Samorządy odc. 5 - Co to jest powiat?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 11. 10. 2018
  • Jak wybieramy wójta, burmistrza, prezydenta? Co może marszałek województwa? Skąd powiat bierze pieniądze? To tylko kilka pytan, na które odpowiadamy w tej serii krótkich filmów. Te 12 odcinków to nasz podręcznik na nadchodzące wybory wybory samorządowe 2018.
    Samorządy
    odcinek piąty
    W poprzednich odcinkach zajmowaliśmy się gminami. Wyjaśniliśmy czym są, kto nimi kieruje i jakie mają kompetencje. Wspomnieliśmy też o naszych pomysłach na ich usprawnienie (link).
    Drugim szczeblem samorządu terytorialnego w Polsce jest powiat. Mamy ich w Polsce 380.
    Czym jest Powiat?
    Powiat to coś w rodzaju związku kilku lub kilkunastu gmin. Dzięki takiemu „zjednoczeniu się”, może on zająć się sprawami, na które jedna gmina, choćby ze względów finansowych nie może sobie pozwolić.
    Powiat odpowiada więc m.in. za niektóre przychodnie, szpitale powiatowe, lokalną komunikację, za szkoły średnie i szkoły artystyczne. Dzięki połączeniu sił kilku lub kilkunastu gmin, może wykorzystywać silniejszą pozycję w negocjacjach z administracją rządową, instytucjami europejskimi czy potencjalnymi inwestorami.
    Kto kieruje Powiatem?
    Tu sytuacja jest bardziej złożona i mniej klarowna niż w gminach. W wyborach bezpośrednich na 5-letnią kadencję wybieramy bowiem wyłącznie radnych. Oni tworzą tzw. Radę Powiatu. Dopiero pośród siebie rada wybiera najpierw starostę, a potem resztę zarządu powiatu, którego ów starosta jest przewodniczącym.
    Można zatem powiedzieć, że co prawda na czele powiatu stoi starosta, ale tak naprawdę powiatem kieruje cały zarząd jako tzw. ciało kolegialne. I to cały zarząd odpowiada m.in. za przygotowywanie projektów uchwał rady, za wykonywanie tych uchwał, za gospodarowanie mieniem, wykonywanie budżetu oraz zatrudnianie i zwalnianie kierowników jednostek organizacyjnych powiatu.
    A sam starosta reprezentuje powiat na zewnątrz, koordynuje pracę zarządu. Ma również sporo uprawnień w wypadku ogłoszenia stanu klęski żywiołowej, bo to na nim spoczywa obowiązek opracowania planu operacyjnego związanego z klęskami żywiołowymi.
    Są jeszcze miasta prawach powiatu. Co to takiego?
    To powiaty specyficzne. Głównie są to miasta powyżej 100 tys. mieszkańców. Ale jest też kilka mniejszych, które mają ten przywilej np. z racji historycznych. Takimi mniejszymi miastami na prawach powiatu są m.in. Sopot, Zamość, Grudziądz.
    Tu funkcję rady powiatu sprawuje rada miasta, a funkcje zarządu i starosty pełni Prezydent z pełnią swoich praw.
    A nie byłoby lepiej, gdyby we wszystkich powiatach starostę wybierano jak prezydenta, wójta i burmistrza, czyli bezpośrednio?
    Oczywiście, że byłoby lepiej, i powinno tak być. Choćby po to, żeby usprawnić pracę w starostwie, żeby nie rozkładać odpowiedzialności za ewentualne błędy, ale też za sukcesy, i żeby ów starosta przy podejmowaniu decyzji mógł czuć realną siłę wynikającą z poparcia mieszkańców.
    Dlatego z Waszą pomocą, jeśli wygramy wybory, zrobimy wszystko, żeby w kolejnych wyborach starostę wybierali mieszkańcy. Piszemy o tym w naszym programie dla samorządów "Polska Samorządna"
    Sfinansowano ze środków KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska
    Subskrybuj kanał Platforma News. Kliknij w ten link i wciśnij dzwonek.
    czcams.com/users/PlatformaNews?...
    Polub PO na / platformaobywatelska

Komentáře • 45