Mamy tego w duckę! | ZGRZEBNIE

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 11. 04. 2024
  • W cyklu „Mamy tego w duckę!” przeczesujemy kolekcję Muzeum Etnograficznego w Krakowie w poszukiwaniu źródeł znaczenia zagadkowych słów i zwrotów. Sięgamy do wyrażeń popularnych na terenie całej Polski, ale też rozsmakowujemy się w lokalnych odmianach mowy. Gospodarzem programu jest Artur Czesak - językoznawca i dialektolog.
    W zbiorach MEK jest ponad 85 tysięcy przedmiotów - są wśród nich misternie zdobione i ujmująco proste, takie, które zmieściłyby się w kieszeni i takie, których nie sposób unieść w pojedynkę, dobrze znane i takie, które dawno wyszły z użycia. W każdym z nich trwa pamięć świata, w którym niegdyś funkcjonowały. Ślady tej rzeczywistości znajdujemy także w języku, w słowach i zwrotach, których znaczenie z czasem się zatarło. A gdyby tak w poszukiwaniu zapomnianego sensu wrócić do rzeczy?
    Raz w miesiącu sięgamy po zagadkowe słowo i związany z nim przedmiot z kolekcji. Odkrywamy sedno utartych powiedzeń. Skąd wziął swoją nazwę październik? Czy wkładany pod głowę jasiek ma coś wspólnego z Janem? Kto wiesza bombki na choince, a kto bańki na drzewku?
    Językowych łamigłówek i przedmiotów, w których drzemią podpowiedzi z pewnością nam nie zabraknie. Mamy tego, jak się mówi po krakowsku - w duckę. „W duckę”, czyli ile? Mnóstwo!
    Artur Czesak - językoznawca, dialektolog, leksykograf, sympatyk regionalizmów. Zbieracz słów mało znanych. Nauczyciel filologów, tłumaczy, mówców, regionalistów. Rozmawia z nimi o współczesnym i dawnym języku polskim w wersji standardowej i nieoficjalnej, ogólnej i regionalnej, o stosowności, poprawności i sensie wypowiedzi. Znany z tego, że nie jest znany. Czasem podcaster.

Komentáře •