"Kobra" manévr v Top Gunu, a ve skutečnosti

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 16. 05. 2024
  • Na konci filmu Top Gun: Maverick je parádně (i když hollywoodsky) použit manévr známý jako Pugačovova kobra. V tomto videu se podíváme na to, jak se v reálu kobra dělá, jak to, že ji neuděláte například ve Spitfiru nebo v F-18 (to jsou různé důvody), a na co je dobrá na skutečném bojišti.
    Natočeno v simulátoru DCS.
    00:00 - Start
    00:36 - Jak na to
    01:19 - Historie
    02:13 - Fly-by-wire
    10:10 - Smrtelné chyby
    12:42 - Proč ne F-18?
    16:58 - Kobra v boji
    22:46 - A co Su-57?
    26:10 - Outro
  • Věda a technologie

Komentáře • 259

  •  Před rokem +54

    Rád bych se omluvil Viktorovi Pugačovovi, že jsem zkomolil jeho jméno. Vycházím z anglické literatury, kde je jeho jméno přepisováno jako "Pugachev", ale správně je jeho příjmení Pugačov.
    Z toho samého důvodu taky používám dost možná podivné výrazy pro slova, která jsou v češtině zavedená jinak. Například nevím, jak se česky řekne "fly-by-wire" nebo "control surface", tak to buď říkám v originále nebo otrocky překládám slovo od slova. Omlouvám se všem, kterým takové věci trhají uši.
    Taky, jak jsem se dozvěděl až po uveřejnění videa od @Grand admiral Trawn, akrobatický manévr v Top Gunu by se lépe dal nazvat jako "Kvochur's bell" (Kvočurův zvon).
    Simulátor se jmenuje DCS.

    • @mobilemusicgamingazranica9810
      @mobilemusicgamingazranica9810 Před rokem +1

      Ahoj , ak sa nemýlim alebo teda dobre pamätám Kulbit (má to aj iné názvy) je ešte o niečo viac dotiahnutejší akrobatický kúsok ... Dalo by sa aj na to nadviazať ďalším videom?

    • @Tom-ev6zc
      @Tom-ev6zc Před rokem +1

      Ahoj, hezky zpracovaný👍 Control surface jsou jednoduše řídící plochy. Fly - by - wire jsem v začátcích zaznamenal jako řízení po drátě, ale v lítání to snad nikdo v tomhle tvaru už nepoužívá. A asi bych se vyhnul formulaci, že tlačítko vypne fly - by - wire.. to by muselo vypnout řízení jako takové .. a to nikdo nechce, natož aby na to bylo tlačítko. Bude to spíš vypnutí nebo omezení určitého stupně ochrany nebo autority systému. Něco jako když u auta vypneš ESP... taky nevypneš řízení, ale jen ochranu před smykem, případně je teď u moderních sportovních aut možnost vypnout tuhle ochranu častečně.. dovolí ti driftovat, ale stejně tě hlídá.. Tak tohle bude něco podobného.

    • @karolmierny6256
      @karolmierny6256 Před rokem

      Ovladacie plochy - control surface / ovladanie po drôte - fly by wire
      Nemas za co ;)

    • @ChemikZOvy
      @ChemikZOvy Před rokem

      Já osobně bych fly-bi-wire popsal tak, že vlastně pilot kniplem neovládá přímo jednotlivé pohyblivé prvky, ale pohyby kniplu vyhodnocuje počítač vzhledem k aktuálnímu stavu letu. To znamená, že když bych dal knipl prudce doleva, a letadlo usoudí, že by tím byla ohrožena bezpečnost letu, tak mi to neumožní a prostě se nenakloní doleva. To je rozdíl oproti např. Cessně, která to nemá. Tam když dám knipl prudce doleva, tak se letadlo nakloní otrocky prudce doleva.
      Možná to chápu špatně a takto to nefunguje, takže mě prosím neberte za slovo...

    • @1DYPHER1
      @1DYPHER1 Před rokem +1

      chvíli mi trvalo než mi doteklo, že ty "kontrolní povrchy" jsou vlastně řídicí plochy, ale co se týče toho "fly-by-wire", tak jsem ekvivalent v češtině snad nikdy neslyšel

  • @otacapek5251
    @otacapek5251 Před rokem +5

    Když s tím před desítkami let začal Kvočur na Mig-29, tak nám v armádě říkali, že smyslem manévru je zmizet z radaru. Ty byly tenkrát dopplerovské, zobrazovaly jen pohybující se odrazy a statické odfiltrovávaly aby nebyl na obrazovce zmatek. Postup měl být takový, že v okamžiku kdy čidlo ohlásilo pilotovi že na něj míří radar na střelecké frekvenci, tak postaví letadlo na ocas, zpomalí, propadne se pod hlavní lalok radaru, srovná stroj a pokračuje pod ním. Dneska by to už nefungovalo, ale tenkrát bylo vše analogové a počítače ještě v plenkách, tak na tom třeba něco bylo. Jinak moc hezký video.

  • @lil_markinos4519
    @lil_markinos4519 Před rokem +109

    Působíš jako velmi chytrý a vzdělaný člověk. Pokračuj v tvorbě

    • @kokinaumlyna
      @kokinaumlyna Před rokem +4

      Chytrý a vzdělaný? Jo. Mezi slepými je jednooký králem.

    • @madeye9494
      @madeye9494 Před rokem +5

      @@kokinaumlyna To se nám představuješ?

  • @TritonAnimations
    @TritonAnimations Před rokem +33

    Hezké video, dobré vysvětlení. Jen musím podotknout, že manévr který stíhačka SU-57 použila v Top Gunu vlastně není klasická kobra, je to něco zváno Kvochuruv zvon (Kvochur's bell). Tento manévr byl ve skutečnosti proveden stíhačkou SU-35, která podobně jako SU-57 dokáže otáčet své trysky pro zvýšení manévrovatelnosti.

    •  Před rokem +4

      Eh, takže "vektorování tahu".

  • @myslikstepan
    @myslikstepan Před rokem +10

    Paradni video!:)
    Jednou jsem videl v souboji v DCS, jak se se Su27 vyhnul rakete kobrou, ale bylo to na dlouho vzdalenost a raketa letela na nej z boku a jelikoz uz nemela energii zatocit, tak “preletela”. Kazdopadne tim prisel uplne o rychlost a druha ho smazla jak nic😀😀

    • @tvs1997
      @tvs1997 Před rokem

      czcams.com/video/q_m4WdAiJJY/video.html&ab_channel=GrowlingSidewinderMk.2 tady mu to vyšlo

  • @matejslonc3249
    @matejslonc3249 Před rokem +10

    3:02 ne kontrolní povrchy ale řídící plochy. Máš tam ještě pár takových jakože divně řečených termínů. Jinak je to skvělý a pro lidi co o tom nic neví celkem dobrý. Pokračuj dál 😀

  • @jaromirandel543
    @jaromirandel543 Před rokem +2

    11:20 - Tam to není jen příčina vysoké rychlosti. V DCS:W jde křídla urvat i při běžném manévru. Hlavní problém je, že su-27 si ssebou nese nějakých 9 tun paliva. To je stejně jako F-15 se všemi přídavnými nádržemi. A ta hmotnost je při manévrovém souboji opravdu hodně znát. Proto je dobré pro akrobacii natankovat třeba jen 4 tuny paliva a méně. Uvědomte si, že rekordů je dosaženo vždy za ideálních podmínek stroje. A tím rozhodně není stav s křídly přetížené palivem. Tohle bych dokonce označil až jako nevýhodu SU-27. Že v případě nutnosti nemůže odhodit přebytečnou zátěž, kterou tvoří nadbytečné palivo.

  • @marekkarelmarkvart5061
    @marekkarelmarkvart5061 Před rokem +2

    Díky za skvělý film plný informací. Jen tak dále!

  • @jozefkostelansky
    @jozefkostelansky Před rokem +1

    Veľmi zaujímavé video. 👍Najskôr len začal pozerať - na pár minút a dopozeral som to až do konca. Super animácie a super výklad. 👍👍👍
    Čo sa týka nasadenia SU-57 do bojov na Ukrajine, dôvod jeho nenasadenia je podľa mňa ten istý, prečo Západ odmieta dať Ukrajine svoju najmodernejšiu zbrojnú techniku. Nechce, aby sa dostala do rúk druhej strany, resp. aby v reále ukázala, čoho je schopná. Na základe toho by potom druhá strana mohla vypracovat opatrenia, ako sa tej novej technike lepšie brániť, resp. ako ju eliminovať.

  • @L3GIo
    @L3GIo Před rokem +10

    Pekné video, máš to pekné vysvetlené, dobrý scenár a prijemné sa to počúva, hovoríš tak s kľudom a je počuť, že ta to baví.
    Ďakujem za toto poučné a príjemné videjko, dávam odber a teším sa na ďalšiu tvorbu :)

  • @mjf5086
    @mjf5086 Před rokem +3

    Krásně vysvětleno 👏

  • @filipnodl7379
    @filipnodl7379 Před rokem +16

    Další úžasné video já osobně jsem o tomhle manévru vůbec nevěděl 😅 uděláš videa také na jiné manévry? :))

  • @NewVasquez
    @NewVasquez Před 10 měsíci

    Super, tohle nemá chybu. Opravdu zajímavé!

  • @janpavlicek324
    @janpavlicek324 Před rokem +8

    Ahoj. FBW je řízení po drátě. Systém, kdy pilot netahá mechanicky táhlem za řídící plochy (ne kontrolní povrch) ale pomocí snímačů říká palubnímu počítači, co chce udělat. Není to stabilizace a nelze vypnout. Také se neříká přitáhnout a odtáhnout, ale přitáhnout a potlačit :)

    • @frantisekjanecek1641
      @frantisekjanecek1641 Před 8 měsíci

      Taky jsem si říkal že to nějak nesedí. Na druhou stranu asi není moc důvodů proč dělat řízení čistě elektronicky a nevyužít přitom nějakého počítače mezi tlačítkem a tím servomotorem. To by přece mohli zůstat u klasické hydrauliky a táhel, ne?

  • @imrichlahita1219
    @imrichlahita1219 Před rokem +3

    FBW je pomenovanie pre systém ovládania lietadla bez mechanického prepojenia knipla a pedálov s VOP, SOP a kridelkami. Prvky potrebné na prenos povelov pilota potrebné pre ručné riadenie letu lietadla (tiahla, lanká, kladky), sú nahradené elektronickým rozhraním. Pohyby ovládacích prvkov letu sa prevádzajú na elektronické signály prenášané vodičmi (odtiaľ výraz fly-by-wire) a teda sám o sebe nevykonáva korekcie letu. Až počítače zaradené do systému a ich naprogramovanie určuje, ako sa budú pohybovať ovládacie plochy, aby poskytli očakávanú odozvu. Pretože dnešné lietadlá sa stávajú s aerodynamicky nestabilné príkazy z počítačov vykonávajú korekcie na stabilizáciu lietadla, ktoré sú nezávislé od pokynov pilota. Preto, nevypínate FBW, ale letový počítač.

    • @dusanvokoun8715
      @dusanvokoun8715 Před rokem

      Přesně tak a ještě bych doplnil, že to wire = přenos elektrických signálů, kdežto v budoucnu ty signály mají být přenášeny optickými vlákny - light - přenos světlovodným vláknem - a název tedy nebude fly-by-wire (FBW), ale nově fly-by-light (FBL). K tomu ještě ale asi na žádném letadle nedošlo , ale já jsem na vlaky a letadla znám spíš okrajově.

  • @tomivaci2633
    @tomivaci2633 Před rokem

    Jednoduše díky za tvoji tvorbu. Super video!

  • @milank6730
    @milank6730 Před rokem

    Díky , další video , mam radost! Víc videí👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻

  • @FirstName-qq6rq
    @FirstName-qq6rq Před rokem +1

    Dobra praca, pekne a jednoducho to vysvetlujes.

  • @vaclavkolar6750
    @vaclavkolar6750 Před rokem +3

    Velmi kvalitně zpracované a naučné video. Někde jsem viděl záběr selhání fly-by-wire u Gripenu - pilot se katapultoval zhruba 5 vteřin po selhání protože Gripen se začal chovat divně až nakonec přešel do naprosto brutální kobry. Krásně tam byla vidět přirozená nestabilita delta konstrukcí.

    • @jaromirandel543
      @jaromirandel543 Před rokem +2

      To není konstrukcí křídla, ale těžištěm letadla. Pokud je těžiště před bodem vztlaku, stroj je stabilní. Pokud je těžiště za bodem vztlaku, stroj je nestabilní.

  • @kydneiless
    @kydneiless Před rokem +5

    Velmi neštastně vysvětlené :( určitě to žádný fly-by-wire nevypíná .. Jak již z názvu fly-by-wire vyplývá jedná se o nepřímé bezmechanické ovládání tzn. spojení mezi kniplem a řídícími plochami není ani táhlo ani lano .. Lépe by bylo říct, že přepínač mění nastavení FCC nebo-li Flight control computer, který má za úkol vést letoun + dodržovat obálku obratů .. V běžném režimu si FCC při ústaleném přímém letu upravuje výchylky podle sebe a drží letoun ve stabilní poloze. Je to k porovnání něco jako kontrola trakce v autě -> můžeme si vybrat různé režimy zásahu .. daný přepínač jen mění chování FCC .. určitě nic nevypíná :D

  • @kiri2863
    @kiri2863 Před rokem

    Krásně zpracované video.. fakt parádička.. rád jsem se díval.. dík za parádních 26 minut mého života ;)

  • @marekhobl6503
    @marekhobl6503 Před rokem

    Děkuji za honě zajímavé video! :-) Dělej to dál! :-)

  • @honzamekuta9096
    @honzamekuta9096 Před rokem +1

    super videa, taková fajn oddechovka :D Taky dost informativní, o létání nevím nic, takže každá minuta pro mě odhaluje něco nového :D

  • @tomask.9890
    @tomask.9890 Před rokem

    Parádní video, díky.

  • @775969772
    @775969772 Před 8 měsíci

    Studoval jsem na vysoké automatické řízení (to co se zde nazývá fly-by-wire) a máš to pěkně vysvětlený :)

  • @jasve1552
    @jasve1552 Před rokem

    Velka vdaka🙏
    Idem si to rovno skusit !!!

  • @DRCZzz
    @DRCZzz Před rokem

    Super video. Pokračuj dál!

  • @strejdahanz9085
    @strejdahanz9085 Před rokem +3

    Moc hezky zpracováno. Myslíš že bys udělal video celkově o taktice a manévrech? Horizontální nůžky, thatch weave, skladba formací B17 a jejich rozbíjení a tak podobně? Myslím, že v tvém podání by to bylo hodně zajímavé.

  • @michaljezek8150
    @michaljezek8150 Před rokem +2

    Možná už to zde někdo psal, ale ta scéna z top gunu, tak to není Kobra ale Kvočurův zvon. Jinak skvělý video, jen tak dál.

  • @matejcoufal4023
    @matejcoufal4023 Před rokem

    Opět skvělé video tvoje tvorba je zajímavá a zároveň zábavná to málo jaký tvůrce umí ale ty to zvládáš skvěle

  •  Před rokem +1

    Díky za video a super tvorbu! Chtěl jsem se zeptat, fly-by-wire dává pilotovi do kniplu a pedálů zpětnou vazbu? Logicky asi ano, protože pilot potřebuje "cítit" letadlo. Je to tak? Ale co se stane když fly-by-wire vypnu? Pak nedostávám žádnou zpětnou vazbu? Nebo se jen odstraní omezení pro limitní pohyby, které by vedly k destrukci konstrukce a dál v kniplu a pedálech "cítím" alespoň nějaký odpor řídících ploch ?

  • @PetrTesarTomcat
    @PetrTesarTomcat Před rokem

    Dobré video. Díky

  • @jaris6336
    @jaris6336 Před rokem

    Jseš nejlepší určitě pokračuj v této tvorbě 👍👍👏😉

  • @MrAZACHIEL
    @MrAZACHIEL Před 11 měsíci +1

    Některé stíhače používají radarově naváděné rakety které lze jen těžko zmást pomocí chaff / flér. Kobra by podle mě vysvětlené teorie měla fungovat na principu právě změny relativní rychlosti cíle vůči radaru raketě. Tímhle způsobem radar ztratí cíl a raketa se netrefí. Mělo by to být dohledatelné protože jde o obejití principu fungování navádění radarem. Ovšem je to teorie a na mě je to složitý, resp. nemám čas to do podrobna studovat. ;)

  • @error414
    @error414 Před rokem +11

    k tem raketam, nemam to nijak podlezene ale matne lovim v pameti ze ta raketa ikdyz netrefi presne tak exploduje v blizkosti letadla, a to letadlo z top gunu bylo k rakete fakt blizko.

    •  Před rokem +13

      Přesně tak. Ta raketa by jednak neletěla tak pomalu, jednak by se skoro určitě trefila, a i kdyby ne, tak s největší pravděpodobností exploduje v blízkosti (a letadlo stejně zničí).

    • @thundervoj9741
      @thundervoj9741 Před rokem +1

      @ naprosto souhlasím i některé rakety země vzduch fungují na bázi třistivé smršti jestli mám pravdu raketa ani nemusí zasáhnout cíl stačí šrapnely

    • @miroslavkovar3113
      @miroslavkovar3113 Před rokem +1

      @ Přesně tak.Většina raket nepotřebuje trefit přesně cíl,ale přiblížit se a exploze rozmetá šrapnely co letoun zničí. Autor se mýlí,ale to co tam předvádí letoun 5 generace
      není manévr Kobra.Tu Maverick předvádí s F18 když s fleery chrání kolegu a jak někdo zmínil výše předvedl ho s F14 v prvním TOP GUNu. A jinak by se z mise ani jeden nevrátil,protože ty rakety by je roztrhaly všechny na cucky.

  • @spyke3075
    @spyke3075 Před rokem

    Doslova jsem viděl ani ne den zpátky souboj kde to v realitě borec využil a díky tomu ho sundal 💪

  • @jaromirandel543
    @jaromirandel543 Před rokem +1

    5:10 - Hlavně mají těžiště před před bodem vztlaku. Když v P-51D natankujete i zadní nádrž, tak dojde k posunutí těžiště za bod vztlaku, což dělá stroj velmi nestabilní, stejně jako je třeba SU-27, které má těžiště za bodem vztlaku záměrně.

  • @andrejmanak9377
    @andrejmanak9377 Před rokem

    Ale jinak pěkné video

  • @TOMISNOTOM
    @TOMISNOTOM Před rokem

    Zdravím mohl by jsi prosím někdy udělat tutorial na custom letadla do DCS? Díky za odpověď. (Kde je stáhnout jak je nainstalovat atd.)

  • @honzamekuta9096
    @honzamekuta9096 Před rokem +2

    Moc rád se podívám na další videa zaměřená na jiné manévry :) Případně doporučení nějakých filmů o vojenských letcích/letectví - s případným doplněním o realističnost, jako zde.

  • @1ComradeComissar1
    @1ComradeComissar1 Před rokem +2

    Moc pěkné video! :) Jen mi malinko chybělo vysvětlení FBW na puštěném kniplu…. když letadlo nemá FBW a pustíte knipl, má tendenci stoupat, klesat, zatáčet a musí se vyvažovat atd. FBW tohle všechno nuluje a když pilot pustí knipl, letadlo prostě letí rovně (resp pokračuje ve směru), samo kompenzuje stoupavost klesavost atd. Jinak skvělá práce, dobře se to poslouchá. :)

    • @jaromirandel543
      @jaromirandel543 Před rokem

      FBW je Fly-by wire, tery řízení po drátě. Znamená to že knipl není mechanicky nijak spojen s řídícími plochami. O stabilitu stroje se nestará FBW, ale SAS - Stability Augmentation System.

  • @odpalisimo_1429
    @odpalisimo_1429 Před rokem +1

    Super video👍

  • @MrKirsha
    @MrKirsha Před 10 měsíci +1

    Trošku mi vadí zmatení pojmů. FBW je primárně systém, kdy mezi kniplem (a pedálama) a řídícími plochami není pevná (přímá) vazba - lanka, táhla, atp. Ale čidla snímají polohu ovládacích prvků, posílají do počítače a ten nastavuje řídící plochy. Doslova létání (řízení) po drátě. A pokud je ovládání letadla postaveno takto, nelze to vypnout. Pak by totiž letadlo nešlo řídit.
    Moderní letadla tenhle princip léta používají. Systém, o kterém je zde řeč (a který lze vypnout) spočívá v tom, že počítač sleduje krom polohy ovládacích prvků i spoustu jiných letových parametrů a do nastavení řídících ploch "vnáší svůj rozum". Jelikož moderní stíhačka není autostabilí (výraz pasivně stabilní se mi taky nelíbí) a bez takové korekce by spadla. A toto je to, co je potřeba "vypnout" pro manévr typu kobra. Mimochodem, nedivil bych se, kdyby anglický termín pro to byl overraid, nikoli disable.
    Čili "vypnutím FBW", jak to nazýváš, nedojde k rozpojení vazby knipl-křidélka (pro jednoduchost), ale k potlačení korekcí, které do této vazby vnáší počítač. Pilot v tu chvíli řídí letadlo za své, ale řídící impulzy jsou z kniplu na plochy dále přenášeny "po drátě", čili pořád FBW.

  • @Manaritah
    @Manaritah Před rokem

    Wow, dokonalý přednes. Příště lépe připravit řeč, jinak velice zábavně i edukativně podané. Moc bavilo, díky.

  • @dzikturek01
    @dzikturek01 Před rokem

    Neudělá by jsi někdy prosím tutoriál na DCSko? Nemyslím přímo na nějaké letadlo ale na nějaké všeobecné funkce atd.

  • @tibortoth8322
    @tibortoth8322 Před rokem +1

    Tak a po jedinom manévri môže ísť na kontrolu komplet draku lietadla :) robím na MIG 29 :) a l39 albatros … musí vzniknúť preťaženie také (keď sa mu už podarí aby mu to kontrola pretočenie umožní) že môže byt uhynutý komplet drak (telo lietadla) …

  • @zetko._amp
    @zetko._amp Před rokem

    paradne video ! Mohol by si urobit video o dogfighte medzi f22 alebo f35 pripadne f35 vs su 57?

  •  Před rokem

    dobrý!

  • @simongasparik9899
    @simongasparik9899 Před rokem +1

    vyborne vysvetlané video :)

  • @simunkokot
    @simunkokot Před rokem

    jak si nastavit ten žlutý křížek v dcs?

  • @Mox53
    @Mox53 Před rokem

    dá se udělat kobara manevr i ve hře ace combat 7?

  • @godhaj
    @godhaj Před rokem +1

    Je dcs world těžký simulátor? Přemýšlím o instalaci

  • @reck1cz
    @reck1cz Před rokem +4

    Super video, byl jsem na Top Gunu v kině a leč se zajímám o vojenské letectví, pořád se spíše pohybuju znalostmi pouze v mezích 2. sv. ...říkal jsem si právě jestli se tohle vlastně vůbec dá udělat s tím letadlem a ty si to naprosto parádně vysvětlil, plus cením přiložené videa real manévrů. Celkově je na videu vidět, že sis dal s produkcí hodně práce. :) Btw. Nezkusíš ten manévr i s tou otočkou co byla ve filmu? 😜

  • @Foxcb27
    @Foxcb27 Před rokem +3

    Já mám dojem že tento manévr byl použitý už v původním Top gunu, kdy Maverick v F-15 (nebo to byly F-14?) ubral plyn, zvedl nos a nechal stíhačku která ho sledovala aby ho podletěla a dostal se jí tak za ocas. Díky moc za skvělé video :)

    • @marekdemo008
      @marekdemo008 Před rokem

      Áno,v F-14 a preto mali potrebu to tam dať znovu.

    • @pjaro77
      @pjaro77 Před rokem

      V praxi to funguje len pri malých rýchlostiach. Videl som na SIAFE aj F/18 ktorá takto robila divy ako by mala vektorované trysky.

  • @marsustv7079
    @marsustv7079 Před rokem +2

    Jedna vec su 27 a väčšina podotýkam väčšina moderných ruských stíhačiek má vektor ťahu do všetkých strán . A toto ich robí o mnoho maneverovatelné napríklad oproti f 16 f 18 atd.

  • @galikter2988
    @galikter2988 Před rokem

    A ještě mám jeden dotaz když budu mít dcs budu moct s kámošema dělat akrobatické triky a je samostatny server?

  • @lucianpiller4131
    @lucianpiller4131 Před rokem +1

    Jsem byl donedávna přesvědčen, že manévr kobra se týká pouze proudových letadel, ale u vrtulových se tomu říkalo "postavit se na vrtuli". Údajně se postavit na vrtuli uměla velmi dobře naše Avia B-534. Je to něco jiného nebo ne? Mimo jiné Avia B-534 měla velmi dobrou manévrovatelnost na svoji dobu. Jaký je v tom rozdíl?

  • @gosamu6578
    @gosamu6578 Před rokem

    moc pěkné video a jsem rád že někdo takováhle videa dělá😃 a doufám že se v komentářích nesejdou zase hatteři kteří by totu kazili

  • @matamrazek_2
    @matamrazek_2 Před rokem

    Cs hele hraješ na joysticku na na klavesnici?

  • @mr.spekycan8482
    @mr.spekycan8482 Před rokem

    Hele, když jsi letěl asi v desáté minutě s tím Suchojem, kdyby jsi byl v 3 000 metrech, a začal padat, dá se to v tu chvíli zvládnout? nebo to je málo místa na nabrání rychlosti

  • @jakubkalnik7245
    @jakubkalnik7245 Před rokem +1

    Kobra obecně nemusí sloužit jen primárně ke zpomalení. Dá se v dogfightu použít i k téměř instantnímu natočení čumáku na protivníka. Většinou se to nedělá, ale může to pomoct když víš že souboj prohraješ a nemáš co ztratit (viz. třeba kanál Growling Sidewindera).

  • @775969772
    @775969772 Před 8 měsíci

    BTW ten příklad s tím míčem není úplně správně, míč je příklad systému na mezi stability. Příkladem nestabilního systému je např. obrácené kyvadlo, míč na kopci atd.. :)

  • @JJ-bn5jl
    @JJ-bn5jl Před rokem

    Miluju a CZcams že mě doporučil tohle video a tebe!☺️

  • @veetaek5777
    @veetaek5777 Před rokem +1

    Ahoj, moc se mi líbí Tvá videa. Všiml jsem si ve filmu, že piloti pro zrychlení manévrů tlačí na knypl oběma rukama. Asi to nebudeš vědět, ale je to vůbec reálné? Má to nějaký smysl treba i v případě vypnutí FlyByWire?. Dále by mě zajímalo zda něco jako FBW existuje pro helikoptéry, v souvislosti s cyklickým řízením.
    Jinak vím, že velmi nestabilní letadlo je třeba také F-117ka a bez vypnutí elektroniky by bylo neuřiditelné. Ale neumím si představit jak se dal uřídil třeba takový MiG 21 nebo 15ka pokud se takové letadlo dostalo do nějakého extrémního manévru.

    • @imrichlahita1219
      @imrichlahita1219 Před rokem +1

      F-14A (na tej sa lietalo v prvom filme bola dodaná do Iránu, čo má predstavovať lietadlo z Maverick a) ešte nebola riadená cez FBW (prvým sériovým lietadlom s FBW zaradeným do služby, bola až F-16), takže tam to bolo o "tlačení a ťahaní". U lietadiel FBW systém nereaguje na silu akou sa tlačí, ale na rýchlosť zmeny povelu. Ovládacie prvky sú vlastne joystick y.

    • @jaromirandel543
      @jaromirandel543 Před rokem

      Je to jednak kvůli tomu, že při přetížení je všechno násobně těžší. Tedy pokud vaše ruka váží 5kg a děláte 10g zatáčku, tak je to jakoby vám najednou vážila 50kg. A jinak asi myslíte tahání a ne tlačení. U letadel bez posilovače řízení, což jsou převážně stroje jako Cessna 172 a závodní speciály, navíc působí aerodynamické síly. Čím rychleji letíte, tím více síly potřebujete k vychýlení páky. Tyto síly mohou být klidně i 200kgf.

    • @jaromirandel543
      @jaromirandel543 Před rokem

      Mig-21 je stabilní letadlo. Obecně se dá říct, že jakékoliv letadlo je řiditelné, pokud jeho těžiště je před bodem vztlaku, což je případ asi tak 95% všech letadel na světě. Mig-21 má hydraulický posilovač řízení, takže to není problém. Problém nastane když se dostanete do ploché vývrtky. Tam ale má problém prakticky jakékoliv letadlo bez vektorovatelného tahu. Dokonce i SU-27.

  • @YTmatthewow
    @YTmatthewow Před rokem

    si super youtuber

  • @erikzabava937
    @erikzabava937 Před rokem

    nechapem, ze mas tak malo odberatelov wtf :D co video to bomba

  • @mikulaszach2652
    @mikulaszach2652 Před rokem +4

    K těm nestabilním stíhačkám mě napadá třeba Grumman X-29. Experimentální americký letoun z 80. let se zvláštním designem křídel namířených dopředu. Podařilo se vytvořit extrémně nestabilní a tudíž velmi manévrovatelné letadlo schopné všech možných psích kusů. Byl ale tak nestabilní, že musel mít na palubě několik počítačů, kontrolujících jakýkoliv pohyb kniplu, a neustále seřizujících ovládací plochy letadla. Zkrátka, kdybyste nějak v takovém letadle vypnuli FBW, nebylo by absolutně možné letět s ním, protože by se z něj stal velmi aerodynamicky nestabilní kus kovu se kterým si hraje vítr. Proto taky všechny vyděsilo, když se při prvním testování, naštěstí ještě na zemi, vypnul řidící počítač.

    • @Hattori700e
      @Hattori700e Před rokem +1

      A nebyli by to rusové, kdyby i tuhle slepou větev vývoje neokopírovali a tím dali vzniknout Su-47 Berkut. 😉

    • @jaromirandel543
      @jaromirandel543 Před rokem

      Tato opačná geometrie primárně nebyla kvůli obratnosti, ale kvůli ovladatelnosti ve vysokých úhlech náběhu. Je to tím, že při přetížení se proudnice jako první odtrhávají na koncích křídel. Tím dojde k neovladatelnosti stroje pomocí křidélek, protože křidélka se nachází právě na konci křídel. Když se ale křídla otočí, tak se proudnice nejprve začnou odtrhávat u trupu letadla a ne na konci křídel. Také tyto křídla netrpěly odporem způsobeným vířením na koncích křídel. Díky tomu je stroj i nadále ovladatelný pomocí křidélek. Jenomže jak píšete, stroj byl extrémně aerodynamicky nestabilní. Proto se od tohoto konceptu upustilo. Jinak první letadlo s opačnými křídly bylo experimentální druhoválečné letadlo JU-287. Tam ale hlavní příčinou otočení křídel bylo rozložení hmotnosti a tím dosažení lepší nosnosti letadla.

  • @pavelblazek1
    @pavelblazek1 Před rokem

    Kontrolní povrchy nebo řídící plochy?

  • @MrScott8
    @MrScott8 Před rokem

    Na vyhnutí raketě je tohle (A v podstatě jakákoliv rychlá změna směru na poslední chvíli) nesmysl. S výjimkou (nadneseně) "primitivních" zařízení jako je třeba Strela-2 nejsou rozněcovače v raketě kontaktní, tzn. ta raketa nemusí do toho cíle narazit. Ty rakety obvykle vybuchnou v určité vzdálenosti od cíle a samotná tlaková vlna a střepiny rakety. Kdysi jsme to rozebírali na elektrotechnice a už si ty čísla nepamatuju, ale mám za to, že u rakety z Kub je to něco kolem 10m.
    Edit: Jenom dodatek právě ke Strele-2: Právě kvůli kontaktnímu rozněcovači s strelou-2 nemá střílet na stíhače na příletu.

  • @dogfighter5534
    @dogfighter5534 Před rokem +2

    Díky. Já si myslel doteď, že fly-by-wire je jen o oddělení přímého propojení ovladačů s ovládacími povrchy, motorem atd pomocí elektřiny.

  • @Unit72101
    @Unit72101 Před rokem +1

    Pojďme si zalétat s B2 spirit s vypnutým fly-by-wire :-)

  • @AL063RJ
    @AL063RJ Před rokem

    Perfektne video akurat pred tyzdnom sa znamy rozplyval nad kobra manevrom a ako ja sa o letectvo moc nezaujimam ale prve co mi napadlo dokaze to spravit 10x? A bolo ticho a samozrejme video uz mas zdielane a asi hi to nepotesi....ta nizka rychlost na prevedenir manevru a strata kridiel....

  • @honza_skrbek
    @honza_skrbek Před rokem +1

    Skvělé informativní video. Palec nahoru, přestože v intru a v logu se nedá přehlédnout inspirace u Growling Sidewindera 😁 Možná bych měl ještě poznámku ke konci videa, kde je řečeno, že SU-57 nebylo při invazi na Ukrajině použito... Není tomu tak úplně pravda, sám jsem hned první den invaze na Twitteru viděl video, kde čtyři SU-57 s jejich charakteristickým pištivým zvukem přelétají nad Kyjevem. Nicméně pravdou je to, že v ostrém souboji nikde nasazeno nebylo... dost možná kvůli tomu že těchto letadel zatím podle dostupných informací existuje jen pár, tak si je Rusáci nechtějí hned rozbít 😁

    • @kvetoslavvesely2562
      @kvetoslavvesely2562 Před rokem +1

      Bola použitá minimálne pri jednom ostrom boji na Ukrajine. Bola skúšaná jej neviditeľnosť v podmienkach reálneho boja a pôsobila v aktívnej zóne Ukrajinskej PVO, kde sa jej podarilo zničiť časť PVO. No Ukrajinské PVO je zastarané a teda je otázne ako skryto by pôsobila v modernej PVO. No stealth technológie sú bohužiaľ dosť preceňované tak ako v v armáde tak aj medzi laickou verejnosťou. Dôležitejšie je prvý detegovať a prvý vystreliť. Takže viac závisí na radaroch pozemných a na lietadlách a samozrejme na raketách a sile protivníkovej PVO. Napríklad taká F35 je strašne lietadlo a doslova čierna diera pre rozpočet armád, ktoré si ju zaobstarali. Pritom jej neviditeľnosť nie je tak fantastická ako výrobca garantuje. Preto aj odmietli predať tieto lietadla Turecku, ktoré zakúpilo PVO S-400 aby sa podrobne charakteristiky nedostali Rusom do rúk. Taktiež jeho použitie v Sýrii, Izraelom bolo len reklamne PR a čo najďalej od Ruských základni v Tartuse a Letakaji. A keď Američania zabili Iránskeho generála Sulejmaního a Irán odpovedal raketovým útokom na americkú vojenskú základňu, Rusko vtedy podpichlo USA a povedalo že tie F35, ktoré krúžili pri hraniciach Iránu vidia. Pritom ani samotný Irán o tom nevedel. Rusko vďaka novým radarom dokáže vidieť objekty aj za horizontom a už dnes pokrýva zo svojho územia v podstate celú Európu, Blízky východ, Áziu a polárnu oblasť. Preto osobne si myslím že v prípade konfliktu veľkých rozmerov budú hrať úlohu radary, rakety dlhého doletu a systémy REB (rádio elektronický boj). SU 57 taktiež nie je dokonalé a ešte neboli poriadne dodané a otestované nové motory. Zatiaľ sa testuje vzájomne previazanie s inými lietadlami a dronmi. SU 57 v podstate nie je určené ani tak na priami boj ako lietajúce veliteľské a koordinačné centrum, ktoré bude vyhľadávať a rozhodovať o cieľoch, použitých zbraniach a vydávať príkazy jemu podriadeným strojom. Nie nadarmo sa pre neho postavil SU 70 Ochotnik. Použitie SU 57 na Ukrajine je v podstate taktiež len PR tak ako F35 v Sýrii, nikto nechce riskovať zostrelenie a to že sa technológie dostanú do rúk konkurentovi.

    • @tomasknedlik3579
      @tomasknedlik3579 Před rokem

      @@kvetoslavvesely2562 takze F35 je otresne spatne letadlo, a proto si ho objednalo cca 10 vyznamnych statu a dalsich 10 o tom uvazuje, cimz se stane jednim z nejpocetnejsich letadlem na svete? Vzhledem k tomu, ze uz je nekolik let v provozu, jsou jeho charakteristiky asi bezne znamy - ale vsichni experti se presto nechali Lockheedem napalit, pouze Kvetoslav Vesely to odhalil.

    •  Před rokem

      @@kvetoslavvesely2562 No, koukám že vesele ignoruješ "radarové úspěchy Ruska" na Ukrajině. :D To je strašný bahno, ta jejich radarová schopnost.

    • @miroslavmartinec3747
      @miroslavmartinec3747 Před rokem

      To video se čtyřmi Su-57 nad Kyjevem bylo odhaleno jako fake. Šlo o video zachycující let v rámci květnové přehlídky v Rusku.

  • @jaromirordelt3740
    @jaromirordelt3740 Před rokem +1

    pěkné video, jen jsem se chtěl zeptat, co jsou to kontrolní plochy letadla?

    •  Před rokem +2

      Směrovky, výškovky, křidélka, canards, atd. Prostě ty části letadla zvenku, které se hýbou. Asi je na to nějaký český název, ale já tyhle věci bohužel neznám.

    • @jaromirordelt3740
      @jaromirordelt3740 Před rokem +1

      @ řídící plochy, myslel jsem že by to mohlo být ono

    • @jaromirordelt3740
      @jaromirordelt3740 Před rokem

      jinak to fly by wire by se dalo přeložit jako řídící počítač

    •  Před rokem

      Díky!

    • @zdenekbayer4496
      @zdenekbayer4496 Před rokem

      @@jaromirordelt3740 Překlad fly by wire je nejpřesnější létání po drátku.

  • @JLMedved
    @JLMedved Před rokem

    Dala by se kobra nechat přepadnout až na záda, přidat plyn a letět hlavou dolů odkud jsem přiletěl?

  • @dominikprochazka1730
    @dominikprochazka1730 Před rokem

    Super video ! Konečne chápem aký je princíp kobry :D ak sa smiem opýtať , aký Hardware používaš na lietanie v DCS ? vopred ďakujem za odpoveď

    •  Před rokem +1

      Pořídil jsem si docela našlapané PC: chtěl jsem mít možnost nejen DCS hrát, ale také nahrávat hru (což taky zabere nějaký výkon), a to ve 4K. Ale pro normální hraní mi stačilo celkem normální PC. Důležité je vědět, že u DCS záleží ne single core CPU výkonu. (U většiny jiných her spíš záleží na GPU.)

    • @dominikprochazka1730
      @dominikprochazka1730 Před rokem

      @ Na nahrávanie kvalitných videí je to určite samozrejmosť mať našlapanú mašinu , to verím :D skôr som mal na mysli aký joystick/Hotas používaš , som začiatočník v DCS a niak si neviem dať rady , ze ktorý joystick je najlepšou voľbou

    • @pjaro77
      @pjaro77 Před rokem

      @ a čo ovládače ? knipel, páka výkonu ...

  • @honzaplech8259
    @honzaplech8259 Před rokem +4

    škoda že nebyl zmíněn Václav Vašek dělal to samé na mig 29 .. Pugacov ho to učil 👌pokračuj moc povedené videjko

    • @danielserbin6393
      @danielserbin6393 Před rokem

      Předvedl mu manévr zvon, protože na něj úplně nemohl přijít a tento zvon pak V.Vašek předváděl na přehlídkách. Kobra je pokročilejší manévr.

    • @felixrozumny4132
      @felixrozumny4132 Před rokem

      Mám pocit, že Vašek tomu říkal "zesranec" nebo tak nějak...😉

  • @adamvrana1688
    @adamvrana1688 Před rokem

    Dobrý den, doplnil byste prosím do sekce Informace mailovou adresu? Rád bych vás kontaktoval kvůli spolupráci :)
    Díky moc, A.V.

  • @jpoledna1
    @jpoledna1 Před rokem

    supr

  • @JuryKGB
    @JuryKGB Před rokem +5

    Díky moc za super video.👍
    A k tomu proč Su-57 není nasazeno na Ukrajině je v celku jednoduché vysvětlení.
    Sice nemá na Ukrajině ve své generaci konkurenci, což by logicky mělo vést k jeho nasazení, ale
    1) na Ukrajině je přehršel protileteckých systémů, což by taky nebyl takový problém, pokud by
    2) nebylo tak drahé (oproti starším letadlům, a nejen letadlům ale stejný jev se týká i tanků, kdy T-14 armata se také neúčastní bojů) a
    3) tak utajované, protože pokud by Su-57 bylo sestřeleno, tak ho jsou inženýři NATO celí žhaví rozebrat do posledního atomu. A věřte že v rámci dobré spolupráce by ten vrak Ukrajina ráda poskytla výměnou za spoooooousty jiných věcí... (docela by mě zajímalo, jakou pomyslnou hodnotu by ten vrak měl?)

    • @bolsevik157
      @bolsevik157 Před rokem

      Toľko p... som dlho nečítal 😄😄😄. Tieto rozprávky máte s kŕčmi 😄😄😄. SU-57 a ArmataT-14 sa nepoužíva z jednoduchého dôvodu! A ten dôvod je neschopnosť zaostaleho a primitívneho ruského priemyslu! Hádam by Orkovia nepoužili 4 slovom štyri SU-57 na Ukrajine😄😄😄😄. Alebo 20 prototypov Armata T-14 😄😄😄. Hnupe viac studujte 😄😄

    • @anndy8333
      @anndy8333 Před rokem +10

      A možno preto, že majú tak 3 kusy dokopy.

    • @S4B4TON
      @S4B4TON Před rokem

      Rusko ma len par Su-57 a tie slúžia na demonštráciu sily, na ich masívne použitie... nemá zdroje. Tak isto ako na použitie T-14 armat.... Ruska armada je vytunelovaná a skazená korupciou.

    • @m3ck966
      @m3ck966 Před rokem

      Lip bych to nenapsal

    • @m3ck966
      @m3ck966 Před rokem

      @@anndy8333 4 jsou tusim

  • @Jaruska1111Sasa
    @Jaruska1111Sasa Před 18 dny

    Jak se jmenuje ta hra.

  • @jirkamlst865
    @jirkamlst865 Před 11 měsíci

    Šlo by udělat kobra manévr s f35?

  • @deathhand3917
    @deathhand3917 Před rokem

    Len otazka. Po tej Su57 (I ked rusko nie je vo filme ani raz spomenute, skor je to cinsky derivat) vystrelili AIM 9 Sidewinder. Ked ze palil s F14 nebol to asi najnovsi model danej rakety a palil aspon co bolo vidiet na blizko. Nepotrebuje nahodou tato raketa prvych 200-300m na stabilizovanie vlastneho letu a az potom zacne aktivne prenasledovat ciel?

    • @jaromirandel543
      @jaromirandel543 Před rokem

      Každá střela potřebuje pár sekund na stabilizaci po odpalu a je to hlavně kvůli extrémnímu zrychlení při odpalu. To relativně limituje její minimální dostřel. Ale s ohledem na to, že AIM-9L a novější mají "All-Aspect" snímač, tak pokud střela nepřeletí cíl, tak je schopna jej zasáhnout.

  • @zaphodbeeblebrox8184
    @zaphodbeeblebrox8184 Před rokem +1

    Jinak Letadlonu, v Top Gun:Maverick je tolik kravin - neskutecne. Ale tak nejak... jsem za ten film rad.pro lidi prastene kridlem - neskutecne dobre :D

  • @johny5400
    @johny5400 Před rokem +1

    Vsechna nova dopravni letadla maji fly-by-wire. Velice zjednodusene, letadlo leti kam zamiris a setrva v tom letu bez dalsich korekci od pilota Je to napr ten zasadni rozdil mezi A319/320/321 a konkurencnim Boeing 737.
    Letadla bez fly-by-worr je nutne trimovat k tomu aby bez jakehokoliv inputu dokazalo letet nebo zatacet nejakym smerem setrvale

    • @jaromirandel543
      @jaromirandel543 Před rokem +2

      To co popisujete, není systém FBW, ale systém stabilizace. FBW znamená, že řídící plochy nejsou nijak mechanicky spojeny s kormidly. Místo toho jsou spojeny elektricky. To se stabilizací nemá nic společného. Stejně tak i systémy bez FBW mohou mít systém stabilizace, při kterém odpadá potřeba ručně vyvažovat letadlo.

  • @zdenekkuzelka5622
    @zdenekkuzelka5622 Před rokem

    Dobré video... :-) Každopádně pokud se méně zkušený pilot při obraném manévru kobra přepočítá ve vzdálenosti tak akorát vystaví svoje letadlo jako obrovský terč, což není úplně dobrý nápad a pohotový letec v druhém letadle by mohl zkusit na něj vystřelit z kanonu... No jak říkáš asi by to někdo soudný při obraně nepoužil :-) :-) Ale jako parádička dobrý :-)

  • @sheepcz7747
    @sheepcz7747 Před 11 měsíci

    není náhodou SU-57 to letadlo od kterého mnoho zemí v rámci kontraktu odstoupili právě, kvůli tomu co bylo k vidění na UA?

  • @dragomusebene6390
    @dragomusebene6390 Před rokem +1

    Jen na okraj minimálně jednou byl v boji použit a úspěšně. V seriálu Letečtí stíhači v boji na ČT2 byl nedávno díl s P-51 Mustang i s pilotem kterému zachránil život.

    • @garminbreak
      @garminbreak Před rokem

      Nemecke eso Marseille to robil velmi casto, suboje lietal na ciastocne vysunutych klapkach, aby zmensil polomer oblukov. Aspon takto som to kdesi cital. Mal 158 zostrelov, ked sa zabil pri pokuse o vyskocenie z poskodeneho lietadla.

  • @MrMattronic
    @MrMattronic Před rokem

    Ahoj ,prosim Letadlone o jeho nazor:jakou ma sanci f14 tomcat v manevrovem souboji s Su57 ciste na kanon bez raket ?
    Dekuji za odpoved a nazor tedy jestli prijde😄

    • @JosefPicur
      @JosefPicur Před rokem +1

      Žádnou.

    •  Před rokem

      SU-57 neexistuje. Přesněji...existuje ve fantazii Putina. Což je stejné.

  • @Miky_-rc2xd
    @Miky_-rc2xd Před rokem

    Může se zeptat odkud jsou záběry??

    • @hugohc2415
      @hugohc2415 Před rokem

      Které záběry? Tady ty z té hry?

  • @jakub_hricov
    @jakub_hricov Před rokem

    nebol to nahodou Kvochur bell?

  • @sifty_8630
    @sifty_8630 Před rokem

    Jde kobra ve war thunder?

  • @klarawoitschova8639
    @klarawoitschova8639 Před rokem

    je možne udělat COBRU v su57

  • @robinwondra657
    @robinwondra657 Před rokem +1

    Doporučuji shlédnou všem fandům stíhaček video níže a vezte, že i F18 umí dělat divy na obloze
    czcams.com/video/Fvs2fqi3mlY/video.html

  • @zabijaklam7368
    @zabijaklam7368 Před rokem

    Super vysvetleny ale co ta f 14 a ta mena rozpeti kridel kde dela cosi podobnyho a pak ten vykrut kde udajne rozdelil tah ta by si dala takovy manevry? Udelej naky video se zamerenim na letadla se menici se geometrii kridel moc jich neni a zrovna to by me zajimalo nejvic. Ja se zatim du vyrovnavat ze se tomcatu v desnim filmu rika srot nebo muzeini kousek uz sem asi fakt starej.

  • @fipik_03
    @fipik_03 Před rokem

    Vždy když dám tuhle hru stahovat tak se mi pozastaví stahování a nejde pustit znovu nevěděl by někdo co s tím?
    Jinak super videa strašně mě to baví

  • @frantiseknovak4484
    @frantiseknovak4484 Před rokem

    Btw, ono by se nejenže letadlo mohlo rozpadnout, ale v první řadě by to dřív zabilo pilota. Stíhačka by dokázala otočit tak rychle a razantně, že by mu to přes přetlakový oblek a veškerý trénink prostě prohnalo hlavu hrudním košem, nebo urvalo, nebo tak něco. A proto je tam dost nutné jisté omezení, co mu stroj dovolí udělat. Na druhou stranu, v okamžiku, kdy pilotovi hlásí přibližující se střelu, tak riskne cokoliv...

  • @vfe6073
    @vfe6073 Před rokem

    Fly-by-wire je něco úplně jinýho ale nevadí.... Ve skutečnosti je to systém, který převezme od "kniplu" jeho "polohu" (ála stará kuličková myš od počítače) a elektrickým drátem přes palubní počítač řekne aktuátorům u řídících ploch jak velký pohyb kterým směrem mají vykonat - celý to nahradilo hmotnostně těžký systém kladek, táhel a lan v řízení - jak prosté Watsone 😉
    Vypnout fly-by-wire tedy logicky nelze a přepínačem (tlačítko taky vypadá a funguje trochu jinak) se "jen" deaktivuje počítačové omezení pro tzv. obálku letu (cosi jako omezovač rychlosti u auta akorát pro mnohem mnohem víc parametrů).... A proč tam rychle omezovače jsou? První důvod je pilot - každý se musí naučit zvládnout chodit než začne běhat a "divoké" letadlo by moc nových pilotů nezvládlo. A druhý důvod je že se tím prodlužuje životnost celého letadla - když se s autem budete rozjíždět za kvílení gum, tak gumy dlouho nevydrží a u letadel při manévrech trpí celá konstrukce letadla
    Vše je samozřejmě mnohem složitější, ale pro napravení ve videu vyřčeného to myslím stačí ..... Jinak ovšem dobrá práce! 😉

    •  Před rokem

      Bohužel jsem zjednodušil až moc, a teď mě to zpětně mrzí. Vím, že fbw nelze "vypnout", pouze se přepínají letové počítače co běží nad ním. Původně mi to pro tohle konkrétní video přišlo jako přípustné zjednodušení, ale teď vidím, že jsem těch pár vět navíc mohl dodat.

  • @mihokradovan
    @mihokradovan Před rokem

    Mám tvoje videá rád. V tomto by som ale rád vypichol jednu estetickú chybičku. Pojem kontrolné povrchy je naozaj nešťastný. Chápem, že sa to tak v preklade pýta ,control surface", control ale nie kontrola/kontrolny. Snáď ovládacie plochy by bol šťastnejší preklad. Veľa zdaru a pokračuj.

  • @collectthebread
    @collectthebread Před rokem

    Ale Maverick přeci udělal cobra manévr v F-18? při té konečné misi