Off Road Krivi Vir - Lazarev Kanjon - Rtanj - 2023

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 5. 11. 2023
  • KRIVI VIR
    Ova seoska mesna zajednica sa 200 meštana, nekada je bila bogata opština. Bogata istorija, manastiri iz 14. I 15. veka, kao i bitni događaji poput Timočke bune koja je počela upravo u Krivom Viru, daju za pravo da se o ovom mestu pravi poseban dokumentarni film.
    U Krivom viru se svake godine održava Sirijada gde posetioci mogu da probaju i čuveni ovčiji sir koji se dobija od mleka autohtone vrste ovaca - krivovirske žuje.
    Na lokalitetu Pećura se nalazi izletište gde izvire Crni Timok. Na ovom mestu je postojala prva hidrocentrala, koja je napravljena u ovom delu Srbije.
    100 metara niže od glavnog izvora se nalazi izvor tople vode. Dvadesetih godina prošlog veka je pored tog izvora postojalo i seosko kupatilo gde su se meštani kupali i zimi i leti.
    Još jedna specifičnost čini Krivi vir posebnim. Poviše izvorišta na površini od oko 400 hektara raste Kosovski Božur!
    LOZICA
    Ne postoje nikakvi zapisi o njenom postanju i ko je ktitor. Danas služi kao parohijska crkva selu Krivi Vir iako je dosta udaljena od naselja. Prvi put je obnovljena 1680. godine, a drugi put 1850. godine i služi neprekidno od 1854. godine. Unutrašnjost hrama je u dosta lošem stanju i zahteva temeljno renoviranje.
    U novije vreme, pored crkve je sazidan trem, a planira se uskoro i izgradnja konaka. Na domak crkve su dva veoma jaka izvora pitke i hladne vode koji samo mesto, inače prelepo, čini još živopisnijim.
    LAPUŠNJA
    Velika crkva Sv. Nikole nekadašnjeg manastira Lapušnja smeštena je uz samo brdo Vučja Glava, nadomak Rtnja, zapadno od sela Lukova. Nekada centralna za celo područje gornjeg toka Crne Reke i sedište Episkopa. U sačuvanom ktitorskom napisu stoji, da su hram podigli "Gospodin Jovan Radul, vojvoda i gospodar svih ugro-vlaških zemalja s velikim parkolabom,to jest načelnikom okruga, županom Gerginom pri igumanu jeromonahu Gelasiju 1500 - 1501 godine, a živopisan pri igumanu jeromonahu Teodoru, trudom i sredstvima kneza Bogoja, njegove Gospođe Mare i njihove dece 1510 godine". Kako se Lapušnja pominje u prvom popisu Vidinskog sandžaka, 1455. godine, pretpostavlja se, da je crkva podignuta na temeljima prethodne, što znači, da njeno trajanje premašuje petstotina godina.
    KREPIČEVAC
    U blizini manastira je nekoliko izvora. Voda je toliko ledena i lepa da je se "čovek ne može dovoljno napiti".
    Kao i većina manastira u Timočkoj krajini i Krepičevac spada u one o kojima se veoma malo ili čak gotovo ništa ne zna o vremenima gradnje i životu manastira uopšte. Na osnovu tragova živopisa moguće je saznati otprilike ko su bili ktitori. Ktitorska kompozicija pretstavlja nam Georgija sina „Anovog“ i njegovu suprugu Zoru. Za Georgija se smatra da je unuk Radul bega.
    U naosu u južnom zidu nalazi se udubljeni prostor za koji se pretpostavlja da je grob starca Josifa, jednog od sinaita skraja 14. veka.
    Posvećen je Uspenju Presvete Bogorodice.
    RADOVANSKA REKA
    Radovanska reka je najznačajnija pritoka Crnog Timoka. Nastaje na 642 metra nadmorske visine, spajanjem Bogdanovog i Predanovog potoka, kao i potoka Žida, u podnožju Južnog Kučaja i Velikog Malinika. Voda je izuzetnog kvaliteta i bogata je kiseonikom. Predstavlja prirodno plodište pastrmke za gornji deo Crnog Timoka.
    LAZAREV KANJON
    Lazarev kanjon je najdublji i najduži kanjon istočne Srbije. Dugačak je oko 10 kilometara i presečen Zlotskom rekom. Ovo remek delo prirode u sebi krije mnoge prirodne atrakcije kao što su prerasti i pećine od kojih je najpoznatija Lazareva pećina koja se nalazi na početku kanjona, nedaleko od mesta Zlot. Na drugom kraju kanjona je Mikuljski kamen koji se kao nekakav svemirski brod izdiže iz zemlje.
    VRELO ENERGIJE
    U pitanju je lokalitet koji se može nazvati energetska banja i koju je otkrio, locirao i istražio inženjer Jovan Davidović. Za ovo mesto se znalo još u praistoriji, a u doba Rimskog carstva je ovde bila bolnica, u koju su dovoženi rimski legionari nakon što bi bili povređeni u borbama. Priča se da su u ovoj bolnici rane zarastale tri puta brže nego na bilo kom drugom mestu.
    RTANJ
    Skoro potpuno pravilna piramidalna struktura, kada se posmatra iz više uglova, sa najvišim vrhom Šiljak od 1565 metara nadmorske visine ovu planinu izdvajaju iz krajolika. Predstavlja prirodni fenomen kraškog reljefa i prepuna je neistraženih jama i pećina. Obiluje lekovitim biljem od kojeg je najpoznatiji rtanjski čaj. Kaže se da Rtanj svoje posetioce „muči žeđu“. Sva voda otiče kroz krečnjak i izbija u jakim vrelima u podnožju planine pa na samoj planini nema izvora.
    VRMDŽA - LATIN GRAD
    Selo Vrmdža, koje stanovnici nazivaju i latinski grad, izgrađeno je na strmoj krečnjačkoj litici. Svuda se nalaze stene jedinstvenog izgleda, ali niko ne zna da li su to ruševine nekadašnjeg utvrđenja ili samo stene neobičnog izgleda.Legende i priče o latinskom gradu Vrmdžani su prenosili s kolena na koleno. Putnici, hroničari i istraživači pisali su o latinskoj metropoli... Pošto je ranije bio rimska citadela, latinski grad je najverovatnije nazvan po Latinima.

Komentáře • 4

  • @colasrbin4767
    @colasrbin4767 Před 9 měsíci +3

    Svaka čast za snimak. Dobra ekipa a i vožnja još bolja. Pozz iz BL.

  • @djole-haringa
    @djole-haringa Před 7 měsíci +1

    Bravo legende svaka cast ocu i ja sa vama ❤

  • @despotvladimir1
    @despotvladimir1 Před 7 měsíci

    Поздрав. Које мапе користите за туре по Србији?

    • @4x4SerbiaCrew
      @4x4SerbiaCrew  Před 6 měsíci

      Koristimo skoro sve mape. I topo i satelitske i vektorske itd.