klienta, czyli:
    - odporności na ogień;
    - promieniowaniu naturalnemu (czyli szkodliwości na zdrowie);
    - zawartości szkodliwych substancji (czyli szkodliwości na zdrowie);
    - przepuszczalności pary wodnej;
    - akumulacyjności cieplnej;
    - akumulacyjności wilgotności.
    Nie chcę tu nikomu podpowiadać, ale dla najbardziej wymagających klientów najlepszy jest silikat. Jednak nie "silka" bo ona jest niemiecka kiedy w Polsce mamy bardzo dobrych polskich producentów. Mam na myśli przedsiębiorstwa o całkowicie polskim kapitale. Natomiast "silka" ma fabrykę w Polsce ale jest niemiecka więc zyski idą tam. Jestem Polakiem i chcę aby zyski zostawały w Polsce.

  • @uziemiacz007
    @uziemiacz007 Před 7 měsíci +1

    Super fajnie zebrane info dzieki

  • @MyNigellus
    @MyNigellus Před rokem +2

    Dzięki, świetny film.

  • @pawedom
    @pawedom Před rokem +14

    Po stwierdzeniu, że Silka jest idealnie gładka i można jedynie przeszlifować ścianę a następnie ją malować, stwierdzam, że Pan nigdy nie był na budowie 😅

  • @mateuszkurowski8480
    @mateuszkurowski8480 Před měsícem

    Wysoka akumulacyjność cieplna jest zaletą, jeśli przebywamy w domu cały czas i temperatura na piecu jest stała. Nie jest to korzystne jeśli ktoś często wyjeżdża na dłuższe okresy i znacznie obniżając temperaturę na piecu, wychładza dom. Co w przypadku kiedy chcemy mieć 21 stopni podczas przebywania w domu, powiedzmy w godzinach: 16-23, a przez resztę doby, podczas snu i przebywania poza domem, 18 stopni? Czy wtedy duża akumulacja będzie zaletą czy wadą?

  • @AirVac
    @AirVac Před 2 lety +5

    Jak ktoś to już tu zauważyć trochę Ci się coś pomyliło odnośnie Silki. Jest to materiał bardzo twardy i dość trudny w obróbce. Jeśli budynek jest z Silki to firmy wykonawcze i instalacyjne liczą wiecej za swoją pracę. Wytłumacz też jak można szlifować tak twardy materiał, poprostu nie do końca wiesz o czym mówisz. Silkę bezpośrednio farbą to się kiedyś na wsi malowała budynki gospodarcze 😁

    • @punktwidzeniastudioarchite6167
      @punktwidzeniastudioarchite6167  Před 2 lety

      Szlifowanie i cięci Silki jest jak najbardziej możliwe i wykonalne. Sami widzieliśmy to na budowach :) Dzięki za komentarz!

    • @yessaint5681
      @yessaint5681 Před 2 lety +1

      @@punktwidzeniastudioarchite6167 Pracuje na budowie i szczerze, nie spotkałem się z czymś takim. Silka jest bardzo twarda

    • @Skurbiak
      @Skurbiak Před rokem +1

      ​@@punktwidzeniastudioarchite6167Szczerze w to wątpię a mam za sobą wiele budów przemysłowych i wielorodzinnych. To materiał o gęstości 1600kg/m3, do którego obróbki potrzebna jest specjalna, duża, stołowa piła, zasilanie siłowe i obieg wody. Tak samo pierwsze słyszę o wyrównywaniu porothermu przed tynkowaniem, gdzie jego struktura to akurat zaleta jeżeli chodzi o przyczepność. Z wiereceniem też się nie zgodzę. Porotherm, owszem, ma mnóstwo kanalików, ale są bardzo blisko siebie. Silka potrafi mieć 9 wielkich cylindrów jako pusta przestrzeń i tutaj wyczynem jest w niego nie trafić podczas wiercenia. Pan chyba myli beton komórkowy z silikatami, jeżeli chodzi o to szlifowanie. Przy BK czasem stosuje się szlifowanie i na to gładź, bez tynkowania, ale BK można wyszlifować żyrafą a silikat to chyba frezarką albo żyrafą z tarczą do betonu.

  • @dariusznyk
    @dariusznyk Před 2 lety +2

    Ciekawe porównanie. Zastanawiam się jak to się ma do lansowania ytongu jako ściany 1warstwowej gdzie już się nie ociepla tych ścian/domu?
    Pozdrawiam

    • @punktwidzeniastudioarchite6167
      @punktwidzeniastudioarchite6167  Před 2 lety +1

      Faktycznie, tak jak Pan mówi, temat ścian jednowarstwowych jest bardzo "lansowany" w mediach branżowych. My jednak szczerze nie polecamy takiego rozwiązania. Bardzo problematyczne.

    • @cezarapi
      @cezarapi Před rokem

      @@helikopterek Paradoksalnie bloczki ytonga jak i tej całej gamy gazobetonu są podatne na zawilgocenia i chłoną wodę. Już przy samym murowaniu nimi zaleca się nawet zwilżyć miejsca spoinowania zaprawą. Tak więc siłą rzeczy te ściany trzeba zaizolować i ocieplić, przy czym to ostatnie jest też względnie zależne od grubości ścian zewnętrznych i podejścia inwestora. Jak dobrze polatasz po filmikach i materiałach na ten temat, to i w temacie tynkowania takich ścian są tu zdania podzielone. Bo tu nawet Twój imiennik z YT, Kamil Andrzejewski w jednym z filmików na ten temat stosuje jako domieszkę do tynków na takie bloczki kleje do styropianu i siatki.

    • @punktwidzeniastudioarchite6167
      @punktwidzeniastudioarchite6167  Před rokem +1

      Dokładnie tak jak Pan pisze. Daje się izolację tylko tam gdzie wieniec itp. To jest co najmniej jeden z problemów ze ścianami jednowarstwowymi.

  • @dariusznyk
    @dariusznyk Před 2 lety +1

    A gdzie umieścić bloczki H++H? Obok ytongu?

  • @edytajarentowska
    @edytajarentowska Před rokem +1

    A ja mam pytanie. Nasz mądry deweloper wymurowal mi sciane miedzylokalowa w bliźniaku z silikatu i dodał pasek z cegły albo pustaka nie wiem co to...czy to jest w ogóle dozwolone? Jak wpływa takie laczenie na akustykę, która jest tragiczna.

    • @punktwidzeniastudioarchite6167
      @punktwidzeniastudioarchite6167  Před rokem

      Dozwolone, jak najbardziej. W takiej sytuacji akustyka jest niestety osłabiona. Niewiele, ale trochę na pewno.

    • @marekduczman
      @marekduczman Před rokem

      Sprawdź sobie co to jest ściana ogniowa. Silikaty to najlepszy materiał na taką ścianę.

  • @michap.8610
    @michap.8610 Před 2 lety +2

    Silka jest miękka? To dlaczego wiercenie otworów pod puszki elektryczne zajmuje kilkukrotnie więcej czasu?

    • @punktwidzeniastudioarchite6167
      @punktwidzeniastudioarchite6167  Před 2 lety

      Może jest to kwestia odpowiedniego dobory narzędzi?

    • @michap.8610
      @michap.8610 Před 2 lety +6

      @@punktwidzeniastudioarchite6167 ciekawy punkt widzenia.. To dlaczego w gazobeton można wcisnąć gwoździe ręką, a w silkę niekoniecznie? Dlaczego gazobeton można ciąć piłą ręczną, a silikaty tylko przeznaczonymi do tego tarczami? Dlaczego ekipy budowlane jak słyszą "silka" to uciekają w popłochu, albo liczą znacznie więcej ze względu na ciężką obróbkę? W końcu to miękki materiał, powinni być zadowoleni?

    • @punktwidzeniastudioarchite6167
      @punktwidzeniastudioarchite6167  Před 2 lety

      Ciężko mi odpowiedzieć, skąd takie a nie inne zachowania ekip wykonawczych. Wiem natomiast, że przez aktualny Boom-Budowlany wykonawcy zrobili się bardzo "marudni" ;)

  • @rafas.476
    @rafas.476 Před 2 lety +4

    Jakbym mógł cofnąć czas, to bym zrobił u siebie jednowarstwową Porotherm. Ciekawym pomysłem, choć nie wiem jak kosztowo by wyszło, jest sypanie do środka perlitu. Wypełniłby pory bloczka.

    • @punktwidzeniastudioarchite6167
      @punktwidzeniastudioarchite6167  Před 2 lety +3

      Mówią, że pierwszy dom jest dla wroga, drugi dla przyjaciela, a dopiero trzeci dla siebie :) Nic straconego, może Pan jeszcze zmienić swój "błąd" ;)

    • @danos1066
      @danos1066 Před 2 lety +3

      @@punktwidzeniastudioarchite6167 pierwszy dla teściowej, drugi na sprzedaż. Trzeci dla siebie.

    • @punktwidzeniastudioarchite6167
      @punktwidzeniastudioarchite6167  Před rokem +1

      Tego nie słyszałem, ale też dobre :)

  • @andrzejzajst8533
    @andrzejzajst8533 Před 3 lety +4

    Osobiście wybrałem pustaka ceramicznego, dlatego, że najmniej wad. Można powiedzieć, że nie ma słabych stron jeżeli chodzi o parametry. Możliwe, że zdecyduję się na Termoton Owczary - jak przeglądam specyfikacje.
    Jeżeli chodzi o pustaki akustyczne to specjalne biją zwykłą Silkę 24 pod tym względem - ale λ 0,7, a zwykłe akustyczne są gorsze o pojedyncze dB od Silki (przy Silce 24, bo przy cieńszych wygrywa ceramika). Jeżeli zaś chodzi o ciepłą ceramikę to λ

    • @michafds8091
      @michafds8091 Před rokem

      jak z perspektywy czasu oceniasz ceramike poryzowana? Zmienilem w projekcie z betonu komórkowego na porotherm a teraz sie zastanawiam czy napewno dobrze

    • @andrzejzajst8533
      @andrzejzajst8533 Před rokem +1

      ​@@michafds8091 Jeszcze się nie wprowadziłem, ale uważam to za dobry wybór - jakbym miał jeszcze raz budować to rozważałbym jeszcze silikaty - ale ogólnie to co bardziej wygodnie. Zbudowałem ze zwykłego Porotherma to trafił mi się czas w którym ceny skoczyły i kupowało się co jest.
      Na mojej działce w jednym miejscy zostały bloczki betonowe, boczki z betonu komórkowego, cegły silikatowe i pustaki poryzowane - od wiosny zdążyło to zarosnąć, a niedawno sprzątałem i to wciągnąłem.
      Beton komórkowy cały zzieleniał i łatwo go pokruszyć, silikat zrobił się trochę ciemniejszy - ale pewnie dałoby się domyć, bloczki betonowe po prostu brudne, ale jak spadł deszcz to się opłukały, a ceramika też była brudna, ale deszcz wypłukał to i wygląda jak nowa - po takich obserwacjach na pewno nie budowałbym z gazobetonu. Plus bloczków jest taki, że są one gładkie i łatwiej dopilnować prostość ścian - u mnie przy tynkach się okazało, że nie jest tak idealnie jak się wydawało, a tam gdzie miałem działówki z silikatów klejonych to wszystko równiutko.

    • @michafds8091
      @michafds8091 Před rokem

      Pożyjemy zobaczymy. Ja mam porotherm dom parterowy 170m zabudowy 130 użytkowej+ garaz wolnostojący 35m2. zastanawiałem sie czy by nie dac silki na sciany wew ale trudno je laczyc z porothermem i chyba szkoda zachodu a akustyka porthermu jest sensowna

    • @andrzejzajst8533
      @andrzejzajst8533 Před rokem +1

      ​@@michafds8091 Ja mam garaż i właśnie tam też mam kotłownię i pomieszczenie gospodarcze - zależało mi na pełnym materiale w tych miejscach (wieszanie ciężkich rzeczy na ścianach) i dlatego tam mam ścianki działowe z silikatu.
      Słyszałem też, że wiele osób buduje dom z ceramiki poryzowanej, a ścianki działowe robią z silikatów, żeby lepsze tłumienie dźwięków było, bo ceramika daje pogłos, ale po tynkach przestała. Deweloperzy też używają często silikatów, bo można robić ściany o najmniejszej grubości, więc i zawsze to kilka m2 inwestycji przybędzie.

  • @maciej9340
    @maciej9340 Před rokem +2

    Porotherm, Silka, Ytong to nazwy handlowe, co zostało wspomniane w filmie, więc teoretycznie nie mam się do czego przyczepić. Natomiast, dlaczego po prostu nie mówić zawsze rzeczywistych nazw materiałów i nie utrwalać marketingowego slangu? Rozumiem, że to pewnie z przyzwyczajenia, ale trochę laików wprowadza się w błąd. Chyba, że macie współprace z Xellą i Wienerberger to wypadałoby oznaczyć materiał.
    Brakuje mi jeszcze jednej, dużej zalety silikatów jakim jest akumulacja i pojemność cieplna.

  • @piotrbetowski878
    @piotrbetowski878 Před rokem +3

    No trochę pojechałeś z tą Silką. Przeszlifować i pomalować ? Jak jest taki tolerancyjny inwestor to także pomalowany porotherm mu wystarczy. Na silkę minimum gładź gipsowa ( przecież musisz pozakrywać bruzdowania nadproża trzpienie itd. ) Obróbka silki jest nieporównywalnie trudniejsza niż Ytonga.

    • @punktwidzeniastudioarchite6167
      @punktwidzeniastudioarchite6167  Před rokem

      Tak jak pisałem we wcześniejszym komentarzu - w naszej ocenie pomalowana i nietynkowana silka wygląda dość przyzwoicie i znamy klientów którzy się na to decydują. Ale jak zwykle, jest to kwestia osobistych preferencji estetycznych :)

  • @adamowitch5834
    @adamowitch5834 Před rokem +1

    Ścian silikatowych się nie tynkuje, dobrze rozumiem? Jestem zaskoczony

    • @punktwidzeniastudioarchite6167
      @punktwidzeniastudioarchite6167  Před rokem

      To nie tak, że się nie tynkuje i już. Chodziło nam o to, że jako jedyna ściana z tych, o których mówimy nadaje się do tego, żeby jej nie tynkować. Taki "look" jest niekiedy do zaakceptowania przez inwestorów. Pozostałe ściany, o których mówimy na to nie pozwalają.

  • @ukaszzwolinski6340
    @ukaszzwolinski6340 Před 3 lety +5

    A co myślicie o bloczkach kreamzytowych?

    • @punktwidzeniastudioarchite6167
      @punktwidzeniastudioarchite6167  Před 3 lety +2

      Mamy swoje przemyślenia na ich temat. Pracujemy nad filmem o keramzycie.

    • @kfrymus
      @kfrymus Před 2 lety +2

      @@punktwidzeniastudioarchite6167 też jestem ciekawy odcinku o keramzycie.

  • @krzysztoflesniak7691
    @krzysztoflesniak7691 Před 3 lety +4

    Ściana z silki nie wymaga tynkowania… wystarczy przeszlifować i umalować …
    🙆‍♂️🤦

  • @wodabrzozowa2268
    @wodabrzozowa2268 Před rokem +1

    W środku suporex po zewnątrz budynku cegła budowlana na to styro

  • @krisblop5578
    @krisblop5578 Před 5 měsíci

    2:32 UWAGA debiiiiiiiiiiil