Zašto je „povratak na selo“ nova faza urbanog života? | BRANIMIR BRKLJAČ | TEDxDubrovnik

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 16. 02. 2017
  • „Nijedna stvar nije bila stvorena, a da prethodno nije bila odsanjana. Niti jedan projekt nije bio uspješan ako nije prošao tri faze: prvu, u kojoj ti se smiju jer misle da si lud pa te ismijavaju jer misle da si previše zabrazdio da bi ti se na kraju pridružili.“
    U svom govoru objasnio nam je zašto su upravo danas propadajuća sela najpogodnija mjesta za razvoj globalnog(ih) sela i zašto transformaciju moramo pokrenuti odmah.
    This talk was given at a TEDx event using the TED conference format but independently organized by a local community. Learn more at ted.com/tedx
    „Iskusni početnik“, Branimir Brkljač, diplomirani pravnik koji je nakon punih devet mjeseci u struci trajno zaražen neizlječivim virusom marketinga, pokorio je Balkan „Kosmodiskom“, da bi potom stvorio „Top Shop“, najveću kompaniju za direktnu prodaju u srednjoj i istočnoj Europi. Njegov najnoviji projekt je „Mokrin House“. Napušteno seosko imanje u vojvođanskom selu Mokrin preuredio je u kuću za boravak i rad digitalnih nomada iz cijelog sveta, onih čije je «radno mjesto» tamo gdje u tom trenutku odluče biti.
    This talk was given at a TEDx event using the TED conference format but independently organized by a local community. Learn more at ted.com/tedx

Komentáře • 10

  • @galebgolubovic1204
    @galebgolubovic1204 Před 4 lety +7

    Život u gradu je kao život u prolazu, a život u stanu kao život u hotelu... Ubija kreativnost, zdravlje, društvenost, plemenitost...
    Kakav je to težak život u selu? Ima svega, a čist vazduh i čista sopstvena hrana, nemaju cenu. Kada pitam ljude šta je to problem sa životom na selu, kažu - daljina... Ja tu udaljenost od urbanog vidim samo kao prednost, kao vrlinu... Da ne kažem koliko je jeftino živeti u selu... A ako mislite na rad, seoski rad... pa vi ne morate da radite seoske poslove, ima sela na 15-20km od grada... A jednu malu baštu punu povrća, i desetak ari voćnjaka, ne traži nikakav posao, to je meditacija... rekreacija...
    Neko ko je živeo i na jedan i na drugi način...

  • @ljiljanailic8455
    @ljiljanailic8455 Před 4 lety +5

    Nije ovo suština problema a ni način rešavanja uz svako poštovanje g’Brkljača iako ste priznati marketinški stručnjak.Tema je jako složena zanemarena a bit civilizacije. Učenik uvaženih prof.Bogdana Bogdanovića i Ranka Radovića.

  • @zlatko.novakovic
    @zlatko.novakovic Před 4 lety +1

    Prekinuo sam, u nedostatku ideje igra je rijeci. Hvala.

  • @rafaelspix1172
    @rafaelspix1172 Před 5 lety +10

    ja živim na selu i bolje mi je na selu zato jer na selu imaš svoj mir a u gradu ima puno gluposti i prljavštine od ljudi puno loših energija ima u gradu na selu je prirodna energija.

  • @mirzetmejremic804
    @mirzetmejremic804 Před 3 lety

    Bravo!

  • @ljiljanailic8455
    @ljiljanailic8455 Před 4 lety +1

    Ozbiljan civilizaciski problem je što nije razrađen plan naseljavanja i stanovanja u stanovništva u zajednicama.Kao dugogodišnji urbanista upoznata sam sa velikim problemima grada i sa nespremnošću , neorganizovanošću i nedostatkom ozbiljnog pristupa rešavanju problema.Nema sela i grad zapravo ne bi trebalo u ozbiljnom planiranom društvu ili zajednici da bude takva podela. Mreža urbanih naselja podjednakih higijensko-tehničkih-kulturnih i svih drugih uslova a veličine prilagođene ljudskoj prirodi je možda jedino dostigla Italija severna sa mrezom gradova formiranog spontano ili planski u Renesansi -razdaljina jedan dan jahanja.

  • @ljiljanailic8455
    @ljiljanailic8455 Před 4 lety +1

    Ne postoje više industriski gradovi!!!! Postoje novi ,planirani koji nisu baš uspešni osim kao spavaonica za potrebe istih .Primer u Kini .Njihovi planeri pokušavaju da formiraju savremene gradive na staroj urbanoj matrici i to je totalna rekonstrukcija četvrti .Svaka kultura mora da ima svoj pristup rešavanju jer je tradicija i kultura drugačija . Mi nemamo rešenje .Posle planskog državnog urbanizma nastao je spontani oblik najprimitivnijeg oblika razvoja i širenja grada takozvani “ investitorski” urbanizam što je eufemizam za stihisko,bahato,primitivno i najgore moguće .Postoje gradovi koji čvrsto drže monopol na svim drugim oblicima urbanog života i time se bore za sprečavanje urušavanja istih . Grad je sebičan i gradovi drže političko-ekonomske konekcije .Banke i finansiske institucije a ne industrija su osnov ekonomske moći gradova.

  • @gorangasic6837
    @gorangasic6837 Před 7 lety +1

    Svuda podji ali svojoj kuci dodji!

  • @abazneslanovic265
    @abazneslanovic265 Před rokem

    Globalno Selo
    Knjiga Funky Business