Ulewanie u noworodka - kiedy powinno niepokoić. Wyjaśnia położna

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 8. 11. 2022
  • Ulewanie u noworodka i niemowlęcia - kiedy jest normą, a kiedy powinno niepokoić❓
    👉 Z tego filmu dowiesz się jakie ulewania są normą, a kiedy warto udać się po pomoc i gdzie wtedy zgłosić się w pierwszej kolejności. Opowiem o tym, jakie czynniki nasilają ulewania, jak odróżnić ulewanie od wymiotów i refluksu oraz co możesz zrobić, by pomóc swojemu dziecku. Gotowa na dużą dawkę wiedzy❓
    👉 Osoby zainteresowane konsultacjami ze mną online lub we Wrocławiu, zapraszam po więcej informacji:
    ℹ️ online: marialepucka.pl/konsultacje/
    ℹ️ Wrocław, stacjonarnie: poloznawroclaw.pl/
    __________________________________________________________
    INSTAGRAM ► / maria.lepucka.polozna
    FACEBOOK ► / maria.lepucka.polozna
    STRONA ► marialepucka.pl/
    __________________________________________________________
    #ulewanie #noworodek #dziecko #niemowlę #karmieniepiersią #położna #vlog

Komentáře • 79

  • @sayu970
    @sayu970 Před rokem +22

    Może odcinek o czkawce w życiu płodowym i niemowlęcym? Czy zawsze jest zjawiskiem fizjologicznym, czy jak jest zbyt często to może o czymś świadczyć?

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Před rokem +8

      Czkawka to nic strasznego, ale postaram się wkrótce o niej też wspomnieć ;-)

  • @EwaMoka
    @EwaMoka Před rokem +1

    Ciekawy film, jak zwykle :) Oglądałam Pani filmy zanim jeszcze syn się urodził, teraz ma 4 miesiące i w związku z anemią hematolog zaleciła, by już teraz rozszerzyć mu dietę. Może zrobi Pani film w temacie rozszerzania diety takich maluchów?

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Před rokem +7

      Przyznam, że to zaskakujące zalecenie hematologa. Po pierwsze żelazo można po prostu suplementować, po drugie w żywności też niekoniecznie jest go więcej niż w mleku tym bardziej, że mleka dziecko jednak pije więcej, a żelazo w mleku matki jest całkowicie przyswajalne. Po trzecie wreszcie hematolog nie jest specjalistą w zakresie żywienia. Reasumując ja nigdy nie polecam rozszerzania diety u 4 miesięcznych dzieci. Nie widzę jakichkolwiek korzyści, a zagrożeń jest wiele.

  • @katenice
    @katenice Před rokem +6

    Ooooooo cudownie. Dziekuje za ten film, szkoda ze tak pozno heh. Moj syn ulewal na lezaco pod cisnieniem 2h po jedzeniu i wczesniej. Przybieral ladnie na wadze, byl zdrowy, jadl ladnie wiec lekarz zmienill tylko mleko na bebilon pepti syneo z rozbitym białkiem bo przeczuwal, se to moze byc wstep do alergii na bialko mleka skoro az tak ulewa. Ja dostalam depresji bo myslalam, ze syn jest chory. Ulewal dalej niz widział, krztusil sie tym, lalo sie po ramieniu naszym jak z kranu az....po 5 mies minelo calkiem. Ja jednak zachorowalam na depresje przez to bo bylam zalamana nie mowiac o tym, ze syn spal 4 mies na naszej klacie pionowo, bo nie mogl na plecach. Teraz mam rade. Jesli malenstwo przybiera ale ulewa to im mocniej tym szybciej minie hehe bo na serio ja sie pochorowalam, maz ledwo ogarnal wszystko tak sie balam. Przestal ulewac sam z siebie ale mysle ze bebilon pepti tez moze cos dalo, lepiej sie trawilo. Uzywalam zagestnika nutrition, ktory bardzo pomogl. Ogolnie jesli dziecko przybiera, nie placze, je ladnie a ulewa to minie. Gorzej jak placze, wiszczy wrecz to moze byc jakas wada, nie przybiera na wadze itp. To jest klopot. Usg trzeba zrobic brzuszka jak cos niepokoi. Nalezy tez odroznic wymioty od ulewania. U nas nie bylo to mleczko lecace jak na filmie boczkiem lekko tylko chlustajace ulewania. Nie ma edukacji w szkole rodzenia o tym, a warto to matkom mowic ze tak moze byc bo ja dostalam depresji z niewidzy. Gastrolog patrzył na mnie jak na wariata, co ja chce, dla niego to bylo normalne a ja zachodzilam w glowe 5 miesięcy co sie z dzieckiem dzieje. Jak przybiera to maja to leksrze w nosie ze dziecko na pleckach nie moze spac. Ogolnie czas pomogl i mleko z rozbityn bialkiem dla alergikow.

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Před rokem +1

      Szkoły rodzenia są bardzo różne. Jedne bardzo dobrze przygotowują do opieki nad dzieckiem, inne "po łebkach", zwłaszcza te bezpłatne (chociaż nie jest to reguła). Po drugie też bardzo ważne, aby mieć dobrą położną środowiskową, bo to także ona wspiera w takich momentach swoją wiedzą i wskazówkami.

    • @katenice
      @katenice Před rokem +1

      @@MariaLepucka To prawda. Położna to skarb. Moja mowia mi, ze dziecko zdrowe, ze ono tak juz ma itp. żeby nawet usg nie robic bo za male, ale balam sie. Jednak miala racje, moglam oszczedzoc dziecku jezdzenia po lekarzach. Warto moec dobra położną.

  • @Pulpecik89
    @Pulpecik89 Před rokem +1

    Wspaniale wyjaśnione ❤️ Dziękuję! Dziś moja córka ma 2 latka ale walczyłyśmy z refluksem 1.5 roku...Malutka traciła na wadze... Nikt mi w tym czasie nie wyjaśnił o co w tym wszystkim chodzi... 😢 Teraz jestem mądrzejsza dzięki Pani 😊 Pozdrawiam serdecznie.

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Před rokem +1

      Dziękuję za podzielenie się Waszą historią 🙂Najważniejsze, że udało się w końcu wyjść na prostą, chociaż szkoda, że w międzyczasie nikt nie pochylił się nad Wami z odpowiednią uwagą.

  • @magdalenasabat8551
    @magdalenasabat8551 Před rokem +2

    Bardzo przydatny odcinek a może coś o wzdęciach u noworodka :)

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Před rokem +3

      Dziękuję za sugestie. Na pewno będzie więcej filmów o dolegliwościach ze strony układu pokarmowego u dzieci.

  • @bw5901
    @bw5901 Před rokem +1

    U nas silne ulewanie było jeszcze miesiąc temu (córka właśnie skończyła 10 miesięcy), mimo, że już sama siedziała. Konsultowaliśmy u dwóch pediatrów - jeden powiedział, że ulewanie może utrzymywać się do roku, od drugiej pani usłyszałam, że córka jest "przeżarta" (przybiera ponad normę) i żeby czasem podać herbatę zamiast piersi. Oczywiście zignorowałam tę "mądrą" radę.

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Před rokem

      Jedzenie dużych ilości mleka rzeczywiście może powodować ulewanie także poza tym typowym okresem (a więc i po 3 mc). Więc ta lekarka trochę racji miała, jednak herbata nic by tu nie poprawiła. Pewne rzeczy trzeba po prostu przeczekać.

  • @toniemaznaczenia
    @toniemaznaczenia Před rokem +7

    Jak zawsze super merytoryczny film! Jako przyszła pierwszorazowa mama czerpię z nich masę wiedzy. ❤️🥰

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Před rokem +1

      Bardzo się cieszę i zapraszam na kolejne odcinki co tydzień 🙂

  • @malutkaa690
    @malutkaa690 Před 9 měsíci +1

    Moja młoda zaczęła ulewac/zwracać pokarm od 3tygodnia. Po każdym karmieniu chlustalo na podłogę, czasami 2x po 1 karmieniu. I tak codziennie. Bywało spokojne dni a potem nawrót. Była przy tym niespokojna i płakała ale po zwróceniu już szczęśliwa. Przybiera bardzo szybko na masie i bardzo chętnie je. USG brzucha nie wykazało refluksu. Lekarze dawali syropy i zagęszczacze ale tylko powodowały zaparcia a nie pomagały. U nas zwracanie wzmaga asymetria i napięcie ciała

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Před 9 měsíci +1

      Zdecydowanie asymetria i wzmożone napięcie mogą powodować ulewanie. A do tego duże ilości zjadanego mleka nie pomagają.

  • @55asterisk55
    @55asterisk55 Před rokem +8

    Fajny odcinek😊 przydał by się też o pozycjach do odbicia dziecka

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Před rokem +5

      Dzięki za sugestię. Postaram się coś stworzyć na ten temat.

  • @668526806
    @668526806 Před rokem +2

    O czkawce, jak sobie radzic kiedy sie pojawii

  • @karolinaorlinska6995
    @karolinaorlinska6995 Před rokem +2

    Może to nie jest „położniczy” temat, ale jestem w 18 tygodniu i prawie nie mam brzucha. Gnojek wlazł chyba całkiem w jelita :) czasem się niepokoje ze przestał rosnąć ;)

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Před rokem +1

      Na tym etapie ciąży brzuch wygląda różnie i zależy to np. od budowy matki. Kobiety, które były aktywne fizycznie i miały silniejsze mięśnie brzucha również maja znacznie później widoczny brzuszek.

  • @kingawierzbicka776
    @kingawierzbicka776 Před 11 měsíci

    My walczymy z refluksem od urodzenia. Obecnie synek ma 6 miesięcy i nadal czekamy aż minie. Jest pod opieką fizjoterapeuty, neurologopeda niby nie stwierdził nic takiego, kazał skupić się na problemach z brzuszkiem. Fizjoterapeutka u syna stwierdziła rozstęp mięśni brzuszka na 3 cm i stwierdziła, że to może być tez przyczyną ulewania. Mały z dużą niechęcią leży na brzuchu, nie chce się za bardzo obracać. Często jak leży to ma cofki, nie uleje mu się, słyszę za to jak szybko przełyka. Ciężko się na to patrzy, ale gastroenterolog początkowo też nic nie wniósł do sprawy, oprócz noszenia 45 minut po każdym karmieniu, właśnie to co Pani mówiła, czyli układanie dziecka trochę wyżej. Trochę potem zwątpiłam w ów lekarza.

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Před 11 měsíci +1

      Możliwe, że najbardziej mógłby Wam pomóc fizjoterapeuta, ale taki, który prowadzi sensowną terapię metodą Vojty (nie Bobath czy inne ćwiczenia ogólnorozwojowe), ewentualnie osteopata czasem też się przyda.

    • @kingawierzbicka776
      @kingawierzbicka776 Před 11 měsíci

      @@MariaLepucka Dziękuję za podpowiedź.

  • @empi4769
    @empi4769 Před 10 měsíci +1

    Dzień dobry, chciałabym zapytać o pozycję spania dzieciątka. Od urodzenia, a ma ponad 2 miesiące śpi cały czas raz na jednym boku raz na drugim, bardzo rzadko na plecach. Co Pani o tym sądzi, czy mogą być jakieś skutki uboczne?

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Před 10 měsíci +1

      Jeśli nic się nie dzieje z bioderkami, to maluch może spać na boku, chociaż najbardziej fizjologiczna jest pozycja na pleckach.

  • @monikakrzeminska4385
    @monikakrzeminska4385 Před 5 měsíci

    Witam. Podejrzewam u synka skazę białkowa, ponieważ ma suche policzki pokryte kostkami, w dodatku strasznie ulewa, nie nadążam z przebieraniem.. Co radzisz? (synek ma miesiąc i dwa tygodnie).

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Před 5 měsíci

      Radzę jak najszybciej zweryfikować czy to prawda. Może tak być ale nie musi. Jeśli jednak dziecko rzeczywiście nie toleruje BMK to trzeba jak najszybciej wyeliminować je z diety dziecka lub mamy karmiącej.

  • @karolinamajewska9771
    @karolinamajewska9771 Před rokem +3

    U nas ulewanie nosem było spowodowane rozszczepem podniebienia.
    Chętnie obejrzała bym odcinek o zaświadczeniu za życiem. Niby zasady jedne i te same dla wszystkich, a jednak moja córka z wadą genetyczną - mozaiką, wadą serca - ubytek przegrody międzyprzedsionkowej oraz rozszczepem podniebienia miękkiego (chociaż w szpitalu tego nie sprawdzili ani nie zauważyli, pytam się jak?) nie otrzymała go...

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Před rokem

      Patrząc na to z czym czasem wychodzą moi pacjenci ze szpitala i nie zostało zauważone, nie dziwi mnie to, że rozszczep też został pominięty. Smutne to.

    • @karolinamajewska9771
      @karolinamajewska9771 Před rokem

      @@MariaLepucka czy rodzice dzieci zbadanych "po łebkach" mogą żądać jakiegoś zadośćuczynienia czy nie warto? Podejrzewam, że gdybym wcześniej wiedziała o rozszczepienie zaczęlibyśmy wcześniej cały proces leczenia

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Před rokem

      @@karolinamajewska9771 próbować można, ale niestety sądzę, ze trudno będzie cokolwiek wyegzekwować. Niestety w Polsce jest często tak, że póki "wszyscy żyją", ciężko pociągnąć kogoś do odpowiedzialności za takie przeoczenia.

    • @soniaobtuowicz3667
      @soniaobtuowicz3667 Před rokem

      @@karolinamajewska9771 mi zaświadczenie z ustawy za życiem wypisał ginekolog prowadzący ciążę. Może porozmawiaj z swoim ? Nie muszą, a wręcz raczej nie wypisują takiego dokumentu w szpitalu. Powodzenia!

    • @karolinamajewska9771
      @karolinamajewska9771 Před rokem

      @@soniaobtuowicz3667 ginekolog nie wypisał, bo "nie znam ustawy, dziecko wygląda na zdrowe" bo byłam z małą na wizycie. To, że wygląda w miarę normalnie poza rozmiarem nie onzacza, że jest ok. Przybiera mi 70g na tydzień to blisko połowę mniej niż dolna granica normy... Wada genetyczna, rozszczep ale dziecko nie jest ani dla nich ciężko chore ani upośledzone..szkoda, że przypadków naszej wady genetycznej jest tyle co kot napłakał i serio jest zagadką medyczną

  • @bettybetty9582
    @bettybetty9582 Před rokem +1

    Jaka pozycja do odbijania dla 10 tygodniowego dziecka który ulewa jest najlepsza? Przekładamy przez ramię ale właśnie zauważyłam że syn się wierci jakby mu nie pasowało, gdy odbije po ok 10-15 minutach przekładam na rękę( pozycja pollezaca głowa na ręce wyżej niż bioderka i nóżki) i tak mu dużo wygodniej.

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Před rokem +3

      Takie dziecko może być odbijane w półpionowej pozycji na rękach rodzica, główka wyżej niż biodra i podniesiona miednica, delikatnie kolanka do brzuszka (bez gwałtownych ruchów i ściskania brzuszka).

    • @bettybetty9582
      @bettybetty9582 Před rokem

      @@MariaLepucka bardzo dziękuje za szybką odpowiedź:) spróbujemy zatem w taki sposób odbijać
      A będzie jakiś filmik dotyczący problemu kształtu główki, gdy dziecko ma swoją ulubioną strone i tylko na niej śpi? Podkładanie kocyków, pieluszek nic nie daje. Czy te poduszki z dziurką są dobre, czy trzeba coś robić by główka się wyrównała czy jak dziecko zacznie więcej na brzuszku przebywać i siadać to się samo unormuje ?

    • @bettybetty9582
      @bettybetty9582 Před rokem

      @@MariaLepucka pozycja polpionowa do odbijania super się nas u sprawdza, syn jakieś 70% mniej ulewa:) dziękujemy jeszcze raz za radę

  • @Xenia120
    @Xenia120 Před 3 měsíci

    Ja bym tu jeszcze dodała ze dziecko z refluksem potrafi ulać nawet od 3/4 do nawet 10 razy po posiłku. Mój syn tak robił. I też dużo płakał ale ciężko było to skojarzyć z refluksem.

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Před 3 měsíci

      To działa na dwie strony - czasem dziecko ma refluks i dlatego płacze, a czasem płacze z innego powodu, ale to nasila refluks.
      I najgorzej - płacze, bo ma refluks, a to jeszcze bardziej nasila refluks.
      Bardzo uciążliwy problem, podsumowując.

  • @martas.1697
    @martas.1697 Před rokem

    Nasz synek ma prawie 5 tyg. Zdarza sie, ze wymiotuję, bo nie jest to ulewanie. Albo ulewa nosem pod ciśnieniem. Od ok. 1 tyg.zycia strasznie płacze przy robieniu kupki lub puszczając bąki - co jest problemem ze snem. bo nie pozwala mu spać.. Często strasznie płacze,( a właściwie to bardziej ryk niż płacz), pręży się, miewa twardy brzuszek. Podejrzewamy kolki. Położna zauważyła na policzkach, że może mieć skaze bialkową. Moje pytanie:czy opisane objawy : wymioty, ulewanie nosem pod ciśnieniem, kolki i krostki na policzkach (na reszty ciała nie zauważyłam) to może być efekt alergii na mleko lub nietolerancji laktozy? Mały dostawał wcześniej Delicol (przez parę dni) - nie pomagało. Lekarz przepisał Vivomixx - nie pomaga. Wczoraj podałam Espumisan i były wymioty, nie wiem czy po tym leku, czy poprostu coś zjadłam.. Zachodzimy w głowę jak mu pomóc. Byliśmy u osteopaty - brak poprawy. Póki co wybieramy się na usg brzuszka.

    • @olgapawowska8085
      @olgapawowska8085 Před rokem +1

      Kurczę mamy dokładnie to samo. Właśnie mąż pojechał po kolzym. I zagęstnik mleka w razie czego jakby nie pomogło. Mała ma 3 tygodnie i od 3 dob nasilenie i wszystko co zje zwraca pod ciśnieniem. Ciągle siedzi na cycu. Wieczorem jest najgorzej. Dochodzi do sytuacji że nie mam już mleka a mała woła. Co robić?
      Marta S. Czy macie jakieś udaje próby za sobą?

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Před rokem

      Na samym początku polecam zweryfikować sposób karmienia, bo tu najczęściej leży problem. Nietolerancja laktozy nie powoduje zmian skórnych, bo to nie alergia. Z kolei alergie mogą wywoływać zmiany skórne, ale na podstawie ich wyglądu NIE da się określić co konkretnie jest alergenem.
      Gdyby problemem była lakotoza, to przy prawidłowym stosowaniu dałby efekt enzym, który stosowaliście. W przypadku alergii na BMK nie należy stosować Vivomixu, po powstaje na bazie ...białek mleka!
      podsumowując - żeby móc pomóc trzeba ustalić przyczynę problemu.

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Před rokem

      Przede wszystkim warto udać się po profesjonalną pomoc. Nie polecam podawania leków na własną rękę, bo to może tylko pogorszyć sytuację.

  • @dominikakrupa845
    @dominikakrupa845 Před rokem

    Super informacje :) moja 8-tygodniowa córka sporo ulewa ale w małych ilościach i bez żadnych emocji przy tym więc na pewno zmienimy tylko pozycję do odbijania. Natomiast w jakiej pozycji najlepiej ją karmić? Ze względu na hiperaktywny wypływ pokarmu doradzono mi pozycję biologiczną (na lezaco lub pollezaco) jednak tutaj wspomina Pani żeby pozycja była bardziej pionowa dla dzieci ulewajacych.. jak karmić w tej sytuacji?

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Před rokem +2

      Najlepiej karmić np w pozycji krzyżowej, ale tak, aby głowa była wyżej niż biodra. Np. jeśli karmienie jest an poduszce, to powinna być ułożona po skosie (mama może założyć nogę an nogę lub podłożyć małą poduszkę pod "rogala" od strony głowy dziecka.

  • @polapersson5440
    @polapersson5440 Před rokem +1

    A jeśli dziecko ma 5 miesięcy i wciąż potrafi dość sporo ulać ale nie robi to na nim wrażenia to też jest to powód do niepokoju??

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Před rokem +2

      W takim przypadku istotne są dwie rzeczy: czy przyrosty masy ciała są w normie oraz ocena fizjoterapeuty pediatrycznego. Jeśli dziecko przybiera prawidłowo, a fizjoterapeuta nie widzi nieprawidłowych napięć, asymetrii, ocenia rozwój dziecka i jego motoryki prawidłowo, to nie ma powodu do niepokoju.

  • @karolinaorlinska6995
    @karolinaorlinska6995 Před rokem

    Moi znajomi mieli problem z ulewaniem do roku czasu. Najgorsze było patrzeć jak po obfitym posiłku matka kładła dziecko na brzuchu głowa w kierunku miski i poklepywali po pleckach. Dziecko polowe wymiotowało. Jak zapytałam czy to normalne i czy tam ma zawsze powiedziała ze musi tak robić bo inaczej zarzyga jej cały dom….

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Před rokem +4

      Każdy by zwymiotował, gdyby tak z nim postępowano po obfitym posiłku!
      Jeśli roczne dziecko wymiotuje po jedzeniu to wymaga wnikliwej diagnostyki i opieki lekarskiej, bo to nie jest normalne. Tak samo jak prowokowanie wymiotów u dziecka (bo tu nie ma już mowy o ulewaniu, a wymiotach po posiłku).
      Taka sytuacja może doprowadzić do zaburzeń odżywiania u tego malucha.

    • @olala137
      @olala137 Před rokem +3

      Boże....😱😱😱😱

  • @user-jb2qq2lc9f
    @user-jb2qq2lc9f Před 6 měsíci

    W jaki sposób odbijać 1- miesięczne dziecko ( częste ulewanie podejrzenie refluksu) karmiona piersią
    Z góry dziękuję za odpowiedź

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Před 6 měsíci +1

      Takie dziecko można położyć na swojej klatce piersiowej z lekko zgiętymi do boku "w żabkę" nóżkami. Ważne, aby pozycja rodzica nie byłą wtedy pionowa, najlepiej aby była połleżąca.

  • @668526806
    @668526806 Před rokem +2

    A jak klasc takiego maluszka jesli czesto ulewa? Na boku? Kiedy takie dziecko moze spac na plecach?

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Před rokem +3

      Może spać na plecach z głową na bok od początku.

  • @Ana-hd2uq
    @Ana-hd2uq Před 9 měsíci +1

    U naszego noworodka pojawia się problem, że bardzo ładnie ssie ale po pewnym czasie zasypia po czym wybudza się i sztuka pokarmu więc ponownie je i gdy trzymamy je do odbicia zanim się mu odbije ( a rzadko kiedy zdarzy się mu odbić) to mu się ulewa większa ilość co nas zaczyna niepokoić, a dziecko czasem i po 20 min wybudza się z potrzebą dalej jedzenia, jakby przez ulegnie nie dojadło. Proszę o wskazówki

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Před 9 měsíci

      Jest możliwe, że ulewając traci na tyle dużo pokarmu, że musi dojeść.

    • @bodzio190392
      @bodzio190392 Před 7 měsíci

      Mieliśmy to samo. Zaczęliśmy odciągać i z butelki. Jak ręką odjął. Jak się mu uleje to ciut.

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Před 7 měsíci

      @@bodzio190392 prawdopodobnie był u Was jakiś problem z techniką karmienia.

  • @paulinakarolina3616
    @paulinakarolina3616 Před rokem +1

    Czy taka jedna wizyta z doradcą może wystarczyć aby dowiedzieć się dlaczego dziecko ulewa i to skorygowac? Zawsze to dodatkowy koszt i myślę że niektórzy rodzice mogą się wstrzymywać przed skorzystaniem z takiej wizyty z obawą że będzie musiało ich być na przykład 5. (Wiem, jak to mówią, na dzieciach się nie oszczędza, ale wiadomo jakie są wydatki przy dziecku)

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Před rokem +1

      Najczęściej potrzebne są dwie wizyty - pierwsza i kontrolna. Ale czasem wystarcza jedna. Jednak wzrok podkreślić, że problem z ulewaniem w ogóle może nie leżeć po stronie karmienia.

  • @katarzynanowak5144
    @katarzynanowak5144 Před 8 měsíci +1

    Witam, mogłaby mi Pani napisać w jakiej pozycji powinnam odbijać noworodka żeby nie naciskać na brzuszek? Bo właśnie moje maleństwo często ulewa po zjedzeniu a odbijam w pozycji klasycznej ponieważ nie znam innej pozycji do odbijania

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Před 8 měsíci

      Można usiąść na kanapie stawiając na niej także stopy, zginając nogi w kolanach. Malucha układamy tak, by jego główka była na naszych kolanach, ciałko na naszych udach, a nóżki na naszym brzuchu. Dziecko jest wtedy w półpionowej pozycji, a brzuszka w ogóle nie naciskamy.

    • @katarzynanowak5144
      @katarzynanowak5144 Před 8 měsíci

      Oo super, bardzo dziękuję za odpowiedź 😍

  • @fruuitless
    @fruuitless Před 3 měsíci

    to jaka jest dobra pozycja do odbicia jeżeli nie przez ramię ?

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Před 2 měsíci

      U dziecka, które ulewa lepsza jest pozycja półpionowa ale taka, aby nie powodować przeprostów i napięć. Np pozycja w kołyskę ale w półpionie.

  • @dominikajeziorska6080
    @dominikajeziorska6080 Před rokem +1

    U mnie skończyło dziecko ulewac jak zmieniłam smoczek do butelki na mniejszy

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Před rokem

      Tak, bardzo częstym powodem ulewania dzieci karmionych butelką jest właśnie za szybki wypływ mleka.

  • @ewelinamarszelewskaa1439

    Syn 5tygodni zaczął od 2 dni ulewac przy praktycznie każdym karmieniu przez co nienajada się i często wisi na piersi. Je po 10/15/5 min odciąga się i za żadne Chiny nie chce piersi załapać albo złapie i zaraz wypluwa przy tym płacząc a po chwili ulewa

    • @martas.1697
      @martas.1697 Před rokem +1

      U nas podobna sytuacja. Synek 4,5 tyg. Podczas karmienia piersią (na koniec lub przy drugiej piersi) robi się bardzo niespokojny, ciągle rusza główką, niby chce chwycić brodawkę, ale wypluwa i już wiem, że trzeba go spionozowac, bo albo będzie ulewał (także nosem), albo musi odbeknąć. Biorę do odbicia i wtedy mi płacze. Jak uleje, to od nowa chce być przy piersi.

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Před rokem +1

      Może być mnóstwo przyczyn takiej sytuacji - od sposoby przystawienia do piersi, poprzez skok rozwojowy aż po problem z samą laktacją czy problemami ze strony układu pokarmowego dziecka.
      Warto to wnikliwie przeanalizować pod okiem specjalisty.

  • @klaudiadomanska1713
    @klaudiadomanska1713 Před 2 měsíci

    Jak odbijać noworodka ? W jakiej pozycji ? Jak podnosić do odpowiedniej pozycji ?

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Před 2 měsíci

      Dzięki za te pytania. Myślę, że nagram na ten temat filmik instruktażowy.

  • @natalaa7307
    @natalaa7307 Před rokem

    Czy za duża ilość połykanej śliny może powodować ulewanie?

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Před rokem

      Nie. Ale często bardziej ślinią się dzieci z refluksem, a ten może powodować ulewanie.

  • @renii888
    @renii888 Před 10 měsíci +1

    Ale kiedyś moim dzieciom już 30 letnim ,tak bardzo nie ulewało się ,jak teraz moim wnukom ,tez karmionych piersią ,czyżby szczepienia miały na to wpływ

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Před 10 měsíci +3

      Nie jestem w stanie sobie nawet wyobrazić na czym miałby polegać związek przyczyno - skutkowy między szczepieniami, a ulewaniem ;-)