Znečištění přízemního ovzduší prachovými částicemi a metody jeho sledování

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 8. 06. 2023
  • Údaje dokumentující úroveň znečištění ovzduší v České republice naměřené v posledních dvou dekádách jednoznačně vypovídají o tom, že mezi nejproblematičtější znečišťující látky, jejíchž koncentrace v přízemním ovzduší často překračují stanovené imisní limity, patří prachové částice PM10, PM2.5. Hlavními zdroji prachových částic emitovaných do ovzduší jsou automobilová doprava a v obcích zejména lokální topeniště obytné zástavby spalující tuhá paliva. Naproti tomu vliv velkých stacionárních zdrojů jako jsou tepelné elektrárny, teplárny, spalovny odpadů atd. na znečištění přízemního ovzduší prachovými částicemi je prokazatelně nižší, pochopitelně mimo oblastí s těžkým průmyslem.
    Prachové částice deponují z přízemní vrstvy ovzduší a ulpívají na listech rostlin, nejčastěji trav v okolí zdrojů znečišťování.
    Metoda extrakce povrchu odebraných listů rostlin zředěnou kyselinou dusičnou přímo v odběrové láhvi je efektivně využitelná pro nepřímé vyhodnocování střednědobého znečištění přízemního ovzduší prachovými částicemi s obsahem toxických kovů. Umožňuje využití v libovolných lokalitách s rostlinnou vegetací. Vypovídací hodnota výsledků je vyvozována zejména z porovnání hodnot naměřených pro různě imisně exponované lokality.

Komentáře • 2

  • @jirkabrach1
    @jirkabrach1 Před rokem

    Nadherne video..zahralo me u srdce a vratilo krasne vzpominky na pana doc. Vacha z vyuky Ochrany ovzdusi(ja pana doc. Vacha zboznoval....)
    Skvela prace, nabite informacemi, praktickymi ukazkami ..presne jak to mam nejradsi❤

    • @jirkabrach1
      @jirkabrach1 Před rokem

      Asi se panu doc. Vachovi pripomenu a mam chut sit to nekdy take zkusit...aspon nahlednout pod poklicku.... a prakticky vyzkouset😂❤