Płuca - budowa, funkcje, zalecenia i ich związek smutkiem🤗

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 7. 09. 2024
  • 🤗Facebook: / ivamedpl
    😎Instagram: www.instagram....
    🌞Strona internetowa: www.ivamed.pl
    😇Tik tok: @michalivanicki
    Posłuchaj nagrań audio w formie podcastu:
    🤟Spotify: open.spotify.c...
    🤪Apple: podcasts.apple...
    🕊kontakt: kontakt@ivamed.pl
    Płuca są jednym z największych narządów w naszym organizmie i pełnią kilka istotnych funkcji. Są one częścią układu oddechowego i pomagają nam oddychać poprzez wymianę tlenu i dwutlenku węgla.
    Anatomicznie, płuca znajdują się po obu stronach klatki piersiowej, otoczone przez błonę opłucną. Lewe płuco składa się z dwóch płatów, podczas gdy prawe płuco ma trzy płaty.
    Główną funkcją płuc jest umożliwienie wymiany gazowej. W czasie oddychania wdychamy powietrze zawierające tlen, który jest niezbędny dla naszego organizmu. W pęcherzykach płucnych, które są częścią płacików, dochodzi do wymiany tlenu z krwią. Tlen jest przekazywany do krwi, a dwutlenek węgla, który jest produktem przemiany materii, jest usuwany z organizmu przez wydychane powietrze.
    Ponadto, płuca mają również rolę w regulacji temperatury i wilgotności powietrza, które oddychamy. Dzięki wyściółce śluzowej wydzielającej śluz, płuca pomagają w filtracji i usuwaniu cząstek z wdychanego powietrza.
    W tradycyjnej medycynie chińskiej (TCM), płuca są uważane za jeden z ważnych organów energetycznych. Są one częścią systemu pięciu elementów, gdzie reprezentują element metalu. Płuca są również powiązane z energią Qi, która odgrywa kluczową rolę w TCM.
    W medycynie chińskiej "Płuca" rozciągają się na cały układ oddechowy, czyli w ich skład wchodzi również nos, czy zatoki i zaburzenia w obrębie tych części ciała będą również mówiły o stanie płuc. 1-2% wymiany gazowej w naszym ciele zachodzi poprzez skórę dlatego też w TCM skóra jest mocno powiązana z płucami, a różnego rodzaju zmiany na niej kojarzone z dysfunkcyjnym układem oddechowym.
    Z płucami wg TCM jest związana emocja smutku, a osoby, które mają z nimi problem często są popadają w melancholię czy nawet depresję.
    Według TCM, płuca mają wiele funkcji, oprócz fizycznej wymiany tlenu. Są one odpowiedzialne za kontrolowanie i regulację przepływu energii i wilgoci w organizmie. Płuca są również związane z naszą odpornością, ponieważ mają zdolność do obrony organizmu przed chorobami, zwłaszcza związanymi z układem oddechowym. Przyjmuje się, że płuca wg TCM nadają ruch w dół, m.in. ruch pożywienia w dół układu pokarmowego, co można tłumaczyć poprzez ruch przepony i przylegających do niej narządów.
    Na filmie przedstawione są informacje zarówno z medycyny akademickiej jak i Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Warto pamiętać, że medycyna wschodu często wyłapuje zaburzenia danych narządów zanim dany narząd zachoruje - wtedy przede wszystkim są przydatne informacje o postawie ciała, emocjach, czy punktach do uciskania itp. Za ich pomocą nie można diagnozować określonych chorób płuc - to może stwierdzić jedynie lekarz po zrobieniu odpowiednich badań, jeżeli występuje takie symptomy jak duszności, szybka męczliwość, niemożność złapania oddechu, kaszel, gorączka itp.
    Zalecenia zawarte w filmie odnoszą się również do stanów „przedchorobowych”. Gdy już jest diagnoza POChP czy astma - warto udać się najpierw do odpowiedniego specjalisty;)
    Miłego oglądania,
    Michał

Komentáře • 14